Доброякісні новоутворення голосових зв'язок або голосових складок – це чітко відмежовані від навколишніх тканин невеликі новоутворення, що знаходяться безпосередньо на голосових зв'язках.
Для доброякісних новоутворень характерні повільне розростання тканин, відсутність метастазів або проростання в навколишні тканини і відсутність безконтрольного зростання.
Існує багато форм доброякісних пухлин гортані, найчастіше пацієнти звертаються до ЛОР-лікарів МЦ «Меділенд» з такими формами утворень, як:
- поліпи гортані – це пухлиноподібне утворення, яке кріпиться до зв'язки на широкій ніжці. Як правило, страждають від поліпів чоловіки.
- папілома гортані і голосових зв'язок – доброякісна пухлина глотки, що складається з клітин епітелію слизової оболонки. Можуть бути множинні ураження – папіломатоз гортані. Папіломи небезпечні тим, що мають тенденцію до переродження в злоякісні.
- фіброма гортані – доброякісне новоутворення із сполучної тканини зв'язок. Небезпечна тим, що може досягати значних розмірів.
Симптоми пухлини голосових зв'язок і гортані:
- найтиповішою ознакою новоутворень голосових складок є періодична, а потім і постійна охриплість голосу;
- іноді пацієнти відчувають присутність чужорідного тіла в області горла;
- після тривалої розмови, з'являється сиплість, голос стає тихішим, змінюється тембр голосу, іноді під час розмови відчувається біль в горлі;
- раптове зникнення голосу;
- кашель, частіше за все у вигляді нападів, іноді з харкотинням крові;
- за наявності новоутворення великого розміру, з'являється задишка.
Важливо! Симптоми у доброякісних і злоякісних новоутворень гортані одні й ті ж. Тому, якщо ви спостерігаєте у себе якийсь із симптомів – негайно зверніться до лікаря отоларинголога.
Чим небезпечні доброякісні утворення гортані, або наслідки?
- великий ризик переродження з доброякісного перебігу захворювання в злоякісний;
- розростання пухлини до великих розмірів, тим самим перекривається отвір гортані та погіршується прохідність дихальних шляхів, аж до задухи;
- виникнення постійної осиплості та задишки;
- втрата працездатності людьми голосо-мовної спеціалізації (співаки, вчителі та інші).
Діагностують новоутворення шляхом проведення непрямої ларингоскопії або відеостробоскопіі. Лікування доброякісних новоутворень голосових зв'язок проводиться лише хірургічним методом.
У клініці «Меділенд» ЛОР-лікарі мають в своєму розпорядженні сучасне обладнання, що дає можливість для точної діагностики та проведення операцій з видалення пухлин гортані без розрізів на шиї.

Операція мікроларингоскопія – видалення пухлини гортані лазером
Лікування доброякісних пухлин голосових зв'язок і гортані проводиться тільки хірургічним методом.
За допомогою сучасної медичної техніки лікарі отоларингологи МЦ «Меділенд» проводять ендоларингеальне видалення новоутворень, тобто через ротоглотку без розрізів на шиї.
Саме ендоларингеальна мікрохірургія за допомогою лазера дозволяє радикально видалити новоутворення гортані та практично уникнути травмування здорових тканин і слизової оболонки гортані. Ця методика запобігає появі в майбутньому післяопераційних рубців на зв'язках і рецидиву захворювання.
Після проведення операції пацієнтові необхідно дотримуватися голосовий режим та призначення лікаря.
Операція проводиться під загальним наркозом.
Терміни госпіталізації 1-2 дні.
Терміни непрацездатності 7–10 днів, що пов'язано з необхідністю догляду за післяопераційної раною.

Причини виникнення доброякісних новоутворень голосових зв'язок:
- куріння і зловживання алкоголем;
- шкідливе професійне середовище – робота на шкідливих виробництвах, з хімічними сполуками, в середовищі з підвищеною загазованістю повітря та інше;
- значні навантаження на голосовий апарат – в групу ризику входять лікарі, співаки, люди, що працюють на виробництві з підвищеним рівнем шуму та подібне;
- введення інтубаційної трубки з травматизацією голосових зв'язок, під час операції під наркозом або під час порушення дихання – найчастіше утворюються поліпи гортані;
- наявність в організмі папіломавірусу людини (ПВЛ) 6 і 10-го типів – можуть викликати утворення папілом голосових зв'язок, папіломатозу;
- порушення в роботі шлунково-кишкового тракту (ШКТ);
- порушення гормонального фону;
- порушене дихання через ніс – хронічний риніт, сильно викривлена носова перегородка та інші патології, які провокують часте або постійне дихання через рот;
- також новоутворення на голосових складках можуть бути вродженою патологією, або виникати без видимих причин.
- важливо пам'ятати про спадкову схильність до цього захворювання. Якщо у когось з батьків були будь-які новоутворення горла – необхідні регулярні профілактичні огляди дитини, для ранньої діагностики.