Слово «алергія» перекладається з грецької як «алос» (різний) та «ергос» (реакція). У цих двох словах укладено механізм виникнення алергічних захворювань. Алергія - це ненормальна реакція організму на зазвичай безневинний фактор. Організм помилково сприймає нешкідливі речовини як загрозливі агенти та запускає реакцію щодо їх видалення.
Складні біологічні процеси, пов'язані з нейтралізацією цих речовин, можуть приймати різні симптоматичні форми. Найбільш поширеними симптомами алергії є риніт, кон'юнктивіт, спазми бронхів, утруднення дихання, висипання і пухирі на шкірі. У крайніх випадках реакція організму на алерген може призвести до анафілактичного шоку та смерті.
Лікар-Алерголог займається діагностикою та лікуванням пацієнтів, які страждають алергією. Його основне завдання полягає в тому, щоб точно визначити фактор, що викликав надмірну реакцію організму і підібрати найбільш ефективну схему терапії.
Причини алергії
Алергічну реакцію можуть викликати найрізноманітніші фактори, такі як пилок, харчові продукти, ліки, отрута комах, пил чи хімічні речовини. Головна функція імунної системи людини полягає у розпізнаванні агентів зовнішнього середовища, які можуть негативно вплинути на стан здоров'я. Але іноді, поки не зовсім з ясних причин, вона починає активно захищатися від нешкідливих речовин.
Алергічна реакція виникає не відразу. На початковому етапі організм виробляє імуноглобулін Е (IgE) і залишається у режимі очікування. Симптоми алергії виявляються при повторному контакті з алергеном, коли виробляється велика кількість IgE. Антитіла сприймають їх як чужорідні, небезпечні для здоров'я агенти, які необхідно знищити як можна швидше. В результаті розвиваються місцеві та системні реакції з боку шкіри, органів дихання та травлення, серцево-судинної системи та ЦНС.
Причини, через які відбувається збій у роботі імунної системи, остаточно невідомі. Певну роль грають спадковість, спосіб життя та фактори навколишнього середовища. Число хворих алергією, причому як дорослих, так і дітей, неухильно росте з кожним роком. Збільшується і кількість речовин, що викликають неадекватну реакцію організму: якщо ще кілька десятків років тому їх було набагато менше, то зараз число науково підтверджених алергенів досягає десятків тисяч.
Які захворювання лікує алерголог?
До захворювань, які найчастіше діагностує та лікує алерголог, належать:
- ✓ лікарська алергія
- ✓ алергічний риніт (сінна лихоманка), що викликається, наприклад, пилком рослин, кліщами домашнього пилу, шерстю тварин, пліснявою
- ✓ алергічний кон'юнктивіт
- ✓ кропив'янка
- ✓ атопічний дерматит
- ✓ харчова алергія
- ✓ контактний дерматит
- ✓ алергія на отруту комах
- ✓ бронхіальна астма
- ✓ ангіоневротичний набряк (Квінке)
- ✓ багатоформна ексудативна еритема
Своєчасне звернення до алерголога допомагає ефективно контролювати симптоми алергічних захворювань, а в деяких випадках - забути про них на довгі роки.
Коли варто звернутися до алерголога?
Записатися на прийом до лікаря варто за наявності таких симптомів, як:
- ✓ чхання
- ✓ рідкий нежить
- ✓ свербіж носа, ока або шкіри
- ✓ висип або кропив'янка
- ✓ набряк обличчя, губ, язика або горла
- ✓ утруднене дихання
- ✓ червоні, опухлі очі
- ✓ сльозотеча
- ✓ біль у животі, нудота, блювота, діарея
Симптоми алергії можна відрізнити за характерною ознакою. Вони посилюються у певні сезони року, після вживання деяких продуктів або при контакті з хімічними речовинами, такими як мийні засоби, пральний порошок. Інтенсивність проявів залежить від того, який алерген викликав реакцію, як він потрапив до організму і наскільки сильно відреагувала на нього імунна система. Тому симптоматика може змінюватись від легкого висипу до небезпечного для життя набряку верхніх дихальних шляхів.
Які методи діагностики застосовує алерголог?
Основним методом виявлення алергічних захворювань є алергопроби. Їх можна розділити на кілька груп.
Шкірні проби
Алерген наноситься на шкіру й приблизно через 20 хвилин алерголог перевіряє, чи виникла реакція - на шкіри зазвичай з'являється пухир. Як правило, його розмір залежить від тяжкості захворювання.
Аналізи крові
Допомагають виявити антитіла IgE до окремих алергенів (пилковим, кліщовим, тварин або цвілі). У МЦ «Меділенд» використовують сучасний метод виявлення причин хвороби з аналізу крові – ALEX. Це багатокомпонентний тест, що забезпечує швидку, точну та комплексну діагностику алергічних захворювань. ALEX визначає рівень антитіл IgE майже до 300 алергічних факторів. Аналізується 117 екстрактів (джерел) алергенів) та 178 молекул (білків, що входять до складу алергенів).
Крім діагностики алергії, тест ALEX дозволяє розробити рекомендації щодо харчування, оцінити ризик розвитку важких системних реакцій, визначити можливість десенсибілізації та спланувати її так, щоб вона була максимально ефективною. Аналіз безпечний, безболісний, надійний, чутливий, виключає хибнопозитивні результати.
Провокаційні тести
Цей метод діагностики передбачає провокування алергічній реакції шляхом безпосереднього впливу алергену на пацієнта, наприклад, за допомогою інтраназального або бронхіального введення певної речовини (пацієнт вдихає алерген) або вживання якихось продуктів.
Які методи лікування застосовує алерголог?
Алергію неможливо вилікувати, але можна зменшити частоту прояву та тяжкість симптомів. Найпростіший метод терапії – точно визначити алерген і повністю виключити його з оточення хворої людини. Однак це не завжди можливо. Тому найпоширеніший метод лікування - застосування фармакологічних засобів. Препаратами першої лінії у цьому випадку є антигістамінні лікарські засоби. Попри те, що їх можна, можливо купити без рецепта, робити це без консультації лікаря не рекомендується. Прийом неправильно підібраних антигістамінних препаратів може не тільки не допомогти в алергії, але і привести до розвитку серйозних побічних ефектів.
АСІТ - ефективний метод лікування алергії
Крім класичної фармакотерапії надзвичайно ефективним способом лікування є алерген-специфічна імунологічна терапія (АСІТ). Даний метод фокусується не так на симптомах хвороби, як в причинах її походження. Його мета – «навчити» імунну систему не реагувати на алергени.
Залежно від способу застосування засоби АСІТ поділяються на два типи. Перші вводяться підшкірно. Ін'єкції роблять виключно у лікарні, де медичний персонал матиме можливість спостерігати пацієнта через 20-30 хвилин після введення АСІТ. Така міра дозволяє уникнути анафілактичної реакції, яка вважається єдиним серйозним ризиком цього вид лікування і виникає дуже рідко (1 мільйон ін'єкцій).
Другий тип - сублінгвальна імунотерапія (СЛІТ): стандартизований препарат алергену капають під язик, витримують 1-2 хвилини, а потім проковтують. Побічні ефекти СЛІТ, як правило, легкі та локальні. З 1986 року до теперішнього часу не зареєстровано жодної фатальної анафілактичної реакції чи інших серйозних ускладнень.
Залежно від способу застосування і з урахуванням того, є алерген сезонним або цілий рік, використовують різні схеми дозування. Починають зазвичай із меншої дози, яку поступово підвищують до максимальної. Після цього вводять підтримувальні дози через певні часові відтинки. АСІТ допомагає значно знизити вираженість, а іноді й повністю позбавитися симптомів алергії на довгий час.
Консультація алерголога в медичному центрі «Мідленд» в Києві
Досвідчені алергологи MC «Мідленд» точно діагностують та ефективно лікують усі види алергічних захворювань. Наші лікарі досконало володіють сучасними методами виявлення алергенів та розробкою індивідуальних планів лікування. Завдяки передовим технологіям та багаторічному досвіду алергологи можуть запропонувати пацієнтам найефективніші та найбезпечніші способи терапії.
У клініці «Мідленд» використовується комплексний підхід, що включає не тільки медикаментозне лікування, але й методи імунотерапії, що дозволяє досягти тривалої ремісії та значного покращення якості життя хворої людини. Ми приділяємо особливу увагу кожному пацієнту забезпечуючи професійну підтримку на всіх етапах діагностики та лікування. Щоб уточнити ціну діагностичних і терапевтичних процедур, а також записатися на консультацію до алерголога, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.
Ціна прийому алерголога у клініці Меділенд
Розгорнутий прайс дивіться у розділі ЦІНИ