або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Операція Гартмана у Києві

Автор статьи:

Бахтізін Максим Андрійович

Хірург, проктолог, флеболог

Операція Гартмана проводиться з метою видалення ракових пухлин, локалізованих у сигмовидній кишці та ректосигмоїдному відділі кишківника, при прободінні або розвитку непрохідності кишківника, при тромбозі судин у ділянці сигмовидної кишки. Цей метод передбачає видалення ділянки кишки і створення колостоми - штучного отвору для виведення калових мас. Такий підхід використовується, якщо немає можливості створити анастомоз між частинами кишківника, які залишилися. Через кілька місяців можливе відновлення його цілісності, якщо у пацієнта немає протипоказань. У Києві операція Гартмана проводиться у хірургії медичного центру «Mediland».

Показання та протипоказання

Для резекції сигмовидної кишки за Гартманом існують такі показання:

 • великі розміри пухлини сигмовидної кишки або ректосигмоїдного відділу (це перехідна ділянка між сигмовидною і прямою кишкою), розміщеної не менше ніж за 10 см від анального отвору
 • наявність злоякісної пухлини сигмовидної кишки, яка поширилася на суміжні органи і не може бути видалена
 • прободіння - утворення отвору в кишечнику
 • кишкова непрохідність
 • розвиток гангрени, перитоніту при завороті кишки
 • розвиток тромбозу, який призводить до некрозу сигмовидної кишки
 • защемлення грижі кишки

Операція Гартмана з видалення ділянки сигмовидної кишки - оптимальне рішення під час хірургічного лікування пацієнтів похилого віку, яким важко перенести тривале втручання з одномоментним відновленням цілісності кишківника.

Залежно від діагнозу, операцію Гартмана проводять планово (якщо немає ускладнень онкопатології), екстрено (у разі прориву кишки) або у терміновому порядку (в разі непрохідності кишківника).

Операцію за типом Гартмана не можна робити за наявності протипоказань:

 1. При масовому метастазуванні раку у різні органи
 2. Якщо пацієнт перебуває у комі
 3. Під час загострення хронічних патологій
 4. При порушенні згортання крові
 5. При гострих запальних процесах

Рішення про можливість і необхідність проведення операції ухвалює лікар, на підставі результатів діагностики та з урахуванням поточного стану пацієнта.

Методи резекції сигмовидної кишки

У сучасній хірургії існує два методи видалення ділянки сигмовидної кишки. Традиційно операція Гартмана проводиться у вигляді лапаротомічної резекції. Це порожнинна операція, під час якої хірург отримує доступ до оперованого органа через розріз на тілі від лобка до точки, розташованої на кілька сантиметрів вище за пупок. Перевага методу полягає у тому, що лікар може одночасно оцінити стан лімфовузлів і за необхідності видалити їх, вивести колостому.

Лапароскопічна резекція - малоінвазивна операція, при якій всі маніпуляції виконуються ендоскопічними інструментами і під контролем мініатюрної камери, які вводяться у черевну порожнину через невеликі проколи. Переваги цього методу - малі крововтрати, відсутність великого розрізу, завдяки чому післяопераційне відновлення відбувається швидше і безболісніше, досягається відмінний косметичний ефект без помітних рубців і шрамів. Але лапароскопія протипоказана при хворобах дихальної та серцево-судинної систем у стадії декомпенсації, при утворенні спайок і у випадку, якщо потрібно видалити пухлини великого розміру.

Підготовка до операції Гартмана

Перед виконанням операції Гартмана необхідне проведення:

 • загального аналізу сечі
 • загального аналізу крові
 • біохімічного аналізу крові
 • лабораторних тестів на наявність гепатиту В і С
 • аналізу на ВІЛ

При наявності відповідних показань проводиться ректороманоскопія, колоноскопія. Перед операцією слід дотримуватися дієти. Лікар призначає антибактеріальні препарати, щоб мінімізувати ризик розвитку інфекції після операції.

Хід операції

Операцію Гартмана роблять під загальним наркозом, протягом близько 3 годин. Попередньо проводиться встановлення сечового катетера, шлункового зонда. Порожнинна операція проходить таким чином:

 1. Робиться поздовжній розріз передньої черевної стінки
 2. Хірург оглядає порожнину, перевіряє наявність ознак метастазування від пухлини в навколишні тканини
 3. Уражену пухлиною ділянку кишки видаляють (розрізи роблять на відстані 6-10 см від ділянки, ураженої онкологічним процесом)
 4. Із верхньої частини сигмовидної кишки, що залишилася, хірург формує колостому, нижню частину зашиває хірургічним шовним матеріалом, що самостійно розсмоктується
 5. Встановлюється дренаж
 6. Накладаються шви і пов'язка

Відновлення після операції

Пити воду можна наступного дня після операції Гартмана, протягом двох діб пацієнту не можна вживати їжу, харчування забезпечується препаратами, які вводяться внутрішньовенно. Перехід до звичайного харчування відбувається поступово, починаючи з невеликих порцій рідкої їжі, список дозволених продуктів розширюється поетапно. Слід повністю відмовитися від вживання шоколаду та інших солодощів, кофеїновмісних і газованих напоїв, жирних і гострих страв.

Своєчасний початок фізичної активності сприятливо впливає на стан пацієнта і допомагає запобігти деяким ускладненням. Допустиме навантаження на кожному етапі реабілітації визначає лікар.

Для профілактики інфекцій пацієнту призначають курс антибактеріальної терапії. Крім того, застосовуються вітаміни та інші засоби, які дають змогу запобігти ускладненням через відсутність повноцінного харчування у реабілітаційний період. Дренаж видаляють на 4-5 день після операції, шви знімають через 7-10 діб. Такі темпи реабілітації актуальні, якщо відсутні ускладнення. Медичний персонал консультує пацієнта з приводу догляду за колостомою. Відновлення функції кишківника і закриття колостоми можливе приблизно через 6 місяців, якщо для цього немає протипоказань.

Можливі ускладнення після операції Гартмана

Навіть при високій компетентності хірурга, який оперує, особливості стану пацієнта можуть зумовити розвиток ускладнень після обструктивної резекції сигмовидної кишки:

 • виникнення гематоми у заочеревинному просторі
 • кровотеча
 • утворення спайок, розвиток непрохідності кишківника
 • тромбоемболія легеневої артерії
 • інфекційний процес
 • розвиток перитоніту

Хірурги МЦ «Mediland» докладають максимум зусиль, суворо дотримуються протоколів проведення операції та застосовують інноваційне обладнання, щоб операція пройшла успішно, без ускладнень. Зі свого боку, пацієнту потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря з підготовки та у період реабілітації, щоб не спровокувати можливі несприятливі наслідки.

Переваги проведення операції Гартмана у МЦ «Mediland»

Якщо ви потребуєте проведення операції Гартмана, у Києві варто звернутися до медичного центру МЦ «Mediland». Тут створені найкращі умови для проведення широкого спектра хірургічних втручань:

 • наявність у штаті досвідчених кваліфікованих хірургів, які володіють різними методиками проведення операцій
 • сучасне оснащення операційних
 • можливість проведення малоінвазивних операцій
 • реабілітація прооперованих пацієнтів у комфортному стаціонарі

Записатися на консультацію до лікаря, щоб дізнатися докладніше про операцію Гартмана і вартість хірургічного лікування, можна за телефоном, вказаним на нашому сайті.

Лікарі проктологи МЦ «Mediland»
Максим Бахтізін лікар хірург в Києві, прийом і огляд

Бахтізін Максим Андрійович

Лікар хірург, проктолог

Міщенко Михайло - хороший проктолог в Києві

Міщенко Михайло Володимирович

Проктолог вищої категорії, хірург, к.м.н., доцент, член ESCP, IPS

Гвоздікова Вікторія Валеріївна

Гвоздікова Вікторія Валеріївна

Хірург


Заказать обратный звонок