Гіпотонія (артеріальна гіпотонія) - стійке гостре чи хронічне зниження версії артеріального тиску (АТ) на більше ніж 20% від нормальних показників. Діагноз ставлять при зниженні показників до 90/60 мм рт. ст. або більше. У нормі АТ становить 120/80 мм рт. ст. Гіпотонія призводить до кисневого голодування різних систем та органів, зокрема головного мозку. У деяких людей знижений тиск є нормальним та не викликає неприємних симптомів. Якщо гіпотонія супроводжується небажаними проявами, потрібне лікування.
Що таке артеріальний тиск і як він змінюється
Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій. Визначається він двома показниками:
- Систолічний (верхній) тиск. Фіксується в момент скорочення серця, коли кров викидається з нього в судини та рухається до всіх органів та тканин організм
- Діастолічний (нижній) тиск. Вимірюється в момент розслаблення серцевого м'яза, коли він наповнюється кров'ю, а тиск в артеріях знижується
Показники АТ можуть змінюватись залежно від безлічі факторів, зокрема стану судин, гормонального фону, фізичної активності, психоемоційного стану, віку та загального здоров'я. Тиск може змінюватись протягом дня. Наприклад, вранці він часто буває нижчим, ніж увечері, що пов'язане з природними добовими коливаннями та біоритмами організму.
Як розпізнати артеріальну гіпотензію
Хоча гіпотонія може протікати безсимптомно, у багатьох випадках захворювання має низку небажаних проявів. Серед них:
- підвищена стомлюваність та загальна слабкість
- млявість після пробудження та сонливість протягом дня
- порушення сну, в зокрема складності із засинанням на початку ночі
- погіршення розумової працездатності
- запаморочення
- часті головні болі
- втрата свідомості
- задишка, підвищення пульсу при фізичній активності
- синюшність слизових оболонок та блідість шкіри
- потемніння в очах
- прискорене дихання
- тремтіння пальців
- відчуття мерзлякуватості та ознобу
За наявності подібних симптомів потрібна консультація терапевта. Важливо провести диференціальну діагностику, оскільки багато з цих ознак характерні й для інших захворювань. Тільки фахівець зможе правильно поставити діагностика після проведених досліджень.
Класифікація гіпотонії
Захворювання зустрічається у чоловіків та жінок. Патологічний стан може проявлятися по різному залежно від причин та умов його розвитку. Основні форми артеріальної гіпотензії:
- Фізіологічна. Є варіантом норми для певних груп людей. Виникає в результаті адаптації організму до специфічних умов. Наприклад, гіпотонія характерна для професійних спортсменів, чия серцево-судинна система адаптується до високого фізичного навантаження. Вона розвивається у людей, які проживають у високогірних районах
- Патологічна. Виникає як наслідок порушень у роботі організму. В цьому випадку потрібне лікування
Залежно від патогенезу та тривалості перебігу патологічного стану виділяють такі форми гіпотонії:
- Гостра. Супроводжується різким зниженням тиску, який є небезпечним для життя. Виникає при травмах, інфаркті, шоку або сильній алергічній реакції
- Хронічна. Виявляється стабільно низькими показниками тиску. Може бути адаптацією організму (фізіологічна форма) або результатом патологічних процесів
Визначити форму та причини гіпотонії може тільки лікар після проведення необхідних досліджень.
Особливості перебігу гіпотонії при вагітності
Гіпотонія у період виношування дитини пов'язана зі змінами, що відбуваються в організмі жінки. На ранніх термінах вагітності підвищується рівень прогестерону. В результаті розслабляються гладкі м'язи судин, що призводить до їх розширення і зниження тиску. На пізніших термінах значна частина кровообігу спрямовується до матки, що також може сприяти артеріальній гіпотензії.
У нормі зниження тиску у вагітної складає не більше 5-10 мм рт. ст. від вихідних показників Фізіологічна гіпотонія проявляється дзвоном у вухах, запамороченням, швидкою стомлюваністю, млявістю. Такі симптоми зазвичай проходять самостійно і не вимагають втручання фахівців. У деяких випадках у жінок бувають переднепритомні стани та непритомність, зокрема в задушливих приміщеннях та при стресах. Більш значне падіння тиску при патологічної гіпотонії може стати причиною таких ускладнень, як:
- токсикоз та гестоз
- фетоплацентарна недостатність
- хронічна гіпоксія плоду
- загроза викидня або передчасних пологів
- завмерла вагітність
- гіпотрофія плоду
- слабка родова діяльність
Якщо гіпотонія викликає значне погіршення стану, необхідно звернутися до лікаря. Тільки фахівець може підібрати безпечне та ефективне лікування, що виключає ризики для матері та дитини.
Причини розвитку гіпотонії
Гіпотонія виникає по безлічі причин. Залежно від цього артеріальна гіпотонія ділиться на первинну і вторинну. Перша протікає як самостійне захворювання. Причиною може бути дисфункція судинного тонусу, спричинена тривалим стресом, емоційною перенапругою, неврозоподібними станами. Вторинна гіпотонія розвивається на тлі інших патологій:
- серцево-судинних захворювань - аритмії, серцевої недостатності
- ендокринних порушень - гіпотиреоз, хвороби Аддісона, цукрового діабету
- захворювань ШКТ - виразки шлунка, цирозу печінки
- інфекційних захворювань - туберкульозу
- злоякісних новоутворень
- неврологічних патологій - хвороби Паркінсона
- анемії
Крім захворювань, знижений тиск можуть провокувати деякі лікарські препарати, недостатня чи надмірна фізична активність, порушення харчування, хронічна втома та стреси.
У чому небезпека гіпотонії
Якщо не лікувати гіпотонію, можливі ускладнення. Серед основних із них варто виділити:
- Гіпотонічний криз - різке зниження тиску з запамороченням, слабкістю, втратою свідомості та кисневим голодуванням мозку. Такий стан потребує термінової допомоги
- Підвищене навантаження на серце. При гіпотонії частішає серцебиття, збільшується ризик серцево-судинних захворювань
- Гіпоксія тканин. Недостатнє постачання киснем органів погіршує їх функцію
- Падіння та травми у людей похилого віку. Слабкість та запаморочення збільшують ризик травматизму
Для запобігання ускладненням важливі своєчасне лікування та контроль тиску.
Діагностика і лікування гіпотонії
Для діагностики гіпотонії лікар вимірює АТ, може призначити моніторинг його коливань. Для з'ясування причини зниженого тиску можуть знадобитися додаткові дослідження, зокрема аналізи, ЕКГ, УЗД, електроенцефалографія та ін. При необхідності проводяться консультації вузьких спеціалістів: кардіолога, невролога, ендокринолога.
Основні методи лікування артеріальної гіпотонії:
- Лікар може призначити медикаментозну терапію. Препарати для підвищення тиску, зміцнення судин, нормалізації роботи серця
- Корекція способу життя. Важливо дотримуватися режиму дня, збалансовано харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок
Кваліфіковану допомогу в діагностиці та лікуванні гіпотонії можна отримати в МЦ «Меділенд». Сучасне обладнання та досвідчені лікарі дозволяють точно виявити причину зниженого тиску. У медичному центрі в індивідуальному порядку підберуть оптимальні методи терапії та дадуть рекомендації щодо корекції способу життя. Це дозволить покращити самопочуття та запобігти ускладненням.