- Типи фронтиту і причини його розвитку;
- Симптоми лобного синуситу і його діагностика;
- Лікарі ЛОР кабінету МЦ «Меділенд»;
- Консервативне лікування фронтиту;
- Малоінвазивні маніпуляції лікування гнійного фронтиту – альтернатива операції.
Фронтит або лобний синусит – запалення фронтального синуса або лобної пазухи, який є частиною передньої основи черепа і знаходиться по сусідству з дуже важливими анатомічними структурами – орбітою і передньої черепною ямкою, що загрожує серйозними ускладненнями фронтиту.
Фронтит відрізняється типом запалення:
- гострий фронтит – виникає з ознаками загальної інтоксикації, симптоми з'являються різко, найчастіше, після появи будь-яких інфекцій носоглотки. Такий перебіг захворювання може обійтися без ускладнень, або перейти на другий етап.
- гнійне гостре запалення фронтального синуса – гнійний вміст утворюється і накопичується в лобових пазухах, що призводить до значного погіршення стану пацієнта аж до втрати свідомості.
- хронічний фронтит – це наслідок неправильного лікування або результат відвертого ігнорування хворобливого стану. Для хронічної форми характерне чергування фаз ремісії та загострення.
Під час ремісії симптоми майже не проявляються, а під час загострення вони схожі з симптомами, які виникають під час гострого процесу, але, можливо, менш виражені.
При хронічному перебігу фронтиту іноді уражаються навколо-носові пазух і лобові стінки.
Ціни на послуги
Чому фронтит розвивається?
Причиною запалення являється інфекція, яка потрапила в синус з носової порожнини із-за гострого або хронічного риніту. Інфекція може бути вірусною, грибковою або бактеріальною (грип, ГРВІ).
Також, ця патологія може розвиватися, за наявності:
- пошкоджень лобної кістки або лобно-носового каналу, в зв'язку з набряком і обструкцією слизової;
- анатомічних аномалій в структурі лобних пазух носа або лобно-носового каналу;
- пухлини і кісти інших придаткових пазух носа і порожнини носа;
- викривлення носової перегородки;
- інфекції стрептококів групи А;
- імунних розладів і ряду інших захворювань, аж до необробленого карієсу.
На розвиток запального процесу у фронтальній пазусі також можуть вплинути умови роботи і навколишнього середовища, такі як, наприклад, робота в пильному і забрудненому приміщенні, або плавання (особливо дайвінг).
Симптоми фронтиту і його діагностика
Основними симптомами лобного синуситу є:
- біль у лобі;
- при постукуванні в області пазух і медіального кута ока також відчувається біль;
- сльозотеча і світлобоязнь, біль в очах;
- набряклість м'яких тканин переносиці і верхньої повіки;
- серозні або серозно-гнійні виділення з запахом або без нього;
- висока температура тіла, іноді субфебрильна.
Симптоми гострого фронтиту більш виражені, ніж при хронічному перебігу: біль гострий, має «прострілюючий» характер.
При хронічній формі можна спостерігати почервоніння носової раковини, неприємний запах носового дихання, а також ознаки залучення слізного носового каналу і почервоніння кутів очей. Захворювання часто супроводжується частковою або повною втратою нюху.
Фронтит, особливо його хронічна форма перебігу, небезпечний тим, що він може викликати ускладнення у вигляді:
- переднього фронтального ураження стінки, яке може впадати в некроз, ескалацію або сформувати свищ;
- ураження нижньої стінки лобного синусу – викликає гнійний запальний процес в очницях;
- пошкодження задньої стінки синуса, таке ускладнення призводить до менінгіту, абсцесу мозку і т.д.
Хронічний фронтит часто призводить до появи поліпів в порожнині носа, які заважають носовому диханню.
Дуже важливо, при виявлені у себе симптомів фронтиту, найвірніше рішення – це звернення до лікаря отоларинголога для діагностики та правильного лікування.
Діагностика фронтиту зазвичай не представляє ніяких складнощів. ЛОР лікар нашої клініки вивчить клінічні прояви захворювання, проведе ендоскопію носа і синусів, на основі чого буде встановлено діагноз. Для підтвердження діагнозу проводиться рентгенограма лобних пазух. При підозрі на хронічний фарингіт ЛОР лікар може призначити такі дослідження, як МРТ або КТ сканування лобних пазух, а також посів на флору вмісту синуса.
Лікування синуситу лобної пазухи у дорослих направлене на усунення запальних процесів в лобній пазусі, зменшення набряклості слизової оболонки, відновлення відтоку гнійного вмісту синуса, придушення інфекції.
У Клініці «Меділенд» ЛОР лікарі досконало володіють сучасними методами лікування хвороби. При лікуванні гнійного фронтиту, успішно застосовують малоінвазивні маніпуляції із застосуванням сучасного обладнання, що дозволяє провести евакуацію гнійного вмісту і промивання синуса через ніс або природне сполучення, без операції.
Консервативное лечение фронтита
Консервативне лікування фронтиту
Найчастіше досить консервативного лікування. Лікарська терапія включає в себе:
- антибіотики;
- жарознижуючі;
- вазоконстриктори;
- гомеопатичні засоби.
Відновлення нормального відтоку вмісту синуса є основною метою лікування. Якщо це можна зробити на самому початку хвороби, лікування можливе без використання антибіотиків.
Важливо пам'ятати, що лікування синуситу лобової пазухи народними засобами неефективне, а в гострий період неприпустимо! Як наслідок, можуть виникнути риногенні внутрішньочерепні і офтальмологічні ускладнення.
Ефективне і правильне лікування фронтиту, призначене досвідченим ЛОР лікарем, повністю звільняє від недуги, і, як показує досвід, рецидиви захворювання вкрай нечасті.
Малоінвазивні маніпуляції, при лікуванні гнійного фронтиту
У більшості випадків фронтит буває гнійним.
На традиційній рентгенографії придаткових пазух носа лікар рентгенолог пише висновок: рівень рідини або тотальне затемнення лобної пазухи. Таким пацієнтам зазвичай доктор рекомендує лягати в лікарню в ЛОР відділення для подальшого лікування: це внутрішньовенне введення антибіотиків і виконання операції традиційним способом. Суть операції полягає у відкритті її скальпелем і долотом для вимивання (викачування) гною під загальним наркозом.
Але не варто боятися, адже на сьогоднішній день існують нові малоінвазивні способи лікування фронтиту, які успішно застосовуються ЛОР лікарями Клініки «Меділенд». Ендоскопічна стійка і гнучкі ендоскопи, якими забезпечений ЛОР кабінет нашої клініки, дозволяють вимити гній з пазухи через ніс або природне сполучення.
Ця маніпуляція проводиться в амбулаторних умовах під місцевою анестезією. Пацієнт після процедури йде додому і повернеться до звичайного життєвого ритму.
Перевагою даного методу є те, що пацієнт звільняється від гною, при цьому відсутній шрам на лобі і відбувається швидке повернення до звичайного життя – це дуже важливо.