Пахова грижа - патологія, небезпеку якої не можна недооцінювати. Вона виникає, коли органи з черевної порожнини випинаються у паховий канал через так звані грижові ворота. На початкових стадіях можливе вправлення грижі хірургом (самостійно робити це суворо заборонено, можуть розвинутися небезпечні ускладнення) або тимчасове усунення дискомфорту, завдяки використанню бандажа. Але через слабкість черевної стінки випинання повторюється знову і хвороба прогресує. У запущених випадках виникає защемлення, орган передавлюється, його кровопостачання порушується і починається некроз - омертвіння тканин. Єдиним ефективним методом лікування залишається хірургічне втручання. Операція з видалення пахової грижі за доступною ціною у Києві проводиться у відділенні хірургії медичного центру «Mediland».
Симптоми пахової грижі
Грижа має вигляд випинання в області паху, яке з'являється при фізичних навантаженнях, під час сміху, кашлю або чхання. Пацієнта можуть турбувати:
- болі, відчуття тяжкості внизу живота
- дискомфорт під час ходьби, чхання, кашлю, будь-якого фізичного напруження
- проблеми із сечовиділенням і дефекацією
- нетримання сечі, у тому числі - після натискання на грижу (якщо патологія зачіпає сечовий міхур)
- поява домішок крові у сечі
- нудота та гикавка
- порушення статевої функції
Раптово може виникнути защемлення, яке супроводжується наступними симптомами:
- грижовий мішок твердий на дотик
- сильний біль унизу живота
- нудота
- запор
- здуття живота
- утруднене сечовипускання
- загальна слабкість
- почастішання серцевого ритму
- зниження артеріального тиску
Якщо сталося защемлення, незабаром починається некроз частини органу, яка опинилася у грижовому мішку, та інтоксикація організму. Може статися розрив стінки кишківника, через що розвивається перитоніт. Пацієнт потребує оперативного надання професійної медичної допомоги.
Якщо до грижового мішка потрапляє тільки частина стінки кишківника (а не петля кишки), симптоми защемлення можуть бути виражені слабо. Це загрожує тим, що людина недооцінює небезпеку стану, а ризик для здоров'я і життя при цьому дуже високий.
Методи видалення
У МЦ «Mediland» можливе видалення грижі у паху шляхом відкритої порожнинної герніопластики або методом лапароскопії. Оптимальний вид втручання вибирає лікар, з урахуванням показань і протипоказань.
Лапароскопія пахової грижі - малотравматичний метод лікування з коротким періодом реабілітації, застосовний для усунення невеликих гриж. Цей спосіб у сучасній хірургії є кращим, його використовують при видаленні прямої, односторонньої та двосторонньої косої грижі, але не завжди його застосування можливе. Якщо є протипоказання для малоінвазивного втручання або виникають ускладнення, хірург проводить порожнинну операцію.
Для запобігання повторного випинання органів використовується ендопротез - сітка зі штучного гіпоалергенного матеріалу. Під час натяжної герніопластики грижові ворота усувають шляхом зшивання живих тканин, без сітчастого імпланта, але це допустимо при видаленні невеликої грижі.
Переваги та недоліки методів видалення грижі
Метод | Відкрита порожнинна операція | Лапароскопічне видалення пахової грижі |
---|---|---|
Переваги |
|
|
Недоліки |
|
|
Протипоказання для видалення грижі
Протипоказаннями для планового хірургічного втручання є:
- загальний важкий стан пацієнта
- проведення паліативної терапії при онкопатологіях
- порушене зсідання крові
Для лапароскопічного видалення грижі у паху, крім вищеописаних протипоказань, існують додаткові:
- великий розмір грижі
- важкі захворювання органів черевної порожнини, серцево-судинної або дихальної системи
- наявність спайок після раніше перенесених операцій
Підготовка до операції
Грижа досить легко визначається під час огляду, але хірург може призначити пацієнтові додатково УЗД або КТ, щоб точно визначити положення, вміст грижового мішка і його розмір. У рамках підготовки до операції необхідно пройти дослідження:
- Загальний аналіз крові
- Біохімічний аналіз крові
- Аналіз крові на рівень цукру
- Коагулограма
- Аналізи крові на наявність інфекцій
- Загальний аналіз сечі
- Мікроскопічне дослідження калових мас
Протягом кількох днів перед операцією потрібно дотримуватися дієти, яку порекомендує лікар. Хірургічне втручання проводиться натщесерце. Перед операцією необхідно зробити очисну клізму і поголити волосся в області паху.
Як проходить операція з видалення пахової грижі
Хірургічне втручання триває від 30 хвилин до 1,5 годин, може проводитися під загальним наркозом, але частіше застосовується епідуральна анестезія. Порожнинна операція з видалення пахової грижі проходить таким чином:
- робиться розріз, який забезпечує зручний доступ до випинання органів
- відновлюється нормальне положення органів і кровоносних судин, грижові ворота вшиваються, за необхідності встановлюється сітчастий імплант
- накладаються шви і пов'язки
Лапароскопічна операція з видалення пахової грижі включає такі етапи:
- робляться проколи, вводиться ендоскопічне обладнання, за допомогою якого лікар проводить необхідні маніпуляції, і міні-камера для контролю точності рухів
- черевна порожнина наповнюється вуглекислим газом для зручного доступу інструментів до проблемної області
- відновлюється нормальне положення органів і судин, грижові ворота вшиваються, встановлюється ендопротез
- накладаються шви і пов'язки
Період відновлення після оперативного втручання
Через кілька годин після малоінвазивного втручання пацієнт може вставати, а наступного дня - вирушити додому, якщо захворювання мало легку форму. В окремих випадках, при необхідності більш тривалого спостереження за станом, зі стаціонару виписують через 2-3 дні. Після порожнинної операції для цього потрібно більше часу.
Лікар призначає знеболювальні препарати, дотримання дієти. Протягом періоду реабілітації (його тривалість залежить від стану пацієнта) потрібно виключити високі фізичні навантаження, підняття важких предметів вагою понад 5 кг.
Видалення пахової грижі у МЦ «Mediland»
У Києві сучасні методи видалення пахової грижі доступні у МЦ «Mediland». У нашому медичному центрі:
- Діагностикою та лікуванням гриж займаються хірурги з високою кваліфікацією і великим досвідом роботи
- Операційні оснащені інноваційним обладнанням, зокрема - для малоінвазивного видалення пахової грижі
- Використовуються якісні сітчасті імпланти
- У стаціонарі пацієнти почуваються комфортно і у будь-яку хвилину можуть скористатися допомогою компетентного медичного персоналу
Якщо ви підозрюєте, що у вас з'явилася пахова грижа, не втрачайте часу - запишіться на консультацію до хірурга у МЦ «Mediland».
FAQ
⏩ Скільки коштує операція з видалення пахової грижі?
✅ Ціна операції з видалення пахової грижі варіюється залежно від обраного методу. Точна вартість визначається після обстеження.
⏩ Чи можна обійтися без операції при паховій грижі?
✅ Операція - єдиний спосіб усунення пахової грижі, її проведення відкладають тільки при наявності протипоказань.
⏩ Скільки триває операція з видалення пахової грижі?
✅ Операція триває 30-90 хвилин, залежно від обраного методу, наявності або відсутності защемлення та ускладнень.
⏩ Коли краще робити операцію з видалення пахової грижі?
✅ Оптимальний варіант - планове видалення пахової грижі, коли пацієнт приходить до хірурга при появі перших симптомів, проходить повноцінну передопераційну підготовку. У цьому випадку ризик ускладнень мінімальний, можливе застосування малоінвазивної операції.