Гіперхолестеринемія - це медичний термін, котрий описує підвищену концентрацію холестерину в крові. Даний стан збільшує ймовірність розвитку серйозних хвороб серця та судин, які є одними з основних причин передчасної смерті. Тому його не варто залишати поза увагою.
Холестерин у крові - що це таке?
Холестерин - ліпід, який продукується печінкою, а також потрапляє в організм з їжею. Ця органічна речовина відповідає за дуже важливі функції. В першу чергу вона необхідна для формування та відновлення клітинних оболонок, вироблення вітаміну D на поверхні шкіри. Крім того, холестерин відіграє роль у виробленні певних гормонів, перетравленні жирів, а також утворенні зв'язків між клітинами мозку, беручи участь у процесах навчання та пам'яті. Тому важливо, щоб рівень цього ліпіда був не просто низьким, а перебував у нормі.
Гарний та поганий холестерин
За процес транспортування холестерину в організмі відповідають ліпопротеїди, які бувають високої (ЛПВЩ) та низької (ЛПНЩ) щільності. Залежно від цієї характеристики присутній в них холестерин умовно називають хорошим чи поганим.
ЛПВЩ - ліпідно-білкові комплекси, які виробляються безпосередньо в печінці. Вони переносять надлишок холестерину з тканин та органів у печінку, де він метаболізується. Це, крім іншого, запобігає розвитку атеросклерозу. Тому такий холестерин називають гарним.
ЛПНЩ - транспортують ліпіди з печінки до органів (головним чином до нирок, м'язів, кори надниркових залоз) та тканин. ЛПНЩ заведено називати поганим холестерином, оскільки високий рівень цих ліпопротеїнів сприяє формуванню атеросклеротичних бляшок.
Чому підвищується рівень холестерину?
Відхилення від норми може бути пов'язане з кількома причинами. Одну з важливих ролей відіграє спосіб життя, зокрема такі фактори, як:
- неправильне харчування (раціон з великою кількістю жирної їжі)
- зайва вага чи ожиріння
- низький рівень фізичної активності
- вік (частіше зустрічається у людей старше 30 років)
- хвороби печінки
- куріння та зловживання алкоголем
Вторинна гіперхолестеринемія іноді буває симптомом інші хронічних хвороб, таких як:
- гіпотиреоз
- нефротичний синдром
- метаболічний синдром
- аутоімунні розлади
- захворювання печінки з холестазом, тобто підвищенням концентрації жовчних кислот
Висока концентрація може бути наслідком прийому ліків, таких як:
- прогестагени
- діуретики
- глюкокортикостероїди
- інгібітори протеази, що використовуються для лікування ВІЛ
Існує і таке поняття, як первинна чи сімейна гіперхолестеринемія. Підвищення холестерину у такому разі обумовлено генними мутаціями, які передаються у спадок.
Високий рівень холестерину: симптоми
Основна проблема гіперхолестеринемії у тому, що симптоми захворювання виявляються досить пізно. Спочатку надлишок поганого холестерину не викликає жодних змін в організмі людини. Лише у разі виникнення проблем із системою кровообігу пацієнт звертається за медичною допомогою.
Холестерин відкладається на стінках артерій, утворюючи атеросклеротичні бляшки, які призводять до звуження та ущільнення кровоносних судин. Розвивається атеросклероз.
Іншими симптомами, характерними для гіперхолестеринемії, є:
- ксантоми (жовті відкладення на шкірі), що з'являються під грудьми, в області ліктьового згину, на повіках та інших ділянках тіла
- сухожильні ксантоми — щільні вузлові утворення тілесного або жовтого кольору, розташовані в області розгиначів пальців кистей та ахілового сухожилля ніг
- проблеми з концентрацією уваги та пам'яттю
- блискуча і натягнута шкіра на стопах
- загальна слабкість
- ішемія кінцівок і болі в ногах через порушення кровотоку у нижніх кінцівках
Стійке підвищення холестерину в крові може викликати безліч серйозних проблем зі здоров'ям. Хоча він відіграє важливу роль в організмі, його надлишкова концентрація вкрай небезпечна і потребує медичного втручання.
Діагностика рівня холестерину
Нормальна концентрація холестерину є показником хорошого здоров'я. Для її визначення проводять ліпідограму. Важливо здавати аналіз натще. Тоді одержані результати будуть найбільш певними. Ліпідограма показує рівень:
- спільного холестерину
- HDL
- LDL
- тригліцеридів
Якщо загальна концентрація холестерину (ЛПНЩ і ЛПВЩ) перевищує 190 мг/дл (5,0 ммоль/л) або концентрація LDL більше ніж 115 мг/дл (3,0 ммоль/л), ставиться діагноз «гіперхолестеринемія».
Нормальний рівень загального холестерину у здорових чоловіків та жінок має бути менше ніж 190 мг/дл (5 ммоль/л), а фракція ЛПНЩ — нижче 115 мг/дл (3 ммоль/л).
Цікаво, що саме такі норми прийняті у Європі. Для порівняння: у США концентрація ЛПНЩ, при перевищенні якої діагностується захворювання, становить 130 мг/дл (3,4 ммоль/л).
Слід враховувати, що це референтні значення здорових людей. Згідно з рекомендаціями, у пацієнтів з підвищеним ризиком серцево-судинних подій або з відомими супутніми захворюваннями, у тому числі з ішемічною хворобою серця або діабетом, рекомендований рівень спільного холестерину і ЛПНГ має бути нижчим.
Загальний:
- у здорових людей або з низьким ризиком сердечно-судинних подій - <190 мг/дл;
- в людей з помірним або високим ризиком сердечно-судинних або супутніх захворювань – <175 мг/дл.
LDL:
- здорові люди або ті, у кого низький ризик сердечно-судинних подій, - <115 мг/дл;
- з помірним ризиком - <100 мг/дл;
- з високим ризиком - <70 мг/дл,
- з дуже високим ризиком - <55 мг/дл,
- люди із групи крайнього ризику (мінімум дві серцево-судинні події за останні два роки) - <40 мг/дл.
Чим небезпечний високий холестерин у крові
Перевищення норми може свідчити про наявність таких захворювань, як:
- вроджена гіперліпідемія
- патології гепатобіліарної системи
- рак підшлункової залози
- цукровий діабет
- гіпотиреоз
- захворювання нирок
Крім того, надлишок холестерину сприяє формуванню атеросклеротичних бляшок в артеріях, що веде до їх звуження та потовщення. Це підвищує ризик розвитку ІХС, інфаркту міокарда та інсульту. Порушення кровотоку також може приводити до хвороби периферичних артерій, зухвалого болю та слабкість у ногах. Підвищений холестерин впливає на функціональність артерій і здатний викликати серйозні ускладнення, які потребують медичного втручання.
Лікування гіперхолестеринемії
Головна мета лікування полягає в усуненні причини підвищення холестерину. У більшості випадків достатньо корекції способу життя - збалансованого харчування і фізичної активності. В деяких випадках пацієнтам потрібна фармакологічна підтримка.
Для лікування гіперхолестеринемії застосовують такі лікарські засоби:
- Статини - препарати цієї групи використовують у першу чергу, коли корекція способу життя не дає очікуваних результатів. Вони знижують концентрацію ЛПНЩ у сироватці крові та підвищують рівень HDL
- Езетиміб - з'єднання інгібує засвоєння холестерину в кишківнику, завдяки чому його загальний рівень та ЛПНЩ знижуються
- Фібрати – механізм дії цієї групи лікарських засобів полягає в модифікації активності генів, відповідальних за метаболізм ліпопротеїнів, як наслідок, знижується кількість тригліцеридів та ЛПНЩ та підвищується рівень HDL
- Секвестрант жовчних кислот - гальмують їхнє всмоктування в кишківнику та підвищують виведення з фекаліями. Велика втрата цього з'єднання викликає посилення синтезу жовчних кислот з ендогенного холестерину, що в кінцевому результаті знижує його концентрацію у сироватці крові
- Інгібітори PCSK9 - відносно нові препарати, які є моноклональними антитілами IgG. Вони знижують концентрацію фракції ЛПНЩ і в основному використовуються при лікуванні первинної гіперхолестеринемії
Вибір лікарських засобів має здійснювати досвідчений лікар. На початковому етапі, як правило, призначається монотерапія. Якщо вона не дає бажаного результату, вводять додаткові препарати.
Який лікар лікує підвищений холестерин
Лікуванням займається терапевт чи сімейний лікар. Якщо необхідна спеціалізована допомога, він може направити пацієнта до кардіолога - лікаря, що спеціалізується на захворюваннях серця та судин. Кардіолог проведе більш детальне обстеження, призначить необхідні аналізи та розробить індивідуальний план лікування для зниження рівня холестерину.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»
У МЦ «Меділенд» в Києві пацієнтів ведуть досвідчені лікарі-терапевти та висококваліфіковані кардіологи. Розробляється індивідуальна терапевтична програма, яка включає модифікацію образу життя та фармакологічну підтримку. Щоб записатись на консультацію лікаря, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, що вказаний на сайті.