Стан клітин внутрішньої оболонки матки залежить від гормонального фону. Якщо вони розростаються за свої природні межі, з’являється патологія, яка супроводжується сильними больовими відчуттями, кровотечею, дискомфортом. Ендометріоз матки - захворювання, що має 4 стадії. У занедбаній формі спостерігаються глибокі кісти та спайки у черевній порожнині.
Ендометрій може розростатися за межі органів репродуктивної системи. Вогнища досягають сечовика, кишківника, інших внутрішніх органів. Щомісяця, якщо жінка не вагітніє, відбувається відторгнення клітин внутрішньої оболонки матки, починається менструація. Патологія аномального розростання ендометрію відбувається за таким же принципом, що і слизової матки.
Симптоми ендометріозу матки
Ознаки появи захворювання залежать від локалізації патології та ступеня розростання тканини. Лікування ендометріозу необхідне при наявності наступних симптомів:
- гострі спазми під час критичних днів
- больові відчуття в районі тазу
- рясні виділення у період менструації
- зміщення циклу
- дискомфорт та больові відчуття після статевого контакту
- кровотечі та виділення у міжменструальний період
- больові відчуття при випорожненні, анальні кровотечі, проблеми з випорожненням кишечника
- занепад сил, сонливість, мінливість настрою
Виявивши деякі з перерахованих симптомів, слід звернутися до гінеколога. За підсумками дослідження лікар спростує побоювання пацієнтки або поставить діагноз ендометріоз. Лікування проводиться консервативним чи хірургічним шляхом, у залежності від стадії захворювання. Інтенсивність розвитку патології у кожного клінічного випадку індивідуальна. У деяких пацієнток хвороба протікає без яскраво виражених симптомів.
Щоб точно встановити діагноз, потрібно провести комплексне обстеження. Симптоматика ендометріозу яєчників схожа на інші гінекологічні хвороби. Тому пацієнтка під час обстеження здає аналіз крові та аналіз сечі, проходить УЗД, КТ, МРТ та інші діагностичні процедури.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ФАХІВЦІВ
Консультація гінеколога первинна 950 грн Консультація гінеколога повторна 880 грн Консультація онкогінеколога первинна 1 100 грн Консультація онкогінеколога повторна 950 грн Консультація провідного гінеколога первинна 1 350 грн Консультація провідного гінеколога повторна 1 200 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Аспіраційна пайпель-біопсія ендометрію без урахування гістологічного дослідження 1 400 грн Біопсія шийки матки без урахування гістологічного дослідження 1 700 грн Вагінальна ванночка, 1 процедура 450 грн Вагінальний тампон, 1 процедура 200 грн Введення маточного кільця 250 грн Видалення внутрішньоматкової спіралі 650 грн Ехосальпінгоскопія (УЗД для діагностики прохідності маткових труб) 2 900 грн Ін'єкція антагонистів гонадотропін-рілізінг-гормона (ант-ГнРГ), 1 ін'єкція 460 грн Інтимний пілінг 1 600 грн Кольпоцервікоскопія експертна 750 грн Кольпоцервікоскопія скрінінгова 600 грн Лазерне вульво-вагінальне омолодження без урахування області промежини 9 200 грн Лазерне вульво-вагінальне омолодження з урахуванням області промежини 13 900 грн Медикаментозне переривання вагітності з урахуванням вартості препарату 9 500 грн Метросальпінгографія (рентген дослідження проходимості маточних труб) 3 750 грн Плазмотерапія статевих органів 3 700 грн Постановка внутрішньоматкової спіралі без урахування вартості спиралі 1 600 грн Постановка песарія 680 грн Радіохвильова вапоризація шийки матки 3 200 грн Радіохвильова ваппоризація однієї кондиломи вагіни під місцевою анестезією від 1 050 грн Розділення синехій 2 600 грн Тест на вагітність 260 грн Цервікометрія 580 грн
- ВАРТІСТЬ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Мінімальна вартість анестезії при малоінвазивних оперативних гінекологічних втручаннях: 2600,00 грн. Абляція ендометрію від 15 800 грн Аднексектомія (видалення маткових труб та придатків) від 25 200 грн Вакуумна аспірація від 9 500 грн Видалення внутрішньоматкової спіралі з вишкрібанням матки від 10 500 грн Видалення кіст яєчників від 29 400 грн Видалення кондилом/папіллом статевих губ та піхви від 5 800 грн Видалення кісти бартолинової залози від 15 800 грн Видалення параоваріальних кіст від 20 800 грн Видалення утворення Дугласового простору від 21 500 грн Видалення шийки матки з подальшою пластикою вагіни від 26 300 грн Гістеректомія лапароскопічна (видалення матки) від 40 400 грн Гістеректомія лапаротомічна абдомінальна (видалення матки) від 33 600 грн Гістеректомія вагінальна (видалення матки через вагіну) від 36 800 грн Гістероскопія діагностична від 12 600 грн Гістероскопія лейоматозних вузлів від 18 900 грн Гістероскопія при кровотечі від 17 300 грн Гістероскопія при наявності інородних тіл в порожнині матки від 15 800 грн Діагностична лапароскопія від 18 900 грн Кольпорафія або пластика піхви (корекція опущення стінок матки) від 18 900 грн Конізація шийки матки від 10 500 грн Консервативна міомектомія (видалення міоматозних вузлів без видалення матки) від 28 900 грн Корекція патології порожнини матки (сінехії, перетинка) від 17 300 грн Кюретаж (вишкрібання) порожнини матки від 10 000 грн Кюретаж порожнини матки при кровотечі від 9 500 грн Лабіопластика від 23 100 грн Лазерний дриллінг яєчників від 20 800 грн Лапароскопічна сальпінготомія від 26 300 грн Лапаротомія за Пфанненштилем від 26 300 грн Надвагінальна ампутація матки від 32 300 грн Оперативне втручання надпіхвової ампутації матки (видалення матки зі збереженням шийки) від 28 900 грн Оперативне втручання при опущенні матки (фіксація зв'язок) від 39 900 грн Оперативне лікування позаматкової вагітності від 27 700 грн Операції на придатках матки (тубоовариальні абсцеси, кисти) від 28 900 грн Пангістеректомія (видалення матки з придатками) від 36 800 грн Пластика шийки матки (рубцові зміни, елонгація шийки, обширна ерозія) від 12 600 грн Пластика стінок вагіни та промежини при опущенні та деформації від 26 300 грн Поліпектомія за допомогою гістероскопії від 17 300 грн Розтин та дренування абсцесу бартолінової залози від 15 800 грн Сальпінгооваріолізіс (роз'єднання спайок) від 25 200 грн Сальпінготомія лапароскопічна від 40 000 грн Стоматопластика (відновлення прохідності маткових труб) від 25 200 грн Тубектомія або оваріоектомія (видалення маточних труб) від 26 300 грн Хірургічна стерилізація (перев'язка або видалення маточних труб) від 23 100 грн
Стадії та форми ендометріозу
Розвиток захворювання протікає не тільки у зоні статевих органів. Тому ендометріоз буває двох видів:
- генітальний - ураження виключно статевих органів
- екстрагенітальний - поява вогнищ у ділянці сечовика, нирок, геніталій, кишечника
Генітальний вид буває внутрішнім та зовнішнім. При першому типі клітини розростаються та потрапляють у м'язи. Це захворювання називають аденоміозом. У внутрішнього типу є 2 підвиди:
- Перитонеальний - ураження труб матки, черевної порожнини, яєчника
- Екстраперитонеальний - проникнення клітин у піхву, ендометріоз шийки матки
Є й більш проста класифікація захворювання. Форма патології залежить від ураженого органу. Відповідно до цього ендометріоз буває:
- яєчників
- очеревини
- сечовика
- тіла або шийки матки
- інших органів
Відповідно до темпів прогресу патології та кількості проблемних вогнищ, їх глибини, лікарі визначають наступні форми захворювання:
- Неглибоке ураження, поодинокі вогнища
- Декілька проблемних ділянок, клітини глибше проростають у здорову тканину
- Багато гострих вогнищ, поява невеликих кіст, поодинокі спайки
- Глибоке ураження, об'ємні кісти у яєчниках, численні спайки в очеревині
Лікування ендометріозу визначається відповідно до виду, форми та стадії захворювання.
Діагноз ендометріоз - профілактика та лікування
До групи підвищеного ризику потрапляють жінки з генетичною схильністю до захворювання. Якщо патологія була діагностована у матері або близьких родичів пацієнтки, потрібно спостерігатися у гінеколога. На ранніх стадіях захворювання можливе лікування консервативним шляхом.
Профілактика ендометріозу передбачає відмову від гормональних препаратів. Протизаплідні засоби слід використовувати під суворим контролем гінеколога. Характер перебігу захворювання залежить від гормонів. У профілактичних цілях необхідно кілька разів на рік записуватися на огляд до гінеколога, щоб своєчасно діагностувати патологію. Потрібно контролювати гормони, уникати збоїв.
Фактори зниження ризику появи захворювання:
- багатоплідні пологи
- лактація
- регулярна фізична активність
- пізня перша менструація
Після обстеження лікар складе лікування ендометріозу. Ціна терапії залежить від ступеню захворювання.
Лікування ендометріозу без операції
Консервативний курс терапії передбачає прийом медикаментозних препаратів. Лікар враховує локалізацію, глибину та кількість вогнищ. План лікування складається індивідуально для кожної пацієнтки, але гінекологи дотримуються основних принципів:
- лікарі на ранній стадії діагностували у пацієнтки ендометріоз тіла матки. У подібних ситуаціях призначається прийом гормонів. Якщо під час діагностики була виявлена міому матки, проводиться оперативне втручання
- агресивний курс гормонів призначається при ураженні яєчників. На програму лікування впливає вік пацієнтки та її плани щодо зачаття дитини у майбутньому
Займатися самолікуванням категорично заборонено. Неправильне дозування гормонів або надмірна тривалість консервативної терапії здатні призвести до появи серйозних порушень. Паралельно з гормональними препаратами лікарі призначають знеболювальні. Спазмолітики та анальгетики допоможуть у ситуаціях, коли загострення збігаються з критичними днями.
Хірургічне лікування ендометріозу у жінок
Типи операцій в МЦ «Mediland»:
- гістероскопічні
- лапароскопічні
- лапаротомічні
Спосіб оперативного впливу підбирається відповідно до форми патології. Лікарі віддають перевагу ендоскопічним процедурам. Малоінвазивні методи більш безпечні, дозволяють звести до мінімуму травми. Використання сучасного обладнання дає можливість видалити проблемні осередки без пошкодження органів і здорових тканин.
Лікування ендометріозу яєчника шляхом проведення ендоскопічної процедури дозволить зберегти дітородну функцію пацієнтки та фолікулярну здатність. Якщо у пацієнтки діагностована 3 або 4 стадія хвороби, лікарі проводять відкриту порожнинну операцію. У решті випадків видалення патології здійснюється ендоскопічним способом. Хірурги отримують доступ до проблемної зони, вводячи спеціальне обладнання через невеликі проколи.
Як проводиться операція
Алгоритм дій хірурга залежить від способу оперативного втручання:
- гістероскопія - лікар отримує доступ до ураженої тканини через піхву
- лапароскопія - в черевній стінці робиться 3 проколи, через які вводиться обладнання з відеокамерою, яка транслює хід операції на великий екран.
- лапаротомія - порожнинна операція, яка передбачає відкритий доступ. Проводиться лише при діагностуванні захворювань у запущеній формі
У МЦ «Mediland» віддають перевагу малоінвазивним процедурам з використанням ендоскопа. Лікар робить отвори 1 см у діаметрі. Крізь них вводяться оптичні прилади, інструменти. Багаторазове збільшення зображення, що надходить на великий екран з відеокамери, гарантує відмінну візуалізацію. Хірург працює із максимальною точністю. Травматизм зведений до мінімуму.
Після проведення лапароскопічних процедур лікарі зашивають зроблені проколи, накладають на ці зони стерильні пов'язки. Лапаротомія супроводжується ризиком пошкодження здорових тканин, тому в сучасних медичних центрах перевага надається малоінвазивним процедурам, якщо дозволяє клінічний випадок.
Хірурги МЦ «Mediland» дотримуються міжнародного протоколу «Хірургії швидкого відновлення». Післяопераційна реабілітація протікає безболісно. Пацієнтка може відправитися додому через день після процедури та поступово повертатися до нормального життя.
Якщо діагностований ендометріоз матки останніх стадій, слід проводити лапаротомію. Доступ до вогнищ захворювання відкривається шляхом поздовжнього розрізу. Хірург видаляє уражені тканини зі складною локалізацією.
Клініка лікування ендометріозу МЦ «Mediland»
Лікарі медичного центру обстежують пацієнтку та допоможуть вилікувати ендометріоз. Ціна хірургічної або консервативної терапії визначається за підсумками діагностики після здачі всіх необхідних аналізів. Переваги МЦ «Mediland»:
- комфортні палати стаціонару
- сучасні операційні
- якісне обладнання
- досвідчені лікарі міжнародної кваліфікації
- власна лабораторія
Ендометріоз - небезпечна патологія, яку не можна ігнорувати. Важливо своєчасно діагностувати захворювання, щоб почати його лікувати на ранніх стадіях. Це дозволить уникнути серйозних ускладнень:
- появи спайок та рубцевої тканини
- проблем із зачаттям дитини
- хронічних больових відчуттів, спазмів у районі малого тазу
- анемії через велику втрату крові
- запалення листків очеревини
- викиднів та проблем з виношуванням дитини
- передчасного виснаження яєчників
Згідно зі статистикою, 25%-50% жінок, які страждають від безпліддя, мають проблеми, пов'язані з ендометріозом. Це відбувається через появу спайок у малому тазі. Яєчники втрачають здатність утворювати здорові яйцеклітини. Своєчасне лікування дозволить зберегти дітородну функцію, а також нормалізувати менструальний цикл, позбутися кровотеч та сильних спазмів. Лікарі МЦ "Mediland" підберуть оптимальний план терапії.
Консервативне лікування
Гормональна і протизапальна терапія
призначається жінкам на початкових стадіях ендометріозу, коли скарги, характерні для даної патології, не сильно виражені.
За допомогою гормональних препаратів тимчасово «вимикається» менструальна функція і, таким чином, вогнища ендометріозу атрофуються.
Курс лікування, як правило, становить від 6 місяців і більше.
При призначенні даного методу лікування лікар гінеколог постійно моніторірует загальний стан пацієнтки з проведенням УЗД органів малого таза і контрольними оглядами на гінекологічному кріслі 1 раз в 3-6 місяців.
Однак консервативне лікування при даному захворюванні не завжди ефективно, так як гормональні препарати можуть викликати побічні дії, а також після їх скасування ендометріоз може прогресувати з новою силою.
Хірургічне лікування вогнищ ендометріозу
Для хірургічного лікування ендометріозу в МЦ "Mediland" застосовується лапароскопічні операції.
Лапароскопія – це операція, яка проводиться під загальним наркозом в умовах операційної, застосовувана для діагностики вогнищ ендометріозу. При виявленні ендометріоїдних гетеротопій на органах малого таза проводиться їх точкова коагуляція або резекція.
Основні переваги лапароскопії:
- операція практично безкровна;
- без використання шовного матеріалу;
- мінімальні терміни перебування в стаціонарі (1-2 дні);
- швидка реабілітація пацієнток і відновлення працездатності;
- відмінний косметичний ефект (через мікропрокол на шкірі живота).
Лапароскопічне лікування ендометріоїдних («шоколадних») кіст яєчників: в нашій клініці виконуються з використанням ендоскопів з максимальним збереженням здорової тканини яєчників. При цьому, капсула кісти вилущівается повністю, що попереджає розвиток рецидивів даного захворювання і зберігає усі жіночі функції.