або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Травма плечового суглоба

Автор статьи:

Володкін Володимир Леонідович

Ортопед-травматолог

Травма плечового суглоба - це досить поширене порушення функціонування плеча, викликане розривом суглобової зв'язки, пошкодженням капсули, переломом плечової кістки або лопатки, а також порушенням цілісності м'язів, сухожиль. Серед усіх суглобів плечовий найбільш рухливий, оскільки має малу площу контакту суглобових поверхонь, тому він часто травмується. Компоненти, що його складають, фіксують м'язи, що утворюють ротаторну манжету, які забезпечують рукам свободу рухів, що підвищує ризик отримання травми.

Чому виникає травма плеча

Останнім часом ортопеди відзначають зростання випадків травмування плечових суглобів, причому частіше в активної молоді та людей похилого віку з остеопорозом, м'язовою або хрящовою дегенерацією. Причиною травм плечового суглоба може бути:

 • забій
 • підвивих та вивих
 • розрив суглобової капсули
 • відрив губи суглоба
 • перелом шийки, головки, грудок кісток плеча
 • пошкодження ротаторної манжети
 • розтягнення чи розрив зв'язок, м'язів

Плечовий суглоб складається з плечового відростка і лопатки, а також з'єднання їх структур, таких як суглобова капсула, зв'язки та м'язи. Травмуватися може будь-який із цих компонентів, призводячи до різних видів ушкоджень.

Ймовірність травмування плеча зростає за наявності патологічних змін в організмі:

 • уроджених аномалій будови суглоба
 • спадкової схильності до патології сполучної тканини
 • гормонального дисбалансу, що погіршує обмін речовин та синтез колагенових волокон
 • системних та аутоімунних захворювань
 • імунодепресії
 • порушення нормального кровопостачання тканин
 • вікових дегенеративних процесів

Пошкодження плечового суглоба часто відбувається внаслідок механічних впливів при силовому тренуванні з надмірним навантаженням, різких рухах, ударах, падіннях на руку, спортивних травмах.

Лікарі-травматологи "Меділенд"
Власенко Максим Анатолійович

Власенко Максим Анатолійович

Лікар отропед-травматолог вищої категорії, хірург

Волков Олександр Михайлович

Волков Олександр Михайлович

Лікар-ортопед, травматолог вищої категорії

Володкін Володимир ортопед, консультація щодо болю у суставах в Київі, клініка ортопедії Меділенд

Володкін Володимир Леонідович

Ортопед-травматолог

Леонтьєв Петро Васильович

Леонтьєв Петро Васильович

Ортопед-травматолог

Новіков Володимир Володимирович

Новіков Володимир Володимирович

Ортопед-травматолог вищої категорії

Пилипко Власій Миколайович

Пилипко Власій Миколайович

Дитячий ортопед-травматолог

Скібінський Дмитро Ігорович

Скібінський Дмитро Ігорович

Лікар ортопед-травматолог

 

Симптоматика травм плеча

Різноманітність видів ушкоджень плечового суглоба відповідає аналогічному розмаїттю викликаних ними симптомів. При зламі суглобової кістки виникають різкий біль, набряклість, гематома, характерний хрускіт (крепітація) під час натискання, спроби рухати нею. Вивих плеча часто супроводжує:

 • біль, що посилюється під час руху руки
 • деформація суглоба, викликана зміщенням головки плечової кістки
 • виступ акроміального відростка
 • розтягнення зв'язок
 • набряклість та гематома
 • порушення суглобової рухливості
 • підвищення температури

Зміщена верхня частина плечової кістки тисне на відростки нервів і судини, що супроводжується онімінням руки, зблідненням або посинінням кисті. Підвивих має подібну симптоматику, але менш виражену. При розриві зв'язок з'являються гематома і твердий валик зі м'яза, що скоротився. У разі пошкодження обертальної манжетки плеча з'являється біль, що посилюється під час руху, та м'язова слабкість під час відведення руки або її повороту.

Діагностика травм плечового суглоба

Діагностичні заходи спрямовані визначення виду, ступеня, характеру ушкодження. Основні методи діагностики травми плеча:

 1. Медичний огляд. Ортопед візуально оглядає місце травмування, оцінюючи зовнішні ознаки, такі як набряк, синці, деформація, зміни у положенні плеча
 2. Вивчення анамнезу, обставини травми, симптомів, характеру болю, інших факторів, які допомагають поставити діагноз
 3. Призначення інструментальних методів діагностики, таких як рентгенографія (для виявлення переломів, вивихів, підвивихів), комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія (дають більш детальне зображення кісток та м'яких тканин), УЗД (для оцінки стану сухожиль та суглобових мішків)
 4. Застосування функціональних тестів з навантаженням, що оцінюють обсяг руху, стабільність та функції плечового суглоба.

Крім того, може проводитися артроскопія, яка дозволяє лікарю побачити внутрішні структури суглоба та при необхідності виконати хірургічне втручання. Діагностика плечової травми потребує комплексного підходу з урахуванням її характеру та симптоматики.

Способи лікування травм плечового суглоба

Лікувальна тактика, що вибирається лікарем, визначається характером і тяжкістю травми. За легкої її форми достатнім буде надання першої медичної допомоги, яка передбачає:

 • спокій та обмеження активності
 • застосування холодних компресів (льоду) для зменшення набряклості та запалення у перші кілька днів після травмування
 • використання фіксувальних бандажів або шин
 • прийом протизапальних та болезаспокійливих лікарських препаратів

Використання методів консервативної терапії, таких як медикаментозне лікування, фізіотерапевтичні процедури, масажі, лікувальна фізкультура дозволяє купірувати біль, відновити рухливість суглоба. Консервативно лікуються стабільні незміщені переломи, неускладнені вивихи, надриви зв'язок, забиті місця. Застосування ЛФК показано з моменту накладення пов'язки до одужання, оскільки внаслідок травми розвивається тугорухливість суглоба, що потребує її постійної розробки.

У складних випадках показане хірургічне втручання, що гарантує повне відновлення плечового суглоба, після чого слідує курс реабілітації, що призначається лікарями клініки «Меділенд», щоб повністю забезпечити функціональність та рухливість плеча. Операція необхідна при діагностуванні нестабільних зміщених переломів, ускладнених і невправних вивихів, важкого розриву плечових зв'язок. Хірургічний метод вибирає лікар, враховуючи вигляд та складність травми.

Реабілітаційні заходи після лікування

З метою повного відновлення функціонування плечового суглоба призначаються фізіотерапевтичні процедури та комплекс вправ лікувальної фізкультури. Після зняття бандажа або шини, що фіксують травмовану руку, застосовують електрофорез лікарським препаратом, фонофорез, голкорефлексотерапію, вібромасажі, а надалі — гідротерапію, стимулювання м'язів електрострумом.

Важливо пам'ятати, що самолікування небезпечне, оскільки може спричинити ускладнення. Тому при травмуванні плечового суглоба, коли біль та скутість руху не проходить, слід негайно звернутися до ортопеда-травматолога МЦ «Меділенд» у Києві, який надасть кваліфіковану допомогу та призначить ефективне лікування після точної діагностики. Ціна лікувальних та відновлювальних процедур вказана на сайті клініки.

 

Заказать обратный звонок