Колоноскопія - важлива процедура, яка проводиться у рамках діагностики та лікування захворювань товстої кишки. Але страх перед неприємними фізичними і психологічними відчуттями під час дослідження призводить до того, що багато пацієнтів не наважуються на його проведення. Це тягне за собою негативні наслідки - несвоєчасне виявлення небезпечних захворювань, які ефективно лікуються на ранніх стадіях. У МЦ «Mediland» у Києві колоноскопію проводять у стані медикаментозного сну - стані, при якому повністю відсутні дискомфортні відчуття, підвищується безпека та інформативність дослідження.
Для чого призначають колоноскопію
Колоноскопія стала невід'ємною частиною точної діагностики:
- колоректального раку
- поліпів кишківника
- дивертикуліту
- ішемічного коліту
- запальних захворювань кишківника (виразкового коліту, хвороби Крона)
Крім того, дослідження проводять для контролю над ефективністю лікування, зокрема - після проведеного хірургічного втручання. Також колоноскопія виконується у рамках профілактичного обстеження, онкоскринінгу для раннього виявлення ознак розвитку злоякісних пухлин у кишківнику. За допомогою ендоскопічного обладнання під час колоноскопії можна брати фрагменти тканини для дослідження, видаляти новоутворення або чужорідні тіла з просвіту кишківника. Користь цієї процедури складно переоцінити, і якщо є показання для її проведення, не варто відмовлятися - сучасні методи виконання колоноскопії під наркозом допоможуть пройти високоінформативне дослідження без стресу.
Показання та протипоказання до проведення колоноскопії
Лікар може призначити колоноскопію, якщо у пацієнта є такі симптоми:
- болі у животі невідомого походження
- дискомфорт в області прямої кишки
- часті діареї або запори, їх чергування
- неповне спорожнення кишківника після дефекації
- зміни кольору калу, поява патологічних домішок у ньому (слизових, кров'янистих)
- зміна форми випорожнень
- схуднення з невідомої причини
- слабкість
- анемія
Також показаннями є:
- Необхідність проведення біопсії новоутворень
- Наявність сторонніх тіл у просвіті кишківника
- Онкоскринінг за бажанням пацієнта, а також після 40 років або при можливій наявності спадкової схильності до розвитку раку кишківника
Колоноскопію не можна проводити, якщо у пацієнта є протипоказання, серед яких:
- ішемічна хвороба серця на стадії декомпенсації
- інфаркт міокарда
- гіпертонічний криз
- пошкодження кишківника (прободіння)
- вагітність
- кома
- шоковий стан
- психічні розлади
- перитоніт
- порушення згортання крові
- інфекційні захворювання
- важкі патології внутрішніх органів
Якщо у лікаря, який дає направлення на колоноскопію (гастроентеролог, проктолог), з'являться підозри на наявність протипоказань у пацієнта, він направить на консультацію до спеціаліста відповідного профілю.
У випадку, коли проведення колоноскопії неможливе через наявність медичних протипоказань, її замінюють неінвазивними методами дослідження: МСКТ, рентгенографією з контрастом та іншими. Ці обстеження також проводяться у МЦ «Mediland».
Як підготуватися до колоноскопії
Колоноскопія дає цінну для діагностики інформацію лише за умови правильної підготовки пацієнта, оскільки для ретельного дослідження поверхні кишківника та отримання достовірних результатів біопсії у просвіті кишки мають бути відсутні залишки їжі.
За 3 дні до процедури (або за 5-6 днів, якщо у пацієнта спостерігаються хронічні закрепи) з раціону виключають:
- фрукти, зелень і овочі
- бобові
- сухофрукти
- горіхи
- жирне м'ясо, рибу
- солодощі
- випічку
- спиртні та газовані напої
За день до дослідження потрібно:
- поснідати, при цьому - спорожнити кишківник до і після прийому їжі природним шляхом або за допомогою очисної клізми
- пообідати, виключивши вживання фруктів, овочів, зелені, горіхів і будь-яких зерен (мак, кунжут)
- після обіду, до 15.00 - можна пити воду, чай, світлий сік без м'якоті
- після 15.30 - почати прийом препаратів, які порекомендує лікар для підготовки до колоноскопії (вони мають проносний ефект)
- у день проведення процедури повністю виключити прийом їжі, якщо планується застосування медикаментозного сну
Також необхідно обговорити з лікарем прийом антикоагулянтів, якщо вони були раніше призначені. Протягом тижня перед дослідженням не рекомендується застосовувати такі засоби. Крім того, може знадобитися корекція курсу лікування препаратами, які використовуються для лікування серцево-судинних захворювань, анемії.
Як проходить колоноскопія
Якщо процедуру проводять під наркозом, анестезіолог вводить внутрішньовенно необхідний препарат. Після занурення пацієнта у сон починається дослідження кишківника за допомогою ендоскопічного обладнання. Лікар бачить поверхню слизової оболонки кишки на екрані, при цьому можливе багаторазове збільшення зображення для виявлення найменших патологічних утворень - поліпів, злоякісних пухлин тощо. Спеціальні інструменти дозволяють взяти фрагмент тканин для подальшого цитологічного або гістологічного дослідження або видалити доброякісні новоутворення.
У медичному центрі «Mediland» для проведення відеоколоноскопії використовується ендоскопічне обладнання експертного класу від японського виробника Fujifilm. Воно дозволяє отримати чітке зображення з високою роздільною здатністю, завдяки чому розширюються можливості ранньої діагностики захворювань, знижується до мінімуму ризик хибнопозитивних результатів. Забезпечується висока точність маніпуляцій, завдяки якій взяття тканин для біопсії, видалення новоутворень або чужорідних тіл відбувається з мінімальним ризиком ускладнень, а також є можливість зупинки кровотеч.
Результати діагностики кишківника колоноскопом
Після пробудження пацієнту надаються результати дослідження, зокрема - запис на цифровий носій і висновок спеціаліста, у якому буде детально описано всі виявлені порушення структури кишківника, колір слизової оболонки, наявність пошкоджень, новоутворень та інших ознак патології. Запис результатів колоноскопії дозволяє отримати більш детальну консультацію спеціалістів - проктолога, гастроентеролога, онколога, які можуть самостійно проаналізувати їх.
Результати цитологічного або гістологічного дослідження після проведення біопсії будуть готові через кілька днів. Вони також вкрай важливі для встановлення точного діагнозу: наприклад, при виявленні пухлини гістологічне дослідження дозволяє точно визначити її характер, стадію розвитку хвороби, обрати оптимальні методи лікування.
Побічні ефекти та відновлення після колоноскопії
Після колоноскопії з наркозом протягом 4-6 годин забороняється сідати за кермо автомобіля або виконувати інші дії, при яких необхідна концентрація уваги (наприклад, підписання важливих документів). Це пов'язано з впливом седативних препаратів на нервову систему.
Через застосування препаратів для підготовки до колоноскопії, механічної дії на стінку кишківника та нагнітання газу у пацієнта, у вкрай рідкісних випадках може змінитися склад кишкової мікрофлори, розвиваються деякі побічні ефекти:
- порушення моторики кишківника
- нудота
- слабкість
- запаморочення
- здуття кишківника
- болі у животі
Приймати їжу можна через 2 години після процедури, але обмеженими порціями - не більше 200-300 г. Можна вживати тільки відварені, запечені, тушковані страви. Повертатися до звичного способу харчування потрібно поступово, щоб забезпечити оптимальні умови для відновлення функції кишківника. Рекомендується включити у раціон:
- овочеві бульйони
- тушковані та відварені овочі
- супи-пюре
- пісні супи або приготовані на слабкому бульйоні
- нежирне м'ясо та рибу
- омлет, приготований на парі або відварені яйця
- каші, приготовані на воді (рекомендуються: вівсянка, гречка, булгур)
- нежирні кисломолочні продукти, сир (якщо немає індивідуальних протипоказань для вживання молокопродуктів)
- підсушений хліб, хлібці, пісне печиво
- неконцентровані трав'яні чаї, киселі, чисту воду
Переваги процедури у МЦ «Mediland»
Щоб колоноскопія пройшла легко і з максимальною користю для діагностики та лікування, зверніться до медичного центру «Mediland». У нас забезпечені комфортні умови для проведення процедури:
- дослідження проводять у стані медикаментозного сну, який позбавляє стресу й ускладнень, що можуть виникати під час напруження пацієнта, якщо він перебуває при свідомості
- ви можете бути впевнені в компетентності нашого лікаря-ендоскопіста
- для процедури застосовується сучасне обладнання
- використовувані інструменти піддаються ретельній дезінфекції
- перед обстеженням і після процедури лікарі надають вичерпні відповіді на питання, які хвилюють пацієнта
- ціна колоноскопії під наркозом і без нього доступна для широкого кола пацієнтів
Точну вартість колоноскопії можна уточнити тільки після консультації лікаря, оскільки ціна залежить від ступеня складності процедури та застосовуваного наркозу. Запишіться на колоноскопію у МЦ «Mediland» за телефоном, за допомогою послуги зворотного дзвінка або заявки на нашому сайті.
FAQ
⇒ Як довго триває колоноскопія?
Колоноскопія проводиться протягом 20-60 хвилин. Це залежить від передбачуваного діагнозу і цілей проведення процедури - тільки для візуального огляду поверхні слизової кишківника або з видаленням поліпів, взяттям фрагмента тканин для дослідження тощо.
⇒ Чи можна витримати колоноскопію без наркозу?
Під час колоноскопії не обов'язково використовується наркоз. При обережному проведенні процедури досвідченим лікарем-ендоскопістом виражені хворобливі відчуття відсутні. Тільки в деяких випадках (при утворенні спайок і після хірургічних втручань) дослідження супроводжується болями за відсутності наркозу. В інших ситуаціях медикаментозний сон застосовується переважно для зниження психологічного дискомфорту.
⇒ Як налагодити випорожнення після колоноскопії?
Потрібно протягом перших 2-3 днів після процедури дотримуватися дієти: вживати тільки нежирні сорти риби та м'яса, овочеві бульйони, відварені яйця, каші, приготовані на воді, хлібці. Необхідно пити достатню кількість води - близько 2 л на день. Точні рекомендації, з урахуванням стану вашого здоров'я, можна отримати на консультації у лікаря у МЦ «Mediland».