«Дієтетика дозволяє тим, хто має гарне здоров'я,
зберегти його, а тим, хто втратив здоров'я, його відновити».
Гіппократ
Існують безсумнівні докази впливу їжі та харчування на багато найважливіших біологічних характеристик організму, зокрема на тривалість життя, старіння, час оптимального функціонування його фізіологічних систем.
Слід зауважити, що споживання їжі – це не тільки шлях введення до нашого організму необхідних будівельних та енергетичних матеріалів. Це також шлях надходження різноманітних чужорідних речовин, часом шкідливих чи навіть дуже шкідливих, які накопичуються у харчових продуктах на довгому шляху їх отримання.
Керування апетитом і харчуванням сформувалося у процесі еволюції та базується на певній системі сигналів. Регуляція споживання їжі – один із найважливіших механізмів гомеостазу, що забезпечує підтримання сталості молекулярного складу організму. Водночас цей механізм – один із найбільш уразливих через дуже багато обставин.
Неправильне харчове виховання і неправильна харчова поведінка людини за відсутності культури харчування призводять до численних помилок у роботі механізмів, що регулюють апетит. З цих помилок найпоширеніша – переїдання харчових продуктів одного типу і недоїдання інших.
Деякі "харчові школи" і течії, що використовують певні типи і режими харчування, часто досягають істотних успіхів, оскільки, впливаючи на ті чи інші форми обміну речовин, досягають корисних результатів. Однак у низці випадків ефекти виявляються, на жаль, короткочасними, а іноді й небажаними.
Перший секрет неефективності дієт полягає у тому, що більшість проблем надлишкової маси тіла виникає у голові. Саме наш мозок змушує нас встати з-за столу, кажучи нам, що ми з'їли достатньо, і саме він дає нам дозвіл на другу порцію морозива, внаслідок чого ми матимемо вигляд і почуватимемося, як барабан. Якщо ви хочете удосконалити своє тіло, слід, як завжди, почати з мозку.
Другий секрет, розкритий на основі візуалізації мозку, полягає у тому, що надмірна вага пов'язана не з однією якоюсь особливістю роботи мозку, а з п'ятьма різними характеристиками його роботи. Пропонуючи всім підряд одну й ту саму дієту, можна допомогти лише деяким людям, а безлічі інших універсальна дієта здатна навіть нашкодити. Знаючи, до якого типу ви належите, ви зможете набагато легше скинути надлишок маси і не наберете її знову.
Саме тому культура харчування має формуватися під контролем фахівців – лікарів і психологів з урахуванням тривалого досвіду та новітніх досягнень науки, щоб свідомо оптимізувати харчування, яке у людини значною мірою втратило свою інстинктивну регуляцію.
Програма, спрямована на відновлення порушеного харчового статусу, включає:
- визначення індивідуального харчового статусу пацієнта за допомогою сертифікованих, стандартних клінічних, інструментальних та біохімічних методів дослідження
- консультацію психотерапевта
- розробку на підставі проведених досліджень індивідуальної програми корекції порушеного харчового статусу з використанням адекватних раціонів харчування, спеціалізованих (функціональних) харчових продуктів, нутрицевтиків і фармаконутрієнтів (біокоректорів)
- динамічний контроль харчового статусу пацієнтів із використанням сертифікованих антропометричних, інструментальних та клініко-біохімічних методів дослідження та адекватності його корекції рекомендованими метаболічними засобами.
Адекватна корекція порушеного харчового статусу містить у собі якісне діагностичне обстеження за допомогою високоінформативних і малоінвазивних діагностичних методів, які дають змогу із системних позицій оцінити не тільки локалізацію і ступінь вираженості патологічного процесу, а й компенсаторну функціональну перебудову інших органів і систем організму для оцінки його функціональних резервів:
- кількісний і якісний склад харчового раціону
- ферментний статус
- вітамінно-мінеральний статус
- імунний статус, дослідження мікробіоценозу