Миготлива аритмія: причини, методи лікування та профілактика
Миготлива аритмія, або фібриляція передсердь, - поширене порушення ритму серця, при якому передсердя скорочуються нерегулярно та надмірно швидко (понад триста ударів за хвилину). Це призводить до того, що серце не може ефективно перекачувати кров у шлуночки й далі організмом. Така патологія вважається однією з найпоширеніших серед хвороб серцево-судинної системи. Ризик розвитку захворювання збільшується з віком, досягаючи максимуму у літніх людей.
Чому виникає миготлива аритмія передсердь
При серцевій миготливій аритмії скорочення шлуночків відбувається зі звичайною частотою, а передсердь – в аномально прискореному ритмі, що призводить до порушення кровопостачання органів та застою крові з наступними серйозними ускладненнями. Причини патології криються в органічних змінах роботи серцевого м'яза або викликані дисфункцією решти фізіологічних систем організму. У першому випадку фібриляція передсердь обумовлена ішемією, недостатністю мітрального клапана, атеросклерозом, іншими захворюваннями серця та судин, а в другому – патологіями легень та щитоподібної залози, ожирінням, хронічною нирковою недостатністю, нічним апное, цукровим діабетом, гіпертонією.
Симптоматика миготливої аритмії
Захворювання може приймати первинну, пароксизмальну, або хронічну форми, або таку, що прибуває (удвічі збільшує ризик смертності), проте нерідко протікає без будь-яких симптомів, виявляючись лише під час проведення електрокардіограми. Ознаки миготливої аритмії:
- нерівномірний пульс
- прискорене серцебиття (тахікардія)
- задишка або відчуття нестачі повітря
- втома та слабкість
- запаморочення або непритомність внаслідок недостатнього кровопостачання мозку
- дискомфорт та біль за грудиною
- різке падіння артеріального тиску
- підвищена пітливість
- почуття страху та паніки під час нападу
Такі симптоми не варто ігнорувати і якнайшвидше звернутися за консультацією до кардіолога.
У чому особливості захворювання під час вагітності
Під час виношування дитини серцево-судинна система жінки зазнає суттєвих змін, що впливають на діяльність серця, що провокує або посилює миготливу аритмію, здатну викликати кисневе голодування плода, що росте. Тому майбутній мамі рекомендується постійно перебувати під наглядом лікаря-кардіолога. Приступи фібриляції передсердь у вагітної жінки супроводжуються такими симптомами, як:
- задишка та запаморочення
- біль, що пульсує у скронях
- нестача повітря та туман перед очима
- нестабільність серцевого ритму
У разі тривалого токсикозу, анемії, психоемоційних розладів, нестачі в організмі таких елементів, як калій, магній, залізо, йод, відбувається погіршення патологічного стану, особливо у жінок з хронічними захворюваннями.
Ускладнення при миготливій аритмії передсердь
Патологія роботи серця небезпечна своїми ускладненнями, які викликають інвалідність чи смертельний результат. До них належать:
- утворення тромбів, які при попаданні в кровотік викликають закоркування кровоносної судини, що може призвести до інсульту, інфаркту, раптової зупинки серця.
- серцева недостатність
- синдром слабкості синусового вузла, що призводить до аритмії або навіть зупинки серця
- кардіоміопатія, індукована тахікардією, яка викликає патологічні зміни у структурі та функції міокарда
- фібриляція шлуночків, що призводить до зупинки серця
Під час фібриляції передсердь у півтора раза збільшується ризик смерті від інших хвороб серцево-судинної системи.
Перша медична допомога під час нападу
Якщо ознаки миготливої аритмії з'явилися вперше, слід негайно викликати швидку допомогу, випити п'ятдесят крапель корвалолу чи валокордину, прийняти напівлежачу позу на спині, забезпечивши підтримку голови та шиї. Лікар за допомогою електрокардіограми зафіксує порушення серцевого ритму, причому важливо усунути напад протягом двох діб. При повторенні такого стану, якщо пацієнт уже спостерігається у лікаря, необхідно вчасно прийняти призначені лікарські препарати.
Діагностика та лікування постійної фібриляції передсердь
З появою перших ознак захворювання рекомендується отримати консультацію кардіолога, щоб визначитися з варіантом лікування та встановити причину збою ритму серця. Для встановлення точного діагнозу після збору анамнезу, візуального огляду фахівці МЦ «Меділенд» у Києві застосовують інструментальні та лабораторні методи обстеження:
- електрокардіографію (ЕКГ), що дозволяє виявити характерні ознаки безладних електричних імпульсів у передсердях
- добове моніторування ЕКГ за методом Холтера із записом електрокардіограми протягом доби та фіксацією на ній рідкісних епізодів прояву хвороби
- ехокардіографію для візуалізації структур серця та оцінки їх функції
- рентгенографію
- гормональні тести
- дослідження крові та сечі
Крім того, лікар призначає навантажувальний тест за допомогою тренажера для оцінювання функціонального стану серцевого м'яза.
Вибір схеми лікування залежить від частоти та тривалості нападів хвороби, наявності супутніх захворювань. Зараз використовуються дві лікувальні тактики: перша спрямована на відновлення та підтримання нормального синусового ритму, а друга – на зниження частоти шлуночкових скорочень. Кардіолог може призначити антиаритмічні засоби, що нормалізують регулярний ритм серця, антикоагулянти для запобігання тромбоемболічних ускладнень. Метод та спосіб лікування визначає виключно кваліфікований лікар після вивчення результатів обстеження з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта та постановки діагностики.
Профілактика та рекомендації
Зниження ризику миготливої аритмії досягається шляхом дотримання рухомого способу життя, раціонального харчування з включенням до меню круп, овочів та фруктів, багатих на калій, магній, цинк. Важливо постійно контролювати свій пульс, артеріальний тиск, вміст холестерину у крові. При появі ознак аритмії звертайтеся за професійною консультацією до фахівців МЦ «Меділенд» Києві.