Болючість сосків може виникати внаслідок нормальних гормональних змін в організмі жінок після овуляції або під час вагітності. Однак, іноді цей симптом свідчить про наявність патології. З цієї статті ви дізнаєтесь, чому болять соски, коли варто звернути на таку проблему особливу увагу.
Біль в сосках - поширений стан. Епідеміологічні дослідження показують, що з ним стикаються до 70% жінок у якийсь період свого життя. Приблизно третина повідомляє, що дискомфорт у грудях настільки сильний, що призводить до порушення сну.
Болючість сосків часто є наслідком фізіологічних процесів, що відбуваються в організмі, і через деякий час проходить самостійно. Однак приблизно у 15% випадків цей стан потребує лікування. Експерти медичного центру «Меділенд» постаралися зібрати всю актуальну інформацію про можливі причини болю в сосках, а також про тривожні симптоми, при яких варто звернутися до лікаря.
Фізіологічні причини болю в сосках
Болючість сосків молочної залози може бути зумовлена факторами, не пов'язаними з розвитком будь-яких захворювань. До них належать:
- період статевого дозрівання
- гормональні зміни, зумовлені менструальним циклом
- менопауза (згасання репродуктивної функції)
- вагітність та зміна рівня гормонів в організмі жінки в цей період
- грудне вигодовування - при перших докладаннях дитини до грудей соски часто подразнюються, тріскаються, кровоточать і болять
- передменструальний синдром
- бюстгальтер, що погано сидить, який здавлює груди
- неправильно підібраний спортивний топ, що недостатньо підтримує груди при фізичних вправах (наприклад, під час бігу)
- подразнення сосків одягом
- механічна травма грудей
Іноді біль у ділянці сосків турбує жінок, які приймають гормональні препарати. Дослідження показують, що замісна терапія у постменопаузі може призводити до хворобливості грудей.
Патологічні причини болю в сосках
Іноді болючість сосків у жінок пов'язана з більш серйозними причинами ніж передменструальний синдром або овуляція. До них належать:
- Мастит при грудному вигодовуванні. Характеризується розвитком запального процесу внаслідок застою молока та проникнення у молочну залозу інфекції. Жінки відчувають біль у грудях, що розпирає, вони стають червоними та теплими на дотик. Підіймається температура тіла, запалюються лімфатичні вузли у пахвовій області. Запальний процес лікується антибіотиками. Абсцес потребує хірургічного втручання
- Нелактаційний мастит. Запалення молочної залози, що виникає у жінок, які не годують. Симптоми схожі з маститом при лактації - біль (нерідко в ділянці сосків), набряк і почервоніння грудей, підвищення температури тіла
- Запальний рак молочної залози. Агресивна, злоякісна пухлина, що швидко зростає. Основні симптоми: сплощення або втягування соска, набряк, почервоніння шкіри, поява симптому «апельсинової кірки». Зустрічається приблизно 1-5% всіх випадків раку молочної залози
- Рак Педжета. Злоякісна пухлина, що вражає шкіру та протоки соска. Колючий біль у цьому випадку є типовим симптомом. Сосок і ареола покриваються лусочками та виразками. Пізніше з'являються гнійні чи кров'янисті виділення
- Внутрішньопротокова папілома. Доброякісні утворення, що виникають внаслідок розростання епітелію молочних проток. Захворювання характеризується кров'янистими та сукровичними виділеннями з сосків та їх болючістю. Основна причина виникнення внутрішньопротокової папіломи – порушення гормонального балансу
Це найпоширеніші, але не всі можливі патологічні причини болю в сосках. Щоб поставити точний діагноз, лікар повинен вивчити симптоматику та історію хвороби, а також провести комплексне обстеження пацієнта.
Ціни на послуги
Що саме ви відчуваєте?
У кожному випадку болючість в області сосково-ареолярного комплексу проявляється по-різному. Деякі жінки скаржаться на те, що соски болять часом, тільки тоді, коли їх чіпаєш. Інші говорять про постійний дискомфорт, що посилюється у певних випадках (наприклад, при носінні бюстгальтера). Крім цього, можуть бути:
- біль, що пульсує, коле
- різка чутливість при натисканні або дотику
- біль, що локалізується в середині соска або зачіпає ареолу
- свербіж та печіння
Найточніший опис клінічних симптомів допомагає мамологу визначити причину болю в сосках і поставити правильний діагноз..
Болять соски – коли звертатися до лікаря?
Якщо соски стають болючими, важливо звернути увагу на зовнішній вигляд молочних залоз та будь-які інші симптоми, які можуть вказувати на розвиток захворювання. До них належать:
- зміна форми або структури молочних залоз
- ущільнення у молочній залозі
- почервоніння грудей, набряк, поява симптому «апельсинової кірки» на шкірі
- тріщини, виразка соска
- зміна його форми (сплощення, втягування)
- вени, що проступають на шкірі молочної залози
- виділення із сосків (сукровичні, кров'яні, гнійні)
- збільшення пахвових чи надключичних лімфатичних вузлів
- підвищення температури тіла
При появі одного або кількох таких симптомів необхідно записатись на консультацію до мамолога.
Боль в сосках - діагностика в МЦ «Меділенд» в Києві
Мамолог центру вислухає скарги пацієнтки, вивчить історію хвороби та проведе фізикальний огляд. Додатково можуть бути призначені лабораторні аналізи, що визначають рівні гормонів, збудників інфекційних захворювань та інших захворювань у крові. За потреби в МЦ «МЕДІЛЕНД» пацієнтка пройде мамографію, УЗД, КТ та МРТ.
Хоча біль у сосках найчастіше не є ознакою серйозної проблеми зі здоров'ям, дуже важливо виключити можливі патологічні причини дискомфорту. Досвідчені лікарі МЦ «Меділенд» у Києві проведуть комплексну діагностику та при необхідності призначать ефективне лікування. Щоб записатись на консультацію, зателефонуйте або заповніть форму зворотного зв'язку на сайті.