або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування ішемічної хвороби серця (ІХС) в Києві

Автор статьи:

Ташова Світлана Петрівна

Лікар-кардіолог, терапевт вищої категорії, ревматолог, к.мед.н.

Ішемічною хворобою серця називається стан, який пов'язаний зі зниженням притоку крові до серцевого м'яза через звуження просвіту коронарних артерій. Кров, що надходить з цих судин, є єдиним джерелом кисню та поживних речовин для серця. Тому її дефіцит призводить до порушення функції кардіоміоцитів, а у разі повного закриття коронарної артерії - до їхньої загибелі.

ІХС - найпоширеніша причина інфаркту, а також головна причина смертності, пов'язаної із серцево-судинними захворюваннями. Переважно вона вражає людей старше 40 років, проте останніми роками ішемічна хвороба стрімко молодшає. Тому важливо не ігнорувати симптоми, які можуть вказувати на проблеми із серцем.

Відчуття тяжкості чи тиску у грудях, біль чи дискомфорт у сфері серця, задишка, прискорене серцебиття, слабкість чи запаморочення - всі ці ознаки можуть бути провісниками серйозних проблем. Якщо ви помічаєте подібні симптоми у себе або близької людини, не варто відкладати візит до лікаря. Досвідчений лікар-кардіолог МЦ «Меділенд» у Києві проведе комплексне діагностичне обстеження, щоб виявити можливі проблеми, та розробить індивідуальний план лікування і профілактики.

Причини ІХС

Звуження коронарних артерій найчастіше (в 98% випадків) викликають атеросклеротичні бляшки, які відкладаються на стінках судини. Причини їхнього утворення можуть бути різними. Іноді це генетичні проблеми або порушення обміну речовин, що спричиняють накопичення побічних продуктів метаболізму в стінках артерій. Іноді - результат інших захворювань, наприклад, системної склеродермії або червоного вовчака. Однак найчастіше причини атеросклерозу пов'язані з неправильним способом життя: вживанням великої кількості жирів тваринного походження, нестачею фізичної активності, курінням, зловживанням алкоголем, хронічним стресом.

Симптоми ішемічної хвороби серця

Враховуючи ступінь ішемії міокарда та ступінь виразності симптомів ІХС, їх ділять на дві групи.

Хронічний коронарний синдром

Характеризується стабільною стенокардією, що розвивається порівняно повільно. Киснева недостатність незначна, але зберігається тривалий час. Типовим симптомом є біль у грудях, який:

  • локалізується ретростернально (за грудиною)
  • іррадіює у плече (переважно ліве)
  • іноді іррадіює у щелепу, шию, верхню частину живота
  • відчувається як гострий, що давить, задушливий, пекучий
  • описується як відчуття тяжкості у грудях
  • супроводжується почуттям занепокоєння, задишкою, підвищеним потовиділенням
  • посилюється при фізичному навантаженні, під впливом холоду, стресу, після рясного прийому їжі
  • зникає під впливом сублінгвального (під'язикового) прийому нітрогліцерину або мимовільно у стані спокою
  • зазвичай триває кілька хвилин
  • не змінюється залежно від положення тіла та фази дихання

Гострий коронарний синдром

Являє пряму загрозу життю. Дефіцит кисню є значним і призводить до інфаркту. Біль у грудях не зменшується після відпочинку або прийому нітрогліцерину. Супроводжується нудотою та блюванням, сильним запамороченням, серцебиттям, занепокоєнням, страхом, слабкістю.

Цей стан потребує невідкладної медичної допомоги. Під час очікування прибуття бригади медиків людині слід забезпечити зручне положення та доступ свіжого повітря. При втраті свідомості хворого необхідно покласти у стійке бічне положення, а у разі зупинки серця провести серцево-легеневу реанімацію.

  • ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ ВІДДІЛЕННЯ КАРДІОЛОГІЇ
    Зняття електрокардіограми (ЕКГ) без розшифровки250 грн
    Зняття електрокардіограми (ЕКГ) з розшифровкою300 грн
    Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 3 дні5 000 грн
    Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 5 днів6 000 грн
    Холтерівський моніторинг артеріального тиску 950 грн
    Холтерівський моніторинг електрокардіограми1 200 грн

Діагностика ІХС

Діагностика ішемічної хвороби серця включає низку аналізів та інструментальних досліджень, які дозволяють оцінити функцію серця та виявити можливе порушення кровотоку по коронарних судинах. Найчастіше воно включає:

  • ЕКГ спокою. Це електрокардіографічне дослідження, що дозволяє реєструвати електричну активність серця у стані спокою. ЕКГ може виявити зміни, які можуть вказувати на наявність ІХС
  • Стрес-тест. передбачає виконання фізичних вправ (наприклад, бігова доріжка, велосипед) з одночасним контролем ЕКГ. Тест оцінює реакцію серця на фізичні вправи. Дослідження дозволяє виявити ішемію міокарда, характерну для ІХС
  • Ехокардіографія. Ультразвукове дослідження серця, що дозволяє отримати уявлення про будову серця, рухливість його стінок і характер кровотоку. УЗД може показати структурні зміни в серці, які виникають при ІХС
  • Комп'ютерна томографія (КТ). Розширений метод візуалізації, за допомогою якого можна детально візуалізувати серце та коронарні судини. КТ дозволяє виявити зміни кровотоку коронарними судинами.
  • Коронарна ангіографія (коронарографія). Інвазивне дослідження, що передбачає введення контрасту в коронарну судину та проведення рентгенографії. З його допомогою можна точно візуалізувати звуження або закорковування коронарних судин та оцінити кровотік через них.

Комплексне обстеження грає вирішальну роль діагностиці ІХС. Раннє виявлення ознак ішемії допомагає запобігти серйозним ускладненням, таким як інфаркт або серцева недостатність.

Лікування ІХС

Найчастіше при ішемічній хворобі застосовують медикаментозну терапію. Вона може включати призначення препаратів, які:

  • посилюють приплив крові до серцевого м'яза — судинорозширювальні засоби, такі як нітрогліцерин та інші нітрати.
  • знижують потребу міокарда в кисні — ліки, що знижують частоту скорочень серця, такі як бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів
  • знижують артеріальний тиск, тим самим зменшуючи навантаження на лівий шлуночок — бета-адреноблокатори, діуретики, блокатори кальцієвих каналів, інгібітори АПФ, сартани
  • запобігають утворенню, зростанню та розриву атеросклеротичних бляшок — статини (ліки, що знижують рівень холестерину в крові)
  • запобігають утворенню тромбів у коронарних артеріях — антитромбоцитарні препарати

Застосування деяких з перерахованих вище препаратів, наприклад нітрогліцерину, лише зменшує симптоми ІХС. Інші ліки, наприклад антиагреганти або статини, безпосередньо не полегшують симптоми, але, запобігаючи утворенню тромбів та гальмуючи розвиток атеросклерозу, оберігають від серцевого нападу та продовжують життя пацієнтів з ІХС, тобто покращують прогноз. Деякі препарати, такі як бета-блокатори, інгібітори АПФ, сартани, здатні як полегшувати симптоми, так і покращувати прогноз при ІХС

Хірургічне лікування ІХС

При ішемічній хворобі серця, як правило, застосовують два види оперативного лікування.

Стентування коронарних артерій

Проводиться інтервенційними кардіологами під місцевою анестезією. Через стегнову чи променеву артерію у серце вводиться спеціальний катетер із балоном на кінці. Балон роздмухують під досить високим тиском, що призводить до розширення звуженої ділянки судини. Далі, щоб підтримувати стінки артерії у правильному положенні, до неї вводиться стент.

Аортокоронарне шунтування

Передбачає з'єднання аорти з коронарною артерією за місцем стенозу, що змушує кровотік обходити звужену ділянку. Процедуру проводять кардіохірурги під загальною анестезією. Імплантат для створення обхідного шляху беруть із вен ніг чи променевих артерій.

Профілактика ІХС

Профілактика ішемічної хвороби серця включає такі заходи, як:

  • Збалансоване харчування. Пацієнтам рекомендується обмежити кількість жирних продуктів, збільшити споживання овочів та фруктів
  • Відмова від шкідливих звичок. Щоб захистити серце і судини, необхідно кинути палити та дотримуватися принципу помірності при вживанні алкоголю.
  • Фізичні навантаження. Потрібно збільшити фізичну активність, але при цьому уникати занять спортом за низьких температур і після їди. Щодня вправам необхідно приділяти щонайменше 30-60 хвилин. Необов'язково одразу купувати абонемент у спортзал. Ходьба або робота в саду також належать до фізичної активності
  • Контроль за артеріальним тиском. Люди, схильні до серцево-судинних захворювань, повинні регулярно вимірювати кров'яний тиск та за необхідності контролювати його за допомогою медикаментозних засобів.

Зміна способу життя та контроль факторів ризику мають вирішальне значення у процесі запобігання ішемічним хворобам серця. Більш детальну інформацію та рекомендації щодо профілактики ІХС можна отримати на консультації у свого лікаря.

Прогноз при ІХС

Загалом прогноз при ішемічній хворобі серця залежить від кількості уражених судин (однієї, двох чи трьох) та ступеня дисфункції лівого шлуночка. Пацієнти з ураженням єдиної судини та гарною функцією лівого шлуночка мають дуже гарний прогноз 5-річного виживання. Водночас у хворих з тяжкою дисфункцією лівого шлуночка та великим ураженням трьох судин прогноз набагато гірший.

З поправкою на середній вік 50 років виживання протягом 15 років без будь-яких подальших проблем із серцем у пацієнтів з діагностованим інфарктом становить близько 44%. Рівень смертності серед усіх хворих, які госпіталізовані з приводу явного або ймовірного інфаркту, становить близько 10% у жінок і 9% у чоловіків.

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві

В МЦ «Меділенд» у Києві проводиться якісне лікування ішемічної хвороби серця. Наші кардіологи мають високу кваліфікацію і багаторічний досвід роботи з пацієнтами, які страждають на серцево-судинні захворювання. Вони застосовують сучасні діагностичні методики та передові методи лікування, що забезпечує ефективність та якість медичної допомоги. Щоб записатись на консультацію лікаря, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером, вказаним на сайті.

Лікарі кардіологічного центру «Mediland»
Наталія Кічіджі найкращий приватний лікар кардіолог у Києві, Центр кардіології Меділенд

Кічиджи Наталія Олександрівна

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт

Ташова Світлана Петрівна лікар кардіолог Київ

Ташова Світлана Петрівна

Лікар-кардіолог, терапевт вищої категорії, ревматолог, к.мед.н.

Шпильова Олена Олександрівна

Шпильова Олена Олександрівна

Лікар-терапевт

Баранов Олександр Васильович

Баранов Олександр Васильович

Лікар-терапевт


Заказать обратный звонок