або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування хронічного тонзиліту в Києві

Автор статьи:

Савчук Леонід Васильович

Отоларинголог (ЛОР), ЛОР-онколог, дитячий ЛОР, к.мед.н.

Тонзилітом називається запальне інфекційне захворювання, що вражає піднебінні мигдалики (гланди). Основний прояв – біль у горлі. Залежно від частоти та тривалості тонзиліту його можна розділити на гострий, хронічний та рецидивний. Гострий (або ангіна) триває від 3 до 14 днів. Хронічний діагностують, якщо симптоми зберігаються понад 2 тижні. Про рецидивну форму говорять, коли у пацієнта спостерігаються кілька епізодів (загострень) хвороби протягом року.

Своєчасне лікування хронічного тонзиліту має велике значення, оскільки осередок інфекції, що постійно тліє, підвищує ризик розвитку інших проблем зі здоров'ям. Найбільш поширеними ускладненнями хронічного запалення мигдаликів є:

 • захворювання серця, судин та нирок
 • дерматози, включаючи псоріаз
 • ендокринні порушення
 • хронічні неспецифічні захворювання дихальних шляхів
 • ревматичні хвороби

У дітей хронічний тонзиліт нерідко супроводжується порушенням загального розвитку, формуванням системних ускладнень та зниженням успішності у школі.

Досвідчені лор-лікарі медичного центру «Меділенд» у Києві застосовують сучасні методи діагностики та лікування хронічного запалення мигдаликів. За відсутності ризику ускладнень проводиться консервативна терапія. Якщо вона не приносить успіху, лікар порекомендує лазерну або стандартну хірургічну тонзилектомію. 

Причини хронічного тонзиліту

Гланди розташовані в задній частині горла та є елементом лімфатичної системи. Їх завдання - захист організму від хвороб, що вдихаються і проковтуються, хвороботворних агентів. Спочатку лімфоїдна тканина мигдаликів виявляє загрозу, а потім стимулює вироблення відповідних антитіл, які знищують патогенні мікроорганізми. Проте за порушення функції мигдалики самі стають джерелом запалення. 

Найчастішими причинами тонзиліту є вірусні інфекції, рідше – бактеріальні. Розмноженню збудників сприяє зниження імунітету, тому більше випадків захворювання діагностується восени, взимку та напровесні. До додаткових факторів ризику належить риніт (через закладений ніс людина дихає через рот, мигдалики піддаються прямому впливу холоду та забрудненого повітря), а також погана гігієна рук та порожнини рота.

Хронічний тонзиліт є наслідком рецидивного гострого запалення піднебінних мигдаликів. Але бувають інші причини його розвитку, не пов'язані з попередніми інфекціями. За своєю структурою мигдалики пористі. Вони пронизані лакунами - вузькими звивистими ходами, які є своєрідними пастками для бактерій. У нормі вміст лакун вільно виводиться назовні. Але в деяких людей через особливу анатомічну будову мигдаликів у ходах осідають залишки їжі, загиблі лімфоцити, епітеліальні клітини, що відшарувалися. Вони є чудовим живильним середовищем для бактерій, що мешкають у порожнині рота. Поступово у лакунах формуються пробки, розвивається хронічне запалення. 

Шляхи зараження тонзилітом

Збудники, які провокують тонзиліт, передаються повітряно-краплинним шляхом. Зараження в основному відбувається при чханні та кашлі хворого. Людина заразна ще до появи симптомів (зазвичай на 24-48 годин раніше) та протягом усього періоду захворювання до її лікування. У разі бактеріальної форми хворий перестає бути джерелом інфекції через 24 години після прийому антибіотика. Варто додати, що захворюваність на тонзиліт знижується з віком, найчастіше він виникає у дітей і підлітків до 15 років.

Клінічні прояви хронічного тонзиліту

До типових симптомів гострого тонзиліту включають:

 • почервоніння горла
 • набряк та білий або жовтий наліт
 • біль в горлі
 • дискомфорт при ковтанні

У деяких пацієнтів присутні підвищення температури тіла та збільшення шийних лімфатичних вузлів. Можуть виникнути головні болі, блювання та діарея (особливо у дітей), біль у животі. З'являється неприємний запах із рота. Маленькі діти часто відмовляються від їжі через больові відчуття в горлі та труднощі при ковтанні. 

Ознаки хронічного тонзиліту менш специфічні. Хворі зазвичай скаржаться на:

 • помірно виражений біль у горлі
 • відчуття утруднення при ковтанні
 • неприємний запах з рота
 • постійне незначне збільшення підщелепних лімфатичних вузлів
 • субфебрильну (в межах 37,1-38,0 ° C) температуру

Можуть бути загальні симптоми, такі як слабкість, втома, зниження апетиту.

 
Як ми лікуємо?
 
Операція лазерна тонзилотомія у дітей у відділенні отоларингології Меділенд, Київ Позбавлення від хронічного тонзиліту за допомогою лазерної тонзилотомії, отоларингологія МеділендЛазерна тонзилектомія у дорослих та дітей у Києві
 

Діагностика захворювання

Для встановлення діагнозу лор оцінює симптоми та проводить загальний фізичний огляд. Далі виконуються такі дослідження:

 • пальпація шийних лімфатичних вузлів
 • фарингоскопія (ендоскопічне дослідження горлянки)
 • бактеріологічний аналіз мазка з ротогорла або експрес-тест на стрептококову інфекцію
 • загальний аналіз крові з оцінкою запальної реакції

Якщо лікар має підозри, що хронічний процес викликав ускладнення, він може призначити ряд додаткових діагностичних тестів.

Методи лікування хронічного тонзиліту

Мигдалики є частиною лімфатичного глоткового кільця, важлива роль якого полягає у захисті верхніх дихальних шляхів від шкідливих зовнішніх факторів. Тому на початковому етапі застосовують консервативну терапію. Вона передбачає промивання лакун мигдаликів антисептичним розчином. Цей метод допомагає видалити з ходів епітеліальні клітини, що відшарувалися, мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності, лімфоцити й залишки їжі. Промивання проводять курсами по 8-10 процедур двічі на рік.

Показанням до хірургічного лікування є значна гіпертрофія (збільшення) мигдаликів, внаслідок чого вони можуть блокувати рух повітря через дихальні шляхи. Це, своєю чергою, підвищує ризик розвитку апное уві сні та створює додаткове навантаження на легені. Також показаннями є неефективність консервативного лікування, наявність супутньої патології (токсичний міокардит, гломерулонефрит, ревматоїдний артрит). 

Лазерна тонзилотомія

Якщо мигдалина надмірно збільшена, але продовжує виконувати свою функцію, лікар може порекомендувати проведення лазерної тонзилотомії. Операція передбачає часткове випаровування лазером лімфоїдної тканини таким чином, щоб мигдалики не виступали за межі піднебінних дужок. Це ефективна, мінімально інвазивна процедура, яка не потребує госпіталізації та тривалого відновлення. Головна перевага лазерної тонзилотомії полягає в тому, що лімфоїдна тканина, що залишилася, продовжує виконувати свої захисні функції.

Стандартна тонзилектомія

Повне видалення мигдаликів рекомендують, якщо консервативна терапія неефективна, а у пацієнта є такі ускладнення, як:

 • рецидивні паратонзиліти
 • паратонзилярні абсцеси
 • виражена тонзилогенна інтоксикація
 • захворювання віддалених органів та систем.

Тонзилектомія – досить проста операція, яку легко переносять як дорослі, так і діти. Її проводять під місцевою чи загальною анестезією. Як правило, пацієнти не потребують госпіталізації. 

Якщо ви або ваша близька людина страждаєте від хронічного тонзиліту, не відкладайте візит до лікаря. Досвідчені фахівці клініки «Меділенд» проведуть комплексне обстеження та підберуть ефективні способи лікування захворювання.

Лікарі ЛОР відділення Клініки «Mediland»
Зеленський Костянтин Валерійович

Зеленський Костянтин Валерійович

Отоларинголог (ЛОР)

Лазоренко Оксана Василівна

Лазоренко Оксана Василівна

Отоларинголог (ЛОР), дитячий ЛОР

Михашула Ганна-Гафія Любомирівна

Михашула Ганна-Гафія Любомирівна

Отоларинголог, ЛОР-хірург

Савчук Леонід Васильович

Савчук Леонід Васильович

Отоларинголог (ЛОР), ЛОР-онколог, дитячий ЛОР, кандидат медичних наук

Чуб Олена Андріївна

Чуб Олена Андріївна

Лікар отоларинголог, Дитячий ЛОР


Заказать обратный звонок
gift icon