Лікування набряків ніг потрібно починати з визначення точної причини, що їх викликала. Найчастіше набряклість нижніх кінцівок є симптомом іншого захворювання чи наслідком травми. У медичному центрі «Мідленд» у Києві можна пройти комплексне діагностичне обстеження та дізнатися, які саме фактори призвели до надмірного скупчення рідини в тканинах ніг. Після цього лікар складе індивідуальний терапевтичний протокол і буде контролювати його ефективність протягом всього процесу лікування.
Чому виникають набряки ніг
Нормальний капіляр має стінки, що нагадують дуже тонке сито. Вони дозволяють рідини проходити у двох напрямках - від тканин до судини та назад. Завдяки цьому механізму кисень та поживні речовини з крові надходять до клітин, а продукти метаболізму та вуглекислий газ реабсорбуються.
Потрібно, щоб циркуляція рідини знаходилася у певному балансі, - однакова її кількість повинна надходити у судину та витікати з неї, щоб не накопичуватись у тканинах. Механізм регулюється декількома факторами, такими як:
- відповідна будова та функція судинної стінки
- тиск всередині й зовні судини
- певні пропорції білків та електролітів у судинах та тканинах (онкотичний та осмотичний тиск)
Набряклість виникає, коли надлишкова рідина, що міститься в крові та лімфа, випливає з судини (капілярної або лімфатичної) і накопичується у міжклітинному просторі. Залежно від складу її називають транссудатом або ексудатом.
Причини набряків ніг
Якщо поза судинами накопичується занадто багато рідини, виникає набряк. Це може відбуватися за наступних причин:
- збільшення проникності стінок судин (набряклість ніг при запаленні та алергії)
- уповільнення перебігу крові внаслідок підвищення внутрішньосудинного тиску (набряки ступнів і щиколоток при серцевій та венозній недостатності)
- підвищення тиску всередині судин через наявність перешкоди, що блокує відтік крові (тромбоз)
- недостатній вміст білків у крові (низький онкотичний тиск) або порушення електролітного балансу (низький осмотичний тиск), що може викликати набряки ніг при деяких захворюваннях печінки та нирок, недостатньому харчуванні, анорексії
Серцева недостатність
Однією з серйозних причин набряків ніг є серцева недостатність - стан, при якому серце не в змозі ефективно перекачувати кров організмом. Це призводить до затримки крові у венозній системі, особливо у венах нижніх кінцівок.
Внаслідок затримки крові збільшується тиск у венах, і частина рідини може виходити в навколишні тканини, викликаючи набряки. Процес зазвичай починається з ніг, оскільки кров під дією гравітації схильна накопичуватись у нижніх частинах тіла.
Набряки ніг при серцевій недостатності супроводжуються іншими симптомами, такими як:
- стомлюваність
- задишка
- гіпотонія
- посиніння губ і мочок вух.
З появою таких симптомів важливо звернутися до лікаря. У МЦ «Меділенд» прийом ведуть досвідчені кардіологи, які мають великий досвід діагностики та лікування серцевої недостатності.
Приймання препаратів
Іноді ступні набрякають внаслідок приймання ряду ліків. До них належать:
- гормональні препарати
- деякі засоби від гіпертонії (наприклад, блокатори кальцієвих каналів)
- антидепресанти
- протидіабетичні препарати
- нестероїдні протизапальні препарати
- кортикостероїди
Важливо пам'ятати, що навіть при наявності набряків ніг не варто припиняти приймання ліків, призначених лікарем, без попередньої консультації
Зневоднення
Іноді набряклість є наслідком зневоднення. Здавалося б, що ці два явища виключають одне одного. Однак насправді, якщо людина п'є мало води, її організм отримує сигнал накопичувати запас рідини. В цьому випадку набрякають не тільки ноги, але й інші частини тіла.
Ціни на послуги
- ЕКГ ТА МОНІТОРИНГ
Зняття електрокардіограми (ЕКГ) без розшифровки 350 грн Зняття електрокардіограми (ЕКГ) з розшифровкою 420 грн Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 3 дні 5 500 грн Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 5 днів 6 500 грн Холтерівський моніторинг артеріального тиску 1 450 грн Холтерівський моніторинг електрокардіограми 1 350 грн
- Вартість консультації спеціалістів
Консультація кардіолога первинна 950 грн Консультація кардіолога повторна 880 грн Консультація кардіолога к.м.н. первинна 1 350 грн Консультація кардіолога к.м.н. повторна 1 200 грн Консультація провідного кардіолога первинна 1 350 грн Консультація провідного кардіолога повторна 1 200 грн
Діагностика набряків ніг
Насамперед лікар вислуховує скарги пацієнта, вивчає історію хвороби та проводить фізичний огляд. У багатьох випадках цього достатньо для того, щоб визначити характер та можливі причини набряку:
- Алергічна реакція - набряклість часто супроводжується свербінням і невеликим висипом
- Запальна реакція - набряк червоний, теплий і болючий. Може виникнути після травми, навколо рани, в місцях укусів комах, а також навколо суглоба в деяких аутоімунних захворюваннях (наприклад, ревматоїдному артриті)
- Серцева недостатність – набряки симетричні. Якщо натиснути на них, з'являється ямка, яка згодом зникає. У пацієнта також можуть спостерігатися підвищена стомлюваність та задишка.
- Венозна недостатність - набряки з'являються внаслідок порушення перебігу крові в розширених, деформованих венах. Набряклість часто посилюється ввечері та зменшується вночі. На ногах можуть бути видно поверхневі вени
- Тромбоз - в більшості випадків набряки нижніх кінцівок пов'язані з патологією поверхневих вен. Якщо є ознаки ураження глибоких венозних судин (набрякла одна нога, присутній гострий біль), варто відразу ж звернутися до лікаря
- Утруднення відтоку лімфи може статися внаслідок здавлення судин пухлиною, а також внаслідок рідкісних генетичних та інфекційних захворювань
Після того, як лікар визначить можливі причини набряків, він призначить додаткові аналізи та тести, які допоможуть підтвердити діагноз. Найчастіше виконуються:
- базові лабораторні дослідження (загальний аналіз крові, маркери запалення)
- ниркові та печінкові проби
- ультразвукова доплерографія судин нижніх кінцівок (при підозрі на венозний тромбоз)
- ехокардіографія серця (при підозрі на серцеву недостатність).
Лікар МЦ «Мідленд» додатково може порекомендувати консультації вузьких фахівців: кардіолога, флеболога, ревматолога.
Лікування набряків ніг у медичному центрі «Мідленд» в Києві
Для усунення набряклості лікар може призначити препарати, що сприяють виведенню надлишків рідини з організму. Ще одним ефективним методом лікування набряків ніг є так звана компресійна терапія. Спеціально розроблені шкарпетки та гольфи покращують венозний кровообіг. Вони особливо рекомендуються людям, які більшу частину дня проводять сидячи або стоячи.
Якщо причиною набряку ніг є захворювання іншого органу (наприклад, нирок, печінки або щитоподібної залози), рекомендується відповідне етіотропне лікування. Правильно призначена терапія першопричини зазвичай наводить до зменшення набряку. Якщо діагностовано венозний тромбоз, основу лікування становлять антикоагулянти, які найчастіше вводять ін'єкційно. При набряках, викликаних серцевою недостатністю, лікарі МЦ «Мідленд» індивідуально підбирають комплексне фармакологічне лікування.
Щоб записатись на консультацію лікаря, зателефонуйте або скористайтеся формою зворотного зв'язку.
Профілактика набряків ніг
Незалежно від причини набряку, варто подбати про кровообіг у ногах. Для цього слід уникати малорухливого способу життя. Важливо дотримуватися фізичної активності, адаптованої до віку та рівнем підготовки пацієнта. Якщо можливо, варто ввести у свій щотижневий графік регулярні прогулянки. Підйом ніг вище рівня серця також може допомогти зменшити набряк. Докладніші рекомендації дасть лікар після діагностичного обстеження.