або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Болючість сосків

Автор статьи:

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Болючість сосків може виникати внаслідок нормальних гормональних змін в організмі жінок після овуляції або під час вагітності. Однак, іноді цей симптом свідчить про наявність патології. З цієї статті ви дізнаєтесь, чому болять соски, коли варто звернути на таку проблему особливу увагу.

Біль в сосках - поширений стан. Епідеміологічні дослідження показують, що з ним стикаються до 70% жінок у якийсь період свого життя. Приблизно третина повідомляє, що дискомфорт у грудях настільки сильний, що призводить до порушення сну.

Болючість сосків часто є наслідком фізіологічних процесів, що відбуваються в організмі, і через деякий час проходить самостійно. Однак приблизно у 15% випадків цей стан потребує лікування. Експерти медичного центру «Меділенд» постаралися зібрати всю актуальну інформацію про можливі причини болю в сосках, а також про тривожні симптоми, при яких варто звернутися до лікаря.

Фізіологічні причини болю в сосках

Болючість сосків молочної залози може бути зумовлена ​​факторами, не пов'язаними з розвитком будь-яких захворювань. До них належать:

 • період статевого дозрівання
 • гормональні зміни, зумовлені менструальним циклом
 • менопауза (згасання репродуктивної функції)
 • вагітність та зміна рівня гормонів в організмі жінки в цей період
 • грудне вигодовування - при перших докладаннях дитини до грудей соски часто подразнюються, тріскаються, кровоточать і болять
 • передменструальний синдром
 • бюстгальтер, що погано сидить, який здавлює груди
 • неправильно підібраний спортивний топ, що недостатньо підтримує груди при фізичних вправах (наприклад, під час бігу)
 • подразнення сосків одягом
 • механічна травма грудей

Іноді біль у ділянці сосків турбує жінок, які приймають гормональні препарати. Дослідження показують, що замісна терапія у постменопаузі може призводити до хворобливості грудей.

Патологічні причини болю в сосках

Іноді болючість сосків у жінок пов'язана з більш серйозними причинами ніж передменструальний синдром або овуляція. До них належать:

 1. Мастит при грудному вигодовуванні. Характеризується розвитком запального процесу внаслідок застою молока та проникнення у молочну залозу інфекції. Жінки відчувають біль у грудях, що розпирає, вони стають червоними та теплими на дотик. Підіймається температура тіла, запалюються лімфатичні вузли у  пахвовій області. Запальний процес лікується антибіотиками. Абсцес потребує хірургічного втручання
 2. Нелактаційний мастит. Запалення молочної залози, що виникає у жінок, які не годують. Симптоми схожі з маститом при лактації - біль (нерідко в ділянці сосків), набряк і почервоніння грудей, підвищення температури тіла
 3. Запальний рак молочної залози. Агресивна, злоякісна пухлина, що швидко зростає. Основні симптоми: сплощення або втягування соска, набряк, почервоніння шкіри, поява симптому «апельсинової кірки». Зустрічається приблизно 1-5% всіх випадків раку молочної залози
 4. Рак Педжета. Злоякісна пухлина, що вражає шкіру та протоки соска. Колючий біль у цьому випадку є типовим симптомом. Сосок і ареола покриваються лусочками та виразками. Пізніше з'являються гнійні чи кров'янисті виділення
 5. Внутрішньопротокова папілома. Доброякісні утворення, що виникають внаслідок розростання епітелію молочних проток. Захворювання характеризується кров'янистими та сукровичними виділеннями з сосків та їх болючістю. Основна причина виникнення внутрішньопротокової папіломи – порушення гормонального балансу

Це найпоширеніші, але не всі можливі патологічні причини болю в сосках. Щоб поставити точний діагноз, лікар повинен вивчити симптоматику та історію хвороби, а також провести комплексне обстеження пацієнта.

Наші спеціалісти
Бугайцов Сергій Георгійович

Бугайцов Сергій Георгійович

Мамолог, онколог, онкохірург, доктор мед.наук, професор

Желтонозька Юлія Борисівна

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Що саме ви відчуваєте?

У кожному випадку болючість в області сосково-ареолярного комплексу проявляється по-різному. Деякі жінки скаржаться на те, що соски болять часом, тільки тоді, коли їх чіпаєш. Інші говорять про постійний дискомфорт, що посилюється у певних випадках (наприклад, при носінні бюстгальтера). Крім цього, можуть бути:

 • біль, що пульсує, коле
 • різка чутливість при натисканні або дотику
 • біль, що локалізується в середині соска або зачіпає ареолу
 • свербіж та печіння

Найточніший опис клінічних симптомів допомагає мамологу визначити причину болю в сосках і поставити правильний діагноз..

Болять соски – коли звертатися до лікаря?

Якщо соски стають болючими, важливо звернути увагу на зовнішній вигляд молочних залоз та будь-які інші симптоми, які можуть вказувати на розвиток захворювання. До них належать:

 • зміна форми або структури молочних залоз
 • ущільнення у молочній залозі
 • почервоніння грудей, набряк, поява симптому «апельсинової кірки» на шкірі
 • тріщини, виразка соска
 • зміна його форми (сплощення, втягування)
 • вени, що проступають на шкірі молочної залози
 • виділення із сосків (сукровичні, кров'яні, гнійні)
 • збільшення пахвових чи надключичних лімфатичних вузлів
 • підвищення температури тіла

При появі одного або кількох таких симптомів необхідно записатись на консультацію до мамолога.

Боль в сосках - діагностика в МЦ «Меділенд» в Києві

Мамолог центру вислухає скарги пацієнтки, вивчить історію хвороби та проведе фізикальний огляд. Додатково можуть бути призначені лабораторні аналізи, що визначають рівні гормонів, збудників інфекційних захворювань та інших захворювань у крові. За потреби в МЦ «МЕДІЛЕНД» пацієнтка пройде мамографію, УЗД, КТ та МРТ.

Хоча біль у сосках найчастіше не є ознакою серйозної проблеми зі здоров'ям, дуже важливо виключити можливі патологічні причини дискомфорту. Досвідчені лікарі МЦ «Меділенд» у Києві проведуть комплексну діагностику та при необхідності призначать ефективне лікування. Щоб записатись на консультацію, зателефонуйте або заповніть форму зворотного зв'язку на сайті.


Заказать обратный звонок