або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування фіброаденоми в Києві

Автор статьи:

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Фіброаденома – найпоширеніший тип доброякісних пухлин молочних залоз. Це новоутворення щільно еластичної консистенції з рівними краями округлої або овальної форми, що формується внаслідок розростання фіброзної та залозистої тканини молочної залози. Зазвичай виникає у жінок віком від 20 до 40 років, але може також діагностуватися у підлітків та пацієнток похилого віку. За статистикою, приблизно у 10% жіночого населення України діагностують фіброаденоми у молочних залозах.

Як правило, фіброаденоми бувають поодинокими, але приблизно у 13–20% пацієнтів виникають множинні фіброаденоми, які регресують та кальцифікуються у постменопаузальному періоді. Випадки злоякісної трансформації трапляються досить рідко – лише у 1–2% жінок.

Іноді фіброаденому плутають із фіброаденоматозом. Відмінність між цими двома захворюваннями полягає в тому, що в першому випадку йдеться про пухлину в молочній залозі, а фіброаденоматозом  називається процес локального та дифузного розростання сполучної та залозистої тканини в молочній залозі.

Причини виникнення фіброаденоми

Точні причини виникнення доброякісних пухлин у молочних залозах невідомі. Вважається, що причинами розвитку фіброаденом у молочних залозах можуть бути такі:

 • Коливання рівня гормонів. Зміна гормонального фону, особливо при підвищенні рівнів естрогенів, пролактину під час менструації, вагітності та менопаузи можуть сприяти виникненню росту фіброаденоми в молочній залозі. Ці пухлини мають тенденцію збільшуватись у період виношування дитини та зменшуватись після менопаузи.
 • Генетика. Є дані, що дозволяють припустити, що спадковість відіграє роль розвитку фіброаденоми. Якщо у пацієнтки близькі родичі (особливо по материнській лінії) в анамнезі хворіли на це захворювання, то вона має вищий ризик розвитку фіброаденом у молочних залозах.
 • Замісна гормональна терапія. Деякі дослідження пов'язують використання ЗГТ із підвищеним ризиком розвитку фіброаденоми.

Стрес, неправильне харчування, шкідливі звички також є факторами ризику, проте причинний зв'язок до кінця не вивчений.

Симптоми фіброаденоми

Як правило, пухлина в молочній залозі розвивається повільно і довгий час ніяк не проявляє себе. Розпізнати фіброаденому можна за такими клінічними ознаками:

 • Пухлиноподібне утворення або локальне ущільнення у молочній залозі. Найбільш частим проявом фіброаденоми є наявність виразного пухлинного утворення або пухлини в грудях. Воно безболісне і може бути від кількох міліметрів до кількох сантиметрів у діаметрі
 • Гладка текстура. Новоутворення часто має гладку, чітко виражену текстуру і щільно-еластичну консистенцію, що дозволяє відрізнити його від здорової тканини молочної залози, що його оточує.
 • Рухливість. На відміну від ракових пухлин, фіброаденоми зазвичай рухливі й можуть легко переміщатися всередині молочної залози при пальпації.

Фіброаденоми зазвичай розвиваються в одній молочній залозі, однак у 15% випадків пухлини вражають відразу обидві молочні залози. Доброякісні пухлини такої гістологічної структури зазвичай стабільні у розмірі, але за певних обставин можуть почати зростати. Як правило, цьому сприяють вагітність, замісна гормональна терапія та прийом оральних контрацептивів. Фіброаденоми гігантських розмірів у молочній залозі (понад 5 см у діаметрі) зустрічаються в основному у вагітних і жінок, що годують. Також відомі випадки великих пухлин у молодих дівчат (ювенільні фіброаденоми). Їх характерний швидке зростання, що викликає асиметрію молочних залоз, що з двофазністю клінічного перебігу фиброаденом.

Діагностика фіброаденоми

На початковому етапі діагностики лікар вивчить медичні документи та вислухає скарги пацієнтки. Далі проводяться:

 • Клінічний огляд. Лікар виконає фізикальний огляд молочних залоз, щоб оцінити розмір, текстуру, консистенцію та рухливість новоутворення
 • Мамографія. Цей метод клініко-інструментального дослідження часто використовується для виявлення фіброаденом та диференціальної діагностики їх з іншими новоутвореннями молочної залози.
 • Ультразвукове дослідження. УЗД допомагає отримати докладні зображення тканини молочної залози та диференціювати фіброаденому від кісти (порожнини, заповненої рідиною)
 • Біопсія (Тонкоголкова аспіраційна біопсія та трепан-біопсія). З метою морфологічної верифікації та встановлення остаточного діагнозу виконується тонкоголкова аспіраційна біопсія або трипан-біопсія пухлини молочної залози. Лікар бере невеликий зразок тканини із молочної залози, який досліджують у патоморфологічній лабораторії. Біопсія дозволяє продиференціювати фіброаденому від злоякісної пухлини в молочній залозі та поставити остаточний діагноз.

Запис на прийом

Наші спеціалісти
Бугайцов Сергій Георгійович

Бугайцов Сергій Георгійович

Мамолог, онколог, онкохірург, доктор мед.наук, професор

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Запис на прийом

 

Лікування фіброаденоми

Вибір лікувальної стратегії залежить від кількох чинників. Насамперед це вік пацієнтки. Жінкам віком до 25 років, як правило, хірургічне лікування не рекомендується. Натомість застосовується тактика динамічного спостереження. Пацієнтки повинні проходити регулярні обстеження, що включають консультацію мамолога центру та УЗД молочних залоз не рідше одного разу на рік.

У жінок після 25 років доцільність хірургічного видалення пухлини визначає лікар. Основними показаннями операції є:

 • Швидке зростання новоутворення
 • Початковий розмір пухлини понад 4 см
 • Виражена асиметрія молочної залози
 • Біль, спричинений здавленням фіброаденоми навколишніх тканин
 • Підозра на малігнізацію (злоякісність) пухлини

Методи видалення фіброаденоми

Існує кілька хірургічних методик видалення доброякісних пухлин молочних залоз. Вибір виду хірургічної операції залежить від морфологічної структури та розміру новоутворення, його схильності до злоякісної трансформації та особистих переваг пацієнтки.

Секторальна резекція молочної залози

Рекомендовано при високому ризику малігнізації доброякісної пухлини молочної залози. Високу схильність до злоякісності мають філоїдні (листоподібні) фіброаденоми. У ході операції лікар видаляє новоутворення разом зі здоровими тканинами, що його оточують. Операцію проводять під загальною анестезією.

Енуклеація фіброаденоми

Більш функціонально щадне хірургічне втручання на молочній залозі.

Операція має на увазі видалення тільки самої пухлини молочної залози без висічення навколишніх тканин. Хірург може використовувати періареолярний (розріз в ділянці ареоли) або пахвовий (розріз по краю великого грудного м'яза) доступ. Операція виконується під загальною анестезією.

Кріоабляція фіброаденоми

Це мінімально інвазивна методика операції на молочній залозі є перспективною у лікуванні фіброаденом. Суть кріоабляції полягає у впливі на фіброаденому наднизькою температурою. У ході операції лікар робить невеликий прокол у шкірі молочної залози над фіброаденомою та вводить до неї зонд. Під контролем УЗД він спрямовує зонд до фіброаденоми, після чого обробляє її рідким азотом. При виконанні кріоабляції здорові тканини молочної залози не страждають. Операція виконується досить швидко, зазвичай займає менш як годину. Операція не вимагає застосування загальної анестезії та накладання швів. Пацієнтки можуть після операції повернутись до повсякденного життя.

Післяопераційний період

Строк госпіталізації залежить від обсягу виконаної операції. Найчастіше пацієнтки можуть повернутися додому того ж або наступного дня після видалення фіброаденоми молочної залози. Лікар пояснить пацієнтці, як правильно доглядати післяопераційну рану і робити перев'язки. Шви знімають за два тижні.

У післяопераційному періоді пацієнткам рекомендують:

 • Обмеження фізичних навантажень
 • Профілактику травм молочних залоз
 • Збалансоване харчування
 • Профілактику психоемоційних стресів

Після видалення фіброаденоми потрібно проходити профілактичні огляди у мамолога центру та УЗД молочних залоз.

Прогноз

Прогноз після видалення фіброаденоми є сприятливим. До 90% жінок виліковуються повністю. Формування нових фіброаденом у молочних залозах спостерігається приблизно у 10% випадків. Злоякісна трансформація фіброаденом відбувається лише у 1-2% жінок.

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»

Фіброаденома – поширена доброякісна пухлина молочної залози, яка виникає переважно у жінок репродуктивного віку. Знання симптомів причин видів діагностики та варіантів лікування фіброаденоми молочної залози має важливе значення для всіх жінок. Якщо ви підозрюєте, що у вас є фіброаденома, або турбуєтеся про здоров'я своїх молочних залоз, дуже важливо якнайшвидше звернутися за спеціалізованою медичною допомогою.

У МЦ Меділенд у Києві виявленням та лікуванням пухлини молочних залоз займаються досвідчені лікарі-мамологи. Застосування сучасного діагностичного обладнання та передових методик лікування дозволяє їм досягати оптимальних результатів. Щоб уточнити вартість операції з видалення фіброаденоми або задати будь-які інші питання, заповніть форму зворотного зв'язку або подзвоніть за телефоном, вказаним на сайті.

 

Запис на прийом


Заказать обратный звонок