Доліхосигма - особлива закладка сигмовидної частини кишківника людського організму. Подовження сигмовидної кишки людини з утворенням її додаткової петлі - це вроджений стан, і може протікати абсолютно безсимптомно та не вимагати будь-якої медичної корекції.
Причини, що викликають доліхосигму, не встановлені, але варто знати, що це захворювання відноситься до внутрішньоутробних, тобто ще до народження дитини закладка його органів відбувається неправильно. Після народження розвиток доліхосигми вже неможливий.
Якщо доліхосигма виявлена випадково, під час обстеження з приводу будь-якого стану, не пов'язаного зі скаргами з боку товстої кишки, не варто засмучуватися та приділяти цьому велику увагу. До такої «знахідки» можна ставитися, як до надто довгого носа або відстовбурчених вух. Це лише особливість вашого організму.
У випадках, коли пацієнт стикається з регулярними запорами, здуттям і болями в животі, за винятком інших причин подібних скарг, доліхосигма потребуватиме лікування.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПРОКТОЛОГА
Консультація проктолога первинна 950 грн Консультація проктолога повторна 880 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 2 000 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента повторна 1 800 грн Ургентна консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 4 000 грн Консультація провідного проктолога первинна 1 350 грн Консультація провідного проктолога повторна 1 200 грн
Причини доліхосигми
Патологія зароджується ще під час вагітності, а проявляється у ранньому дитинстві. Найчастіше доліхосигма кишківника має вроджений характер. Причини появи захворювання:
- забиті місця, переломи та інші механічні травми
- інфекції
- вплив хімічних факторів
- погана екологія
Випадки набутої доліхосигми теж відомі, але у лікарській практиці трапляються набагато рідше. Таке захворювання з’являється через розлади травної системи. У кишківнику відбувається бродіння, яке переростає у гниття. З такою проблемою стикаються люди 45-50 років, які ведуть малоактивний, сидячий спосіб життя. Патологія виникає через неправильне харчування: у раціоні пацієнта переважає м'ясо та жирна їжа. При занедбаних стадіях призначається операція при доліхосигмі, а її ціна визначається після діагностики.
Симптоми доліхосигми, при яких необхідна допомога проктолога
Часто захворювання ніяк не проявляє себе симптоматично, і люди, які страждають на цю патологію, навіть не підозрюють про її існування та живуть повноцінним життям. Але, у більшості випадків захворювання дається взнаки:
- закрепи. Застій калових мас може бути незначним (1-2 дні) або ж серйозним (кілька місяців), при цьому викликаючи дискомфорт. У таких випадках хворим рекомендують використовувати клізми для очищення організму механічним шляхом
- інтоксикаційний процес, тобто отруєння, яке відбувається у результаті застою шкідливих речовин у кишківнику при закрепах
- зниження апетиту, яке відбувається внаслідок інтоксикації (отруєння) організму
- біль внизу живота, який не має певної локалізації та загострюється при закрепах. Хворий відчуває біль по всьому периметру живота і не може показати, де саме болить
- бурчання і здуття живота - невинний симптом, який, виявляється, теж вважається одним із проявів цієї патології
- посилення утворення газів, тобто метеоризм
При появі одного або кількох із цих симптомів, необхідно негайно звернутися до лікаря-проктолога, який призначить огляд, консультацію та необхідне лікування.
Лікарі-проктологи МЦ «Меділенд» проведуть якісну діагностику та складуть ефективне лікування. Для діагностики доліхосигми буде проведений огляд прямої та сигмовидної кишки за допомогою пальцевого дослідження та пальпації живота, а також у діагностиці використовують рентген, УЗД, колоноскопію та ректороманоскопію.
Діагностика захворювання
Обстеження починається з огляду пацієнта. Патологія проявляється такими ознаками:
- недостатня вага
- бліда шкіра
- відставання у фізичному розвитку
- петлі кишківника переповнені каловими масами
Під час огляду лікар проводить ректальне дослідження. Про наявність патології буде свідчити порожня пряма кишка, навіть якщо у пацієнта не було випорожнень протягом тривалого часу. Якщо встановлено діагноз доліхосигма, підбирається відповідний курс лікування.
Важливу роль в обстеженні пацієнта відіграє іригоскопія. Процедура дозволяє діагностувати подовження сигмоподібної кишки. З'являються додаткові петлі, які можуть мати різну форму: вузла, вісімки або равлика. За допомогою МСКТ лікар конкретизує патологію, визначивши її ключові властивості:
- розташування
- форму
- розміри
- контури
- гаустрацію
Щоб оцінити моторно-евакуаторну функцію, пацієнту необхідно провести рентген пасажу барію, електроміографію та сфінктерометрію. Лікар призначить лабораторні аналізи:
- біохімію крові
- аналіз калу на кишкову мікрофлору, приховану кров, паразитів та інфекції
- копрограму
Вкрай важливо переконатися, що у пацієнта саме доліхосигма, оскільки діагностика ускладнюється дуже схожими симптомами у виразкового коліту та хвороби Крона. Щоб виключити ці проблеми, а також хронічний апендицит або ентеробіоз, лікар може радитися з колегами суміжних спеціалізацій.
Методи лікування доліхосигми
Хірургічне втручання призначається тільки у крайніх випадках. Болісні симптоми знімаються за допомогою спазмолітиків, мікроклізми, фізіотерапії. Іноді лікарі призначають ферменти - препарати, що прискорюють перетравлення їжі у верхніх відділах кишківника.
Лікування доліхосигми дасть результат лише за умови здорового харчування. Раціон потрібно наситити нежирною їжею, продуктами з високим вмістом клітковини. При виявленні перших симптомів слід звернутися до лікаря. Відходу калових мас також сприяє масаж живота.
Консервативне лікування доліхосигми у дорослих
У випадках, коли пацієнт стикається з регулярними запорами, здуттям і болями в животі, та за відсутності інших причин подібних скарг, доліхосигма потребує лікування. При появі одного або декількох з цих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря-проктолога, який призначить огляд, консультацію та необхідне лікування.
Лікування доліхосигми може бути консервативним й операційним. Суть консервативного лікування доліхосигми зводиться до:
- підбору правильного режиму харчування;
- нормалізації процесів травлення в кишечнику та його моторики;
- ліквідації запалення слизової оболонки кишки й дисбактеріозу, при їх наявності.
Оперативне лікування доліхосигми
Операція при доліхосигмі виконується рідко і лише в разі неефективності консервативних методів лікування, а також при розвитку ускладнень, таких як кишкова непрохідність, калові камені, сильна інтоксикація організму.
Операція носить плановий характер і полягає у видаленні «зайвої» петлі сигмоподібної кишки (в деяких випадках виконується видалення лівої половини товстої кишки). Після операції нормалізується функція кишечнику, пацієнт не відчуває відсутності видаленої частини кишки і є абсолютно здоровим.
Операція виконується під загальним наркозом, триває близько 1,5-2 годин і закінчується косметичним швом. В ході операції можуть застосовуватися сучасні одноразові зшиваючі апарати, що скорочує термін втручань до 1 години.
Термін госпіталізації 7-10 днів.
Термін непрацездатності – до 3 тижнів.