або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Видалення жовчного міхура (холецистектомія) у МЦ «Меділенд» у Києві

Автор статьи:

Гвоздікова Вікторія Валеріївна

Хірург, проктолог

Холецистектомія - це хірургічна процедура, яка має на меті видалення жовчного міхура. Вона виконується переважно при жовчнокам'яній хворобі. Ще порівняно недавно холецистектомія проводилася виключно відкритим шляхом (через великий розріз у черевній стінці). Однак із розвитком методів малоінвазивної хірургії з'явився альтернативний варіант. 

Сьогодні «золотим стандартом» видалення жовчного міхура є лапароскопічний підхід. Операція проводиться через невеликі проколи, в які вводяться лапароскоп та мініатюрні хірургічні інструменти. Це менш травматична процедура, яка не потребує тривалого реабілітаційного періоду. Додатковими перевагами лапароскопічного підходу є відсутність помітних рубців, зниження ризику інфекції та кровотечі, а також менш болісне відновлення.

Показання до холецистектомії

Найбільш частим показанням до операції є камені (конкременти) у жовчному міхурі. Вони утворюються внаслідок відкладення холестерину та жовчних кислот. Сама собою наявність каменів необов'язково викликає симптоми. Лише коли камінь блокує відтік жовчі з міхура, виникає жовчна колька – спазм гладкої мускулатури органа, що супроводжується сильним болем.

Хірургічне лікування жовчнокам'яної хвороби рекомендоване, якщо:

  • пацієнт відчуває жовчну кольку 2 і більше разів протягом місяця
  • присутні такі ускладнення хвороби, як холецистит, жовтяниця, пов'язана із закорковуванням жовчних проток, або панкреатит
  • при проведенні УЗД виявляється потовщення стінок жовчного міхура, спричинене хронічним запаленням
  • у пацієнта, який страждає на жовчнокам'яну хворобу, існує висока ймовірність розвитку раку жовчного міхура

До додаткових показань до холецистектомії відносяться:

  • емпієма (гострий гнійний холецистит) – екстрена процедура
  • гідроцеле (скупчення рідини в жовчному міхурі)
  • поліпи (більше ніж 1 см або розміри, що збільшуються за результатами ультразвукового моніторингу)
  • кальцифікація стінок («порцеляновий» жовчний міхур)
  • злоякісна пухлина 

Рішення проведення операції приймає лікар після комплексного діагностичного обстеження. 

Протипоказання до холецистектомії

Планове видалення жовчного міхура не рекомендується пацієнтам у таких випадках:

  • тяжкі серцево-судинні та легеневі захворювання
  • серйозні захворювання печінки та нирок
  • системна інфекція
  • порушення згортання крові

Кому протипоказане лапароскопічне видалення жовчного міхура?

Попри те, що лапароскопічна операція є методом вибору при необхідності хірургічного лікування, існують певні обмеження для її проведення. До них належать:

  • внутрішньочеревні спайки, що виникли внаслідок попередніх операцій, які можуть ускладнити лапароскопічний доступ
  • гостре запалення жовчних проток, підшлункової залози або очеревини, що підвищує ризик ускладнень під час процедури
  • абсцес жовчного міхура, який може вимагати прямого доступу до операційного поля
  • наявність пухлинних метастазів у черевній порожнині, які можуть зачіпати анатомічні структури та утруднити безпечне виконання лапароскопічної операції.
  • виражене ожиріння, яке може обмежувати доступ до операційного поля

У тих випадках, коли лапароскопічна холецистектомія неможлива, видалити жовчний міхур можна відкритим стандартним шляхом.

Діагностика та передопераційна підготовка

Для виявлення патології жовчного міхура зазвичай достатньо ультразвукового дослідження. У разі невизначеності при проведенні УЗД додатково виконують КТ або МРТ черевної порожнини. Якщо є підозра, що каміння знаходиться не тільки в жовчному міхурі, рекомендується виконати ЕРХПГ (ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію) з ревізією жовчних проток.

Підготовка до холецистектомії

Перед проведенням операції лікар дасть індивідуальні рекомендації щодо підготовки до видалення жовчного міхура. Пацієнту потрібно буде зробити рентген грудної клітки, ЕКГ, здати аналізи крові (загальний, на електроліти, коагулограму, рівень глюкози та креатиніну, на гепатити В та С). 

За кілька тижнів до процедури слід припинити прийом аспірину, протизапальних та кроворозріджувальних препаратів, а також вітаміну Е. За кілька днів рекомендується перейти на рідку легкозасвоювану дієту. У день операції пацієнт повинен прибути до лікарні натще. Додатково перед холецистектомією проводиться коротка консультація анестезіолога для підтвердження безпеки проведення операції.

Як проводиться холецистектомія?

Лапароскопічне видалення жовчного міхура

Це малоінвазивна процедура, коли доступ до ураженого органу здійснюється через кілька невеликих проколів у черевній порожнині. У них вводяться хірургічні інструменти та лапароскоп - гнучка трубка з джерелом світла та мікровідеокамерою на кінці. Камера передає збільшене зображення операційного поля на монітор комп'ютера. У такий спосіб хірург може спостерігати за своїми діями. Для полегшення дії лікаря черевна порожнина заповнюється вуглекислим газом. 

В ході операції хірург відокремлює жовчний міхур від навколишніх тканин і печінки, а потім затискає і перерізає протоку міхура. Видалений орган витягується через отвір над пупком. Далі лікар перевіряє, чи не залишилося в жовчних протоках каміння, яке надалі може викликати проблеми. Після виконання всіх необхідних маніпуляцій усередині черевної порожнини хірургічні інструменти та лапароскопи видаляють, а розрізи зашивають.

Відкрита холецистектомія

Це традиційний метод, який передбачає виконання більшого розрізу (близько 10-15 см) у правому верхньому квадранті живота, через нього видаляється жовчний міхур. Відкрита холецистектомія може бути потрібна у випадках, коли лапароскопічний підхід неможливий або небезпечний, наприклад, при дуже великих каменях, тяжкому запаленні, під час вагітності або за наявності інших анатомічних або хірургічних ускладнень. Цей метод зазвичай потребує більш тривалої госпіталізації та періоду реабілітації.

Відновлення після холецистектомії

Якщо операцію проводили лапароскопічним шляхом, пацієнти можуть повернутися додому вже наступного дня. Рекомендується уникати важких фізичних вправ та підняття тяжкості протягом декількох тижнів. Післяопераційний біль зазвичай виражений не сильно, і його можна контролювати за допомогою знеболювальних, призначених лікарем. Більшість людей можуть повернутися до роботи та нормальної діяльності через тиждень, хоча повне одужання може тривати до кількох місяців. Важливо слідувати всім інструкціям з післяопераційного догляду і повідомляти свого лікаря про будь-які незвичайні симптоми, такі як підвищення температури тіла, сильний біль, жовтяниця, зміна кольору сечі або випорожнення, які можуть вказувати на розвиток ускладнень.

Дієта після лапароскопічної холецистектомії

Після операції з видалення жовчного міхура перші кілька тижнів рекомендується дотримуватись спеціальної дієти, що сприяє адаптації травної системи до нових умов функціонування. У цей період найкраще їсти легкозасвоювану їжу, дрібними порціями, але частіше, ніж зазвичай.

Також важливо уникати жирних та смажених продуктів, гострої, солоної та копченої їжі. Хоча видалення міхура безпосередньо не впливає на травну здатність, початковий період може вимагати певної дієтичної корекції. Більшість пацієнтів можуть повернутися до звичайного харчування вже за кілька місяців, пам'ятаючи про принципи здорового харчування.

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»?

У Медичному центрі «Меділенд» Києві холецистектомія проводиться з використанням сучасних мінімально інвазивних методик та новітнього обладнання, що гарантує високий рівень безпеки та швидке відновлення. Досвідчені хірурги та медичний персонал забезпечують індивідуальний підхід та цілодобову підтримку на всіх етапах лікування. Щоб уточнити ціну операції та записатися на консультацію лікаря, скористайтесь формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером, вказаним на сайті.

 

Спеціалісти відділення хірургії МЦ «Mediland»
Щербаха Андрій Миколайович проводить складні операції у Києві

Щербаха Андрій Миколайович

Хірург 

Шушкевич Юрій Миколайович абдомінальний хірург, колонопроктолог, к.мед.наук

Шушкевич Юрій Миколайович

Абдомінальний хірург, колонопроктолог, к.мед.наук

Андрій Бахтизін досвідчений хірург по проведенню операції лазером в Києві

Бахтізін Андрій Вікторович

Хірург, флеболог

Юлія Меренко проводить складні ендоскопічні операції в Києві

Меренко Юлія Сергіївна

Хірург, ендоскопіст

Лазерна хірургія - лазерні операції при варикозі, геморої, кисті куприку в Києві

Міщенко Михайло Володимирович

Хірург, проктолог, к.м.н., доцент

Лапароскопічні операції при міомі матки, кисті в Києві

Желтонозька Юлія Борисівна

Хірург, гінеколог, проктолог, мамолог

Максим Бахтізін лікар хірург в Києві, прийом і огляд

Бахтізін Максим Андрійович

Лікар хірург, проктолог, флеболог

Бугайцов Сергей Георгиевич маммолог, онкомаммолог в Киеве, маммологический центр Медиленд

Бугайцов Сергій Георгійович

Хірург-мамолог, онкомамолог, онкохірург, д.мед.наук, професор

Хірург, дитячий хирург, хірург ендокрінолог

Сичов Юрій Віталійович

Хірург, хірург-ендокринолог, дитячий хірург

Платні послуги хірурга, ціна у Київі, Україна

Бондарєв Ростислав Валентинович

Хірург, д.м.н., професор

Гвинджилия Медеа Борисовна Детский хирург, Киев

Гвінджілія Медеа Борисівна

Дитячий хірург


Наші відгуки
Людмила

30.09.2016г.удаляла желчный пузырь у доктора Бахтизина Андрея Викторовича. Отдельная благодарность доктору, очень грамотный и профессиональный, внимательный и чуткий человек.В клинике прекрасные условия для больных, хороший,приветливый персонал. Очень довольна, буду советовать всем знакомым и друзьям. Не пожалела, что выбрала именно эту клинику,большое спасибо!

Детальніше
Людмила

19.10.2016г. Пришла в клинику с удалением желчного пузыря. Оперировал Бахтизин Андрей Викторович. Врач хирург высшей категории. Персонал заботливый отзывчивый. Огромное спасибо Светлане она была возле меня после операции. Все необходимое есть в клинике для выздоравления. Благодарна Андрею Викторовичу за проделанную им работу. Буду рекомендовать своим энакомым эту клинику. Очень рада что выбрала ВАС.

Детальніше
Залишити відгук
Наші акції та постійні пропозиції

Вакцинація від грипу

Дорослих та дітей з 6 місяців
Епідсезон 2024-2025

Детальніше

ЗНИЖКА -20% НА ВСІ ВИДИ МРТ БЕЗ КОНТРАСТУ

Знижка 20% на всі види МРТ без контрасту

Детальніше

Check-up "Онко" для чоловіків

Раннє виявлення хвороб є важливим для забезпечення успішного лікування та покращення якості життя пацієнтів

Детальніше

Check-up "Онко" для жінок

Рання діагностика захворювань є ключовим фактором у забезпеченні ефективного лікування

Детальніше

Потурбуйся про себе вчасно

Запитай у лікаря про свою знижку на діагностичні дослідження!

Детальніше

Регулярний скринінг організму

Запитай у лікаря про свою знижку!

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок після 35 років

Комплексне профілактичне обстеження є запорукою вчасної діагностики більшої кількості хвороб

Детальніше

Комплексне обстеження для чоловіків

Регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у збереженні здоров'я чоловіків

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок до 35 років

Регулярні обстеження дозволяють виявити потенційні захворювання на ранніх стадіях

Детальніше

Подарунковий сертифікат

Сертифікат номіналом 1 000 грн на будь-які послуги та процедури

Детальніше

Check-Up «Постакне»

Постакне - що це таке і як це вилікувати?

Детальніше

Check-up «Жіноче здоров'я»

Регулярне проходження огляду у гінеколога

Детальніше

Акція «Родимка»

Обстеження новоутворень шкіри

Детальніше

Check-Up «Попередження раку молочної залози»

Для профiлактики та ранньої дiагностики раку молочної залози

Детальніше

Check-Up «Акне СТОП»

Комплексна програма обстеження та консультація лікаря для жінок та чоловіків

Детальніше

30% знижки для ЗСУ

на консультації та діагностику

Детальніше
Статті лікарів
Міжхребетна грижа: симптоми, лікування
Міжхребетна грижа: симптоми, лікування
Дивитись →
Які ліки можна використовувати при лікуванні  геморою у вагітних: що варто знати?
Які ліки можна використовувати при лікуванні геморою у вагітних: що варто знати?
Дивитись →
Запах ацетону
Запах ацетону
Дивитись →
Синдром подразненого кишківника
Синдром подразненого кишківника
Дивитись →
Гормональний збій
Гормональний збій
Дивитись →
Ліцензії та сертифікати
Заказать обратный звонок