Враховуючи сучасний темп нашого життя, постійна нестача часу, а часто й просто нехтування станом свого здоров'я – все це призводить до появи різних симптомів, які сьогодні зібрані в поняття панічна атака.
За статистичними даними, тривожні або панічні атаки є серйозною проблемою для здоров'я і зачіпають близько 20% дорослого населення.
«Що це таке і найголовніше ‒ що робити?» – на це питання, яке цікавить багатьох, відповідає невролог Клініки «Mediland», лікар вищої категорії, доктор медичних наук, професор Дзюба Олександр Миколайович:
«Панічні атаки – це напади різко вираженої тривоги (паніки), які часто повторюються. Найнеприємніше, що напади виникають спонтанно, без будь-якої причини у вигляді стресової ситуації, тому абсолютно непередбачувані. Це дуже негативно позначається на якості життя пацієнта в цілому.
Напади можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин, з частотою від 1-2 разів на день і більше до 1-2 рази на місяць. Часто напади з'являються спонтанно, і можуть виникати навіть в простих побутових ситуаціях, як наприклад, поїздка в транспорті, перебування в натовпі людей, та навіть необхідність вийти зі своєї квартири. Дане захворювання може бути як у жінок, так і у чоловіків в будь-якому віці.
Про симптоми та клінічну картину панічних атак вже написано багато. Цю тему ми також намагалися детально розкрити у статті «Панічні атаки», тому в цьому матеріалі на ній я не буду акцентувати увагу.
Дуже часто пацієнти, які перенесли панічну атаку, чекають наступного нападу і це призводить до появи «синдрому тривоги очікування нападу». Пацієнт не може зрозуміти, що з ним відбувається, не отримує полегшення від самостійного лікування, не знаходить розуміння.
За відсутності лікування панічні атаки можуть призвести до панічного розладу та інших проблем. Вони можуть навіть змусити вас відмовитися від звичайної діяльності.
Що робити, коли у вас напади панічної атаки?
- Зверніться за допомогою до лікаря – це ваш сімейний лікар або лікар-невролог. На прийомі обов'язково розповідаєте все: які симптоми, коли і як з'явилися, з чим ви це пов'язуєте, яка частота нападів, тощо.
- Якщо лікар призначає обстеження: консультації суміжних фахівців, аналізи, складні методи обстеження (КТ, МРТ) – значить це йому потрібно для більш точної постановки діагнозу.
Призначаючи обстеження, лікар виключає захворювання, які можуть маскуватися під панічні атаки. Про це завжди потрібно пам'ятати! - Отримавши призначення, пацієнт повинен чітко приймати всі призначені препарати. І будь-ласка, не приймайте самостійно інші ліки, додатково до вже призначених!
- Прийшовши на повторний прийом, обов'язково розкажіть лікарю – чи всі препарати приймали. Чи дійсно вам стало легше, чи, навпаки – без змін, або стало гірше.
- Схеми лікування та препарати може призначати чи міняти лише лікуючий лікар.
При правильному і своєчасно призначеному лікуванні – панічні атаки не так вже й страшні та успішно піддаються лікуванню!
Кожна людина індивідуальна, точно так індивідуальні й захворювання. Тому й лікування призначається індивідуальне, в залежності від переважання тих чи інших симптомів.
З медикаментозним лікуванням призначається голкорефлексотерапія, різні методи психотерапії.
Панічні атаки можна вилікувати, і чим швидше ви звернетеся за допомогою, тим краще. За допомогою лікування ви можете зменшити або усунути симптоми паніки та відновити контроль над своїм життям.
Хочу відзначити дуже важливий момент. У наш час необмеженого доступу у всесвітню мережу Інтернет, пацієнти приходять на консультацію до лікаря з вже самостійно поставленим діагнозом. Але найгірше, коли крім діагнозу пацієнти самостійно призначають собі лікування та починають приймати якісь препарати.
Природно, що перша скарга, яку я чую на консультації: «Лікарю, мені не допомагає лікування, яке я собі призначив(ла)».
Завжди в таких випадках задаю питання своїм пацієнтам: «Ви бачили лікаря, який дає поради, щодо управління кораблем чи, наприклад, як скласти великий адронний колайдер в домашніх умовах. Ні! Всі повинні робити свою справу.»
Люди, будь ласка, не займайтеся самолікуванням! Відсутність поліпшення – це кращий результат від самостійного прийому різних препаратів, не забувайте про ускладнення та побічні реакції.
Бережіть себе, будьте здорові, а в разі потреби вчасно звертайтеся за допомогою до фахівця!»
Детальніше про панічних атаках і методах лікування ви можете прочитати в розділі «Неврологія»
Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря