Коксартроз або артроз кульшового суглоба належить до найбільш поширених захворювань опорно-рухового апарату, що характеризуються поступовим руйнуванням хрящової тканини в суглобовій області, що з'єднує стегнову кістку з тазовими. Такий діагноз має третину пацієнтів віком від 60 років і 80% - у віці від 80. При цьому дегенерація хрящової тканини у 70% випадків призводить до зниження працездатності, а у 40% - до інвалідності. При її руйнуванні звужується суглобова щілина, внаслідок чого погіршується рухливість стегна. Дане захворювання також відоме під назвою коксартроз або остеоартроз тазостегнового суглоба.
Симптоми коксартрозу тазостегнового суглоба при різних стадіях хвороби
При коксартрозі тазостегнового суглоба поступово руйнуються хрящі, що покривають поверхню стегнової головки та вертлужної западини внаслідок природного процесу старіння та механічного суглобового зношування. В результаті порушується обмін речовин, з'являються запалення, під дією яких відбуваються зміна та деформація кульшової зв'язки. Серед жінок це захворювання трапляється частіше. Така хронічна хвороба, що повільно прогресує, нерідко викликає різке зниження якості життя і призводить до інвалідності. Симптоматика залежить від стадії артрозу тазостегнового суглоба:
- Симптоми при початковому ступені патології відсутні або слабко виражені. Відчувається суглобова скутість, часто після тривалої бездіяльності органу. Перенапруження його викликає посилення болю спереду та збоку стегна, у паху. Уражається хрящова поверхня суглобової капсули, при цьому виникають хрускіт і клацання в ній під час руху
- Друга стадія відрізняється тим, що симптоми коксартрозу значно більше виражені. Пацієнти відзначають безперервні болі навіть у стані спокою, порушення суглобової рухливості. Вони змушені кульгати, інстинктивно намагаючись знизити навантаження на уражену ногу під час ходьби
- Для третьої стадії хвороби характерні такі ознаки артрозу тазостегнового суглоба: сильний біль у стегні з іррадіацією в коліно та попереково-крижову область, атрофія стегнових м'язів, кульгавість, зменшення довжини хворої ноги
- Четверта стадія відрізняється повною знерухомленістю суглоба, що вимагає його заміни протезом. При рентгенологічному обстеженні виявляється зрощення поверхонь, що зчленовуються (анкілоз).
Ступені коксартрозу діагностуються за допомогою рентгенограм, які показують звуження суглобової щілини, ураження хрящової тканини, збільшення та сплощення головки стегнової кістки, потовщення шийки стегна, деформацію вертлужної западини. Сильне зношування поверхні хряща провокує появу в суглобовій ділянці кісткових наростів-остеоцитів, що спричиняють його нерухомість.
Загальні симптоми захворювання, наявні за будь-якого ступеня артрозу тазостегнового суглоба:
- хворобливі відчуття різної локалізації – у суглобовій ділянці, паху, стегні, сідниці, попереку, що віддають навіть у коліно, причому інтенсивність їх залежить від ступеня розвитку патології
- зниження м'язового тонусу
- обмеження рухливості суглоба
- крепітація
- деформування головки стегнової кістки
- зменшення суглобової щілини
- зниження м'язової маси стегна та гомілки.
Симптоматика коксартрозу тазостегнового суглоба має системний характер та відзначена на рівні клітин, тканин, біохімічних процесів в організмі.
Причини коксартрозу
Розвиток захворювання можуть провокувати як вікові зміни, так і перелом шийки стегна, дисплазія тазостегнового суглоба. У жінок у період клімаксу посилюється дегенерація хрящової тканини, що може бути спричинене гормональною перебудовою організму. Коксартроз кульшового суглоба виникає внаслідок:
- підвищеного навантаження на суглобову поверхню, спровокованої надмірною масою тіла або захворюваннями хребта
- нестачі синовіальної рідини, яка виконує роль змащення суглоба, який виникає при хворобах обміну та ендокринної патології.
- погіршення кровопостачання суглобових тканин через порушення роботи нирок та появи м'язових спазмів
- травми стегна
- хронічного запального процесу у суглобі (артрити різних видів)
Повільне прогресування патології поступово призводить до її повної симптоматики у похилому віці.
Діагностика захворювання
Діагноз ставиться лікарем на основі скарг пацієнта (локалізація болю та його інтенсивність), клінічного обстеження ортопедом для визначення обсягу суглобових рухів, рентгенографії, за якою оцінюють ступінь виснаження хряща. Іноді фахівець призначає МРТ, КТ чи УЗД виявлення запалень навколосуглобних тканин.
Профілактика коксартрозу
Попередити появу кульшового остеоартрозу можна за допомогою:
- фізичних вправ, плавання, їзди на велосипеді
- профілактичної гімнастики та масажу
- приймання мікроелементів та вітамінів, що зміцнюють кісткову та хрящову тканини
- збалансованого харчування
- захисту суглобів від переохолодження
- носіння взуття, що має амортизувальну підошву
- своєчасного лікування системних хвороб
- постійного контролю маси тіла
Важливо виключити шкідливі звички, не допускати травмування нижніх кінцівок, не носити важкого, проходити регулярне медичне обстеження, особливо людям, що входять до групи ризику. Не варто тривалий час приймати болезаспокійливі препарати, оскільки вони негативно впливають на сполучну тканину суглобового хряща.
Лікування тазостегнового остеоартрозу в МЦ «Меділенд»
Після огляду пацієнта та аналізу результатів обстеження лікування коксартрозу у МЦ «Меділенд» досвідченим ортопедом-травматологом здійснюється з використанням сучасного діагностичного обладнання, інноваційних методик, які довели свою ефективність на практиці. При початковому ступені розвитку хвороби фахівець призначає медикаментозну терапію з використанням нестероїдних протизапальних препаратів, анальгетиків, хондропротекторів без внутрішньосуглобового введення лікарських засобів, а також фізіотерапію. Лікування коксартрозу тазостегнового суглоба другого та третього ступеня потребує хірургічного втручання. Оперативне втручання проводиться традиційним способом або за допомогою ендоскопічного малоінвазивного методу артроскопії з метою резекції остеофітів. Операція коксартрозу на запущеній стадії хвороби передбачає видалення ураженої хрящової тканини із встановленням ендопротеза.
За потреби тут можна проконсультуватися у лікарів інших спеціальностей та здати необхідні аналізи. Якісне лікування артрозу тазостегнового суглоба завжди в пріоритеті медичного центру «Меділенд».