Паліативне лікування, іноді також зване симптоматичним, - це терапія, призначена для людей, які страждають невиліковними, виснажливими захворюваннями, що прогресують. Така форма медичної допомоги найчастіше надається онкохворим. За статистикою, 90% пацієнтів, які одержують її, мають онкологічну діагностику.
Залежно від типу раку та його стадії в онкології розрізняють радикальне і паліативне лікування. Метою радикальної терапії є повне знищення пухлини та одужання хворого. Паліативна допомога не спрямована на лікування або зупинку злоякісного процесу, адже мова йде про невиліковне захворювання. Її основна мета – зменшення симптомів раку та вираженості побічних ефектів протипухлинної терапії, а також полегшення болю. Ще одним важливим елементом цього виду медичної допомоги є психологічна підтримка пацієнтів та членів його сім'ї.
Дослідження показують, що інтеграція паліативного лікування до процесу стандартного догляду за онкологічними хворими незабаром після діагностики раку в занедбаній формі допомагає збільшити тривалість їхнього життя та покращити його якість. Американська громада клінічної онкології рекомендує всім пацієнтам, у яких був виявлений рак на пізній стадії, отримувати паліативне лікування.
Пацієнти з якими діагнозами можуть потребувати паліативної допомоги?
Симптоматичної допомоги потребує більшість хворих, які страждають на деякі види раку. У разі злоякісних пухлин підшлункової залози це 80% пацієнтів. На момент постановки діагнозу у багатьох людей вже є метастази, і основна мета лікування для них полягає у продовженні життя та полегшенні страждань.
У разі раку легень кандидатами на радикальну терапію є лише 50% пацієнтів. Паліативна допомога з моменту постановки діагнозу також застосовується для 60% хворих на рак шлунку та 30% - при онкозахворюваннях нирок.
Якщо говорити про положення в цілому, за статистикою, кожен четвертий виявлений онкологічний хворий не підлягає радикальному лікуванню. 35% з них помирають протягом першого року після постановки діагнозу. Крім того, 46% пацієнтів, які раніше проходили радикальну терапію, в наступні 5 років потрібне паліативне лікування.
Коли потрібна паліативна допомога?
Цього виду лікування потребують люди, які відчувають симптоми, що вкрай негативно відбиваються на їх якості життя. До таких проявів хвороби належать:
- виражений больовий синдром
- нудота та блювання
- закреп чи діарея
- слабкість та відсутність апетиту
- ракова кахексія (виснаження)
- підвищення температури тіла
- порушення травлення
- анемія (зниження числа еритроцитів у крові)
- кашель та задишка
- патологічні переломи кісток
Крім того, онкохворі на термінальній стадії стикаються з такими вираженими емоційними проблемами як тривожність, гнів, депресія, поганий настрій. До негативних соціальних чинників належить відчуття самотності та ізоляція від оточення.
Хто надає паліативну допомогу?
Цей вид лікування зазвичай проводить лікар паліативної допомоги - спеціаліст, що пройшов підготовку у цій галузі медицини. Він розробляє план лікування та надає комплексну допомогу пацієнту та його родичам, приділяючи особливу увагу фізичним, емоційним і соціальним проблемам, з якими стикаються онкологічні хворі.
У сучасних клініках, включаючи медичний центр «Мідленд» в Києві, паліативну допомогу пацієнтам надає багатопрофільна команда. До неї входять вузькоспеціалізовані лікарі, медсестри, дієтолог, фізіотерапевт психолог та за необхідності соціальні працівники.
Ціль паліативної терапії
Відповідно до визначення ВООЗ паліативна допомога допомагає вирішити складний комплекс завдань:
- Стверджує життя і розглядає смерть як нормальний закономірний процес
- Не має обов'язкової цілі продовження або скорочення тривалості життя
- Пропонує допомогу сім'ї пацієнта під час тяжкої хвороби
- Намагається як можна довше забезпечити хворому активний спосіб життя
- Використовує міждисциплінарний підхід задоволення всіх потреб пацієнта і його сім'ї
- Покращує якість життя хворого, а також позитивно впливає на перебіг захворювання
- При своєчасному початку комбінації з іншими методами терапії може продовжити життя пацієнта
Узагальнюючи ці дані, варто сказати, що мета паліативного лікування - покращення якості життя невиліковно хворих людей, запобігання стражданням, полегшення стану, допомога у розв'язанні всіх проблем і надання психологічної підтримки.
Допомога, яку ви можете отримати
Паліативне лікування адаптоване до захворювання та передбачає застосування будь-яких методів терапії, які можуть призвести до полегшення стану хворого. Воно містить:
- хірургічне втручання (для зменшення розміру пухлини та полегшення болю)
- гормональну та хімієтерапію
- променеву терапію (для купірування задишки, зменшення болю та метастатичних осередків)
Важливу роль грає фармакологічне лікування. Пацієнтам призначають:
- знеболювальні
- препарати від закрепу чи діареї
- препарати проти нудоти й блювоти
- седативні, заспокійливі та антидепресанти
- снодійне
- препарати, що підвищують апетит
Роль лікаря паліативної допомоги полягає у тому, щоб скласти план лікування та догляду, контролювати стан пацієнта та при необхідності коригувати терапевтичну тактику.
Ціни на послуги
Чому варто звертатися до МЦ «Мідленд» в Києві?
Кафедра паліативної медицини у МЦ «Мідленд» займається пацієнтами, що відчувають сильний біль, задишку, нудоту, блювоту, важкі емоційні проблеми та інші симптоми, які важко контролювати у домашніх умовах. Особлива увага приділяється лікуванню хворих з раком, що поширився (наприклад, при метастазах у головний мозок, патологічних переломах, гіперкальціємії, набряках, неоперабельній кишковій непрохідності та інших тяжких проявах раку в занедбаній формі).
Команда професіоналів робить все можливе, щоб полегшити симптоми хвороби, задовольнити психосоціальні потреби, а також покращити якість життя пацієнта та членів його сім'ї. Щоб записатися на консультацію фахівця та дізнатися ціну паліативного лікування, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за телефонами, вказаними на сайті.