Стенокардія - це один із клінічних проявів ішемічної хвороби серця. Причини стенокардії різні, але призводять до одного і того ж результату - недостатнього кровопостачання серцевого м'яза, через що він відчуває нестачу кисню та поживних речовин.
Стенокардія - хронічна проблема, що прогресує, а це означає, що згодом стан людини може погіршуватись. У вигляді сукупності характерних симптомів стенокардія часто виступає провісником серйозних захворювань серця, які за відсутності лікування можуть призвести до смерті. Тому дуже важливо при появі тривожних ознак звернутися до лікаря. Досвідчений кардіолог МЦ «Меділенд» проведе комплексне діагностичне обстеження та розробить індивідуальну програму лікування, яка допоможе впливати на причину захворювання та уникнути серйозних ускладнень.
Ціни на послуги
- ЕКГ ТА МОНІТОРИНГ
Зняття електрокардіограми (ЕКГ) без розшифровки 350 грн Зняття електрокардіограми (ЕКГ) з розшифровкою 420 грн Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 3 дні 5 500 грн Холтерівський моніторинг апаратом MAWI, 5 днів 6 500 грн Холтерівський моніторинг артеріального тиску 1 450 грн Холтерівський моніторинг електрокардіограми 1 350 грн
- Вартість консультації спеціалістів
Консультація кардіолога первинна 950 грн Консультація кардіолога повторна 880 грн Консультація кардіолога к.м.н. первинна 1 350 грн Консультація кардіолога к.м.н. повторна 1 200 грн Консультація провідного кардіолога первинна 1 350 грн Консультація провідного кардіолога повторна 1 200 грн
Класифікація стенокардії
Стабільна стенокардія
Зазвичай характеризується болем за грудиною, який може іррадіювати в шию, щелепу, ліве плече або ліву руку, у верхню частину живота. Напад триває кілька хвилин, стан пацієнта не змінюється залежно від положення тіла та фази дихання. Біль, як правило, виникає під час фізичних зусиль, ходьби або на тлі стресу і зазвичай стихає протягом 1-10 хв після відпочинку або прийому нітрогліцерину. Стабільну стенокардію діагностують, якщо симптоми не погіршуються протягом 2 місяців. Багато людей з цим типом стенокардії можуть вести відносно нормальне життя протягом багатьох років, але при деяких захворюваннях може з часом погіршуватися або раптово прогресувати до нестабільної форми хвороби.
Нестабільна стенокардія
Форма ішемічної хвороби серця, при якій погіршення виникає внаслідок нестабільності, що раптово виникла, атеросклеротичної бляшки в коронарній судині і як наслідок, зменшення просвіту судини та прохідності коронарної артерії, що формується тромбом. Клінічні симптоми аналогічні таким при стабільній стенокардії. Тобто у хворого також виникають болі за грудиною, але вони більш виражені, тривають довше, можуть з'являтися також у спокої та не вщухають після прийому нітрогліцерину. Пацієнти з нестабільною стенокардією мають підвищений ризик інфаркту, серйозної аритмії та зупинки серця. Цей стан небезпечний для життя, тому потребує термінового лікування.
Варіантна стенокардія (стенокардія Принцметалу)
Майже завжди виникає у спокої, зазвичай вночі (між північчю та 6 годинами ранку) і зумовлена спонтанним спазмом коронарної артерії. У багатьох людей із цим типом захворювання також є розвинений атеросклероз принаймні однієї великої коронарної судини. Варіантна стенокардія також може розвиватися у пацієнтів із захворюваннями серцевих клапанів або неконтрольованою гіпертонією, хоч і набагато рідше.
Симптоми стенокардії
Напад стенокардії в першу чергу супроводжується болем у грудях, який пацієнти часто описують як такий, що тисне або душить. Зазвичай біль локалізується за грудиною, але може також іррадіювати у ліве плече чи лопатку, шию, щелепу чи спину. До інших симптомів належать задишка, запаморочення, слабкість, нудота та підвищене потовиділення.
Напад зазвичай викликається фізичною активністю чи емоційним стресом. Симптоми часто проходять після відпочинку. Однак у деяких випадках біль у грудях може з'являтися навіть під час спокою, що є тривожною ознакою та вимагає термінової медичної допомоги.
Що робити при нападі стенокардії (перша допомога)?
Якщо людина відчуває раптовий сильний біль у грудях, особливо якщо він супроводжується слабкістю або іншими тривожними симптомами, необхідно якнайшвидше зателефонувати у швидку допомогу. Під час очікування приїзду лікарів хворого необхідно посадити або укласти у зручне положення, забезпечивши вільний доступ свіжого повітря та купірування симптомів допомогти прийняти нітрогліцерин сублінгвально (під язик).
Діагностика стенокардії
Комплексне обстеження починається з ретельного збору анамнезу та фізичного огляду. Діагностика стенокардії – складний процес, що вимагає застосування різних лабораторних та інструментальних досліджень, які підбираються індивідуально для кожного пацієнта. Зазвичай лікарі призначають такі діагностичні тести:
- Електрокардіограма (ЕКГ) спокою – це метод при якому реєструється електрична активність серця в стані спокою. Тест допомагає виявити ознаки ішемії, аритмії та інші аномалії серцевої діяльності, які можуть свідчити про наявність стенокардії чи інших серцевих захворювань.
- ЕКГ стрес-тест із фізичним навантаженням – використовується для діагностики стенокардії шляхом моніторингу серцевої активності під час фізичних вправ на біговій доріжці чи велотренажері. Під час тесту пацієнт поступово збільшує рівень навантаження, тоді як ЕКГ реєструє зміни у серцевій активності, що дозволяє виявити можливі ішемічні зміни, спричинені недостатнім кровопостачанням серцевого м'яза.
- Фармакологічний стрес-тест – передбачає введення препарату, що підвищує потребу серця в кисні та подальший моніторинг серцевої діяльності за допомогою ЕКГ. Він використовується у тих випадках, коли пацієнт не може займатися спортом через хворобу чи інші протипоказання.
У деяких випадках для підтвердження діагнозу, лікар може призначити коронарну ангіографію. У ході дослідження в артерію пацієнта вводиться катетер, через який подається контрастна речовина. Після цього виконується рентгенографія. Це необхідно для виявлення ділянки блокування артерії у хворих на стенокардію. Оскільки коронарна ангіографія є інвазивним методом дослідження, її застосовують лише у тому випадку, якщо за допомогою інших діагностичних тестів отримати необхідну інформацію неможливо.
Методи лікування стенокардії
Одним із важливих компонентів лікування стенокардії є корекція способу життя. Пацієнтам необхідно дотримуватися збалансованої дієти, що обмежує споживання тваринних жирів та простих вуглеводів. Меню має бути багате на поліненасичені жирні кислоти та вітамін D. Людям із зайвою вагою рекомендується схуднути. Крім цього, необхідно приділяти достатньо часу фізичній активності.
Основними цілями лікування стенокардії є зменшення частоти наступних нападів, покращення якості життя та зниження ризику смерті через інфаркт. В рамках медикаментозної терапії лікар може призначити прийом:
- антиагрегантів, що запобігають утворенню тромбів
- статинів, що знижують рівень холестерину в крові, стабілізують наявні атеросклеротичні бляшки та перешкоджають утворенню нових.
- препаратів, що нормалізують артеріальний тиск: β-адреноблокаторів та блокаторів кальцієвих каналів, що регулюють скорочувальну здатність серця, зменшують його потребу в кисні та покращують переносність фізичного навантаження.
Якщо медикаментозне лікування неефективне, потрібне хірургічне втручання.
Коронарна ангіопластика
Передбачає відкриття звуженої чи повністю заблокованої коронарної артерії. У ході операції в променеву артерію на передпліччя або стегнову артерію вводять катетер з балоном на кінці. Коли катетер досягає місця стенозу артерії, балон роздмухують, заповнюючи його фізіологічним розчином. Це потрібно для того, щоб розширити стінки звуженої артерії. Потім, щоб підтримувати просвіт судини у відкритому стані, встановлюють стент. Сучасні стенти покриті препаратом, який знижує ризик повторного звуження судини.
Аортокоронарне шунтування
Це хірургічна операція, спрямована на відновлення кровотоку в артеріях серця, уражених атеросклерозом. Щоб створити новий шлях для току крові в обхід заблокованої або звуженої ділянки коронарних артерій, лікар використовує ділянку здорової судини (шунт), зазвичай взяту з ноги, руки або грудної клітки пацієнта. Це допомагає покращити постачання серця киснем, зменшити симптоми стенокардії та запобігти ризику інфаркту, істотно покращуючи якість життя людини.
Профілактика стенокардії
Корекція способу життя відіграє важливу роль у запобіганні розвитку стенокардії. Стандартні рекомендації включають:
- Контроль за артеріальним тиском - пацієнтам слід регулярно перевіряти рівень кров'яного тиску та дотримуватися рекомендацій лікаря для підтримки його в нормі. Це допомагає знизити навантаження на серце та зменшити ризик розвитку стенокардії.
- Контроль рівня холестерину – є ключем до запобігання стенокардії. Висока концентрація холестерину ЛПНЩ (так званого поганого холестерину) є одним з основних факторів ризику серцево-судинних захворювань. Щоб знизити його рівень, рекомендується обмежити споживання насичених жирів, таких як вершкове масло, жирне м'ясо та молочні продукти
- Відмова від куріння - куріння є одним з основних факторів ризику серцево-судинних захворювань, у тому числі стенокардії. Нікотин викликає запалення та ушкоджує кровоносні судини, що, своєю чергою, призводить до відкладення поганого холестерину в стінках артерій, провокує спазми артерій та порушує кровотік, збільшуючи ризики серцевих захворювань та прискорює прогресування атеросклерозу.
- Регулярна фізична активність - для зниження ризику розвитку стенокардії дорослим пацієнтам рекомендується займатися помірною фізичною активністю не менше 30 хвилин щодня, наприклад, швидкою ходьбою, їздою велосипедом або плаванням.
Ці прості поради допоможуть вам знизити ризик розвитку стенокардії та підтримувати здоров'я серця протягом довгих років.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві?
У медичному центрі «Меділенд» використовуються сучасні методи діагностики та лікування стенокардії. Клініка має у своєму розпорядженні новітнє обладнання для проведення ЕКГ, ЕХО-кардіографії, тривалого моніторування серцевої діяльності (добовий Холтер ЕКГ, 5 денний бездротовий монітор МаВІ), необхідні розширені аналізи крові (серцеві маркери). Це дозволяє точно встановити причину та тип стенокардії, що має велике значення при виборі оптимальної терапевтичної тактики
Ключовою перевагою нашого центру є індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Досвідчені кардіологи розроблять персоналізований терапевтичний план, що враховує потреби та особливості стану хворого. Для ефективного лікування стенокардії наші лікарі застосовують сучасні препарати останнього покоління, а при необхідності направляють для проведення КТ ангіографії, коронарівентрикулографії, МРТ серця з контрастом, консультації кардіохірурга для вироблення плану лікування. Щоб записатись на консультацію лікаря, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером, що вказаний на сайті.