- Фактори ризику і механізм пошкодження ПХЗ
- Симптоми розриву зв’язки
- Наслідки розриву ПХЗ
- Консервативне лікування розтягування ПХЗ
- Операція пластика хрестоподібної зв’язки
Колінний суглоб – найскладніший суглоб людини. Коліно, по суті, являє собою шарнірне з’єднання. Кісткова структура колінного суглоба утворена стегновою кісткою, гомілкою і колінної чашечкою, яка утримується основними зв’язками: внутрішньою боковою, бічною колатеральною, передньою хрестоподібною (ПХЗ) і задньою хрестоподібною (ЗКЗ).
Передня хрестоподібна зв’язка є однією з чотирьох основних зв’язок в коліні, які з’єднують стегнову кістку з гомілкою. ПХЗ знаходиться в порожнині коліна, де разом з задньою хрестоподібною зв’язкою утворюють Х-подібну структуру і служать стабілізатором колінного суглоба, контролюючи рух коліна вперед і назад. ПХЗ життєво важлива для запобігання ковзання гомілки перед стегнової кісткою, а також забезпечує стабільність коліна.
Пошкодження або розрив передньої хрестоподібної зв’язки (ПХЗ) найпоширеніша травма зв’язок коліна.
Фактори ризику і механізм пошкодження ПХЗ
Більшість розтягувань і розривів передньої хрестоподібної зв’язки відбуваються через травму, як правило, в спорті чи фітнесі. Зв’язка розтягується або розривається, коли, при зафіксованій стопі і гомілці, коліно блокується і крутиться або повертається одночасно, так зване скручування в коліні. Це часто відбувається в баскетболі, футболі, волейболі та гімнастиці, де раптова зміна напряму підсилює і пошкоджує зв’язковий апарат. Ці травми безконтактні, відбуваються на низькій швидкості і відбуваються в міру уповільнення тіла.
Пошкодження ПХЗ можуть також виникати, коли великогомілкова кістка просувається вперед по відношенню до стегнової кістки. Це механізм травми, яка виникає через падіння під час катання на лижах, від прямого удару по передній або бічній частині коліна (наприклад, у футболі, карате та інших контактних видах спорту), коли нога висаджується на землі або в автомобільній аварії.
Нерідкі випадки пошкодження ПХЗ і в звичайному житті – причиною можуть бути падіння, підвертання ноги (наприклад, при ожеледі), танці.
Жінки більш схильні до травм ПХЗ, ніж чоловіки, через анатомічні відмінності в будові коліна, стегна, більшої еластичності м’язів і тим самим меншої їх захисної функції.
Симптоми і ознаки розриву ПХЗ
Розірвана передня хрестоподібна зв’язка являє собою розтягнення лінії ПХЗ другого або третього ступеня. При гострій травмі пацієнти часто описують такі симптоми:
- чутний хрускіт в коліні;
- потім в коліні розвивається сильний біль, який дуже ускладнює ходьбу;
- колінний суглоб починає сильно набрякати протягом декількох годин – це відбувається через кровотечі в суглобі і свідчить про дуже серйозну травму;
- коліно стає нестійким;
- втрата рухливості коліна через сильний набряк і / або біль.
Лікарі травматологи МЦ «Меділенд», приблизно в 50% випадках пошкоджень ПХЗ, також фіксують пошкодження меніска, суглобового хряща або інших структур зв’язкового апарату. Крім того, у пацієнтів можуть бути кісткові набряки (bone bruise) під поверхнею хряща, які виявляються при скануванні МРТ і можуть вказувати на пошкодження суглобового хряща.
Наслідки розриву зв’язок
Травма передньої хрестоподібної зв’язки призводить до руйнування інших структур колінного суглоба, і розвитку артрозу. Наслідки такої травми – постійні болі, незадовільна колінна функція, зниження активності та погана якість життя, пов’язана з коліном. Для спортсменів така травма може бути фатальною в подальшій кар’єрі.
Дуже важливо, відразу після травми звернутися до досвідченого лікаря травматолога, який проведе якісну діагностику і правильне лікування.
Лікарі травматологи Клініки «Меділенд» мають колосальний досвід в лікуванні травм зв’язок колінного суглоба. Метод лікування розриву ПХЗ і реабілітація підбираються індивідуально для кожного пацієнта. При виборі лікування ПХЗ наші фахівці враховую безліч факторів, таких як ступінь розриву зв’язки коліна, вік, рівень активності пацієнта, наявність попередніх операцій, наявність хронічних захворювань, індивідуальні потреби пацієнта та інше.
Важливо розуміти, що розірвана зв’язка не зростеться, а повноцінне відновлення колінної функції при розриві ПХЗ можливо тільки із застосуванням оперативного втручання – пластики ПХЗ. Таке лікування показане активним пацієнтам, спортсменам, для подальшого заняття спортом і ведення активного способу життя.

Консервативне лікування
Консервативне лікування ушкодження ПХЗ показано тільки в разі:
- якщо є протипоказання до операції;
- у пацієнта низькі функціональні вимоги, або пацієнт у віці з розвиненим артрозом.
Головне завдання, при розтягуванні зв’язки, зафіксувати колінний суглоб, щоб захистити коліно від нестабільності.
Консервативне лікування розтягування ПХЗ полягає в носінні фіксуючої пов’язки. Перший час, для зменшення навантаження на колінний суглоб, необхідне використання милиць. Після того, мине набряклість, показана ретельна програма реабілітації, яка складається зі спеціальних фізіотерапевтичних вправ, спрямованих на відновлення функції коліна і зміцнення м’язів ніг, що підтримують колінний суглоб.

Операція артроскопічна пластика хрестоподібної зв’язки
Операція при пошкодженні ПХЗ показана всім пацієнтам, крім тих, у кого є протипоказання до даного методу або якщо пацієнт у віці з хронічним артрозом. Головне завдання операції запобігти пошкодженню інших структур і відновити стабільність коліна. Якщо не проводити хірургічне лікування – це загрожує розвитком артрозу другого ступеня вже через 10 років.
Для лікування розриву ПХЗ лікарі травматологи Клініки «Mediland» проводять пластику хрестоподібної зв’язки ендоскопічним методом, яка є «золотим стандартом» лікування пошкоджень зв’язок коліна.

Суть даної операції полягає в тому, щоб зробити реконструкцію передньої хрестоподібної зв’язки за рахунок заміщення її трансплантатами. Під час операції, в якості трансплантата, береться власне сухожилля, яке проводиться через канали і фіксується гвинтами (імплантатами).
Наші лікарі володіють найрізноманітнішими методиками проведення даної операції, що має велике значення. Вибір техніки проведення операції, трансплантатів, імплантатів залежить від таких факторів, як діяльність, активність, вік пацієнта, наявність попередніх операцій і визначається лікарем під час консультації індивідуально для кожного пацієнта.
Для лікування травми зв’язки коліна у дітей, застосовується педіатрична або ретроградна методика пластики хрестоподібної зв’язки, яка кардинально відрізняється способом фіксації, проведення каналів, реабілітації, вибором трансплантата. Пов’язано це з завданням обійти зони росту при фіксації зв’язки підлітка.
- Операція проводиться із застосуванням епідуральної анестезії.
- Тривалість операції близько 1 години, в окремих випадках близько 2 годин, в тому випадку якщо проводиться усунення супутніх патологій.
- Терміни госпіталізації – 1-2 доби.
- Терміни непрацездатності – повернення до нормальної ходьби через 2-3 тижні, до занять спортом – через 6 місяців.
Досить часто до наших лікарів звертаються пацієнти, які постраждали від неправильно проведеної пластики ПХЗ в інших клініках і їм необхідне проведення повторної операції – ревізійної пластики. На жаль, за проведення даної операції, часто беруться лікарі, які не мають достатньо досвіду та навичок, а страждають від цього пацієнти. Тому, будьте уважні при виборі лікаря і клініки.
Травматологи Клініки «Mediland», незважаючи на величезний досвід проведення оперативного лікування, щорічно проходять навчання на практичних курсах для удосконалення навичок та вивчення нових технік і технологій; відвідують семінари, конференції та симпозіуми – для того щоб бути в курсі новинок в світі травматології.