або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування парапроктиту

Автор статьи:

Бахтізін Максим Андрійович

Хірург, проктолог, флеболог

Лікування парапроктиту

У медичному центрі «Mediland» проводиться лікування парапроктиту - захворювання, при якому розвивається інфекційно-запальний процес у клітковині, що оточує пряму кишку. Це серйозна патологія, але пацієнти часто звертаються до спеціалістів вже при значному погіршенні стану, оскільки соромляться обговорювати цю проблему. Лікарі нашого центру рекомендують приходити на прийом до проктолога при найперших симптомах хвороби, але готові надати ефективну допомогу на будь-якій стадії розвитку патології, у тому числі - провести хірургічне лікування, застосовуючи сучасні методи.

Види

Парапроктит буває гострим, хронічним. У першому випадку симптоми хвороби виражені гостро, у другому - прояви періодично загострюються і слабшають. У багатьох випадках парапроктит ускладнюється появою параректального свища - каналу, що веде з прямої кишки до навколишніх тканин і заповнений гноєм. Також розрізняють кілька видів парапроктиту, які характеризуються різною локалізацією запального процесу.

Підшкірний

Цьому виду парапроктиту властивий гострий початок, з підвищенням температури до 37-39 градусів. З'являються і наростають болі в області заднього проходу, промежини - особливо під час напруження, кашлю або під час дефекації. Навколо ануса червоніє і припухає шкіра, його радіальна складчастість згладжується.

Підслизовий

Протікає у легшій формі, температура може підвищуватися до субфебрильної. Відчувається біль, важкість у прямій кишці. Вогнище інфекційно-запального процесу нерідко розкривається сам по собі у просвіт кишки. Що нижче розташовується гнійник, то швидше проявляються симптоми запалення на шкірі (почервоніння, набряклість).

Сіднично-прямокишковий

Також називається ішіоректальним. Розвивається, коли інфікування відбувається у сіднично-прямокишковому просторі. Вогнища запалення можуть зливатися, утворюючи підковоподібні парапроктити. Процес розвитку патології може тривати протягом тижня. Насамперед проявляються ознаки інтоксикації організму - слабкість, стан апатії, підвищення температури тіла. Потім виникають дискомфортні відчуття в області заднього проходу, з'являється біль, періанальна область стає асиметричною.

Тазово-прямокишковий

Також називається пельвіоректальним. Зумовлений розвитком інфекційно-запального процесу у просторі над м'язами, які піднімають задній прохід. Може формуватися повільно - протягом 1-3 тижнів або кількох місяців. Підвищується температура тіла, виникають головні болі, ломота у суглобах, болісні відчуття в області промежини, що віддаються у матку, сечовий міхур і вище - у поперек, а також посилюються під час дефекації.

Симптоми парапроктиту

Різним видам парапроктиту властиві різні особливості перебігу, але загалом список проявів парапроктиту може включати такі симптоми:

 1. Хворобливі й дискомфортні відчуття в області заднього проходу (свербіж, печіння)
 2. Посилення болю при напруженні, під час дефекації
 3. Поширення дискомфорту на ділянку промежини, сечостатевої системи, у бік попереку
 4. Почервоніння шкіри навколо ануса з розгладженням складок і появою асиметричності
 5. Підвищення температури та ознаки інтоксикації
 6. Поява параректального свища, який може відкриватися біля заднього проходу
 7. Гнійні виділення із заднього проходу, що неприємно пахнуть

У деяких випадках, особливо з повільним розвитком і змазаною симптоматикою, пацієнти не можуть визначити - що саме їх турбує. Так, підвищення температури тіла без сильного болю у вогнищі запалення може сприйматися як початок застуди або запальний процес у сечостатевій системі.

Причини

Основна причина розвитку парапроктиту - інфекція, яка потрапляє у клітковину навколо прямої кишки через ушкоджену слизову оболонку кишківника, може поширюватися з лімфою або кров'ю. Розвитку запального процесу у цій області сприяють:

 • хвороби інших відділів травного тракту, зокрема ті, що супроводжуються частими закрепами або діареєю
 • запальні захворювання навколишніх органів (простати, жіночих статевих органів, кісток при остеомієліті, туберкульозі хребта)
 • травми (наприклад, при необережному застосуванні клізм)
 • переохолодження
 • слабкий імунітет
 • зловживання алкоголем
 • неправильне харчування

Наслідки парапроктиту

Якщо виникає гострий парапроктит, а пацієнт не звертається до проктолога по допомогу, хвороба переходить у хронічну форму. У результаті відбуваються постійні загострення, рецидиви, після яких виникає хибне відчуття того, що захворювання минуло повністю. Однак в організмі продовжує розвиватися інфекційно-запальний процес, який може спричинити небезпечні ускладнення. У пацієнтів із парапроктитом, при відсутності лікування, можливі:

 • утворення рубців у стінці прямої кишки
 • формування параректального свища
 • утворення абсцесу, який може прорватися на шкіру або у просвіт прямої кишки
 • утворення абсцесів в інших органах малого таза

Методи діагностики

Із симптомами, які можуть вказувати на розвиток парапроктиту, слід звернутися до проктолога. Під час консультації лікар проведе опитування з приводу скарг на здоров'я, особливостей прояву симптомів, проведе огляд, при необхідності - пальцеве ректальне дослідження. Можуть призначатися такі обстеження, як:

 • ректороманоскопія
 • аноскопія
 • загальний аналіз крові
 • КТ
 • УЗД
 • дослідження свища зондом (якщо наявний параректальний свищ)
 • колоноскопія та інші дослідження - при наявності відповідних показань

Хірургічне лікування парапроктиту

Під час вибору оптимального виду хірургічного втручання враховується вид, форма захворювання, наявність або відсутність параректального свища. У МЦ «Mediland» лікування парапроктиту проводять наступним чином:

 1. Гострий парапроктит. Проводиться розтин гнійної порожнини та евакуація гною
 2. Хронічна форма (свищ прямої кишки). Безліч методик, включно з використанням лазерів

Чому варто звернутися до МЦ «Mediland»

Лікування парапроктиту

Для лікування гострого і хронічного парапроктиту, проведення операції у Києві ви можете звернутися до спеціалістів МЦ «Mediland». Наш центр має важливі переваги:

 • наявність висококваліфікованих спеціалістів - проктологів, хірургів і лікарів іншого профілю
 • застосування сучасних методів діагностики та лікування парапроктиту, а також його ускладнень
 • використання сучасного обладнання для проведення різних видів операцій, зокрема - малотравматичних
 • наявність комфортного стаціонарного відділення для перебування пацієнтів після хірургічного втручання
 • доступні ціни на операції з лікування парапроктиту, консультації лікарів і діагностичні процедури

Повну вартість лікування парапроктиту лікар повідомить після діагностики, вартість окремих послуг вказана на нашому сайті у прайсі. Запис на прийом до проктолога та інших спеціалістів проводиться за телефоном, за допомогою сервісу зворотного дзвінка або заявки на сайті.

FAQ

⇒ Як відчувається парапроктит?

При парапроктиті виникає біль і дискомфорт у ділянці прямої кишки, який може поширюватися вперед - в область сечостатевої системи, в область промежини або вище - до попереку. Виникають проблеми з дефекацією, у деяких випадках спостерігається набряк і деформація навколо заднього проходу, а також виділення гною з ануса. Підвищується температура тіла та погіршується загальний стан. Хвороба може розпочатися саме із симптомів інтоксикації, а потім - стають відчутними дискомфортні відчуття у вогнищі запального процесу.

⇒ Чи можна вилікувати парапроктит без хірургічного втручання?

Консервативне лікування парапроктиту неможливе.

⇒ Що не можна робити при парапроктиті?

Не можна залишати захворювання без лікування, не звертатися до лікаря при появі симптомів, а також займатися самолікуванням.

⇒ Як відрізнити проктит від парапроктиту?

При проктиті запальний процес протікає у стінці прямої кишки, при парапроктиті запалення виникає у клітковині - тканинах, що оточують пряму кишку. Для проктиту характерні порушення травлення, поява патологічних домішок у калі. Парапроктит спричиняє дискомфортні відчуття навколо заднього проходу, в частині випадків - набряклість і деформацію цієї ділянки.


Заказать обратный звонок