Грижа живота (черевної стінки) – це випинання будь-якого внутрішнього органу черевної порожнини назовні під шкіру через фізіологічні або набуті отвори або всередину кишень очеревини внаслідок слабкості черевних м'язів. Зовні вона нагадує шишку на животі, тому патологію часто приймають за пухлину. Грижа живота буває вродженою чи набутою протягом життя. Маючи патологію, люди часто помилково вважають, що це утворення нешкідливе, і нічого не роблять. Однак така безтурботність призводить до серйозних наслідків: перитоніту та защемлення черевної грижі, кишкового некрозу.
Стадії хвороби
Грижа черевної порожнини може з'явитися у людини у будь-якому віці, і навіть після операції в місці розташування шва. Розрізняють грижу внутрішню (діафрагмальну) та зовнішню (стегнову, пахвинну, пупкову, білої лінії живота). Ймовірність виникнення патології підвищується у людей похилого віку, особливо з зайвою масою тіла. Сильний крик та плач немовлят часто викликають у дітей появу пупкової грижі.
Пахвові новоутворення частіше зустрічаються у чоловіків. Жінки з надмірною вагою та вагітні частіше мають такі утворення у верхній частині стегна. З віком у жінок збільшується ймовірність появи пупкової грижі. Новоутворення, що одного разу з'явилося, з часом зазвичай прогресує.
Стадії розвитку патології:
- початкова, при якій грижу черевної стінки можна вправити назад самостійно
- канальна, коли внутрішній орган занурений у кишеню очеревини, причому у вертикальному положенні новоутворення з'являється, а при горизонтальному зникає
- повна, при якій випинання постійно спостерігається та занурене в грижовий мішок
На початку захворювання безболісне випинання, яке раптово з'явилося, проявляється у вигляді припухлості, коли людина напружується або стоїть. На цьому етапі розвитку хвороби патологія виявляється лише при пальпуванні грижового каналу. Особливо сильно горбок випинається при кашлі. Згодом таке утворення не зникає навіть лежачи, що свідчить про розвиток ускладнення у вигляді невправної грижі.
Симптоматика хвороби
Патологія повільно прогресує. Спочатку виникає відчуття дискомфорту під час ходьби, кашлю, фізичних навантажень. Потім спостерігається грижовий горбок, що з'являється при напрузі м'язів і зникає в спокійному стані. Згодом видиме утворення не зникає, збільшуючись у розмірі.
Симптоми захворювання:
- поява випинання в черевній стінці, видимого або такого, що відчувається при пальпації
- біль і неприємні відчуття в місці, що випинається, які вказують на те, що м'язи передавили судини, виникає судинна ішемія, внаслідок чого можуть розвинутися перитоніт і важкий некроз. Спочатку біль невеликий або помірний, але потім він посилюється, особливо при піднятті тяжкості та кашлі
- здуття кишківника
- затримка дефекації, спричинена тиском грижі на кишківник
- часте та хворобливе сечовипускання внаслідок защемлення сечового міхура
Симптоматика внутрішньої діафрагмальної грижі відрізняється своїми особливостями (поява печії, відрижки, загрудинного болю, хворобливих відчуттів після їди).
Причини патології
В організмі людини м'язи передньої черевної стінки є захисним корсетом внутрішніх органів. Тонший м'язовий шар розташований у пупковій та пахвинній зонах, серединній частині живота. Ці м'язові щілини можуть стати місцем формування грижі.
Причини захворювання:
- слабкість м'язів черевної стінки, яка буває вродженою або набувається за умови наявності таких факторів, як: старіння, вагітність, підняття тяжкості, ожиріння
- підвищений внутрішньочеревний тиск, що виникає внаслідок збільшення м'язової напруги при підійманні тяжкості, утрудненій дефекації, сильному кашлі, важких пологах
- вроджені аномалії, що супроводжуються слабкістю м'язів очеревини
- травми та хірургічне втручання в черевній ділянці
- неправильне підняття ваг ривком
При постійній напрузі черевної стінки через різкі нахили й напруження поступово знижується тонус м'язів з утворенням порожніх кишень, куди часто потрапляють петлі кишківника. Якщо грижа передньої черевної стінки з'являється в місці раніше проведеного хірургічного втручання, виникає високий ризик утворення спайок та защемлення.
У чому небезпека грижі живота
Окрім морального дискомфорту через неестетичне підшкірне випинання, тривожні розлади, обмеження фізичної активності, патологія загрожує здоров'ю та життю людини через запальні процеси та формування спайок в очеревині, відкладення жовчного каміння. Найнебезпечнішими наслідками загрожує защемлення грижі, коли порушується кровообіг і відбувається відмирання тканин в органі, що знаходиться в грижовому мішку. Відсутність своєчасного хірургічного втручання може призвести до розвитку перитоніту, флегмони, гострої кишкової непрохідності, ниркової та печінкової недостатності. Щоб уникнути таких тяжких наслідків, необхідно своєчасне проведення діагностичних процедур, вибір оптимального методу лікування.
Діагностика грижі живота
Деякі пацієнти безтурботно ставляться до цієї недуги: випинання не болить і легко вправляється. Однак у будь-який момент можливе обмеження. Щоб цього не сталося, необхідно негайно звернутися до хірурга медичного центру «Mediland». Тут здійснюється весь комплекс діагностичних процедур:
- Фізикальний огляд пацієнта хірургом з опитуванням скарг та пальпацією живота
- Проведення лабораторних аналізів
- Огляд анестезіолога
- Ультразвукове дослідження органів очеревини
УЗД-діагностика, зокрема сонографія та доплерографія, дозволяє з'ясувати склад грижового мішка. У разі потреби може бути призначена комп'ютерна або магніторезонансна томографія.
Лікування грижі живота
Позбутися патології можна лише методом оперативного втручання. Видалення грижі живота (герніопластика) здійснюється відсіканням грижового мішка та зшиванням м'язів. Вартість операції грижі живота визначається лікарем відповідно до результатів огляду та діагностики.
Післяопераційний період
Під час амбулаторного лікарського спостереження, що триває десять днів, необхідно дотримуватися постільного режиму та певної дієти, уникати фізичних навантажень. Для запобігання появі грижі живота після операції важливо дотримуватися лікарських рекомендацій щодо догляду за раною, виключити підняття тяжкості, позбутися шкідливих звичок, знизити масу тіла. Якщо відновлення йде нормальними темпами, лікар вже через два тижні дозволить повернутися до нормальної фізичної активності.
Лікування в МЦ Mediland - запис до лікаря
Багатопрофільний медичний центр «Mediland» - це приватний сучасний лікувальний заклад, який поєднує поліклініку та лікарню на Лук'янівці. Тут ви можете отримати кваліфіковану консультацію досвідчених лікарів різного профілю, пройти профогляд та діагностику за допомогою сучасного медичного обладнання, виконати лікувальні процедури в умовах стаціонару чи амбулаторно, успішно прооперуватись, отримати косметологічні послуги. Ціна операції з видалення грижі живота в Києві цілком прийнятна, вона включає повне забезпечення пацієнта під час перебування в клініці. Хірургічне втручання проводиться за сучасними протоколами з індивідуальним підходом до кожного хворого. Ціна операції з видалення грижі живота представлена на сайті медичного центру. Скористайтеся послугами МЦ «Mediland», щоб гарантовано позбутися грижі без рецидивів!