Hallux Valgus - найпоширеніша деформація переднього відділу стопи. Вона зустрічається у 23% населення у віці 18-65 років і більш ніж у 35% людей старших за 65 років і часто має спадковий характер. У здоровій стопі кут викривлення великого пальця стосовно першої плюснової кістки становить до 10 °. Про розвиток Халюса Вальгуса говорять, коли палець відхиляється від свого нормального становища, переміщаючись до зовнішнього краю стопи. У важких випадках ступінь усунення може досягати 90 °.
Халюс Вальгус – це не лише косметична проблема. Якщо на неї не зважати, згодом кісточка на нозі починає запалюватися і боліти, стопа деформується, порушується хода. Хороша новина полягає в тому, що якщо Халюс Вальгус діагностувати та лікувати на ранній стадії, серйозних ускладнень патології вдасться уникнути.
У медичному центрі «Меділенд» є всі можливості для діагностики та лікування Hallux Valgus. У разі початкових стадій захворювання показано консервативну тактику ведення пацієнта, профілактику прогресування хвороби, спостереження в динаміці. Якщо деформація виражена, показане оперативне лікування. Зазвичай критеріями до оперативного втручання з боку пацієнта є три фактори: біль, неможливість носити гарне взуття, косметичний дефект. Хірургічне втручання проводять досвідчені ортопеди із застосуванням сучасних малотравматичних методів, які мінімізують термін післяопераційної реабілітації.
Причини вальгусної деформації
Hallux Valgus – результат зміни біомеханіки стопи. Нове дослідження передбачає генетичну основу його розвитку. У спадок можуть передаватися такі відхилення від норми, як неправильне розташування плюсневих кісток, дисплазія сполучної тканини або плоскостопість.
Інша причина, що часто призводить до формування Халюс Вальгус, - носіння взуття, в якому надмірне навантаження посідає передню частину стопи. Кісточка, що виступає, нерідко з'являється у людей з надмірною вагою, а також за наявності контрактури ахіллового сухожилля.
Симптоми Hallux valgus
Зміни, що відбуваються у стопах, – це тривалий процес, який люди часто недооцінюють. Формування вальгусної деформації може статися задовго до того, як виникають біль та дискомфорт. Тому, щоб не страждати від неприємних проявів, потрібно своєчасно відвідувати лікаря.
До симптомів, на які слід звернути увагу, належать:
- поява шишки, виступу в бічній частині першого плюснефалангового суглоба
- ороговіння шкіри на підошвах ніг
- видиме потовщення суглобів пальців
- біль у передньому відділі стопи або ахілловому сухожиллі (перший час може з'являтися та зникати)
- деформація сусідніх пальців під тиском великого
- метатарзалгія: розширення плюсневої кістки
- поява мозолів на кісточці, що виступає
- почервоніння та набряк, зниження рухливості великого пальця стопи
- зміна ходи
Згодом симптоми вальгусної деформації стають настільки серйозними, що людині важко ходити.
Методи лікування Hallux Valgus
З появою перших симптомів Халюса Вальгуса необхідно відразу ж звернутися до ортопеда. Для встановлення діагнозу зазвичай достатньо фізичного огляду. Лікар також може призначити рентген для визначення ступеня тяжкості деформації.
На ранніх етапах можливе консервативне лікування. Пацієнту рекомендують відмовитися від занадто тісного взуття та високого підбора, а також знизити навантаження на передню частину стопи. Додатково застосовуються:
- ортопедичні устілки та взуття
- ортези, гелеві протектори
- масаж та вправи на зміцнення м'язів гомілки
- фізіотерапія для полегшення болю
При вираженому Hallux Valgus консервативна терапія є малоефективною. Вона допомагає зменшити больовий синдром, але при цьому не коригує вже наявну деформацію стопи.
Показання до хірургічного лікування
Операція показана в тому випадку, якщо консервативна терапія не принесла успіху, а також тоді, коли вальгусна деформація швидко прогресує та викликає значний дискомфорт. Нерідко пацієнти погоджуються на хірургічне втручання з естетичних міркувань, щоб прибрати непривабливу кістку, що випирає.
Підготовка до операції з лікування Халюс Вальгус
Перед хірургічним втручанням пацієнт повинен надати лікарю повний перелік препаратів, які він приймає. При необхідності лікар порекомендує припинити приймання ліків, які можуть спричинити операційні ускладнення.
За 48 годин до операції слід відмовитись від вживання спиртних напоїв. Алкоголь розріджує кров і може сприяти кровотечі. На попередній консультації лікар дасть конкретні рекомендації щодо того, коли потрібно буде припинити пити та їсти перед хірургічним втручанням.
Як проводиться операція з видалення Халюс Вальгус
Хірургічне лікування Hallux Valgus включає безліч методів. Останніми роками у цій галузі сталася справжня революція, і сьогодні є десятки способів оперативного лікування цієї патології. У МЦ «Меділенд» метод хірургічного втручання підбирається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням ступеня тяжкості деформації та бажаного результату.
Лікарі-ортопеди медичного центру віддають перевагу сучасним малотравматичним підходам, які передбачають проведення операції переважно на м'яких тканинах з мінімальною резекцією кістки. Цей метод дозволяє ефективно усунути Халюс Вальгус і не потребує тривалого відновлення.
Післяопераційний період та реабілітація
Тривалість відновлення після операції з видалення Халюс Вальгус залежить від застосовуваного хірургічного методу та індивідуальних особливостей пацієнта. Як правило, лікарі рекомендують знизити навантаження на прооперовану ногу і спочатку носити ортопедичне взуття. Воно дозволяє розвантажити передню частину стопи.
Після операції лікар дасть конкретні рекомендації щодо періоду реабілітації. Дуже важливо чітко дотримуватись приписів лікаря, щоб прискорити процес одужання та уникнути ускладнень.
Пацієнту необхідно в післяопераційному періоді ОБОВ'ЯЗКОВО інформувати лікаря про будь-які негативні зміни стану!
Профілактика Халюс Вальгус
Щоб не допустити появи непривабливих і нерідко болісних кісточок, що виступають на стопах, варто віддавати перевагу зручному взуттю на плоскій підошві, правильного розміру і не надто вузькому. Також необхідно пам'ятати про здорове харчування та фізичну активність. Регулярні заняття спортом допомагають не тільки зміцнити м'язи гомілки та суглоби, але й підтримувати здорову вагу, щоб стопи не зазнавали надмірного навантаження.
Лікування Халюс Вальгус у МЦ «Меділенд» - запис на прийом
Область ортопедії стрімко розвивається, з'являються нові, ефективніші методи лікування. Сьогодні вальгусна деформація стопи не вважається нерозв'язною проблемою. На ранньому етапі з нею можна впоратися за допомогою корекції способу життя та застосування ортопедичних пристроїв. При вираженому Hallux Valgus проводиться хірургічне втручання. Операція допомагає не тільки позбутися болю, покращити функціональність стопи, але й досягти прекрасного естетичного результату. У МЦ Меділенд лікуванням Халюс Вальгус займаються досвідчені ортопеди. Застосування сучасних методів дозволяє їм упоратися з будь-яким ступенем вальгусної деформації.
Орієнтовна вартість операції вказана у прайсі клініці, розміщеному на сайті. Точну ціну скаже лікар після діагностичного обстеження. Щоб записатись на прийом до ортопеда в МЦ «Меділенд», замовте зворотний дзвінок або заповніть спеціальну форму на сайті.
FAQ
⇒ Чи потрібно оперувати Халюс Вальгус?
Точно визначити, чи необхідна операція, можна на консультації в ортопеда-травматолога. Як правило, операція необхідна, якщо шишка на пальці росте швидко, завдає сильного дискомфорту, впливає на ходу. При відсутності яскраво виражених симптомів можуть застосовуватися методи консервативної терапії.
⇒ Як довго болить нога після операції Халюс Вальгус?
Виражений біль після видалення кісточки на нозі проходить протягом 3-4 днів. Для усунення дискомфорту пацієнту призначають знеболювальні препарати.
⇒ Скільки заживає стопа після операції?
Через два-три дні після хірургічного втручання можна вставати, але дотримання постільного режиму потрібно протягом 2 тижнів. Для благополучного загоєння потрібно носити ортопедичне взуття протягом місяця.
⇒ Чи можна позбутися Вальгуса без операції?
Без операції лікується вальгусна деформація на ранніх стадіях, без стрімкого збільшення кісточки. Методи консервативної терапії допомагають призупинити викривлення стопи, але не усувають його. Якщо дефект впливає на ходу, з'явилися сильні болі, без хірургічного лікування неможливо надати ефективну допомогу пацієнту.