Колінний суглоб зазнає постійних навантажень, коли людина стоїть, ходить, бігає, і є найвразливішою частиною нижньої кінцівки: у спортсменів саме він найчастіше страждає від травм. Дегенеративні та хронічні запальні процеси порушують структуру кісткової та хрящової тканини, внаслідок чого все частіше відчувається біль у коліні, з'являється скутість рухів. У важких випадках людина втрачає здатність до пересування без додаткової опори. Позбутися хронічного дискомфорту і повернутися до активного способу життя допомагає ендопротезування колінного суглоба, у Києві таке хірургічне втручання проводять спеціалісти МЦ «Mediland».
Коли необхідна операція із заміни колінного суглоба
Травми коліна трапляються дуже часто, особливо у людей, які займаються професійним спортом. Під час надання допомоги використовують методи консервативної терапії, іммобілізацію кінцівок, у деяких випадках проводять операцію. Але не завжди вдається домогтися бажаного результату, і після переломів кістки можуть зростатися неправильно, виникають ускладнення, які роками завдають людині дискомфорт і з кожним роком погіршують стан суглоба.
Також у багатьох людей, особливо середнього та похилого віку, розвиваються патологічні зміни у суглобах. Наприклад, при гонартрозі (артрозі колінного суглоба), що виникає через хронічні запальні процеси, регулярні переохолодження, надмірні навантаження, поступово руйнується хрящова тканина, яка покриває суглобові поверхні. Тож під час руху кістки починають доторкатися одна до одної, що спричиняє біль, спочатку - під час фізичної активності, а згодом - і у стані спокою. Також з'являється деформація колінних суглобів. Медикаментозна терапія може зменшити вираженість симптомів, але відновити цілісність суглоба з її допомогою неможливо.
Усунути хворобливі відчуття і відновити свободу руху допомагає такий метод хірургії, як ендопротезування колінного суглоба. Це операції різної категорії складності та з різним обсягом оперативного втручання, залежно від ступеня пошкодження тканин пацієнта. Протези виготовлені з міцних матеріалів і мають конструкцію, яка ідеально повторює форми структурних частин суглоба.
Успішне проведення такого хірургічного втручання забезпечує довгостроковий результат. Ендопротез може функціонувати 15-20 років і більше, а потім проводять ревізійне ендопротезування - заміна непридатного, зношеного імпланта (необхідність та обсяг ревізійного втручання визначає хірург).
Показання та протипоказання для ендопротезування колінного суглоба
Ортопед-травматолог рекомендує пацієнту встановити ендопротез колінного суглоба, якщо у нього виявлені показання для застосування цього методу:
- посттравматичний артроз та ідіопатичний артроз
- внутрішньосуглобові переломи та їх наслідки (наприклад, при неправильному зрощенні кісток)
- дисплазія суглоба
- ревматоїдний артрит
- порушення будови зв'язкового апарату
- хвороба Бехтерева
- наявність пухлини кістки в області колінного суглоба
- асептичний некроз виростків стегнової або великогомілкової кістки
Навіть при наявності показань для заміни колінного суглоба не завжди можна застосувати цей метод, оскільки він має протипоказання. Встановлення протеза колінного суглоба не проводять пацієнтам із:
- загостренням важких захворювань серця і судин, легенів, печінки та нирок
- тромбофлебітом і тромбоемболією
- психічними розладами
- діабетом (у стадії декомпенсації)
- незрілістю скелета
- наявністю вогнищ запального процесу ( у самому суглобі або інших органах)
Якщо є відносні протипоказання, лікар може прийняти рішення про проведення заміни суглоба після нормалізації стану пацієнта. Це стосується випадків, коли у людини є ожиріння 3 ступеня, діагностовано гормональну остеопатію, онкопатологію або печінкову недостатність.
Спеціалісти, які працюють у відділенні ортопедії та травматології медичного центру «Mediland», ставляться до призначення операцій, у тому числі - ендопротезування, - вкрай серйозно. Встановлення імпланта проводять тільки при відсутності протипоказань, тому наші пацієнти можуть розраховувати на проведення не тільки ефективного, але й безпечного лікування.
Види ендопротезування колінного суглоба
Якщо імплантат встановлюється вперше, таке ендопротезування є первинним. Якщо виявлені ознаки зносу, нестабільності або інфікування імпланта, його замінюють під час ревізійного ендопротезування.
Патологічний процес може зачіпати більш-менш великі ділянки суглоба. Хірурги прагнуть зберегти максимум власних живих тканин пацієнта, коли це можливо. Тому після передопераційного обстеження лікар визначає, який вид ендопротезування варто застосувати:
- Часткове ендопротезування - одномищелкове. Встановлюється імплант, що замінює тільки один виросток (це розширення великої гомілкової кістки, яке входить до складу колінного суглоба)
- Тотальне (повне) ендопротезування. Проводиться, якщо уражений повністю весь суглоб. Встановлюються штучні аналоги всіх його структурних частин
Імпланти складаються з гіпоалергенних, невідторгнутих організмом матеріалів: металу, кераміки, високоміцного поліетилену. Існує два способи їх прикріплення до кістки. Під час цементної фіксації використовують спеціальний цемент, що твердне. У разі безцементної фіксації прикріплення ендопротеза до кістки забезпечується завдяки тому, що з часом кісткова тканина проростає у поверхню імпланта, з якою вона контактує.
Методи сучасної діагностики та технології комп'ютерного моделювання дозволяють підібрати оптимальний розмір ендопротеза. Якщо виникають складнощі з підбором через анатомічні особливості, імплант виготовляється на замовлення.
Підготовка до операції із заміни колінного суглоба
Пацієнту потрібно здати аналізи:
- ФГДС
- ЕХО серця
- УЗД судин нижніх кінцівок
- загальний і біохімічний аналізи крові
- коагулограму, загальний аналіз сечі
- для уточнення індивідуальних особливостей будови суглоба та оцінки його стану проводять рентгенографічне дослідження, МРТ або КТ
Необхідно проконсультуватися з лікарем, якщо він призначав вам курс прийому антикоагулянтів. Перед операцією застосування таких препаратів необхідно тимчасово припинити. Може знадобитися консультація інших фахівців, якщо ортопед-травматолог запідозрить наявність проблем зі здоров'ям пацієнта, які входять до переліку протипоказань для ендопротезування.
Як проходить операція
Під час ендопротезування застосовується епідуральна анестезія або загальний наркоз. Хірургічне втручання триває близько 1-3 годин і включає такі етапи:
- Для отримання доступу до суглоба робиться розріз
- Усі частини суглоба, уражені захворюванням або пошкоджені під час травми, видаляють
- Лікар готує поверхні кісток до встановлення імпланта
- Частини ендопротеза прикріплюють за допомогою цементу або безцементним способом до поверхонь стегнової і великої гомілкової кістки (або встановлюють одномищелковий імплант)
- При необхідності встановлюється дренаж
- Рану обробляють
- Розріз зашивається
- Накладається пов'язка
Період реабілітації
Відразу після операції починається реабілітація під контролем реабілітолога.
Лікар детально інструктує пацієнта про правила, яких потрібно дотримуватися під час реабілітаційного періоду для відновлення без ускладнень. У перші дні біль від післяопераційної рани знімають знеболювальними препаратами, для профілактики інфекцій призначають антибактеріальні засоби. Зі стаціонару пацієнта виписують на 10-12 добу, якщо немає необхідності у більш тривалому перебуванні під наглядом медичного персоналу.
Для розробки суглоба і відновлення свободи руху важливе адекватне фізичне навантаження, призначається курс лікувальної фізкультури. Невелика активність без підняття пацієнта з ліжка необхідна у першу добу після встановлення імпланта. Через 1-3 дні лікар рекомендує вставати з ліжка, але при цьому необхідна стороння підтримка і використання милиць або ходунків. Через 1-1,5 місяця можна починати ходити без додаткової опори, якщо немає ускладнень. Повна реабілітація займе приблизно 6 місяців, і пацієнт зможе насолоджуватися звичним активним способом життя.
Можливі ускладнення після операції із заміни колінного суглоба
Під час вибору оптимального методу лікування лікар попереджає пацієнта про ризик ускладнень після встановлення штучного суглоба. Можливі:
- розвиток інфекції
- пневмонія
- асептична нестабільність прооперованого суглоба
- вивих
- утворення тромбів
- кровотеча в області післяопераційної рани
Щоб знизити ризик несприятливих наслідків, необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.
Переваги проведення операції із заміни колінного суглоба у МЦ «Mediland»
У МЦ «Mediland» протягом багатьох років успішно виконуються операції із заміни суглобів відповідно до світових стандартів лікування. У нашому центрі:
- працюють досвідчені фахівці, яким варто довірити проведення такого складного хірургічного втручання
- використовується інноваційне обладнання
- встановлюються високоякісні імпланти
Якщо ви хочете пройти точну діагностику і дізнатися у кваліфікованого ортопеда-травматолога, чи можливе у вашому випадку ендопротезування колінного суглоба, зверніться до нашого медичного центру. Зателефонуйте, щоб записатися на прийом у зручний час, замовте послугу зворотного дзвінка або заповніть заявку на нашому сайті.
FAQ
⇒ Як довго проходить реабілітація після заміни колінного суглоба?
Процес реабілітації після імплантації штучного колінного суглоба триває близько 6 місяців. Його перебіг залежить від стану і віку пацієнта, наявності супутніх захворювань, ускладнень після хірургічного втручання і дотримання рекомендацій лікаря.
⇒ Скільки коштує операція із заміни колінного суглоба?
На нашому сайті вказана ціна заміни колінного суглоба, але повну вартість лікування лікар визначає після проведення обстеження.
⇒ Скільки не можна ходити після заміни колінного суглоба?
Підніматися зі сторонньою підтримкою і ходити, спираючись на ходунки або милиці, можна через 6 годин після операції. Через 4-6 тижнів багато пацієнтів починають ходити самостійно, без допоміжних засобів, але оптимальні терміни для того чи іншого ступеня навантаження визначає лікар, з урахуванням швидкості відновлення і наявності або відсутності ускладнень.
⇒ Як довго болить нога після заміни колінного суглоба?
Відразу після операції призначається використання знеболювальних препаратів. Через кілька днів вираженість больових відчуттів знижується, у більшості випадків вони зникають через 3-6 тижнів.