Кіста яєчника – доброякісне новоутворення, що є порожниною, заповненою рідиною. Із накопиченням внутрішнього вмісту, кіста збільшується і починає здавлювати навколишні тканини, чим провокує виникнення неприємних симптомів.
Кіста яєчника — загальна назва групи доброякісних новоутворень, що відрізняються структурою, формою, розташуванням, причинами появи. Патологія є поширеною, і найчастіше зустрічається в жінок репродуктивного віку. У період менопаузи кісту діагностують приблизно у 5% пацієнток.
Причини
Існує безліч причин виникнення кісти яєчників, у тому числі:
- захворювання ендокринної системи
- раннє статеве дозрівання
- гормональні порушення
- гіперстимуляція яєчників
- запалення матки та додатків
- неправильно перервана лактація
- генетична схильність
Аборти, які дуже часто призводять до гормональних дисфункцій, також є однією з причин розвитку патології.
Ціни на послуги
Види кіст яєчника
У медицині використовують кілька класифікацій доброякісних утворень, що розвиваються у тканинах яєчника.
Залежно від локалізації новоутворення, розрізняють кісту правого, лівого яєчника або двосторонню патологію. За розмірами кісти бувають:
- малі (до 5 см)
- середні (від 5 до 10 см)
- великі (понад 10 см)
За гістологічною структурою кіста може бути:
- фолікулярна (утворюється на місці фолікула після дозрівання в ньому яйцеклітини)
- геморагічна (утворюється в результаті розриву судини та виливу крові в порожнину функціональної кісти)
- лютеїнова (формується після овуляції в зоні жовтого тіла, на місці фолікула, що лопнув)
- тератома – вроджена кіста, утворена із зародкових листів шкіри та її продуктів і містить нетипові для органу тканини: шкіру, жир, нігті, волосся, кістки, зуби
- ендометріоїдна – порожнинне утворення на яєчнику, оточене клітинами ендометрію, в яких накопичується кров
Існують й інші види структурних утворень: справжні кісти (муцинозна, серозна), гормонозалежна текалютеїнова пухлина (розвивається при підвищеному рівні гормонів гіпофіза).
Симптоматика
Невеликі кісти не завдають занепокоєння, тому найчастіше жінки не здогадуються про наявність патології. Новоутворення виявляють на профілактичному огляді. У ряді випадків кісти дають про себе знати болем, відчуттям тяжкості і дискомфорту внизу живота. Кісти яєчників, що ростуть, тиснуть на сечовий міхур, іноді затримуючи відтік сечі. Якщо стискаються великі венозні судини, виявляються ознаки варикозної хвороби нижніх кінцівок.
Больовий синдром з'являється при нагноєнні кісти, перекруті її ніжки або при розриві оболонки. Виникають усі симптоми «гострого живота», підвищується температура до 39 градусів, з'являється блювання. Ниючий біль виникає при поступовому розростанні новоутворення та здавлення навколишніх тканин. Інтенсивність болю посилюється зі зростанням пухлини.
Деякі кісти на яєчниках порушують менструальний цикл, провокують ациклічні кровотечі. Екстрена хірургічна допомога потрібна в тих випадках, коли діагностовано нагноєння утворення, відбувся перекрут ніжки разом з матковою трубою або якщо лопнула оболонка і вміст вилився в черевну порожнину. Ендометріоїдні кісти яєчника часто є причиною утворення спайок у маткових трубах, тому лікування гінекологічних патологій може бути тривалим й вимагати терпіння у жінок, які планують вагітність.
Діагностика
Як ми говорили раніше, найчастіше кісти яєчників виявляють на прийомі у гінеколога.
Лікар збирає анамнез, вислуховує скарги пацієнтки, проводить огляд та виконує бімануальне дослідження. Якщо фахівець виявить патологічні утворення, призначається уточнююча діагностика:
- УЗД (трансвагінально або трансабдомінально)
- лапароскопія (можливе одночасне видалення утворення під час діагностики для подальшого проведення гістологічних досліджень)
- пункція (взяття рідини з кісти для цитологічного дослідження)
- аналіз на онкомаркери
Для отримання об'єктивних даних про структуру, розміри та розташування кісти яєчника призначають комп'ютерну томографію (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ).
Вибір методики лікування кісти яєчника залежить від розташування, розмірів, виду освіти, клінічних симптомів, віку. При розгляді варіантів терапії, що застосовуються для лікування молодих жінок, враховується можливість збереження репродуктивної функції. Проте, якщо існує високий ризик розвитку злоякісного процесу, доцільно провести радикальне хірургічне лікування.
Консервативна терапія під постійним наглядом лікаря призначається при невеликих розмірах кістозного утворення та відсутності будь-яких ускладнень. До терапевтичної програми включають гормональні препарати, протизапальне лікування, дієтотерапію. Якщо за результатами контрольного обстеження виявиться, що кіста збільшується у розмірах — показана хірургічна операція. Новоутворення видаляється в межах здорових тканин та вирушає на гістологічне дослідження.
У сучасній гінекології, якщо це можливо, застосовують малоінвазивні, органозберігаючі методики. Планові операції найчастіше виконуються із застосуванням лапароскопії, позаяк такий метод є малоінвазивним.
Види хірургічних операцій
У разі діагностування кісти яєчника застосовують кілька видів операцій:
- видалення кісти зі збереженням органу (цистектомія)
- висічення кісти разом з частиною навколишніх тканин (резекція)
- видалення яєчника (оваріоектомія) або видалення яєчника з додатком матки (аднексектомія)
Деякі види кіст (зокрема, великі ендометріоїдні та муцинозні) не лікують консервативним шляхом. Якщо новоутворення діагностоване в молодому віці й жінка планує вагітність, необхідно видалити кісту до зачаття.
Під час вагітності у кілька разів зростає ризик перекручування ніжки кісти яєчника та збільшення її розмірів. Діагностування патології на початковій стадії дозволяє зменшити обсяг та травматичність хірургічної операції, скоротити термін реабілітації, уникнути непоправних наслідків.
Профілактичні заходи
Видалення кісти яєчника не є гарантією того, що патологія не виникне повторно. Корекція способу життя, дотримання рекомендацій лікарів та регулярне відвідування гінеколога – основні заходи, що вживаються в сучасній медицині для профілактики захворювання. Велику роль у попередженні утворення кіст грає рухова активність та лікувальна гімнастика для жінок, спрямована на покращення кровообігу в органах малого тазу та зміцнення м'язів тазового дна.
Необхідно дотримуватись збалансованого харчування, стежити за вагою, підтримувати роботу імунної системи, застосовувати заходи захисту під час сезонних епідемій. Комплексний підхід до лікування жіночих захворювань (у тому числі пов'язаних з гормональними дисфункціями) дає відмінні результати, як показує практика.
Лікування кісти яєчника у медичному центрі Mediland
У нашому медичному центрі Mediland на Лук'янівці застосовують прогресивні методи лікування жіночих патологій. Пріоритетом при лікуванні кіст є малоінвазивні органозберігаючі операції.
Наші переваги:
- повний цикл послуг — від діагностики до контролю перебігу лікування
- безболісність усіх маніпуляцій
- застосування разового інструменту та витратних матеріалів
- доброзичлива обстановка, привітний персонал
- відсутність очікування у чергах, швидке прийняття рішень
Записатися на прийом до фахівця можна на сайті через онлайн-форму, а отримати додаткову інформацію – за контактними телефонами та через месенджери.
Оперативне лікування кіст (лапароскопія)
У нашому медичному центрі проводяться всі види ендоскопічних операцій з максимальним збереженням здорової тканини яєчників.
Перед операцією наші лікарі проведуть вам всі необхідні обстеження, щоб визначитися з об'ємом оперативного втручання, максимально зберегти фолікулярний резерв яєчників і відновити здорову функцію жінки.
Якщо під час операції є спайковий процес, то в такому випадку в малий таз буде введений спеціальний протиспайковий і розсмоктувальний гель, який попереджає розвиток в подальшому спайок в області органів малого тазу.
Основні переваги лапароскопії:
- операція практично безкровна
- мінімальні терміни перебування в стаціонарі (1-2 дні)
- швидка реабілітація пацієнток і відновлення працездатності
відмінний косметичний ефект (через мікропроколи на шкірі живота).
Оперативне лікування кіст яєчників в ургентному порядку
Якщо з'являються скарги на наявність гострих інтенсивних болів внизу живота, нудоту, запаморочення, відчуття тиску на пряму кишку, то це свідчення про необхідність операції в терміновому порядку, тому що ці скарги можуть свідчити:
- про розрив кісти
- перекручення ніжки пухлиноподібного утворення
- або нагноєння пухлини