МРТ (магнітно-резонансна томографія) - це неінвазивний та точний діагностичний метод, що використовує відбивну здатність потужного магнітного поля та радіохвиль високої частоти для створення детального зображення структур, тканин головного мозку. На відміну від рентгенографії та КТ-сканів, МРТ не використовує іонізувального випромінювання, тому процедура безпечна для повторного застосування та може допомогти у діагностиці пухлин, інсультів, травм, крововиливів та загальних патологічних станів, таких як мігрень, деменція, епілепсія. Для виявлення онкопатології на ранніх стадіях, виявлення вторинного ураження оболонок головного мозку, визначення активності демієлінізувальних процесів використовують МРТ головного мозку з контрастним посиленням. В МЦ «Меділенд» Києва на сучасному обладнанні лікар-радіолог шляхом сканування отримує пошарові знімки (з товщиною зрізу від 1 мм), у тому числі й 3D-знімки, що дозволяють виявити найменші патологічні зміни, які не виявляються іншими методами.
Показання для магнітно-резонансної томографії
МРТ головного мозку призначають для уточнення діагнозу після попередньої консультації лікаря, як доповнення до комплексного обстеження пацієнта, а також з метою контролю результатів лікування. Процедура показана за таких симптомів:
- хронічний, періодичний, гострий головний біль
- шум у вухах
- запаморочення
- часті судоми
- порушення рухової координації
- різке погіршення зору чи нюху
- порушення пам'яті
- слабкість та оніміння кінцівок
- травма шиї чи голови
- порушення концентрації уваги
Зазвичай таке обстеження призначається невропатологом, нейрохірургом, терапевтом для діагностики інсультів, крововиливів, пухлин, аневризм, судинних мальформацій, розсіяного склерозу, запалення мозкових оболонок, вроджених вад.
МРТ з контрастом і без
Проведення магнітно-резонансної томографії без контрасту зазвичай буває достатньо для детального інформативного обстеження мозку. Однак у ряді випадків застосування контрастної речовини є вкрай важливим. Цей вид діагностики допомагає виділити певні структури або зміни в них, роблячи їх більш видимими на знімках (наприклад, виявити пухлини та запальні процеси на ранніх стадіях розвитку, побачити відмінності між нормальними та патологічно зміненими тканинами). Контрастна речовина (гадоліній) вводиться у вену пацієнта під час сканування. За допомогою кровотоку вона швидко транспортується через гематоенцефалічний бар'єр до тканин головного мозку, модифікуючи їх магнітні властивості із підвищенням якості візуалізації.
Показанням до застосування МРТ головного мозку з контрастом буде підозра в розвитку новоутворень, ушкодження периферичних нервів, наявність аневризми, пухлин гіпофіза. Використання контрастної речовини дозволяє диференціювати доброякісні та злоякісні пухлинні утворення головного мозку. Вона не є токсичною (за винятком можливих алергічних реакцій на компоненти препарату) та повністю виводиться з організму протягом доби.
Протипоказання до проведення МРТ
Магнітно-резонансну томографію не призначають за наявності абсолютних обмежень, коли практично неможливо провести процедуру:
- наявність металевих предметів в організмі (протези, штучні водії ритму, шунти, стенти, металеві уламки, інсулінові помпи, судинні кліпси та інші), оскільки сильне магнітне поле, що виникло, може їх нагріти або перемістити
- страх перед обмеженим простором (клаустрофобія) у людей, які мають дискомфорт або паніку при знаходженні у вузькому тунелі МРТ-сканера
- наявність імплантатів (наприклад, деяких типів кардіостимуляторів), несумісних з процедурою через їх конструкцію або матеріали
- вагітність у першому триместрі
- нездатність перебувати у нерухомому стані (наприклад, через біль або неможливість свідомого контролю свого тіла)
- наявність психічних хвороб (епілепсія, шизофренія)
- маса тіла понад 100 кілограмів
- татуювання, виконані за допомогою барвників, що місять метали (можуть виникнути опіки)
Перед процедурою важливо обговорити всі свої захворювання, стан та наявність імплантатів з лікарем або радіологом.
Протипоказання до проведення МРТ з контрастом:
- алергічні реакції на контрастну речовину
- хронічна ниркова недостатність
- гемопоетична анемія
- вагітність у будь-якому терміні
- використання лікарських препаратів (бета-блокаторів)
- наявність металевих імплантатів та протезів через ризик переміщення або непередбачуваного впливу магнітного поля на них
- тяжкий ступінь захворювання, при якому проведення процедури небажане
Рішення про призначення МРТ із контрастом завжди приймається лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей здоров'я кожного пацієнта.
Як підготуватися до проведення процедури
Спеціальної підготовки до МРТ головного мозку не вимагається. Перед процедурою лише необхідно:
- зняти з себе всі металеві предмети (ювелірні вироби, біжутерію, годинник), протези, що знімаються, та одяг з декором з металу, оскільки вони можуть викривляти зображення або бути небезпечними під час процедури
- уточнити у лікаря всі деталі обстеження методом МРТ для розуміння того, що очікувати, та підготуватися до нього
- попередити медперсонал про наявність імплантатів
- зняти макіяж жінкам, оскільки у складі туші для вій можуть бути феромагнітні частинки, що погіршують якість зображення
- попросити у лікаря заспокійливий засіб, якщо ви відчуваєте тривогу
- повідомити про дискомфорт у замкнутому просторі, а також про наявність епілепсії та інших нападоподібних патологій
- прийняти протисудомні засоби для зниження ризику появи судом, що впливають на точність обстеження
Наявність брекет-систем, зубних протезів та імплантів може погіршувати візуалізацію головного мозку через артефакт.
Якщо ви дуже хвилюєтеся або боїтеся процедури, можете попросити близьких супроводжувати вас.
Як проводиться МРТ голови
Досліджують головний мозок за допомогою томографа відповідно до протоколу. Пацієнт лягає на великий пересувний стіл, його олова правильно фіксується при зручному положенні тіла. Потім стіл переміщається всередину тунелю (труби), де діє потужне магнітне поле. Важливо залишатися нерухомим під час сканування, щоб отримати чітке зображення. Для зниження дискомфорту від шуму, що виникає під час роботи апарату, використовують навушники або вушні затички.
Процедура триває від 20 - 30 хвилин до 60 хвилин, залежно від складності дослідження та поставленого завдання перед лікарем радіологом. Під час сканування лаборант знаходиться у сусідній кімнаті за робочою станцією. З появою неприємних відчуттів чи дискомфорту можна буде повідомити це за допомогою сигнальної груші. Якщо заплановано МРТ дослідження з контрастом, під час дослідження пацієнту внутрішньовенно вводиться спеціальний контрастний препарат і тривалість дослідження збільшується на 10-15 хвилин. У разі, якщо пацієнт відчуває страх при дослідженні, поряд з ним може залишитися людина, що супроводжує.
Результат та розшифровка знімків МРТ
Результати обстеження аналізуються лікарем радіологом, висновок видається наступного дня. Пацієнт сам вибирає зручний для нього спосіб отримання знімків: на плівці, диску, флеш-накопичувачі USB, email.
Маленьким дітям ми не проводимо обстеження.
ПЕРЕВАГИ ПРОВЕДЕННЯ МРТ У МЦ «МЕДІЛЕНД».
МЦ «Меділенд» пропонує пройти магнітно-резонансну томографію за доступною вартістю. Точність діагностики гарантована завдяки застосуванню сучасного апарату SIGNA Explorer 1.5Т американської компанії GE, що забезпечує отримання високоякісних зображень з розшифровкою результату досвідченими фахівцями. Ціна процедури вказана у прайс-листі на сайті медичного центру.