УЗД серця або ехокардіографія (ехокардіографія), - інформативний та безпечний діагностичний метод дослідження його структур та функцій серцевого м'яза, виявлення тромбів, вивчення стану клапанів за допомогою ультразвуку. Своєчасна діагностика дозволяє запобігти розвитку серцево-судинних хвороб та їх ускладнень: інфаркту, інсульту, що служать причиною інвалідності та передчасної смертності. Оскільки на ранній стадії такі патологічні стани практично не мають симптомів, виявити їх можна, якщо пройти ЕХО серця. У ході ехокардіографії потік ультразвукових хвиль проникає через грудину і відбивається від тканин органу, отримані при цьому ехосигнали обробляються комп'ютером, створюючи його детальне зображення. У Києві досвідчені кардіологи та діагности МЦ «Меділенд», дбаючи про здоров'я вашого серця, пропонують зробити ехоКГ за допомогою сучасного обладнання УЗД, оснащеного чутливими датчиками.
У яких випадках необхідно пройти ехокардіографію
Процедуру УЗД призначає кардіолог або сімейний лікар, але можна обстежитись і самостійно за наявності наступних симптомів:
- болю за грудиною, в ділянці серця (особливо при фізичному навантаженні)
- прискореного серцебиття
- підвищення артеріального тиску
- задишки
- постійного кашлю
- відчуття «перебоїв» під час роботи серця
- набряку або оніміння кінцівок
- синюшности шкіряного покрову
- запаморочення та втрати свідомості
Результати ЕХО серця може розшифрувати лише кардіолог, тому навіть при самостійному записі на обстеження після проходження процедури слід прийти на консультацію щодо пояснення отриманих даних. У профілактичних цілях УЗД серця дорослому рекомендовано проходити щороку. Якщо показники в межах норми, достатньо одноразового ультразвукового дослідження. Однак коли первинна діагностика виявила ранню стадію розвитку патології серця або судин, лікар призначає контрольну консультацію з повторним обстеженням. Процедура УЗД показана також за наявності спадкової схильності до хронічних серцево-судинних захворювань, що спостерігалися у батьків або близьких родичів.
Що показує ЕХО
ЕхоКГ серця не варто плутати з електрокардіограмою (ЕКГ), що реєструє електричні хвилі, що виходять від нього, що дозволяє встановити частоту та регулярність серцевих скорочень. Ехокардіограма більш інформативна, оскільки дає можливість детальніше визначити будь-які відхилення у структурі чи функціонуванні серця, такі як:
- вроджена вада
- порушення роботи клапанів
- ураження міокарда
- наявність рідини у перикарді
- стоншення стінок органу
- аритмія, порушення скорочення серцевого м'яза
- наявність тромбу в порожнині камер серця, а також рубців та бляшок холестерину.
- свіжий чи перенесений інфаркт
Процедура немає протипоказань, тому призначається дорослим та дітям, вагітним жінкам. УЗД серця не рекомендовано за наявності гнійно-септичного процесу в діагностованій зоні, рани грудної клітки, індивідуальних обмежень. Якщо проведена раніше кардіограма виявила зміну ритму серця, а рентгенологічне обстеження – трансформацію розмірів, форми, положення органу та/або судин, лікар пропонує пройти ехокардіограму.
Як підготуватися до процедури УЗД
Особливої підготовки до УЗД серця не потрібне. Перед обстеженням рекомендується:
- не нервувати
- виключити надмірні фізичні навантаження
- не вживати алкоголь та напої, що містять кофеїн
- повідомити лікаря про прийом лікарських засобів (діуретиків, антиаритмічних засобів), оскільки вони можуть вплинути на результати обстеження
- нормалізувати артеріальний тиск
Якщо процедура призначена новонародженому за наявності синюшного носогубного трикутника і швидкої стомлюваності при годівлі грудьми, слід погодувати малюка перед обстеженням, щоб він був спокійний. За чотири години до ехоКГ необхідно не їсти та не пити.
Ехокардіографія в клініці «Меділенд» та розшифровка результатів
Ця безпечна та неінвазивна процедура триває чверть години, під час якої:
- пацієнт лягає на канапу з оголеними грудьми
- на грудну клітину наносять гель, що покращує проведення ультразвукового сигналу.
- лікар встановлює спеціальні датчики (трансд'юсери) у лівій частині грудини, біля мечоподібного відростка та верхівки серця
- датчики посилають ультразвукові хвилі, що відбиваються від структур серця і повертаються назад
- хвилі реєструються комп'ютером, створюючи зображення структур у реальному часі
При обстеженні діагност може здійснювати функціональні проби отримання повної інформації про стан органу. Кардіолог вивчає будову серця, клапани, міокард, аорту та інші важливі елементи системи, проводить вимірювання, такі як розмір порожнини серцевих камер, товщина стінок шлуночків, об'єм крові, амплітуда руху задньої стінки. На клапанах не повинні розростатися судини, а в перикарді – накопичуватись рідина. Лікар оцінює роботу клапанів, швидкість струму крові та інші параметри.
Кваліфікований кардіолог розшифровує результати УЗД, аналізуючи всі отримані показники, порівнюючи їх із нормальними параметрами, видає висновок про стан серцево-судинної системи. У результаті він або призначає лікування, або повідомляє пацієнта про правильну роботу серця без виявлених відхилень. У МЦ «Меділенд» обстеження проводиться за доступною ціною. Записатися на УЗД серця або консультацію кардіолога можна на сайті центру через телефон у зручний для вас час, уточнивши вартість процедури та інші питання. Не відкладайте візит до лікаря та обстеження, оскільки від здоров'я серця та судин залежить нормальна життєдіяльність всього організму.