Кіста куприка (пілонідальна) є невеликою порожниною, яка утворюється в області кінцевого сегмента хребетного стовпа над міжсідничною щілиною. Зазвичай вона заповнена серозною рідиною та містить волосся та епітеліальні клітини. Кісти куприка виникають через вростання волосся та запальну реакцію організму. Вони можуть ніяк не проявляти себе, проте після інфікування з'являються такі неприємні симптоми, як біль, почервоніння, виділення гною.
Пілонідальні кісти переважно вражають людей віком до 35-40 років. Вони зустрічаються у 2,5 раза частіше у чоловіків, ніж у жінок. Кістозні утворення куприка діагностують у 1,1% чоловічого населення.
У МЦ «Меділенд» у Києві для лікування пілонідальних синусів застосовують сучасний метод – ендоскопічне видалення лазером. Цей підхід має важливі переваги в порівнянні з традиційними способами усунення новоутворень, оскільки він безкровний, практично безболісний і не потребує тривалого відновлення пацієнта.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПРОКТОЛОГА
Консультація проктолога первинна 950 грн Консультація проктолога повторна 880 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 2 000 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента повторна 1 800 грн Ургентна консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 4 000 грн Консультація провідного проктолога первинна 1 350 грн Консультація провідного проктолога повторна 1 200 грн
Причини кісти куприка
Точна причина появи пілонідальних кістозних утворень невідома. Надмірний тиск і тертя шкіри куприка призводять до того, що волосяні фолікули в цій області пошкоджуються, з'являється волосся, що вросло. Організм реагує на них як на стороннє тіло, розвивається запалення. У кісту проникають бактерії, присутні на шкірі промежини, викликаючи інфекцію.
Пілонідальні кістозні утворення часто виникають у пацієнтів, які страждають на синдром фолікулярної оклюзії (гнійного гідраденіту, конглобатного акне та підривного фолікуліту). До факторів ризику розвитку захворювання також належать:
- зайва вага
- густе волосся на тілі
- надмірна пітливість
- часте гоління або пошкодження шкіри внаслідок тертя
- випадки пілонідальних синусів у близьких родичів
- сидячий спосіб життя
До утворення епітеліального куприкового ходу схильні люди, чия професія пов'язана з тривалим сидінням: водії транспортних засобів, офісні працівники.
Симптоми кісти куприка
Інфікування кістозного утворення супроводжується такими проявами:
- біль у положенні сидячи та лежачи
- почервоніння та припухлість в області куприка
- витікання гною з отвору над міжсідничною щілиною
- різка болючість при дотику до ураженої області
- іноді підвищення температури тіла, слабкість чи нудота
Майже у всіх пацієнтів спочатку з'являється гострий епізод абсцесу. Після того як він проходить сам по собі або при наданні медичної допомоги, у багатьох людей формується пілонідальний синус (епітеліальний куприковий хід). Це порожнина під шкірою, яка з'єднується з поверхнею через одне чи кілька невеликих отворів. У поодиноких випадках свищеві ходи заростають самостійно. Однак більшості пацієнтів потрібне хірургічне втручання.
Діагностика кісти куприка
Діагноз ставиться з урахуванням фізичного огляду. Пілонідальні кісти виглядають як шишка в області куприка. Іноді присутні свищеві ходи. При тяжкій інфекції лікар може призначити аналізи крові. Як додатковий метод іноді використовують УЗ-діагностику. Візуалізаційні дослідження, як правило, не потрібні.
Ускладнення пілонідальної кісти
Без своєчасного лікування кіста куприка може призвести до таких наслідків, як:
- утворення абсцесу
- рецидив захворювання
- формування анальної нориці
- системна інфекція
- плоскоклітинний рак (виникає у 0,1% пацієнтів)
Звернення за кваліфікованою медичною допомогою допомагає назавжди позбутися кісти та уникнути розвитку серйозних ускладнень.
Лікування кісти куприка
На жаль, пілонідальні кісти зазвичай не проходять самостійно. Навіть якщо стан пацієнта тимчасово покращується, утворення зменшується у розмірі, а уражена область стає менш болісною, захворювання часто рецидивує і з кожним разом протікає все важче.
Операція з видалення кісти куприка
Розтин та дренування - найбільш поширений метод лікування, який дозволяє досягти швидкого полегшення стану пацієнта. Але в тому випадку, якщо кісту не видалити повністю, вона часто рецидивує. Тому лікарі вважають за краще проводити пілонідальну цистектомію. Хірург виконує висічення ураженої шкіри разом з волосяними фолікулами та змертвілими клітинами.
Процедура передбачає видалення всієї кісти до крижа. Дефект шкіри та підшкірної клітковини закривають шляхом переміщення шкірного клаптя з сідниці або з загоєного на відкриту ділянку. Операція досить травматична. Вона потребує тривалого відновлення. Крім того, пацієнти повинні бути готовими до того, що в області сідниць залишаться помітні шрами.
Лазерне видалення кісти куприка
Найновішим і найменш інвазивним методом лікування пілонідальної кісти є лазерна хірургія. Вона починається так само як і традиційна операція. Спочатку медична бригада знеболює операційну ділянку розчином анестетика, щоб пацієнт почував себе комфортно під час процедури. Потім хірург розкриває всі шкірні отвори кісти, завдяки чому вона дренується. У ходи вводиться тонка трубка, та за допомогою лазера виконується абляція внутрішніх стін синуса. Шкіра над свищевими ходами не ушкоджується.
Під час лазерного лікування пацієнт перебуває у медикаментозному сні. Після операції необхідне перебування у стаціонарі від кількох годин до доби. Більшість пацієнтів повідомляють про те, що біль після видалення кісти незначний, а післяопераційна рана гоїться протягом декількох тижнів. Ефективність лазерного лікування висока і сягає приблизно 85%. Оскільки цей метод не передбачає великого розтину тканин, він дозволяє досягти дуже гарного косметичного результату.
Основні переваги ендоскопічного лазерного лікування кісти куприка:
- є безкровним та безболісним
- не вимагає проведення візуалізаційного дослідження (МРТ або УЗД)
- може виконуватись під місцевою анестезією
- не вимагає госпіталізації та подальшого прийому знеболювальних
- дозволяє пацієнту негайно повернутися до роботи
- значно знижує ймовірність рецидиву
Пацієнти можуть залишити клініку через годину після процедури та відразу повернутися до своєї повсякденної діяльності.
Реабілітація після операції з видалення кісти куприка
Лазерна хірургія – відносно швидкий та результативний метод лікування пілонідальних кіст. Однак ефективність – не єдина причина, чому цей підхід має переваги перед традиційною хірургією. Відновлення пацієнтів після такої процедури проходить набагато швидше та легше. Після хірургічного втручання лікар дасть докладні рекомендації щодо того, як доглядати операційну рану, яким чином і з якою частотою змінювати пов'язки. Тривалість загоєння становить від 4 до 8 тижнів (залежно від розміру синуса).
Якщо ви страждаєте від кісти куприка, не варто відкладати лікування на потім. В МЦ «Меділенд» у Києві видалення утворення виконується сучасним методом, який не залишає помітних шрамів та не потребує тривалої реабілітації. Щоб уточнити ціну лікування та записатися на консультацію до лікаря, зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті, або заповніть форму зворотного зв'язку.