Хвороба Крона та патологія неспецифічного виразкового коліту (НВК) - схожі захворювання шлунково-кишкового тракту запального характеру, які можуть призвести до порушень травлення, загального самопочуття. Ці патології часто плутають між собою, тому що вони схожі симптоматикою та загальною картиною, однак їх відмінність знайти дуже просто.
Обидві патології локалізуються в нижніх відділах тонкого і верхніх відділах товстого кишечнику, однак, НВК вражає безпосередньо ту частину, де утворилося запалення, в той же час коли хвороба Крона викликає зміни повністю по всій довжині системи травлення, навіть в ротовій порожнині.
Які зміни відбуваються в організмі під час патології Крона і НВК
Обидва патологічних стани викликають анатомічні зміни у внутрішній частині слизової кишечнику, що супроводжується утворенням гранул, кутикул, які несприятливо впливають на процес травлення. Крім того, виникає локальне запалення, яке тягне за собою больовий синдром і симптоми інтоксикації організму.
Причинами виникнення НВК і патології Крона можна вважати реакцію імунітету людини на різні чужорідні агенти, такі як віруси або бактерії, також одним з факторів є генетична схильність до даних хвороб. За результатами останніх досліджень було доведено, що чинники навколишнього середовища теж мають великий вплив на розвиток хвороби Крона, і патології неспецифічного виразкового коліту. Особливе місце в етіології даних захворювань вчені надали режиму харчування й фізичних навантажень.
Симптоматика хвороби Крона і НВК:
- сильний біль різного характеру в області живота;
- діарея і зневоднення;
- масивна втрата ваги;
- блювота й нудота;
- лихоманка, як наслідок запального процесу в організмі;
- ректальні кровотечі;
- в окремих випадках уражаються суглоби та шкіра.
Якщо один або декілька з цих симптомів турбують вас - слід негайно звернутися за допомогою до фахівця.

Консервативні методи лікування
Підходами до лікування даних захворювань лікарі називають постійне дотримання дієтичного харчування, симптоматичні медикаментозні способи лікування і, звичайно, операційне втручання.
При консервативному лікуванні НВК і хвороби Крона застосовуються кілька груп препаратів, націлених на ліквідацію процесів аутоімунного запалення в стінці товстої кишки. Це саліцилати, гормони, цитостатики і моноклональні антитіла.
Нові форми лікарських засобів мають високу вибірковість фармакологічного впливу на організм, в результаті чого лікарям вдається домогтися високої концентрації ліків безпосередньо в зоні хвороби і мінімальних побічних ефектів.
Крім специфічного лікування, при терапії неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона, важлива корекція всіх супутніх порушень і вторинних розладів в організмі, викликаних хворобою.
Витрати пацієнта на обстеження і курс лікування коливаються в дуже широких діапазонах в залежності від форми захворювання.

Оперативне лікування НВК
Операція при неспецифічному виразковому коліті виконується тільки при неефективності консервативного лікування і полягає у видаленні товстої кишки. Результатом такої операції може стати формування довічної ілеостоми або формування штучного резервуара з петель тонкої кишки, що дозволяє скоротити кількість дефекацій до 4-7 на добу.
Видалення товстої кишки, як субстрату хвороби, дає повне вилікування. Надалі пацієнти не потребують консервативної терапії.
При ускладненнях НВК (перфорації та ін.), коли є надія на ефективність консервативного лікування в перспективі, видалення товстої кишки не виконується, а ліквідується лише те або інше ускладнення.
Термін госпіталізації 10-12 днів.
Термін непрацездатності - 1 місяць.

Оперативне лікування хвороби Крона
Застосовується лише в разі ускладнених форм хвороби (операції, формування свищів, тощо).
Під час операції видаляється уражений сегмент кишки в межах здорових тканин. В подальшому пацієнт продовжує консервативне проти рецидивне лікування.
Слід відзначити, що на тлі прийому сучасних ліків, необхідність в операціях і кількість рецидивів скоротилася в рази!
Термін госпіталізації 10-12 днів.
Термін непрацездатності - 1 місяць.