або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Ендопротезування суглобів у Києві

Автор статьи:

Володкін Володимир Леонідович

Ортопед-травматолог

Травматологія, Київ

Для багатьох пацієнтів, які страждають від важких захворювань опорно-рухової системи або перенесли серйозні травми, ендопротезування є найкращим способом повернути свободу руху. Цей метод хірургії дозволяє замінювати пошкоджені суглоби штучними, виготовленими з міцних, зносостійких і гіпоалергенних матеріалів - металу, кераміки, особливого різновиду поліетилену. Ці операції належать до категорії складних, тому потрібно серйозно поставитися до вибору медичного центру. Повернутися до активного способу життя, позбутися болю і скутості рухів допоможуть спеціалісти МЦ «Mediland».

Коли необхідна операція із заміни суглоба

При патологіях опорно-рухової системи, що супроводжуються ураженням суглобів, і після травм лікарі застосовують консервативні методи терапії, а при необхідності - хірургічні. Якщо відновити функціональність суглобів не вдається, лікар рекомендує пацієнту провести ендопротезування. Обсяг втручання залежить від того, наскільки пошкоджені тканини. Лікарі МЦ «Mediland» прагнуть за можливості зберегти максимум власних тканин пацієнта, але у важких випадках можна замінити всі структурні частини суглоба.

Завдяки сучасним розробкам, результати ендопротезування суглобів вражають. Форма штучних імплантів з високою точністю повторює анатомію природних рухомих з'єднань кісток. Після проведення операції людина знову може вести активний спосіб життя, не залежати від сторонньої допомоги і не бути прикутою до крісла-коляски. У результаті успішної заміни суглоб може функціонувати протягом 15-20 років і більше, потім при необхідності проводиться повторне втручання - ревізійне ендопротезування.

Показання та протипоказання для ендопротезування суглобів

Призначенню ендопротезування суглобів передує ретельне обстеження пацієнта, під час якого перевіряється наявність показань і протипоказань для заміни суглоба. Операція може бути проведена при:

 • артриті та остеоартрозі, які супроводжуються дегенеративно-дистрофічними змінами у суглобах
 • дисплазії суглоба
 • хворобі Бехтерева
 • внутрішньосуглобових переломах (наприклад, при переломі шийки стегнової кістки)
 • утворенні несправжніх суглобів через неправильне зрощення фрагментів кісток
 • асептичному некрозі

На сьогодні найефективнішим способом зняти больовий синдром і повернути пацієнта до звичної якості життя є ендопротезування суглобів. У всьому світі перелік показань для ендопротезування значно розширюється. У багатьох випадках операція виконується у момент, коли виражений біль ще не встиг розвинутися і виснажити пацієнта. Така тактика лікування забезпечує швидшу й ефективнішу реабілітацію та дає змогу пацієнту зберегти якість життя, до якої він звик.

Заміну суглобів не проводять, якщо у пацієнта є такі протипоказання, як:

 • загострення хронічних хвороб дихальної, серцево-судинної систем
 • нейром'язові та психічні розлади
 • вогнища гнійно-запального процесу у будь-якій частині організму (гнійники на шкірі, каріозне ураження зубів, отит, гайморит, тонзиліт)
 • інфекційний процес у тканинах суглоба (гострий або хронічний, що розвивається менше трьох місяців)
 • незрілість структур опорно-рухової системи
 • тромбофлебіт, тромбоемболія
 • цукровий діабет у стадії декомпенсації

В індивідуальному порядку ухвалюється рішення про можливість проведення операції, якщо у пацієнта є відносні протипоказання. До них належать: онкопатології, печінкова недостатність, гормональна остеопатія, наявність хронічних соматичних захворювань і ожиріння 3 ступеня.

Однак остаточне рішення про можливість проведення ендопротезування приймає хірург після комплексного мультидисциплінарного обстеження пацієнта.

Види ендопротезування

Залежно від стану власних суглобів пацієнта, підбирається оптимальний вид ендопротезування. Може проводитися:

Повна заміна (тотальна), при якій ендопротезом замінюються всі складові частини суглоба. Так, під час ендопротезування кульшового суглоба застосовують імплант, який складається з ніжки (що прикріплюється до стегнової кістки), голівки (яка замінює голівку стегнової кістки), і чашки (яка виконує роль кульшової западини), а також вкладки між голівкою і чашкою.

Неповна, часткова заміна суглоба. Замінюються тільки ті структури, пошкодження яких не дозволяє їм виконувати свою функцію. Наприклад, проводять однополюсне ендопротезування кульшового суглоба, при якому імплантують тільки штучну головку стегнової кістки. Або виконується одномищелкове ендопротезування колінного суглоба із заміною тільки одного виростка.

Залежно від того, яким чином прикріплюється протез до власних тканин пацієнта, розрізняють ендопротези цементної та безцементної фіксації. Форма і розмір імпланта ретельно підбираються з урахуванням анатомічних особливостей пацієнта, а у найскладніших клінічних випадках ендопротези виготовляються індивідуально.

Підготовка до операції із заміни суглобів

Перед хірургічним втручанням потрібно припинити прийом антикоагулянтів (після консультації з лікарем). Під час підготовки до операції із заміни суглобів пацієнту призначають обстеження:

 • загальний аналіз крові
 • коагулограма
 • біохімічний аналіз крові
 • загальний аналіз сечі
 • рентгенографія, КТ або МРТ
 • ФГДС
 • ЕХО серця
 • УЗД вен нижніх кінцівок

Якщо виникнуть підозри на наявність патологій, які є протипоказаннями для операції, ортопед-травматолог може направити пацієнта на консультацію до спеціаліста відповідного профілю.

Період реабілітації

Пацієнт залишається у стаціонарі під наглядом медичного персоналу протягом кількох днів. Точна тривалість перебування у стаціонарному відділенні залежить від обсягу оперативного втручання та стану пацієнта. У перші кілька діб після операції призначають знеболювальні препарати, антибактеріальні засоби для запобігання розвитку інфекції.

Лікар визначає оптимальне фізичне навантаження на кожному етапі реабілітації. Недостатня рухливість уповільнює процес розробки суглоба і викликає ускладнення. Через 6 годин після ендопротезування пацієнт починає реабілітацію під наглядом реабілітолога. Під час перебування у медичному центрі він навчається ходінню за допомогою милиць з повним навантаженням на прооперовану кінцівку, ходінню по сходах, а також навчається самостійно себе обслуговувати (з урахуванням післяопераційних рекомендацій).

З чіткими рекомендаціями та інформацією про те, коли з'явитися на контрольний огляд, пацієнт виписується на амбулаторне лікування. Шви знімаються на 14-ту добу після операції.

Можливі ускладнення після операції

Перед операцією лікар попереджає пацієнта про можливі ускладнення хірургічного втручання (розвиток інфекції, пневмонії, кровотеча, вивих суглоба, асептичне розхитування компонентів імплантату, утворення тромбів у судинах). Висока кваліфікація і багаторічний досвід лікарів МЦ «Mediland» у проведенні ендопротезування суглобів дозволяє звести до мінімуму ризик появи ускладнень, за умови, якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря з підготовки та у період реабілітації.

Переваги проведення операції із заміни суглобів у МЦ «Mediland»

Зробити операцію з ендопротезування суглобів у Києві можна у медичному центрі «Mediland». Зверніться до нашого відділення ортопедії та травматології, щоб:

 • бути впевненим у високій якості наданих медичних послуг, завдяки компетентності наших спеціалістів
 • пройти хірургічне лікування у медичному центрі з інноваційним обладнанням
 • вести активний спосіб життя без болю і дискомфорту протягом багатьох років після встановлення якісних, правильно підібраних ендопротезів

Записатися на прийом до лікаря можна за телефоном, за допомогою послуги зворотного дзвінка або форми запису на нашому сайті.

Лікарі-травматологи "Меділенд"
Володкин Володимир ортопед, консультація щодо болю у суставах в Київі, клініка ортопедії Меділенд

Володкін Володимир Леонідович

Ортопед-травматолог

Леонтьєв Петро Васильович

Леонтьєв Петро Васильович

Ортопед-травматолог

FAQ

⏩ Чим відрізняється ендопротезування від протезування?

✅ Протезування - широке поняття, яке означає заміну будь-якої втраченої або пошкодженої частини тіла штучним протезом. Ендопротезування суглобів - це встановлення штучних імплантів, які замінюють собою природні структури, що забезпечують рухливе з'єднання кісток.

⏩ Коли не можна робити ендопротезування?

✅ Заміну суглобів не проводять, якщо у пацієнта виявлені протипоказання для цієї операції: загострення хвороб серцево-судинної та дихальної систем, запалення вен, утворення тромбів, наявність вогнищ гнійно-запальних процесів у різних органах і деякі інші патології. У кожному випадку рішення про можливість проведення операції приймається після обстеження.

⏩ Скільки коштує операція із заміни суглоба?

✅ Ціни на операції з ендопротезування суглобів у МЦ «Mediland» вказані на нашому сайті. Але дізнатися точну вартість лікування можна тільки після проведення діагностики.

⏩ У якому віці можна робити ендопротезування?

✅ У деяких випадках ендопротезування суглобів потрібне навіть дітям, але частіше цієї операції потребують пацієнти середнього та похилого віку.


Заказать обратный звонок