або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування атеросклерозу судин

Автор статьи:

Ташова Світлана Петрівна

Лікар-кардіолог, терапевт вищої категорії, ревматолог, к.мед.н.

Лікування атеросклерозу в МЦ «Меділенд» у Києві

Атеросклероз - захворювання артерій, що супроводжується формуванням атеросклеротичної бляшки, що призводить до поступового звуження просвіту судин. Це поширене захворювання. За статистикою, воно є головною причиною смерті людей у ​​всьому світі. Згідно з даними дослідження, атеросклероз скорочує тривалість життя в середньому на 12 років.

В останні роки в епідеміології хронічної хвороби артерій спостерігаються суттєві зміни. Якщо раніше атеросклероз зустрічався переважно у чоловіків похилого віку, то сьогодні від нього все частіше страждають жінки та молоді пацієнти.

Своєчасна діагностика та лікування атеросклерозу - це ключ до успішного контролю симптомів захворювання та запобігання таким грізним ускладненням, як інфаркт та інсульт. Тому при появі серцево-судинних симптомів важливо одразу ж звернутися до лікаря. Досвідчені фахівці МЦ «Меділенд» Києві проведуть комплексне обстеження, поставлять діагноз та підберуть ефективну тактику лікування.

Причини розвитку атеросклерозу

Захворювання пов'язані з відкладенням атеросклеротичних бляшок на стінках артерій. Кожен орган у людському тілі оточений мережею кровоносних судин, якими до нього надходять поживні речовини та кисень. З віком артерії поступово втрачають свою еластичність, але в їхніх внутрішніх стінках накопичуються ліпіди, формуючи звані жирові смужки. Згодом до них прикріплюються солі кальцію та волокнисті елементи сполучної тканини. Таким чином, утворюються атеросклеротичні бляшки, що звужують просвіт судин. 

При повній оклюзії артерії виникає гостра ішемія та некроз органу. Наслідки залежать від виду ураженої судини:

  • якщо це коронарна артерія – виникає інфаркт міокарда
  • якщо вражена судина головного мозку – розвивається інсульт
  • при ураженні артерій рук або ніг – може виникнути критична ішемія кінцівок

Нестабільна атеросклеротична бляшка також може відірватися, переміститися з рухом крові та закоркувати судину, діаметр якої буде такого самого розміру.

Чинники ризику атеросклерозу

Захворювання розвивається повільно. Його наслідки найчастіше виявляються після 50 років. До факторів ризику атеросклерозу належать:

  • куріння
  • зловживання алкоголем
  • надмірна вага та ожиріння
  • низька фізична активність
  • неправильне харчування
  • високий кров'яний тиск
  • цукровий діабет
  • дисліпідемія (високий рівень холестерину та тригліцеридів у крові)

Тяжкість атеросклеротичного процесу також може бути обумовлена ​​генетичними факторами.

Види, стадії та симптоми атеросклерозу

Холестеринові бляшки можуть формуватися у різних судинах. Коли уражені артерії, які постачають кров'ю серце, йдеться про розвиток коронарного атеросклерозу. Захворювання проявляється болем, що давить за грудиною, який може іррадіювати в ліву руку, верхню частину живота або щелепу. Нелікований атеросклероз коронарних артерій призводить до ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда.

При церебральному атеросклерозі порушується кровотік в артеріях, які постачають кров'ю головний мозок. Чим вужчий просвіт судини, тим частіше у пацієнта виникає порушення свідомості, зору, мови, координації рухів. Якщо церебральний атеросклероз не лікувати, це може призвести до ішемічного інсульту. 

Атеросклеротичні зміни також можуть бути присутніми в черевному та грудному відділах аорти. На початковому етапі захворювання ніяк не проявляє себе. У міру зменшення просвіту судини пацієнти можуть скаржитися на пекучий біль у грудях або в животі з подальшим розвитком ішемічної хвороби серця - зниження напруги та стану, що прогресує.

Звуження просвіту судин нижніх кінцівок призводить до появи таких симптомів, як оніміння та слабкість, зниження температури, синюшність шкіри ніг. Характерний прояв цієї форми атеросклерозу - кульгавість, що перемежується (сильні болі під час ходьби, які проходять після нетривалого відпочинку).

Залежно від того, наскільки перекрито просвіт судини, виділяють дві стадії захворювання. На субклінічній стадії зміни в судинній стінці вже присутні, але явних ознак хвороби ще нема. Якщо бляшка перекриває понад 50% просвіту артерії, настає клінічна чи симптомна стадія.

Діагностика атеросклерозу 

На початковому етапі лікар вивчає історію хвороби пацієнта та проводить фізичний огляд. Далі призначається ліпідограма. Цей аналіз дозволяє визначити загальний рівень холестерину у крові та його фракції - ЛПНГ і ЛПВЩ, які називають «хорошим» та «поганим» холестерином.

Основним візуалізаційним тестом, що використовується при діагностиці атеросклерозу, є УЗД з функцією доплера, що дозволяє оцінити кровотік у судинах. Це неінвазивний, безболісний тест, який не вимагає спеціальної підготовки. Ультразвукова доплерографія особливо корисна при діагностиці атеросклерозу сонних та хребетних артерій, а також судин нижніх кінцівок.

Додатково може бути призначена ангіографія. Це інвазивний, але надзвичайно точний метод діагностики. В посудину вводять спеціальний катетер, через який подають контрастну речовину. Після цього виконується рентген. Ангіографія дозволяє детально візуалізувати судини та виявити сфери їх звуження. 

Методи лікування атеросклерозу

Насамперед лікар дасть рекомендації щодо зміни способу життя. Пацієнтам необхідно кинути палити, правильно харчуватися та збільшити фізичну активність. 

Фармакологічне лікування передбачає прийом препаратів, що покращують жировий обмін і перешкоджають утворенню тромбів. До хірургічних методів лікування атеросклерозу належать: 

  • Шунтування - створення обхідного шляху навколо звуженої частини судини
  • Балонна ангіопластика – в уражену артерію вводять катетер зі спущеним балоном на кінці. Коли він досягає місця оклюзії, балон роздмухують, щоб відновити порушену прохідність артерій
  • Стентування - за допомогою катетера у звуження встановлюють стент, який підтримує судинні стінки в нормальному положенні. Стентування часто проводять в комплексі з балонною ангіопластикою.
  • Ендартеректомія - хірургічне видалення атеросклеротичної бляшки

Після ретельної діагностики лікар підбере метод, який дозволить досягти найкращого терапевтичного ефекту у конкретного пацієнта.

Профілактика атеросклерозу

Найбільш значущими факторами, які сприяють утворенню бляшок, є високий рівень холестерину та ожиріння. Тому, щоб запобігти розвитку захворювання, необхідно дотримуватись збалансованої дієти. Раціон має бути різноманітним, щоб забезпечити організму необхідну дозу калорій, вітамінів та мінералів. Крім цього, важливо дотримуватися балансу між споживанням білків, вуглеводів і жирів. Бажано, щоб останніх припадало менш ніж 30% від усіх енергетичних потреб організму. Це мають бути переважно рослинні продукти з високим вмістом ненасичених жирних кислот. 

Крім дієти, важлива також регулярна фізична активність. Вона допомагає підтримувати здорову вагу, сприяє зниженню рівня холестерину та нормалізації кров'яного тиску. Для профілактики атеросклерозу необхідно виконувати аеробні вправи щонайменше 30 хвилин на день. 

Щоб запобігти розвитку серйозних ускладнень атеросклерозу, важливо проходити регулярні обстеження у кардіолога. З появою серцево-судинних симптомів слід вчасно розпочати кваліфіковане лікування. Якщо у вас чи вашої близької людини є ознаки атеросклерозу, запишіться на консультацію лікаря у МЦ «Меділенд» у Києві. Для цього зателефонуйте або скористайтеся формою зворотного зв'язку.

Лікарі кардіологічного центру «Mediland»
Наталія Кічіджі найкращий приватний лікар кардіолог у Києві, Центр кардіології Меділенд

Кічиджи Наталія Олександрівна

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт

Ташова Світлана Петрівна лікар кардіолог Київ

Ташова Світлана Петрівна

Лікар-кардіолог, терапевт вищої категорії, ревматолог, к.мед.н.


Заказать обратный звонок