або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Кров у сечі

Автор статьи:

Гапєєв Олександр Іванович

Лікар-уролог, хірург

Види гематурії

Гематурія - це стан, коли у сечі людини виявляється кров. Вона може бути видимою, коли урина стає рожевою, червоною або коричневою (макрогематурія) або невидимою, що виявляється лише під час лабораторного дослідження (мікрогематурія). Крім того, розрізняють різновиди хвороби:

 • інтермітувальну, якщо крововилив відбувається періодично внаслідок появи каменів у сечоводах, інфекцій, певних пухлин
 • постійну, коли кров у сечі виявляється весь час (при хронічних захворюваннях органів сечостатевої системи)
 • функціональну, що виникає через сильне фізичне навантаження або стрес (зникає самостійно) 

Забарвлення сечі у червоний колір може бути не тільки істинним, пов'язаним з присутністю в ній формених елементів крові, а й хибним, спричиненим гемоглобінурією, вживанням буряків, ревеню, інших природних та харчових барвників, побічною дією деяких лікарських препаратів, порфірією. У такому разі сеча зберігає свою прозорість, а осаді відсутні еритроцити. 

Іноді можна визначити, в якому органі сечовидільної системи відбуваються патологічні процеси, використовуючи пробу трьох склянок і беручи на аналіз перший струмінь сечі на початку сечовипускання та наприкінці. При цьому розрізняють гематурію:

 • початкову, коли кров виявляється у першому струмені сечі, що свідчить про патологію уретри
 • кінцеву, якщо кров'яні виділення видно при закінченні сечовипускання. Тоді джерело кровотечі доцільно шукати в шийці сечового міхура або верхній ділянці уретри, а у чоловіків – у простаті
 • тотальну, коли кров виявляється у всіх порціях урини при сечовипусканні. Це є свідченням поширення патологічного процесу на нирки, сечовивідні шляхи, сечовий міхур.

У жінок нормальна або аномальна маткова кровотеча може бути помилково пов'язана з гематурією. 

Причини появи крові у сечі

Гематурія може з'явитися у будь-якому віці, але частіше у чоловіків старше 50 років через збільшення передміхурової залози. Причинами такого патологічного стану в осіб обох статей служать:

 • інфекційні захворювання сечоводів, такі як цистит, уретрит
 • сечокам'яна хвороба, що призводить до кровотечі внаслідок подразнення та травмування слизової оболонки сечовими конкрементами
 • травма сечовивідних шляхів, отримана внаслідок проведеної операції чи тяжких фізичних навантажень
 • запальні хвороби нирок, такі як гломерулонефрит, полікістоз, системні запалення, що впливають на ниркові судини
 • доброякісні та злоякісні пухлини в сечостатевих органах та печінці
 • коагулопатія

До факторів ризику, які провокують патологію, фахівці відносять вік (у літніх людей (гематурія зустрічається частіше), нещодавно перенесену бактеріальну або вірусну інфекцію, прийом антикоагулянтів. У жінок такий патологічний стан може бути спричинений циститом, ендометріозом, ерозією шийки матки, її опущенням, а також виникати після видалення внутрішніх жіночих статевих органів. Кров у сечі у чоловіків часто з'являється внаслідок розвитку простатитів, аденоми простати. 

Симптоматика гематурії

Ознаки патології можуть змінюватись залежно від причини, що її викликала. Приводом для занепокоєння має стати вік старше за п'ятдесят років, велика кількість крові в сечі, набряклість ступнів і ніг, високий артеріальний тиск. Симптоми гематурії:

 • зміна забарвлення сечі, виявлення в ній згустків крові
 • біль і печіння при сечовипусканнях
 • постійне відчуття втоми, слабкості
 • біль у поперековій ділянці спини або нижній частині живота
 • нудота, блювота
 • збліднення шкірних покривів
 • печіння та свербіж уретри

Поява рожевої сечі найчастіше викликана запальними процесами в нирках та сечовому міхурі, а коричневої – жовчнокам'яною хворобою, полікістозом нирок, урогенітальними інфекціями. Якщо з'явилася кров у сечі, необхідно негайно звернутися за допомогою до лікаря-уролога, який призначить обстеження з подальшим встановленням точного діагнозу. 

Ймовірні ускладнення гематурії

Важливо пам'ятати, що патологічний стан у занедбаній формі найважче лікувати. Крім того, він може спричинити серйозні ускладнення:

 • хронічну ниркову недостатність, артеріальну гіпертензію, інші загрозливі для здоров'я порушення функціонування нирок
 • обструкції сечостатевих шляхів
 • повторювані інфекційні захворювання
 • поширення злоякісних новоутворень сечостатевої системи з появою метастазів
 • ушкодження тканин, що оточують травмовану нирку або сечовий міхур, розвиток запального процесу
 • поява кровотеч в органах сечостатевої системи
 • пієлонефрит та інші інфекції сечоводів

Важливо підкреслити, що виникнення ускладнень залежить від розвитку основного захворювання, тому лікування має бути спрямоване на усунення його причини.

Методи діагностики гематурії

З метою встановлення точного діагнозу лікар-уролог застосовує лабораторні та інструментальні методи обстеження:

 1. Вивчення анамнезу, що допомагає виявити причину хвороби. Лікар уважно ознайомиться з історією захворювання, розпитає пацієнта про його симптоми, ліки, застосовувані ним, раніше перенесені патологічні стани.
 2. Фізикальний огляд чоловіків шляхом ректального пальцевого обстеження з метою виявлення запалення, збільшення або пухлини простати. Жінки проходять гінекологічне обстеження
 3. Загальний аналіз крові, визначення вмісту імуноглобуліну А, співвідношення складних білків
 4. Аналіз сечі, що дозволяє встановити наявність та кількість еритроцитів в урині. Трисклянкова проба допоможе визначити тип гематурії
 5. Мікроскопія сечового осаду для детального розгляду червоних кров'яних клітин, визначення їх форми та розміру
 6. Дослідження сечового седименту - центрифугування сечі для виділення осаду, що згодом піддається мікроскопічному аналізу
 7. Ультразвукове дослідження нирок та сечового міхура, що дозволяє виявити структурні дефекти, каміння, пухлини у цих органах. 
 8. Комп'ютерна чи магнітно-резонансна томографія. Ці методи надають докладну інформацію про структуру нирок та сечоводів.
 9. Цистоскопія – процедура, що дозволяє оглянути внутрішню поверхню сечового міхура за допомогою тонкого трубчастого приладу.

Ці методи часто використовуються комбіновано для з'ясування причин гематурії, розробки ефективної схеми лікування.

Лікування гематурії

Лікувальні заходи спрямовані на терапію основного захворювання, що спричинило такий стан. При неефективності консервативної терапії уролог призначає хірургічні методи усунення захворювань, які провокують гематурію. Важливо пам'ятати, що самолікування завдає серйозної шкоди здоров'ю, викликаючи ускладнення. Тому якнайшвидше варто звернутися до досвідчених фахівців медичного центру «Меділенд» в Києві, які проведуть обстеження, поставлять правильний діагноз та розроблять результативну тактику лікування недуги. У разі потреби оперативного втручання в арсеналі лікарів є сучасне ендоскопічне обладнання, що дозволяє проводити малотравматичні операції.

Лікарі клініки урології «Mediland»
 
Гапєєв Олександр Іванович

Гапєєв Олександр Іванович

Уролог

Дудник Михайло Володимирович

Дудник Михайло Володимирович

Уролог

Погребняк Іван Юрійович

Погребняк Іван Юрійович

Уролог, лікар УЗД

Пароконний Ярослав Валентинович

Пароконний Ярослав Валентинович

Лікар-уролог, онкохірург

Сичов Юрій Віталійович

Сичов Юрій Віталійович

Дитячий хірург, дитячий уролог, хірург, хірург-ендокринолог

 

Запис на прийом

 

Заказать обратный звонок