Апное уві сні - проблема, від якої страждають до 11% жінок і 25% чоловіків, Найчастіше у віці від 40 до 70 років. Захворювання супроводжується епізодами зупинки дихання під час сну, що повторюються. Всупереч поширеній думці, апное - це не просто хропіння, а досить серйозний стан, що значно знижує якість життя людини.
Виділяють три типи апное сну:
- Обструктивна форма. Найбільш поширений вид захворювання. Циклічна зупинка дихання під час сну в такому випадку обумовлена зниженням напруги м'язів, що призводить до повного або часткового закриття просвіту горлянки.
- Центральна форма. Основною причиною цього стану є дисфункція чи пошкодження структур мозку, які відповідають за правильне дихання. Воно може виникати у людей після інсульту або розвиватися в результаті хронічної недостатності мозкового кровообігу
- Комплексна форма. Змішаний тип апное, при якому у пацієнтів виникають як центральні, так і обструктивні порушення дихання під час сну
Якщо патологію не лікувати вона може мати небезпечні наслідки для здоров'я. Стан сприяє розвитку гіпертонії, інсульту, діабету та інших захворювань. На щастя, його причини можна виявити та усунути до того, як виникнуть ускладнення. Лікарі МЦ «Меділенд» Києві проводять комплексну діагностику та лікування хропіння та апное із застосуванням сучасних ефективних методик.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ОТОЛАРИНГОЛОГА (ЛОРА)
Консультація отоларинголога первинна 950 грн Консультація отоларинголога повторна 880 грн Консультація отоларинголога к.м.н. первинна 1 350 грн Консультація отоларинголога к.м.н. повторна 1 200 грн Консультація провідного отоларинголога-онколога первинна 1 350 грн Консультація провідного отоларинголога-онколога повторна 1 200 грн Консультація дитячого отоларинголога первинна 950 грн Консультація дитячого отоларинголога повторна 880 грн Консультація дитячого отоларинголога к.м.н. первинна 1 350 грн Консультація дитячого отоларинголога к.м.н. повторна 1 200 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Видалення доброякісних новооутворень папілом або поліпів ЛОР-органів без вартості гістологічного дослідження та анестезії від 2 100 грн Видалення сірних пробок, 1 вухо 540 грн Видалення сірних пробок, 2 вуха 880 грн Видалення стороннього предмету з ЛОР-органів 1 850 грн Ендоларингеальні вливання без вартості медпрепаратів 370 грн Ендоскопія вух 650 грн Ендоскопія горла 650 грн Ендоскопія гортані 650 грн Ендоскопія ЛОР-органів (ніс, вухо, глотка без гортані) 800 грн Ендоскопія порожнини носу 630 грн Передня тампонада порожнини носа 1 300 грн Продування слухової труби по Політцеру 370 грн Промивання лакун мигдалин з урахуванням вартості медичних препаратів 430 грн Промивання порожнини носу по Проетцу з урахуванням вартості медичних препаратів 430 грн Процедура радіохвильової корекції судин при рецидивуючих носових кровотечах 2 400 грн Розтин гнійників, гематом, абсцесів ЛОР-органів 3 000 грн Тимпано пункція (парацентез барабанної перетинки) 2 600 грн Туалет зовнішнього слухового проходу, 1 вухо 370 грн Туалет носу 370 грн Ультрафіолетове опромінення (УФО) слизової носоглотки та мигдалин 120 грн
- ВАРТІСТЬ ОТОЛАРИНГОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Аденотомія від 19 000 грн Видалення кіст шиї від 30 000 грн Видалення кісти Торнвальда від 5 800 грн Видалення остеоми від 23 100 грн Видалення пухлини ротоглотки від 23 100 грн Висічення аурикулярної кісти від 13 900 грн Висічення преаурикулярної нориці від 34 700 грн Ендоскопічна дакріоцистотомія з інтубацією кісткового отвору від 23 100 грн Ендоскопічна етмоідотомія від 19 000 грн Ендоскопічна кристотомія від 20 000 грн Ендоскопічна лівобічна гайморомікроетмоїдофронтотомія від 35 000 грн Ендоскопічна мікрогайморотомія від 20 000 грн Ендоскопічна пансинусотомія від 35 000 грн Ендоскопічна пластика крючковидного відростка (ревізія лобного кармана від 11 600 грн Ендоскопічна сфеноідотомія від 21 000 грн Ендоскопічна шейверная поліпоетмоідотомія від 23 100 грн Ендоскопічне видалення хонального поліпа від 16 200 грн Ендоскопічне розсічення синехій порожнини носа від 8 100 грн Комбінована реконструкція носа, 1 категорія складності від 57 800 грн Комбінована реконструкція носа, 2 категорія складності від 68 300 грн Комбінована реконструкція носа, 3 категорія складності від 83 000 грн Лазерна вазотомія від 12 600 грн Лазерна вазотомія повторна від 6 300 грн Лазерна корекція кореню язика та язичної мигдалини від 4 700 грн Лазерна тонзилотомія від 7 900 грн Лазерна хірургія глотки від 6 300 грн Ларингектомія від 45 000 грн Лімфаденектомія від 34 700 грн Мікроларингоскопія з ендоскопічним контролем від 19 000 грн Операція Крайля (видалення шийних лімовузлів) від 40 000 грн Пункція верхньощелепних пазух від 2 100 грн Ревізія вустя слухової труби від 17 300 грн Ревізія носоглотки від 20 800 грн Репозиція кісток носу від 18 500 грн Ринопластика від 69 300 грн Септопластика з лазерною вазотомією (підслизова резекція носової перетинки) від 31 500 грн Тонзилектомія від 20 000 грн Увулопалатопластика від 21 000 грн Хордектомія від 28 900 грн Шунтування барабанної перетинки від 23 100 грн
Причини хропіння (апное уві сні)
Основні причини переривчастого хропіння безпосередньо пов'язані з неправильною будовою верхніх дихальних шляхів. Йдеться про такі стани, як:
- поліпи в носі та гортані
- викривлення носової перегородки
- гіперплазія (розростання) тканин верхніх дихальних шляхів
- провисання м'якого піднебіння
- гіпертрофія (збільшення) піднебінних мигдалин
- надто маленька, втягнута нижня щелепа
До факторів, які підвищують ризик апное уві сні, належать:
- ожиріння (скупчення жиру навколо шиї)
- вживання алкоголю
- менопауза (гормональні зміни)
- спадковість
- прийом седативних препаратів
Крім того, хропіння з зупинками дихання може бути викликане хронічними захворюваннями, такими як інсульт, діабет, гіпотиреоз, високий кров'яний тиск, серцева недостатність.
Ознаки та симптоми обструктивного синдрому апное сну
Основною ознакою апное уві сні, який спонукає пацієнтів звернутися до лікаря, є гучне нерегулярне хропіння, що супроводжується перериванням дихання. Симптоми захворювання присутні як вдень, так і вночі.
Нічні прояви:
- неспокійний переривчастий сон
- паузи в диханні до 10 секунд
- часті пробудження
- гучне переривчасте хропіння
- сухість в роті
- прискорене серцебиття
- підвищена пітливість
- часті позиви до сечовипускання
Денні симптоми:
- надмірна сонливість, що заважає нормальному функціонуванню
- головний біль вранці
- проблеми з концентрацією уваги та пам'яттю
- погіршення когнітивних функцій
- перепади настрою, підвищена дратівливість
- порушення потенції у чоловіків
На консультації у лікаря важливо докладно розповісти про всі прояви захворювання. Оцінка симптомів допомагає визначити форму апное та підібрати правильне лікування.
Небезпека апное під час сну
Уривчасте хропіння з зупинкою дихання виникає в результаті звуження або закриття дихальних шляхів лише на рівні горла. У цьому відділі вони складаються тільки з м'язів - хрящова або кісткова опора відсутня. Під час сну м'язи розслабляються, просвіт дихальних шляхів звужується, повітря перестає надходити у легені. Вміст кисню в організмі знижується. Це призводить до активації вегетативної нервової системи, що змушує тіло прокинутися. Відбувається так зване мікропробудження. Мозок ненадовго повертається в стан, що нагадує неспання, але пацієнт не усвідомлює, що прокинувся.
Епізоди апное, які можуть повторюватися кілька десятків разів на годину, призводять до порушення сну. Це, своєю чергою, стає причиною недосипання, втоми, проблем із концентрацією уваги. Хронічна нічна гіпоксія підвищує ризик розвитку таких захворювань, як:
- артеріальна гіпертензія (зустрічається у >50% хворих)
- порушення серцевого ритму
- ішемічна хвороба та інфаркт
- серцева недостатність
- інсульт та напади транзиторної церебральної ішемії
- легенева гіпертензія
Крім того, через надмірну сонливість дорослі люди, які страждають апное, у 2-7 разів частіше стають жертвами дорожньо-транспортних пригод.
Діагностика хропіння (апное сну)
На початковому етапі лікар вислуховує скарги пацієнта, вивчає історію хвороби та проводить загальний фізичний огляд. Далі виконують полісомнографію - моніторинг різних фізіологічних функцій під час сну за допомогою набору датчиків. метод дозволяє оцінити:
- рівень кисню у крові
- частоту серцевих скорочень
- силу потоку повітря, що видихається через рот і ніс
- характер хропіння
- фазу сну, в якій знаходиться пацієнт
Це дуже інформативний тест, що дозволяє вірогідно діагностувати захворювання, а також визначити його форму та стадію.
Ендоскопія верхніх дихальних шляхів уві сні
Назоендоскопія сну - потужний інструмент дослідження динаміки стану дихальних шляхів у сплячого пацієнта з обструктивним апное. Людину занурюють у контрольований медикаментозний сон. У ніс вставляють тонку гнучку слухавку з відеокамерою. З її допомогою лікар може детально візуалізувати дихальні шляхи та виявити конкретні ділянки обструкції. Отримана таким чином інформація допомагає підібрати найбільш ефективний варіант лікування.
Консервативне лікування хропіння (апное)
Якщо захворювання не викликане структурними патологіями, лор-лікар порекомендує консультацію кардіолога і невролога, щоб знайти та усунути можливі причини хропіння із зупинкою дихання.
Консервативна терапія передусім передбачає корекцію способу життя:
- контроль маси тіла
- відмова від куріння та зловживання алкоголем
- підтримання фізичної активності
- дотримання режиму сну та неспання
Ці прості заходи допомагають контролювати прояви легкого апное уві сні, а іноді й полегшити симптоми у помірних та важких випадках.
Найпростіший і ефективніший спосіб лікування обструктивного апное уві сні - створення постійного позитивного тиску в дихальних шляхах (апарат CPAP). Розміщений біля ліжка прилад подає стисле повітря через трубку та невелику маску. В результаті верхні дихальні шляхи утримуються відкритими, запобігаючи апное. Цей метод лікування не вимагає прийому ліків або хірургічного втручання.
Хірургічне лікування обструктивного синдрому апное сну
Якщо причинами апное є патології лор-органів, таких як аденоїди, гіпертрофія мигдаликів, викривлення перегородки носа, хронічний риніт або пухлини гортані, може бути призначене хірургічне лікування. В багатьох випадках операція дозволяє відразу ж і повністю позбавити пацієнта від хропіння та апное. Ціна лікування залежить від типу та ступеня складності втручання. У клініці «Меділенд» у Києві подібні операції проводять мінімально інвазивним ендоскопічним методом. Вони легше переносяться пацієнтами та не вимагають тривалого реабілітаційного періоду.
Якщо ви страждаєте від хропіння або апное, не варто терпіти неприємні симптоми та чекати на ускладнення. Сучасні методи лікування, застосовувані у МЦ «Меділенд» дозволяють впоратися з проблемою та підвищити якість життя. Замовте зворотний дзвінок для запису на консультацію лікаря.