Попри те, що область онкології стрімко розвивається, а пацієнти отримують велику кількість інформації, багато хто з них досі не знають, як діяти при підозрі на рак. Більшість людей, які зіткнулися з тривожними ознаками, звертаються до хірурга. На жаль, навіть деякі сімейні лікарі й досі спрямовують пацієнтів саме до такого фахівця. Це неправильний підхід, внаслідок чого людина з підозрою на онкологічний діагноз втрачає дорогоцінний час.
Сьогодні перший лікар, до якого повинні звертатися пацієнти з будь-якими питаннями щодо онкозахворювань - клінічний онколог. Чим займається цей фахівець і чому його консультація така важлива, розберемося разом із МЦ «Меділенд».
Клінічний онколог - що це за лікар?
Клінічний онколог - це фахівець, до якого звертаються пацієнти для діагностики та лікування злоякісних пухлин. Якщо говорити суто медичною мовою, клінічний онколог займається комплексним доглядом хворих на рак. У його обов'язки входить координація всього процесу консервативного лікування, починаючи з постановки діагнозу і розробки індивідуального терапевтичного плану, закінчуючи реабілітацією пацієнта.
Основними напрямками роботи клінічного онколога є:
- Діагностика. На початковому етапі лікар ретельно аналізує історію хвороби пацієнта, проводить фізичний огляд, вивчає результати аналізів. За потреби призначає додаткові дослідження. За підсумками діагностики спільно з фахівцями інших профілів визначає тип та стадію раку, ставить остаточний діагноз.
- Лікування. Клінічний онколог розробляє персоналізований план лікування з урахуванням типу раку і стадії розвитку злоякісного процесу, і навіть індивідуальних особливостей пацієнта. Протокол може включати хіміє-, променеву, гормональну, імунологічну терапію та інші методи лікування.
- Моніторинг ефективності та координація протипухлинної терапії. Впродовж всього процесу лікування лікар уважно відстежує його результативність і за необхідності вносить корективи. Крім того, він намагається звести до мінімуму ризик виникнення побічних ефектів або зробити їх менш вираженими.
- Паліативна допомога. Якщо рак було діагностовано на термінальній стадії, клінічний онколог розробляє план паліативної допомоги та робить все можливе, щоб покращити якість життя хворого.
- Реабілітація. Після завершення терапії лікар бере участь у процесі відновлення здоров'я пацієнта, координуючи роботу реабілітологів фізіотерапевтів, психологів та лікарів інших спеціальностей.
Крім цього, клінічний онколог виконує ще одну важливу функцію. Методи допомоги пацієнтам постійно вдосконалюються, з'являються нові терапевтичні підходи та протипухлинні ліки. Клінічний онколог уважно стежить за інноваціями в області онкології. Завдяки цьому пацієнти можуть отримати доступ до сучасних методів терапії.
Ціни на послуги
Як підготуватися до візиту до клінічного онколога?
Для багатьох людей перший візит до онколога може виявитися дуже стресовою подією. Однак, щоб зустріч із лікарем пройшла максимально ефективно, потрібно правильно підготуватися до візиту:
- Зберіть медичні документи. Щоб лікар зміг отримати повне уявлення про стан здоров'я пацієнта, необхідно надати йому всі необхідні дані: виписки з карти хворого, результати останніх аналізів та візуалізаційних досліджень. Також варто скласти перелік ліків, що приймаються постійно.
- Запишіть симптоми та скарги. Багато пацієнтів, потрапляючи на прийом до лікаря, через хвилювання забувають повідомити про важливі моменти, що стосуються їх самопочуття. Тому не буде зайвим заздалегідь підготувати перелік тривожних симптомів, описавши їх інтенсивність, час та обставини появи
- Вивчення сімейного анамнезу. В процесі підготовки до візиту поцікавтеся, чи були випадки онкологічних захворювань у ваших близьких родичів. Багато видів раку передаються у спадок, тому дана інформація може бути дуже важливою в постановці діагнозу
За бажання також складіть список питань, які ви хотіли б задати лікарю. Це допоможе отримати максимально повну інформацію про свій стан здоров'я.
Як проходить прийом клінічного онколога?
Лікар уважно вивчає представлену пацієнтом медичну документацію, вислуховує його скарги, розпитує про симптоми, проводить первинний фізичний огляд. На підставі зібраної інформації клінічний онколог може ухвалити рішення про призначення додаткових діагностичних досліджень, таких як:
- лабораторні аналізи
- генетичні тести
- ендоскопічне дослідження
- біопсія з наступним гістологічним аналізом
- мамографія
- УЗД, КТ, МРТ, ПЕТ-КТ
Комплексне обстеження допомагає лікарю підтвердити чи спростувати діагноз «Рак». У разі виявлення злоякісної пухлини клінічний онколог визначить її характеристики: розмір, точну локалізацію, ступінь поширеності. Ця інформація допоможе розробити чіткий план лікування.
Рак - це складне захворювання, що потребує комплексного мультидисциплінарного підходу. Тому клінічний онколог тісно співпрацює з радіотерапевтом, хімієтерапевтом, онкохірургом, патологом, інтервенційним радіологом та іншими спеціалістами, такими як гінеколог, гастроентеролог або пульмонолог
На медичному консиліумі спільно з іншими лікарями спеціальностей клінічний онколог розробляє персоналізований протокол лікування пацієнта. Такий підхід дає можливість всебічно оцінити поточний стан здоров'я хворого, а також особливості його захворювання; запропонувати найбільш ефективну терапевтичну стратегію.
Коли потрібна консультація клінічного онколога?
Пацієнту варто записатися на прийом до клінічного онколога, щоб:
- підтвердити чи спростувати діагноз «рак» за наявності тривожних симптомів
- переконатися у правильності призначеної терапії
- проконсультуватися перед проходженням лікування, що має серйозні побічні ефекти.
- дізнатися про всі доступні варіанти лікування конкретного виду раку, включаючи інноваційні методики та клінічні випробування
- отримати рекомендації щодо додаткової діагностики
Запис на прийом до клінічного онколога допоможе пацієнту отримати всю необхідну інформацію та підтримку для ефективного лікування раку.
Чому варто записатися на консультацію до клінічного онколога у МЦ «Меділенд» у Києві?
Щороку рак забирає мільйони життів. Тому зараз ведеться активний пошук більш ефективних та безпечних методів терапії злоякісних пухлин. Однак, попри динамічний розвиток галузі онкології, досі першовизначальним фактором успішності лікування є виявлення ракової пухлини на ранній стадії. Тому перший крок, який має зробити пацієнт при підозрі на рак, - це потрапити на прийом до клінічного онколога.
Ефективність лікування онкозахворювань багато в чому залежить від чіткої координації терапевтичного процесу. І в цьому теж допоможе клінічний онколог. Він розробляє план лікування та контролює злагоджену роботу всієї медичної команди. Лікар підбере не лише ефективні, а й найбільш безпечні методи терапії, а також допоможе впоратись з можливими побічними ефектами.
У медичному центрі «Мііленд» в Києві пацієнтів приймає висококваліфікований та досвідчений клінічний онколог. Щоб записатись на прийом до фахівця, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номерами телефонів, вказаними на сайті.