Грудне годування - природний спосіб харчування новонародженого. Його рекомендується практикувати до досягнення дитиною 2-річного віку, навіть попри те, що після 6-го місяця у його раціон входить тверда їжа. Хоча процес годування грудьми дуже корисний для малюка, він не завжди протікає гладко. Одна з проблем, яка може виникнути у молодої мами під час грудного вигодовування – це застій молока.
Лактостаз розвивається внаслідок неповного випорожнення грудей. Зазвичай таке трапляється на початковому етапі лактації, приблизно між 2-м та 10-м днем після пологів. У цей період вироблення молока значно зростає, що призводить до закорковування молочних проток. Але лактостаз може розвинутись і в пізніший час через неправильне прикладання немовляти до грудей та інших причин.
Чому відбувається застій молока?
Причини лактостазу можуть бути різними, і їхнє розуміння – це перший крок до нормалізації процесу лактації. До найпоширеніших факторів, що призводять до застою молока, належать:
- Помилки при грудному вигодовуванні. Одним із ключових елементів процесу лактації є правильний спосіб прикладання малюка до грудей. Через помилки в техніці годування молочні залози можуть випорожнюватися не повністю, що провокує лактостаз.
- Годування переважно однією з грудей. Такий підхід супроводжується надмірним виробленням молока в одній молочній залозі та його застоєм в іншій
- Не часте годування. Тривалі перерви між прикладанням до грудей призводять до лактостазу. Найчастіше така ситуація виникає, якщо дитині додатково дають суміш.
- Емоційні чинники. Стрес та надмірна втома можуть негативно вплинути на процес лактації та сприяти застою молока.
- Травма грудей. Здавлювання молочних залоз занадто тісним бюстгальтером або удар у молочну залозу іноді стають причиною механічного закорковування молочних проток
- Раптові зміни у режимі. Різке відлучення дитини від грудей або перехід на не часте годування теж є причинами розвитку лактостазу
Розуміння цих факторів має допомогти жінці, що годує відповідним чином скоригувати техніку лактації та щоденні звички, щоб знизити ймовірність застою молока.
Симптоми лактостазу
Найбільш поширеними симптомами закорковування молочних проток є:
- Біль та дискомфорт. Болючість молочних залоз часто супроводжується відчуттям тяжкості та переповнення грудей
- Набряк. При лактостазі груди наливаються, стають щільними через застій молока.
- Порушення відтоку. Молоко тече дуже тонким струмком або зовсім не виділяється як при годівлі, так і при спробі зціджування
- Ущільнення у грудях. Через переповнення певних часток молочних залоз молоком вони стають щільними при пальпації
- Висока температура тіла. Лактостаз може призводити до розвитку серйознішого захворювання, яке називається мастит. Це запальний процес у молочній залозі, що супроводжується сильним болем, почервонінням і підвищенням температури шкіри, лихоманкою. При виникненні цих симптомів слід звернутися до лікаря
Раннє розпізнавання проявів лактостазу дозволяє вчасно вжити заходів та нормалізувати процес грудного вигодовування без ризику серйозніших ускладнень.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ МАМОЛОГА
Консультація мамолога первинна 950 грн Консультація мамолога повторна 880 грн Консультація мамолога д.м.н., професора первинна 1 350 грн Консультація мамолога д.м.н., професора повторна 1 200 грн Консультація провідного мамолога первинна 1 350 грн Консультація провідного мамолога повторна 1 200 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Встановлення голки Mark Mark Slim в пухлину молочної залози під контролем УЗД в передопераційному періоді 4 500 грн Зціджування молочних залоз 500 грн Постановка біологічного маркера Ultra Clip II в пухлину молочної залози 7 450 грн
- ВАРТІСТЬ МАМОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Білатеральна резекція молочної залози тунельним доступом з реконструкцією місцевими тканинами від 55 000 грн Видалення внутрішньопротокової папіломи молочної залози від 35 000 грн Видалення гематоми молочної залози від 20 000 грн Видалення додаткової дольки молочной залози від 20 000 грн Видалення папілом ареоли та соска від 4 500 грн Видалення фіброаденом молочной залози від 25 000 грн Висічення кіст молочних залоз від 25 000 грн Висічення ліпоми, атероми молочної залози та області грудей від 6 650 грн Лампектомія однієї молочної залози з лімфаденектомією від 35 000 грн Мамопластика від 34 700 грн Вскриття абсцессу молочної залози від 8 500 грн Радикальна квадрантектомія однієї молочної залози з лімфаденектомією від 38 000 грн Радикальна секторальна резекція однієї молочної залози з лімфаденектомією від 38 000 грн Секторальна резекція молочної залози тунельним доступом з реконструкцією місцевими тканинами від 30 000 грн
Профілактика лактостазу
Профілактика застою молока – важливий елемент управління процесом лактації. Головне – регулярно годувати дитину грудьми або зціджуватись. Це допомагає підтримувати постійний приплив молока та запобігає його скупченню в молочних залозах. Не менш важлива правильна техніка годування, коли дитина може повністю спорожняти груди. Зміна становища дитини під час докладання до грудей допомагає рівномірному випорожненню різних її частин, що важливо для запобігання застою молока.
Жінці слід уникати носіння тісного одягу та бюстгальтерів, які можуть здавлювати груди та провокувати закорковування молочних проток. Здоровий спосіб життя, що включає збалансоване харчування та достатнє вживання рідини, а також уникнення стресів та великих фізичних навантажень позитивно впливають на процес лактації.
Не менш важливими є регулярні огляди у консультанта з грудного вигодовування або лікаря. Вони допомагають виявити потенційні проблеми на ранній стадії та вчасно вжити заходів щодо нормалізації процесу годування груддю.
Лікування лактостазу
Продовження грудного вигодовування - найкращий спосіб позбутися застою молока. Тому потрібно давати малюкові смоктати груди частіше, ніж зазвичай. Починати годувати необхідно тими грудьми, де є застій. Найкраще розташувати дитину так, щоб її підборіддя або ніс знаходилися на тій стороні, де спостерігається закорковування молочних проток.
Дуже корисна поза для годування «під руки», оскільки лактостаз частіше виникає у бічних частках молочних залоз. Поки малюк смокче, груди потрібно акуратно масажувати. При застої молока перед годуванням можна прийняти теплий душ. Якщо вжиті заходи не допомагають, необхідно зцідити молоко за допомогою молоковідсмоктувача.
Лактостаз, який не проходить протягом двох днів, – це привід звернення до лікаря. Крім того, консультація лікаря знадобиться з появою таких симптомів, як погіршення загального самопочуття, висока температура, сильний біль та почервоніння шкіри молочних залоз, збільшення лімфатичних вузлів у пахвових областях. Цей стан може вимагати медикаментозного лікування. Фахівці медичного центру «Меділенд» у Києві допоможуть визначити причину лактостазу та нормалізувати процес годування груддю. Щоб записатись на консультацію лікаря, скористайтесь формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.