або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування раку губи в МЦ «Меділенд» у Києві

Автор статьи:

Савчук Леонід Васильович

Отоларинголог (ЛОР), ЛОР-онколог, дитячий ЛОР, к.мед.н.

Рак губи належить до групи онкологічних захворювань, що виникають у ротовій порожнині. Найчастіше діагностується у чоловіків, причому ризик розвитку пухлини збільшується з віком і найбільший у пацієнтів віком від 60 років. Загалом рак губи зустрічається досить рідко – на його частку припадає лише 0,5% усіх злоякісних новоутворень у чоловіків та 0,1% у жінок. Найчастіше пухлина вражає нижню губу. Рак верхньої губи виявляють набагато рідше.

Як і у разі інших онкозахворювань, ключем до успішного лікування цього раку є рання діагностика. Лікування розпочате на 1-2 стадії дозволяє забезпечити 5-річне виживання у 98% пацієнтів. Якщо злоякісний процес поширився на лімфатичні вузли, цей показник зменшується до 40%. Тому при появі тривожних симптомів важливо одразу ж звернутися до лікаря. Досвідчені фахівці МЦ «Меділенд» у Києві проведуть комплексну діагностику, поставлять правильний діагноз та за потреби розроблять персоналізований план лікування.

Ціни на послуги

Причини раку нижньої губи

Фактором, що найбільше впливає на розвиток раку нижньої губи, є інтенсивне куріння. Це пов’язано з тим, що речовини, які  є у тютюновому димі, є канцерогенними, отже, підвищують ризик трансформації здорових клітин на ракові. Інша важлива причина – зловживання алкоголем. Згідно з даними статистики, куріння у поєднанні із систематичним вживанням міцних спиртних напоїв підвищує ймовірність розвитку раку губи в 15 разів.

До інших факторів ризику належать:

  • тривале перебування на відкритому сонці
  • постійне травмування слизової губ зруйнованими зубами, пломбами чи неправильно встановленими протезами
  • інфекція, спричинена вірусом папіломи людини
  • грибкові інфекції порожнини рота
  • незбалансоване харчування (дефіцит вітаміну А)
  • недостатня гігієна порожнини рота
  • знижений імунітет (у тому числі обумовлений імуносупресивним лікуванням)
  • професійний вплив канцерогенних речовин

Раніше діагностований рак ротової порожнини та спадкова схильність також значною мірою підвищує ймовірність розвитку раку губи. Однак слід враховувати й те, що серед пацієнтів із цим типом раку зустрічаються й ті, хто не мав жодного з перерахованих вище факторів ризику.

Основні симптоми раку губи

Наявність злоякісної пухлини можна запідозрити за наявності наступних ознак:

  • плоска безболісна біла або червона пляма
  • кровоточива ранка, що довго не гоїться
  • ділянки ерозії або виразки, які не проходять протягом 2-3 тижнів
  • візуально помітне збільшення губи у розмірах
  • свербіж та печіння в області губи
  • неприємні відчуття під час їди
  • ущільнення та збільшення у розмірах шийних лімфатичних вузлів

З появою вищеописаних ознак слід одразу ж звернутися до лікаря. Особливу тривогу мають викликати симптоми, які не проходять після консервативного лікування

Види злоякісних пухлин губи

Найбільш поширеним видом раку губи є плоскоклітинний рак. На його частку припадає понад 92% випадків. Набагато рідше діагностують базальноклітинну карциному (базаліому), аденокарциному слинних залоз, лімфому та меланому.

Діагностика раку губи

На початковому етапі лікар вислуховує скарги пацієнта і вивчає історію хвороби. Далі він проводить фізичний огляд: оцінює стан ротової порожнини візуально або методом стоматоскопії. У ході обстеження лікар оцінює такі характеристики, як тип і глибина виразки, наявність валика інфільтрації, стан навколишньої слизової оболонки. Щоб визначити розмір новоутворення, лікар акуратно пальпує губу через її товщину великим і вказівним пальцями.

Далі він очищає патологічне джерело від кірки або некротичного нальоту, після чого бере мазок-відбиток для подальшого цитологічного аналізу. На цьому етапі також виконується пункція регіонарних лімфатичних вузлів та мікроскопічне дослідження одержаних зразків.

Якщо діагноз рак підтверджується, призначають додаткові дослідження, які допомагають визначити рівень поширеності злоякісного процесу:

  • рентгенографія або КТ нижньої щелепи
  • рентгенографія грудної клітки
  • УЗД шийних лімфовузлів
  • УЗД органів черевної порожнини та заочеревинного простору
  • остеосцинтиграфія (при підозрі метастазування у кістки)

Визначення стадії розвитку пухлини має важливе значення щодо прогнозу захворювання і вибору найбільш ефективної терапевтичної стратегії.

Лікування раку губи

Вибір методів лікування залежить від таких факторів, як тип, розмір, локалізація пухлини, а також від загального стану здоров'я пацієнта та наявності у нього протипоказань до тих чи інших терапевтичних методик.

Хірургічне лікування

На ранніх стадіях злоякісного процесу для видалення пухлини може бути застосований метод кріодеструкції. На патологічне джерело впливають рідким азотом, який руйнує ракові клітини. На відміну від традиційного хірургічного висічення, кріотерапія є менш інвазивним методом лікування та забезпечує швидше відновлення пацієнта.

Найбільш поширеним хірургічним методом лікування раку губи є операція Мох (MOHS). Мікрографічна хірургія особливо ефективна при видаленні пухлин, що локалізуються на обличчі, де максимальне збереження здорових тканин має важливе значення для нормального функціонування та зовнішнього вигляду. Процедура проводиться поетапно. Хірург видаляє видимий патологічний осередок з дуже невеликою ділянкою здорових тканин, після чого відразу ж досліджує їх під мікроскопом. Якщо в них виявляються ракові клітини, лікар видаляє ще один шар. Це повторюється до тих пір, поки в досліджуваних зразках не буде виявлено пухлинних клітин.

При місцево поширених пухлинах після стандартної операції проводиться хірургічна реконструкція для відновлення зовнішнього вигляду та функції губ. Зараз існує велика кількість різних видів реконструктивних операцій. Вибір конкретного підходу залежить від розміру та ступеня складності дефекту, що утворився після видалення новоутворення.

Променева терапія

Радіотерапія може застосовуватися, якщо:

  • пухлина не була видалена повністю
  • тип раку був визначений як агресивний, високого ступеня злоякісності
  • патологічний процес поширився на лімфатичні вузли чи інші структури

У деяких випадках, коли повне хірургічне висічення раку губи неможливе або небезпечне, лікар може порекомендувати променеву терапію як основний метод лікування.

Хімієтерапія

Хімієтерапевтичні препарати при раку губи застосовують:

  • до операції в комбінації з променевою терапією для зменшення розміру пухлини, полегшення його хірургічного видалення та зниження ризику тяжких побічних ефектів
  • після операції з метою знищення залишкових пухлинних клітин

На пізніх стадіях захворювання хімієтерапію можуть також призначати в паліативних цілях – для контролю за прогресуванням злоякісного процесу, полегшенням симптомів захворювання та підвищення якості життя пацієнта.

Цільова терапія

Таргетні препарати діють вибірково. Вони націлені на специфічні білки, які беруть участь у процесі росту, живлення та поділу ракових клітин. Як правило, таргетна терапія призначається на пізніх стадіях раку губи.

Імунна терапія

Імунне лікування спрямоване на активацію власних захисних сил організму пацієнта на боротьбу зі злоякісним процесом. Препарати, що використовуються в рамках цього методу лікування, допомагають імунним клітинам розпізнавати та атакувати пухлину. Імунотерапію застосовують при рецидивному або метастатичному раку губи.

Профілактика раку губи

Заходи запобігання захворюванню включають:

  • підтримання належної гігієни порожнини рота
  • своєчасне лікування зубів та хвороб ясен
  • правильне встановлення зубних протезів
  • відмова від куріння та вживання алкоголю
  • своєчасне лікування передракових станів слизових оболонок
  • збалансоване харчування (обмеження в раціоні солоних, копчених, жирних та маринованих продуктів)
  • захист губ від тривалої дії сонця

Люди, які працюють на виробництвах, пов'язаних із впливом канцерогенних речовин, мають проходити регулярні профілактичні огляди.

Фахівці центру онкології
Бугайцов Сергій Георгійович ‒ мамолог, онкомамолог Київ

Бугайцов Сергій Георгійович

Лікар-мамолог, онкомамолог, онкохірург, д.мед.наук, професор

Гірагосова Ліна Миколаївна, найкращий гінеколог в Києві

Гірагосова Ліна Миколаївна

Лікар-онкогінеколог, гінеколог вищої кваліфікаційної категорії

Гірагосов Євген Юрійович

Гірагосов Євген Юрійович

Лікар-онколог, онкодерматолог, онкохірург вищої кваліфікаційної категорії

Дичаковский

Дичаковський Євгеній Валентинович

Лікар-онкогінеколог, хірург

Кухарчук Вадим Васильевич гинеколог Медиленд

Кухарчук Вадим Васильович

Лікар-гінеколог, акушер-гінеколог

Парокінний

Пароконний Ярослав Валентинович

Лікар-уролог, онкохірург

Скрипничук

Скрипничук Іван Васильович

Лікар-онколог

Савчук Леонід Васильович Медиленд

Савчук Леонід Васильович

Лікар-отоларинголог, ЛОР-онколог вищої категорії, дитячий ЛОР

Ткаченко Федот Генадійович

Ткаченко Федот Генадійович

Лікар-проктолог, хірург вищої категорії, онкохірург

Шестак Геннадій Петрович

Шестак Геннадій Петрович

Лікар-гематолог вищої категорії, онкогематолог

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»?

Лікуванням раку губи в багатопрофільному медичному центрі «Меділенд» у Києві займаються висококваліфіковані онкологи, які мають великий досвід діагностики та лікування пухлин порожнини рота. Наш центр має найсучасніше обладнання для раннього виявлення та ефективного лікування раку губи. До кожного пацієнта розробляють персоналізований терапевтичний план. Щоб уточнити ціну лікування та записатися на консультацію лікаря, заповніть форму зворотного зв'язку, або зателефонуйте, за вказаним на сайті.


Залишити відгук
Наші акції та постійні пропозиції

Вакцинація від грипу

Дорослих та дітей з 6 місяців
Епідсезон 2024-2025

Детальніше

ЗНИЖКА -20% НА ВСІ ВИДИ МРТ БЕЗ КОНТРАСТУ

Знижка 20% на всі види МРТ без контрасту

Детальніше

Check-up "Онко" для чоловіків

Раннє виявлення хвороб є важливим для забезпечення успішного лікування та покращення якості життя пацієнтів

Детальніше

Check-up "Онко" для жінок

Рання діагностика захворювань є ключовим фактором у забезпеченні ефективного лікування

Детальніше

Потурбуйся про себе вчасно

Запитай у лікаря про свою знижку на діагностичні дослідження!

Детальніше

Регулярний скринінг організму

Запитай у лікаря про свою знижку!

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок після 35 років

Комплексне профілактичне обстеження є запорукою вчасної діагностики більшої кількості хвороб

Детальніше

Комплексне обстеження для чоловіків

Регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у збереженні здоров'я чоловіків

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок до 35 років

Регулярні обстеження дозволяють виявити потенційні захворювання на ранніх стадіях

Детальніше

Подарунковий сертифікат

Сертифікат номіналом 1 000 грн на будь-які послуги та процедури

Детальніше

Check-Up «Постакне»

Постакне - що це таке і як це вилікувати?

Детальніше

Check-up «Жіноче здоров'я»

Регулярне проходження огляду у гінеколога

Детальніше

Акція «Родимка»

Обстеження новоутворень шкіри

Детальніше

Check-Up «Попередження раку молочної залози»

Для профiлактики та ранньої дiагностики раку молочної залози

Детальніше

Check-Up «Акне СТОП»

Комплексна програма обстеження та консультація лікаря для жінок та чоловіків

Детальніше

30% знижки для ЗСУ

на консультації та діагностику

Детальніше
Статті лікарів
Виділення при вагітності: норма та патологіягия
Виділення при вагітності: норма та патологіягия
Дивитись →
П'яткова шпора: причини, симптоми, лікування
П'яткова шпора: причини, симптоми, лікування
Дивитись →
Як правильно промивати носа?
Як правильно промивати носа?
Дивитись →
Вивихи стопи: види, симптоми, перша допомога та лікування
Вивихи стопи: види, симптоми, перша допомога та лікування
Дивитись →
Міжхребетна грижа: симптоми, лікування
Міжхребетна грижа: симптоми, лікування
Дивитись →
Ліцензії та сертифікати
Заказать обратный звонок