або зателефонувати за номером телефону

Пролапс мітрального клапана: симптоми та методи лікування

Автор статьи:

Ташова Світлана Петрівна

Лікар-кардіолог, терапевт вищої категорії, ревматолог, к.мед.н.

Пролапс мітрального клапана: все, що потрібно знати про цю хворобу

Пролапс мітрального клапана - патологічний стан серцево-судинної системи, що характеризується аномальною поведінкою стулок клапана між лівим передсердям і лівим шлуночком.

Ключова проблема полягає у неповному закритті клапанного отвору, що призводить до зворотного току крові. Таке відхилення може спричинити каскад негативних наслідків для серцевої діяльності, включаючи зниження його скорочувальної здатності, можливий розвиток серцевої недостатності, порушення серцевого ритму та підвищений ризик утворення тромбів.

Патологія може суттєво впливати на якість життя пацієнта і потребує ретельного медичного спостереження та при необхідності відповідного лікування.

Як розвивається захворювання

Пролапс мітрального клапана (ПМК) може бути первинним та вторинним. Первинний ПМК викликаний анатомічними особливостями стулок, хорд або сосочкових м'язів, а також може виникати через перебої у скороченнях лівого шлуночка. Це вроджене захворювання. Вторинний ПМК найчастіше є ускладненням після перенесених хвороб, таких як ревматизм та ішемічна хвороба серця. При ревматизмі ймовірність розвитку ПМК становить від 15% до 80%, а за ішемічної хвороби серця - від 16% до 32%.

Ступені хвороби класифікуються за величиною усунення стулок:

  1. I ступінь - 3-6 мм
  2. II ступінь - 6-9 мм
  3. III ступінь - понад 9 мм

Захворювання небезпечне тим, що може призвести до мітральної регургітації – зворотного току крові у ліве передсердя. При цьому регургітація класифікується за рівнем зворотного току крові. При I ступені зворотний тік проходить на ¼ глибини, при II ступені — на половину, при III ступені — на ¾ глибини, а при IV ступені зворотний тік досягає протилежної стінки передсердя.

Симптоматика хвороби

Багато пацієнтів скаржаться на астено-невротичні симптоми, включаючи:

  • дратівливість
  • емоційну нестабільність
  • безсоння
  • головний біль
  • зниження працездатності та підвищену стомлюваність

На початкових стадіях ПМК (1 та 2) клінічні прояви, як правило, відсутні. Однак на 3 стадії хвороби починають проявлятись специфічні симптоми. Близько 50-65% пацієнтів відчувають біль у серці, який може локалізуватися за грудиною або в районі його верхівки. Цей біль може бути короткочасним, але іноді він триває кілька годин або навіть діб. Він не пов'язаний з фізичним навантаженням і не зникає при прийомі нітрогліцерину.

У 25-79% хворих відзначається відчуття перебоїв у роботі серця. Рідше виникає шум у грудях, що нагадує «писк», який посилюється при фізичній напрузі та хвилюванні. При аускультації можна почути систолічний «музичний» шум, який змінює характерність залежно від положення тіла пацієнта.

Близько 15-32% пацієнтів скаржаться на задишку навіть у спокої, що супроводжується відчуттям нестачі повітря та необхідністю робити глибокі вдихи.

У деяких хворих єдиними симптомами можуть бути переднепритомні стани (ліпотомія) та короткочасні втрати свідомості (синкопе), що пов'язано з порушеннями серцевого ритму.

Також пацієнти можуть спостерігати такі симптоми:

  • підвищення артеріального тиску
  • посилене потовиділення
  • гіперемію окремих частин тіла

Приблизно у третини хворих із первинним ПМК можуть бути виявлені ознаки дисплазії сполучних тканин. Надалі розвиток мітральної регургітації може призвести до ускладнень.

Як діагностують недугу

Попередньо розпізнати наявність хвороби лікар може при аускультації грудної клітки, де можуть бути почуті сторонні шуми та клацання, що дозволяє поставити попередній діагноз.

Для його підтвердження пацієнту призначають низку досліджень:

  1. Електрокардіографія (ЕКГ). Зазвичай ЕКГ не виявляє патологій, але у пацієнтів із симптомами пролапсу мітрального клапана можуть спостерігатися неспецифічні зміни та порушення серцевого ритму.
  2. Ультразвукове дослідження серця (ехокардіографія). Цей метод особливо корисний за відсутності виражених симптомів, але наявності серцевих шумів.
  3. Рентгенографія. Застосовується для діагностики гострої чи хронічної мітральної недостатності

Діагностика пролапсу мітрального клапана важлива для своєчасного виявлення захворювання, навіть за відсутності явних симптомів, та початку ефективного лікування.

Якщо ви помітили будь-які тривожні дзвіночки, варто негайно записатися на консультацію кардіолога. Лікар в  МЦ «Меділенд» зможе оцінити стан вашої серцево-судинної системи та призначити ефективну схему лікування.

Особливості лікування

Перед призначенням лікування лікар проводить ретельне обстеження. У разі легких форм захворювання, коли немає зворотного току крові (або за мінімальної регургітації) і відсутні виражені симптоми, лікування може не знадобитися. У таких ситуаціях пацієнтам рекомендується вести здоровий спосіб життя, уникати інтенсивних фізичних навантажень і регулярно, не рідше ніж один раз на 6-12 місяців, проходити обстеження у кардіолога.

Для 2-4 стадій пролапсу з вираженою регургітацією або з появою симптомів захворювання призначається медикаментозне лікування. Воно спрямоване на нормалізацію серцевого ритму та тиску, усунення симптомів та зменшення ризику розвитку ускладнень.

У деяких випадках потрібне хірургічне втручання. Показаннями для операції може бути сильне розтягнення або розрив хорди, виражена мітральна недостатність, ускладнення або високий ризик виникнення. Зазвичай, таким пацієнтам рекомендується провести протезування мітрального клапана.

Як не допустити розвитку хвороби

Первинний ПМК є вродженою аномалією, на яку не розроблені специфічні заходи профілактики. Рекомендується регулярно проходити медичні обстеження та стежити за станом здоров'я у кардіолога.

Для профілактики вторинного пролапсу важливо своєчасно виявляти та лікувати серцеві захворювання.

  • помірна фізична активність
  • ведення здорового способу життя
  • відмова від шкідливих звичок
  • дотримання правильного режиму харчування та сну
  • своєчасне лікування інфекцій

Рекомендується стежити за своїм здоров'ям і не зволікати з походом до фахівців, оскільки ускладнення пролапсу можуть бути дуже серйозними.

МЦ «Меділенд» - сучасний підхід до лікування

«Mediland» - клініка, яка надає медичні послуги вже понад 20 років. У нас працюють досвідчені фахівці, які забезпечують високу якість обслуговування та найкращі результати.

Наші переваги:

  • дотримання вищих стандартів професіоналізму
  • відповідальний підхід до лікування та діагностики захворювань
  • етика та доброзичливе обслуговування
  • комфортна атмосфера
  • уважність та повага кожного пацієнта
  • комплексний підхід до складання плану лікування
  • чесні та виправдані ціни послуг
  • індивідуальний підхід до кожного випадку

Ми допоможемо вилікувати недугу сучасними методами, які найбільше підходять саме вам. Наші лікарі ретельно вивчають анамнез захворювань та аналізи, і лише потім починають складання плану лікування. В МЦ «Меділенд» фахівці проводять як хірургічні втручання будь-якої складності, так і інші способи лікування за вищими стандартами. Все наше обладнання сертифіковане та має високу якість, завдяки чому лікарі отримують правдиві дані про стан здоров'я пацієнтів, що дає змогу зрозуміти загальну картину хвороби та призначити ефективне лікування.


Залишити відгук
Наші акції та постійні пропозиції

ЗНИЖКА НА ВСІ ВИДИ МРТ БЕЗ КОНТРАСТУ

Знижка на всі види МРТ без контрасту. 15% у будні та у неділю

Детальніше

Потурбуйся про себе вчасно

Запитай у лікаря про свою знижку на діагностичні дослідження!

Детальніше

Регулярний скринінг організму

Запитай у лікаря про свою знижку!

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок після 35 років

Комплексне профілактичне обстеження є запорукою вчасної діагностики більшої кількості хвороб

Детальніше

Комплексне обстеження для чоловіків

Регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у збереженні здоров'я чоловіків

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок до 35 років

Регулярні обстеження дозволяють виявити потенційні захворювання на ранніх стадіях

Детальніше

Подарунковий сертифікат

Сертифікат номіналом 1 000 грн на будь-які послуги та процедури

Детальніше

Check-Up «Гастроентерологічний»

Більшість гастроентерологічних захворювань починається з появи симптомів, на які ми не звертаємо уваги

Детальніше

Check-up «Жіноче здоров'я»

Регулярне проходження огляду у гінеколога

Детальніше

Check-Up «Щитоподібна залоза»

Обов'язковий щорічний огляд щитоподібної залози

Детальніше

30% знижки для ЗСУ

на консультації та діагностику

Детальніше

Check Up "Діабет під контролем"

Контроль можливих ускладнень діабету шляхом регулярних обстежень

Детальніше
Статті лікарів
Пролапс мітрального клапана: симптоми та методи лікування
Пролапс мітрального клапана: симптоми та методи лікування
Дивитись →
Вроджене викривлення статевого члена (хвороба Пейроні)
Вроджене викривлення статевого члена (хвороба Пейроні)
Дивитись →
Коротка вуздечка статевого члена
Коротка вуздечка статевого члена
Дивитись →
Атрофія яєчка
Атрофія яєчка
Дивитись →
Вакуум-терапія еректильної дисфункції (ЛОД)
Вакуум-терапія еректильної дисфункції (ЛОД)
Дивитись →
Ліцензії та сертифікати
Заказать обратный звонок