Пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки (ЗХЗ) - важка травма, що рідко зустрічається, або розтягнення даної структури. Вона стабілізує колінний суглоб і не дозволяє гомілці, з'єднаній зі стегном, надмірно зміщуватись назад. Виникає розрив задньої хрестоподібної зв'язки зазвичай під дією сильного удару передньої частини коліна внаслідок ДТП або через падіння на максимально зігнутий колінний суглоб під час спортивних занять. У разі повного розриву вона не здатна зростатися, тому потрібна операція - пластика ЗХЗ. Розв'язати проблему допоможуть ортопеди-травматологи київського МЦ «Меділенд», які мають великий практичний досвід.
Причини травмування та ступінь пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки
Заднє з'єднання, що складається з двох пучків волокон, міцне, у зв'язку з чим пошкодити його складно, але можливо внаслідок сильного удару спереду у верхню третину гомілки. Розрив задньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба виникає внаслідок:
- аварії на дорозі при екстреному гальмуванні, що супроводжується ударом гомілки об приладову дошку авто
- падіння пішохода чи мотоцикліста під час наїзду на нього транспортного засобу
- невдалого приземлення після стрибка
- сильного бокового зіткнення футболістів чи регбістів на полі під час гри
- удару лижників об перешкоди на великій швидкості катання
Існують і неконтактні причини травми, спричинені особливостями структури скелетно-м'язової системи людини або дегенеративною зміною колінного суглоба. Оскільки розрив ЗХЗ відбувається внаслідок сильного удару, більшість пацієнтів мають супутні травми у вигляді вивихів, розтягувань та переломів.
Розрив задньої хрестоподібної зв'язки коліна буває частковим чи повним, що залежить від ступеня впливу. При частковому пошкодженні суглоб зберігає стабільність, проте є високий ризик повторної травми. У разі її повного розриву порушується функціональність суглоба, тому потерпілий неспроможний ступати на пошкоджену кінцівку. За відсутності своєчасного лікування та наявності хронічного ураження зв'язок виникають небезпечні ускладнення: суглобова нестабільність, деструкція хрящової тканини з наступними патологічними змінами у великій гомілковій та стегновій кістках.
Симптоматика патології
Ушкодження задньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба викликає різке порушення його функціонування, що супроводжується аномальним усуненням суглобових кісток при ходьбі, швидким зношуванням хряща колінної чашки та суглоба, розвитком важких форм деформувального артрозу. Оскільки таке травмування відбувається після сильного удару, така патологія зустрічається досить рідко. Ознаки розриву задньої хрестоподібної зв'язки:
- виникнення різкого та сильного болю в момент травмування
- набряклість колінного суглоба
- поява синця на гомілці зі зворотного боку
- відчуття характерного клацання при розтягуванні та розриві зв'язки
Діаметр ЗХЗ у жінок набагато менший, ніж у чоловіків, тому така патологія серед них зустрічається частіше. У дітей внаслідок травми відбувається відривний перелом ділянки виростка великогомілкової кістки.
Діагностика розриву ЗХЗ
Симптоми пошкодження ЗХЗ не є специфічними, вони можуть спостерігатися і за інших травм опорно-рухової системи. Тому точно діагностувати хворобу може лише лікар-ортопед вищої кваліфікації із застосуванням спеціальних методів досліджень. Не варто займатися самолікуванням, оскільки це призводить до серйозних ускладнень.
Больовий синдром у гострому періоді та наявність супутніх травм ускладнюють діагностику патології. Зазвичай внаслідок розриву ЗХЗ ушкоджується меніск, відбувається травмування суглобового хряща та внутрішніх зв'язок, уражається капсула колінного суглоба. Точна діагностика здійснюється травматологом-ортопедом за допомогою проведення спеціальних тестів, рентгенівського обстеження та МРТ. Рентгенограма показує наявність переломів та розривів кістки, положення суглобової щілини. МРТ безпомилково виявляє розрив ЗХЗ, особливо під час гострої фази захворювання.
Точним методом діагностики пошкодження ЗХЗ також є артроскопія. Крізь невеликі проколи в порожнину суглоба вводять артроскоп із відеокамерою, що дозволяє оцінити функціональний стан його структур. Цей спосіб використовується і за хірургічного втручання.
Коли потрібна операція
Лікування розриву задньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба при частковім пошкодженні здійснюють за допомогою консервативної терапії, оскільки вона знаходиться у місці достатнього кровопостачання переважно поза суглобовою ділянкою. Якщо вибрано правильний ортез і дотримуються іммобілізаційні терміни, відбувається самозростання розірваних сегментів із застосуванням знеболювальних та протизапальних препаратів, хондропротекторів. При повному розриві задньої хрестоподібної зв'язки операція потрібна. Її застосовують і після медикаментозного лікування, що не дало результату. Оперативне втручання з відкритим доступом виконується тоді, коли потрібно відновити ЗХЗ з одночасною хірургією внутрішньосуглобових кісткових переломів. В інших випадках лікування розриву задньої хрестоподібної зв'язки здійснюється за допомогою артроскопії.
Лікування пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки у МЦ «Меділенд» у Києві
У медичному центрі «Меділенд» хірургічне втручання проводиться не лише у вигляді традиційної операції, але й із застосуванням малоінвазивних ендоскопічних методів, при яких ризик ускладнень зведений до мінімуму, до того ж успішніше проходить реабілітаційний період. Пластика ЗХЗ колінного суглоба - одна з популярних оперативних маніпуляцій в ортопедії. Застосування артроскопії сприяє меншому травмуванню пацієнта, дозволяючи уникати великих розрізів та суглобового розтину, скоротити тривалість реабілітації. Пластика задньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба проходить під контролем артроскопа. Замість розрізання тканин спеціаліст виконує місцеві мініпроколи, куди вводиться апарат із відеокамерою та операційні інструменти, що дозволяють виявити пошкодження.
Пластика задньої хрестоподібної зв'язки - складне оперативне втручання, що вимагає майстерності досвідчених ортопедів. У МЦ «Меділенд» працюють професіонали, які використовують сучасне обладнання та передові технології. Вибір курсу реабілітації та фізіотерапії для кожного пацієнта, консультативна підтримка хірурга після операції, моніторинг його стану аж до повного одужання – обов'язкові складові надання кваліфікованої медичної допомоги у центрі.