Що таке колоректальний рак

Колоректальний рак (або колоноректальний) (КРР) - збірне поняття для раку (злоякісних пухлин) різних відділів товстої (colon) і прямий (rectum) кишки. Велика кількість міфів та страхів пацієнтів пов'язано з цим захворюванням. Серед безлічі онкологічних захворювань ця патологія залишається найменш освітленою.
Але, сучасні можливості, в разі ранньої діагностики, більш ніж в 95% дають підставу вважати КРР запобігає рак. Повторюся, при ранній діагностиці!
Ніколи час не буває таким важливим, як тоді, коли рятує нам життя. У випадку з онкологічними захворюваннями саме час вирішує долю людини.

Поширеність колоректального раку в Україні та світі

Лікування колоректального раку у Меділенд

З кожним роком смертність від онкології, як в світі, так і в Україні, збільшує свої показники.

Згідно з даними національного канцер-регістру колоректальний рак є одним з найбільш поширених видів. Всесвітня статистика ВООЗ говорить про те, що рак товстої кишки за частотою виникнення виходить на четверту позицію. На жаль, однією з ключових причин такої картини, є пізня діагностика захворювання.
І, вже в перший рік після виявлення, смертність становить понад 50%.

У світі, в цілому, захворюваність неоднакова: найвищі показники захворюваності в Австралії і Новій Зеландії, Європі та Північній Америці, а найнижчі - в Африці та Центральній і Південній Азії. Такі географічні відмінності, по всій видимості, визначаються ступенем впливу чинників ризику КРР - особливостей дієти, шкідливих звичок, екологічних факторів на тлі генетично обумовленої сприйнятливості до розвитку даного виду раку.

У США та багатьох інших західних країнах поліпшення результатів вже досягнуто, зокрема, своєчасним виявленням і видаленням поліпів товстої кишки, діагностикою КРР на ранній стадії і більш ефективним лікуванням. На жаль, у багатьох країнах з обмеженими ресурсами та іншої інфраструктурою охорони здоров'я, особливо в Центральній і Південній Америці та Східній Європі, смертність від КРР продовжує зростати.

Фактори ризику розвитку колоректального раку

Відсутність скарг, на жаль, давно перестало бути запорукою міцного здоров'я. А групи ризику розширюють свої кордони. Сьогодні в групу середнього ризику потрапляють всі здорові люди старше 50 років (особливо чоловіки). Високий ризик - онкологія в анамнезі у близьких родичів.

Незважаючи на те, що спадкова схильність значно збільшує ризик розвитку КРР, більшість випадків є спорадичними (іншими словами - непередбачуваними, епізодичними), а не сімейними: приблизно 80-95% випадків спорадичних проти 5-20%, що мають спадкову причину.

Колоректальний рак найчастіше розвивається як переродження аденоматозних (залізистих) поліпів.

З інших найбільш відомих факторів варто відзначити запальні захворювання кишечника (виразковий коліт, хвороба Крона) - ризик раку збільшується з тривалістю перебігу цих захворювань. Загальна захворюваність колоректального раку починає збільшуватися приблизно через 8 -10 років після виникнення запального захворювання кишечника і зростає до 15-20% через 30 років. Головними факторами ризику є тривалість захворювання, поширеність ураження, молодий вік і наявність ускладнень.

Вік є значущим фактором ризику: колоректальний рак є рідкістю до 40 років, однак частота колоректального раку збільшується в кожному наступному десятилітті і досягає максимуму в 60-75 років.
Для пацієнтів з хворобою Крона або виразковими колітами, скринінг необхідно починати з 25 років.

Існують фактори, які підвищують ризик розвитку колоректального раку. Встановлено, що популяції людей, в яких захворюваність колоректального раку висока, вживають їжу, бідну клітковиною, але при цьому з високим вмістом тваринного білка, жиру і рафінованих вуглеводів. Ожиріння приблизно в 1,5 рази збільшує ризик розвитку колоректального раку, причому більшою мірою у чоловіків.

Надмірне вживання алкоголю і куріння також знаходяться в числі факторів, що підвищують спорадичну захворюваність поліпоз товстого кишечника і колоректального раку, і значно збільшують ризик раку у пацієнтів зі спадковими захворюваннями товстого кишечника (наприклад, з синдромом Лінча).


І, не варто забувати, що близько 60% виявленого колоректального раку, це пацієнти, які не входили до групи ризику.

Що таке скринінг колоректального раку?

Головне питання - які методи діагностики варто проводити і що для цього пацієнту необхідно знати. Найточніший метод, що дозволяє діагностувати захворювання на ранніх стадіях, а також виявити аденоми (поліпи), які є однією з причин розвитку раку і носять безсимптомний характер - це скринінгова колоноскопія. При цьому, одне з найважливіших умов - якісно проведений гістологічний аналіз.

Скринінгове дослідження при колоректальному раку допомагають значно зменшити ймовірність його розвитку, так як дозволяють виявити передракові захворювання кишечника або рак на ранній стадії і своєчасно надати лікувальну допомогу.

В першу чергу скринінгу підлягають особи, у яких серед родичів першої лінії (у дітей, батьків, братів і сестер) є випадки раку товстої або прямої кишки, аденоми і запальні захворювання кишечника. Наявність у родича такого діагнозу збільшує ризик приблизно в 2 рази в порівнянні з населенням в цілому.

Рекомендації ряду наукових співтовариств по вивченню колоректального раку (American College of Gastroenterology, Multisociety Task Force on Colorectal Cancer from the American Cancer Society, American College of Radiology) містять вказівки щодо термінів проведення першої колоноскопії у наступних пацієнтів:

  • раннє, до 40 років, у пацієнтів, що мають найближчих родичів з аденомою кишечника, діагностованою у віці до 60 років;

  • в термін на 10-15 років раніше, ніж був виявлений самий «молодий» КРР в родині, і / або цей діагноз був встановлений в 60 років і молодше.

    Терміни скринінгових досліджень можуть бути змінені, якщо пацієнт має додаткові фактори ризику КРР: радіаційні опромінення черевної порожнини в ранньому віці з приводу раку, діагноз акромегалії (при якому можливий розвиток аденоматозу товстої кишки), перенесена трансплантація нирки (як причина довгостроковій імуносупресивної терапії).

Симптоми колоректального раку

Распространенность колоректального ракаПухлини товстої і прямої кишки ростуть повільно, і проходить досить великий період часу, перш ніж можуть з'явитися перші ознаки. Симптоми залежать від місця розташування пухлини, типу, ступеня поширення і ускладнень. Особливістю колоректального раку є те, що він «дає знати» про себе досить пізно. Інакше кажучи, така пухлина не видно і невідчутна пацієнтом; лише тільки коли вона виростає до значних розмірів і проростає в сусідні органи і / або дає метастази, пацієнт починає відчувати дискомфорт, біль, відзначати кров і слиз в калі.

Правий відділ товстої кишки має великий діаметр, тонку стінку і її вміст - це рідина, тому закупорка просвіту кишки (обтурація) розвивається в останню чергу. Найчастіше пацієнтів турбує шлунково-кишковий дискомфорт, обумовлений розладами функцій сусідніх органів - шлунка, жовчного міхура, печінки, підшлункової залози. Кровотеча з пухлини зазвичай приховане, і стомлюваність і ранкова слабкість, викликані анемією, можуть бути єдиними скаргами. Пухлини іноді стають досить великими, що дозволяє промацати їх через черевну стінку, перш ніж з'являться інші ознаки.

Лівий відділ товстої кишки має менший просвіт, калові маси в ньому - напівтвердий консистенції, і пухлина має тенденцію по колу звужувати просвіт кишки, викликаючи кишкову непрохідність. Застій кишкового вмісту активує процеси гниття і бродіння, що супроводжується здуттям кишечника, бурчанням в животі. Запор змінюється рясним рідким, смердючим стільцем. Хворого турбують колікоподібні болі в животі. Стілець може бути змішаний з кров'ю: кровотеча при раку товстої кишки найбільш часто пов'язано вже з розпадом або виразкою пухлини. У деяких пацієнтів спостерігаються симптоми прориву кишки з розвитком перитоніту.

При раку прямої кишки основною ознакою є кровотеча при дефекації. Всякий раз, коли спостерігається кровотеча або виділення крові із заднього проходу, навіть при наявності вираженого геморою або дивертикулярной хвороби, повинен бути виключений супутній рак. Можуть бути присутніми позиви на дефекацію і відчуття неповного випорожнення кишечника. Біль з'являється при залученні тканин, що оточують пряму кишку.

У ряді випадків, ще до появи кишкових симптомів у пацієнтів можуть виявлятися ознаки метастатичного ураження - поширення пухлини в інші органи, наприклад, збільшення печінки, асцит (скупчення рідини в черевній порожнині), збільшення надключичних лімфатичних вузлів.

Порушення загального стану хворих може спостерігатися і на ранніх стадіях і проявляється ознаками анемії без видимого кровотечі, загальним нездужанням, слабкістю, іноді підвищенням температури тіла. Ці симптоми характерні для безлічі захворювань, але їх поява стати приводом для негайного звернення до лікаря загальної практики.

У колоректального раку існує багато «масок», тому слід звернутися до лікаря за консультацією:

  • при підвищеній втомлюваності, задишки, нехарактерною для пацієнта блідості, якщо раніше їх не було;

  • при тривалих запорах або проносах;

  • при частих / постійних болях в області живота;

  • при наявності видимої крові в калі після дефекації;

  • при наявності прихованої крові в аналізі калу.

При гострого болю в області живота, при здутті або асиметрії живота, при відсутності відходження стільця і ​​газів слід викликати «швидку допомогу» або терміново звернутися за медичною допомогою.

Скрининг и диагностика КРР

Симптомы колоректального рака, статья про колоректальный ракПри наявності описаних вище скарг, а також у пацієнтів, які належать до групи високого ризику по захворюванню КРР, проводиться обстеження. Найбільш інформативним і загальноприйнятим методом ранньої діагностики служить колоноскопія - ендоскопічне (внутрішньопросвітний) дослідження слизової оболонки прямої, товстої кишки і частини тонкої кишки (протягом приблизно 2 м). Всі патологічні змінені тканини і поліпи будуть або повністю видалені при колоноскопії, або від них будуть взяті шматочки і відправлені на гістологічне дослідження. Якщо пухлина перебуває на широкій основі або не може бути безпечно видалено при колоноскопії, лікар розгляне питання про проведення хірургічного втручання.

Як тільки діагностований рак, пацієнтам необхідно виконати комп'ютерну томографію черевної порожнини і грудної клітки з метою виявлення метастатичних уражень, а також лабораторні дослідження для оцінки вираженості анемії.

У 70% пацієнтів з колоректальний рак спостерігається підвищення рівня раково-ембріонального антигену сироватки (РЕА) і онкомаркера СА19.9. Надалі моніторинг РЕА та СА19.9 може бути корисним для ранньої діагностики рецидиву пухлини. За свідченнями досліджуються і інші маркери колоректального раку.

Основним скринінговим дослідженням у пацієнтів старше 50 років із середнім ступенем ризику є колоноскопія. При наявності поліпів або іншої патології в товстій і прямій кишці регулярність досліджень може зростати до щорічних або кожні 3-10 років. Оцінюючи ступінь ризику розвитку колоректального раку у пацієнтів із захворюваннями кишечника, лікар приймає рішення про частоту проведення досліджень індивідуально для кожного хворого.

Лише тільки така активна позиція лікарів з приводу ранньої діагностики поліпів і профілактиці пухлин товстої і прямої кишки привела до уповільнення темпів зростання захворюваності колоректального раку в США.

Лікування колоректального раку

Хірургічне лікування колоректального раку може бути проведено у 70-95% пацієнтів без ознак метастатичної хвороби. Хірургічне лікування полягає у видаленні сегмента кишки з пухлиною з місцевим лімфатичних апаратом з подальшим з'єднанням кінців кишки (створенням анастомозу) для збереження природної здатності до спорожнення кишечника. При раку прямої кишки обсяг операції залежить від того, на якій відстані від анального отвору розташована пухлина. Якщо необхідно повністю видалити пряму кишку, формується постійна колостома (хірургічно створене отвір в передній черевній стінці для виведення кишки), через яку вміст кишечника буде опорожняться в калоприемник. З огляду на сучасні досягнення медицини та пристосування для догляду за колостомою, негативні наслідки цієї операції зводяться до мінімуму.

При наявності метастазів у печінці у неістощенних пацієнтів рекомендується видалення обмеженого числа метастазів в якості подальшого методу хірургічного лікування. Ця операція виконується, якщо первинна пухлина була повністю вилучена, метастаз печінки знаходиться в одній частці печінки і відсутні позапечінкові метастази. Виживання після операції протягом 5 років становить 6 25%.

ВАЖЛИВО!

Ефективність лікування колоректального раку залежить від того, на якій стадії хвороби пацієнт звернувся до лікаря. Тільки рання діагностика колоректального раку дозволяє максимально використовувати весь спектр сучасних методів лікування і домогтися задовільних результатів.

Проходячи скринінг сьогодні, будучи здоровою людиною, ми бережемо своє майбутнє. Точніше дозволяємо йому бути. Саме тому, медичний центр «Меділенд» щосуботи оголошує днем ​​здорового майбутнього. Скринінгова колоноскопія для всіх абсолютно здорових людей, вперше вирішили пройти діагностику, за спеціальною пропозицією. Бережіть себе і своє здоров'я вже сьогодні!

 

ПопердженняІнформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря