Видалення жовчного міхура проводять у випадку, якщо через патології (жовчнокам'яна хвороба, холецистит тощо) орган не може виконувати свої функції і консервативні методи лікування неефективні. Спочатку холецистектомію проводили тільки шляхом відкритої порожнинної операції, тепер перевагу віддають малотравматичному методу - лапароскопії. Оптимальний спосіб видалення рекомендує лікар, з урахуванням стану пацієнта.
Показання для видалення жовчного міхура
Лікування хвороб біліарної системи найчастіше включає медикаментозну терапію, дотримання спеціальної дієти. Але можуть розвиватися такі стани, за яких операція з видалення жовчного міхура стає неминучою. Без хірургічного втручання може статися розрив стінок міхура з потраплянням жовчі до черевної порожнини, розвитком перитоніту та іншими небезпечними наслідками. У разі хронічних запальних патологій орган стає осередком інфекції в організмі. Поширені показання для холецистектомії - це:
- ЖКХ, жовчнокам'яна хвороба - скупчення конкрементів із кристалів холестерину всередині органу
- холестероз - скупчення холестерину на стінках органу
- наявність поліпів
- холецистит - запалення міхура, яке розвивається за ЖКХ, порушення відтоку жовчі через камені у протоках
- метаплазія - заміщення нормальних тканин органу іншими видами тканин через дію несприятливих чинників (наприклад, при наявності каменів у міхурі)
- хронічні болі при захворюваннях жовчного міхура, які не усуваються консервативними методами
Якщо за підсумками діагностики лікар порекомендував провести холецистектомію, від операції не варто відмовлятися. Хвороба і далі прогресуватиме, а стан може погіршитися раптово. У таких випадках буває неможливим застосування малотравматичного способу видалення - лапароскопії, яка відрізняється більш щадним впливом на організм і швидкою реабілітацією.
Протипоказання
Під час обстеження пацієнта лікар перевіряє наявність можливих протипоказань для проведення холецистектомії. Операцію не можна виконувати, якщо у пацієнта:
- Стан оцінюється як термінальний, передсмертний
- Є хвороби крові, проблеми із згортанням крові
- Діагностовано важку форму цукрового діабету, гіпертензії, бронхіальної астми або інших захворювань
- Виявлено злоякісне новоутворення
Лапароскопічну холецистектомію не проводять:
- при гострому холециститі, який розвивається понад три доби
- пацієнтам із поширеним перитонітом
- після нещодавного проведення операцій поблизу жовчного міхура
- пацієнтам із великою грижею передньої черевної стінки
- під час вагітності (крім другого триместру)
- при аномальній будові жовчних проток
У МЦ «Mediland» у Києві видалення жовчного міхура проводиться після ретельного обстеження. Використовуючи якісне діагностичне обладнання, лікарі визначають доцільність хірургічного втручання, наявність протипоказань для порожнинної або ендоскопічної холецистектомії.
Підготовка до холецистектомії
Якщо рішення про необхідність операції прийнято, лікар повідомляє пацієнту, як правильно підготуватися. Передопераційна підготовка включає обстеження та обмеження прийому їжі. Необхідно пройти такі види досліджень:
- УЗД жовчного міхура
- лабораторні тести на наявність гепатиту В і С, сифілісу,
- аналіз для визначення резус-фактора, групи крові
- загальний аналіз крові
- коагулограма
- біохімічний аналіз крові
- ЕКГ
- загальний аналіз сечі
- інші види діагностики та консультації вузьких спеціалістів - за показаннями, при супутніх захворюваннях
Пацієнту потрібно дотримуватися дієти, виключивши з раціону важкі для перетравлення продукти за 4-5 днів до запланованої операції. Слід відмовитися від вживання смажених страв, жирної їжі, солінь, грибів. При підвищеному газоутворенні лікар призначає прийом препаратів проти метеоризму.
За день до хірургічного втручання потрібно повністю припинити вживання їжі, воду можна пити тільки до 7-8 години вечора напередодні операції. Також увечері рекомендується зробити клізму, щоб очистити кишечник. Вранці перед операцією потрібно прийняти душ.
Такі правила підготовки актуальні, якщо операція є плановою. При екстреному зверненні, важкому стані пацієнта передопераційна підготовка триває менше двох годин.
Як проходить видалення жовчного міхура
Порожнинна операція і лапароскопічна холецистектомія відрізняються за ступенем травматичності. У першому випадку доступ до органу створюється через розріз шкіри довжиною до 15-20 см. У другому випадку ендоскопічні інструменти вводяться через проколи шкіри розміром близько 1 сантиметра. Потрібно у середньому три-чотири проколи. Точність маніпуляцій контролюється візуально за допомогою маленької відеокамери, яка передає чітке і детальне зображення на монітор комп'ютера. Зручний доступ до жовчного міхура забезпечується, завдяки введенню вуглекислого газу у черевну порожнину.
Хірургічне втручання проводиться під загальним наркозом. Тривалість лапароскопії становить близько години, порожнинна операція триває довше. Точна тривалість залежить від діагнозу та індивідуальних особливостей пацієнта.
Період реабілітації
Після операції пацієнт переводиться до стаціонару і перебуває під наглядом лікарів протягом 1-4 днів після лапароскопії. Вставати з ліжка можна через кілька годин після операції, вживати їжу - наступного дня, приступати до роботи - через 1-2 тижні. Після порожнинної операції у лікарні потрібно залишатися протягом 1-2 тижнів, період реабілітації триває близько 4-6 тижнів. Якщо було встановлено дренаж, його знімають через кілька днів. Через 6-8 днів знімають шви, якщо вони виконані нитками, які самі не розсмоктуються.
Важлива умова для благополучного проходження реабілітації - дотримання дієти №5. При вживанні важкої, жирної їжі у пацієнта з'являється біль у животі, діарея. У перший час обмеження більш жорсткі, з часом список дозволених продуктів розширюється. Протягом місяця після операції потрібно уникати фізичних навантажень, піднімати можна важкі предмети вагою не більше 4 кг.
Через 6 місяців організм адаптується, нормалізується виділення жовчі, пацієнт починає харчуватися за загальними правилами здорового харчування. Терміни введення нових продуктів у раціон контролює лікар, який враховує стан пацієнта на даний момент.
Можливі ускладнення після операції з видалення жовчного міхура
У МЦ «Mediland» використовуються сучасні підходи до проведення операції з видалення жовчного міхура, застосовується надійне обладнання, враховуються особливості анамнезу та поточного стану. Тому ризик розвитку несприятливих наслідків мінімальний, але у деяких випадках можливі такі ускладнення холецистектомії:
- Кровотеча
- Тромбоемболія легеневої артерії
- Травми жовчних проток
- Резидуальний холедохолітіаз (наявність каменів у жовчовивідних шляхах)
- Інфікування
- Поява спайок
Ризик виникнення ускладнень під час планового проведення операції нижчий, ніж під час екстреного. Запобігти можливим проблемам зі здоров'ям допоможе дотримання рекомендацій лікаря, своєчасне проходження контрольних обстежень. При погіршенні самопочуття потрібно терміново звертатися до лікаря.
Переваги лапароскопічної холецистектомії у МЦ «Mediland»
Безпечне видалення жовчного міхура у Києві проводиться у МЦ «Mediland». Це надійний медичний центр, співробітники якого надають допомогу відповідно до сучасних стандартів. Звернення до наших спеціалістів має важливі переваги:
- можливість пройти обстеження за допомогою якісного діагностичного обладнання
- проведення холецистектомії методом лапароскопії - малотравматичної, безпечної та ефективної операції, після якої реабілітація проходить швидко і менш болісно
- виконання операції у добре оснащеній операційній
- перебування у комфортному стаціонарі під наглядом компетентного і досвідченого медичного персоналу
- уважне ставлення до пацієнта на всіх етапах лікування
При видаленні жовчного міхура ціна операції у Києві залежить від обраного методу. У МЦ «Mediland» встановлена доступна вартість відкритих і ендоскопічних хірургічних втручань. Точну ціну лікування можна дізнатися після обстеження.