Нерідко у дорослих та дітей виникають бородавки – доброякісні шкірні новоутворення, що виникають внаслідок інфікування організму вірусом папіломи людини (ВПЛ) на тлі зниженого імунітету. Таке поверхневе розростання дерми може бути нешкідливим, але в ряді випадків може стати симптомом деяких небезпечних захворювань шкіри. Щоб унеможливити такий сценарій, при появі бородавок необхідна консультація дерматолога.
Як утворюються бородавки
Такі новоутворення різної форми та розміру з'являються на шкірі внаслідок розростання її епідермісу та сосочкового шару клітин дерми при порушенні процесу зроговіння. Місця їхньої локалізації – обличчя, шкіра голови, коліна, лікті, пальці, де вони спонтанно з'являються і так само несподівано зникають. Постійно травмуючись при голінні, зіткненні з одягом або гребінцем, бородавки можуть кровоточити та запалюватися, підвищуючи ризик злоякісного переродження. Крім того, їхня поява викликає естетичний дискомфорт. Щоб вибрати правильну тактику лікування, дерматолог спочатку визначає вид бородавок.
Типи бородавок
Такі утворення відрізняються зовнішньою будовою, місцем розташування, типом вірусу, що їх викликає. Бородавки бувають:
- звичайними (вульгарними);
- долонно-підошовними;
- плоскими (ювенільними);
- гострокінцевими;
- ниткоподібними.
Тільки дерматолог може точно діагностувати такі утворення і після цього правильно вибрати оптимальний метод лікування.
Ознаки, через які визначається вид бородавки
Ці утворення диференціюються за типом поверхні, кольору, формі, локалізації, болючості. Частіше їх поверхня шорстка груба, що нагадує цвітну капусту. Зазвичай бородавки мають тілесний колір, але можуть бути світло-коричневими, сіруватими, жовтими круглими або неправильної форми. Вони з'являються на будь-яких місцях тіла, але частіше на руках, обличчі, ногах, статевих органах.
Звичайні бородавки – найпоширеніший тип, який найчастіше зустрічається серед дітей шкільного віку. Вони являють собою шорсткі куполоподібні вузлики сірувато-коричневого кольору, що утворюються частіше на руках, пальцях, біля нігтів.
Долонно-підошовні утворення щільні та плоскі, вдавлені в шкіру, іноді з чорними точками всередині – закоркованими капілярами, що викликають болісні відчуття під час ходьби.
Плоскі бородавки з'являються на обличчі, руках, колінах часто у великих кількостях у дитячому та підлітковому віці. Вони є дрібними та гладкими вузликами тілесного або світло-коричневого кольору, що трохи підіймаються над шкірою.
Гострокінцеві кондиломи – дрібні, витягнуті, шорсткі бородавки на поверхні статевих органів та ануса.
Ниткоподібні утворення з'являються на шкірі повік, шиї, обличчя, губ у вигляді тонких і довгих наростів.
Увага! Деякі родимки, мозолі, навіть злоякісна пухлина, можуть нагадувати бородавки. Особливо важливо вчасно показатися лікарю, якщо вони змінюють колір, розмір, форму або викликають біль.
Чому з'являються бородавки
Основних причин появи таких утворень є кілька.
- Інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) шляхом контакту зі шкірою або побутовими предметами людей-носіїв (загальні рушники, взуття, килимки, інструменти для манікюру та педикюру) або тварин. Вірус впроваджується в шкірний покрив через подряпини або порізи при збриванні волосся, епіляції та депіляції, розмножуючись у його поверхневому шарі. Нині сучасна медицина ідентифікувала понад 40 видів ВПЛ, кожен із яких викликає специфічний тип бородавок. У деяких випадках людина стає безсимптомним носієм інфекції, заражаючи людей та не підозрюючи цього. Колонігтьові вульгарні бородавки частіше з'являються у любителів погризти нігті.
- Ослаблений імунітет. Діти, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями або імунодепресією більш схильні до інфікування ВПЛ і розвитку бородавок.
- Вологе та тепле середовище в басейнах, душових, саунах. Вона сприяє розмноженню вірусу та підвищує ризик зараження. У людей, які ходять босоніж у таких місцях, часто з'являються бородавки.
Враховуючи всі ці фактори зараження, можна убезпечити себе від ВПЛ.
Як діагностуються бородавки
Діагностика новоутворень проводиться шляхом візуального огляду дерматологом на підставі зовнішнього вигляду та місця локалізації на тілі пацієнта. Однак у деяких випадках потрібно застосування додаткових методів діагностики для виключення інших захворювань шкіри:
- дерматоскопія за допомогою оптичного приладу (дерматоскопа), що дозволяє розглянути детальніше структуру бородавки та відрізнити її від родимок, мозолів, злоякісних пухлин;
- зішкрібок епідермальних клітин з наступним цитологічним дослідженням, якщо зовнішній вигляд освіти нетиповий;
- біопсія шкіри - патогістологічне дослідження, якщо бородавка викликає сумніви або підозру на злоякісне новоутворення;
- полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), що дозволяє виявити ДНК вірусу у зразку тканини або рідини, взятої з бородавки.
За результатами діагностики дерматолог розробляє кожному пацієнту індивідуальну програму лікування та спостереження.
Лікування бородавок та методи їх видалення
Лікувальні заходи лікар обирає з огляду на тип, розмір, місце розташування, кількість бородавок, індивідуальні особливості пацієнта. Основні методи лікування з комбінованим підходом:
- Медикаментозна комплексна терапія на основі застосування кератолітичних препаратів.
- Фізичні методи видалення ділянок зміненого епітелію:
- електрокоагуляція;
- кріотерапія рідким азотом;
- припікання лазером;
- введення фотосенсибілізатора у тканини з подальшою обробкою їх спеціальним світлом;
- радіохвильова хірургія.
- Хімічні деструктивні методи, які:
- руйнують інфіковані клітини шкіри;
- локально порушують метаболізм аномальних клітинних утворень.
- Хірургічне висічення (тільки у разі великих або бородавок, що важко видаляються) за допомогою скальпеля або кюрета – спеціального інструменту для їх зрізання.
За наявності у пацієнта низького больового порогу йому показано місцеве знеболення.
Профілактика бородавок
Профілактичні заходи включають:
- уникнення тривалого контакту з вологим середовищем;
- використання індивідуальних предметів гігієни;
- зміцнення імунітету шляхом збалансованого харчування та ведення здорового способу життя;
- своєчасне лікування травм шкіри, щоб уникнути ризику зараження.
Головний профілактичний метод – захист від вірусу папіломи людини.
Як відбувається реабілітація після видалення бородавки
Реабілітаційні заходи включають:
- догляд за раною шляхом її обробки антисептиком, накладання стерильної пов'язки;
- уникнення її травмування, оскільки загоєння відбувається в результаті первинного натягу під струпом;
- недопущення тиску на рану та тертя;
- уникнення попадання води на цю ділянку шкіри аж до повного загоєння.
Якщо після видалення бородавки виникає запалення, почервоніння, біль, необхідно негайно звернутися до лікаря для корекції лікування.
Досвідчені дерматологи МЦ «Меділенд» у своїй практиці застосовують комплексний підхід до лікування шкірних захворювань. Використовуючи такі терапевтичні методики, як кріотерапія, лазерна терапія, дерматоскопія, вони встановлюють точний діагноз та розробляють персоніфіковану програму допомоги кожному пацієнтові. Комплексний підхід та застосування сучасних методів лікування дозволяють дерматологам МЦ «Меділенд» успішно лікувати широкий спектр шкірних хвороб.