Рак щитоподібної залози - відносно рідкісне захворювання. Близько 80% осередкових уражень органа виявляються випадково після видалення частини або всієї щитоподібної залози, що проводиться за іншими показаннями, і не мають гістопатологічних ознак злоякісності. Разом з цим тиреоїдний рак є найпоширенішим онкозахворюванням, що вражає залози внутрішньої секреції. Жінки страждають від нього вчетверо частіше, ніж чоловіки. Хворобу діагностують переважно у пацієнтів старшого віку, лише 20% випадків припадає на людей віком до 30 років.
Рак щитоподібної залози виліковний, якщо виявляється на ранній стадії. Тому важливо вміти розпізнавати ознаки цього захворювання та своєчасно звертатися до лікаря. Досвідчені онкологи МЦ «Меділенд» проведуть комплексне обстеження та за потреби складуть персоналізований терапевтичний план.
Причини та фактори ризику
Найбільш важливим причинним фактором навколишнього середовища, що підвищує ймовірність захворювання на рак щитоподібної залози, є дефіцит йоду в раціоні. Нестача йоду та пов'язаний з цим ендемічний зоб сприяють розвитку фолікулярної форми раку щитоподібної залози. З іншого боку, надмірне вживання йоду збільшує ймовірність розвитку папілярного раку.
Спадковість відіграє значну роль головним чином при медулярному раку. З цієї причини пацієнтам із сімейною історією зазначеного захворювання рекомендується пройти генетичний скринінг.
До додаткових факторів ризику, що збільшують ймовірність розвитку тиреоїдного раку, належать:
- жіноча стать
- вік старше 40 років
- вплив іонізувального випромінювання (опромінення голови та шиї, особливо у дитячому віці, дія забрудненого радіацією навколишнього середовища)
- сімейний анамнез множинної ендокринної неоплазії
- синдроми Пендрета, Каудена, Гарднера та сімейного аденоматозного поліпозу.
- мутація протогена RET (медулярна форма захворювання)
Види раку щитоподібної залози
Розрізняють такі види раку щитоподібної залози:
- Папілярний. Найбільш поширений тип (до 80% випадків). Росте повільно, метастазує в паренхіму залози та лімфатичні вузли, пухлинні клітини поглинають йод, прогноз сприятливий
- Фолікулярний. Другий за поширеністю, може вражати кровоносні судини та метастазувати в легені та кістки. Клітини поглинають йод, прогноз сприятливий
- Медулярний. Виникає з парафолікулярних (клітин) щитоподібної залози. Може бути частиною генетичних синдромів, таких як множинні ендокринні неоплазії (MEN). Розвивається швидко, метастазує у віддалені лімфатичні вузли, клітини не абсорбують йод, прогноз залежить від форми захворювання
- Анапластичний. Найагресивніший тип. Росте дуже швидко, схильний до локальної інфільтрації трахеї та раннього метастазування через кров чи лімфу, клітини не поглинають йод, прогноз несприятливий
Рідше зустрічаються плоскоклітинна карцинома, лімфома та саркома.
Симптоми раку щитоподібної залози
На ранній стадії захворювання може ніяк не проявляти себе. Першою ознакою раку може стати вузлик, випадково виявлений при ультразвуковому дослідженні, що проводиться з інших причин, або безболісне утворення, що пальпується на шиї.
При швидкому прогресуванні хвороби збільшується окружність шиї, що відбувається не тільки внаслідок зростання самої пухлини, але і внаслідок набряку, а на пізніх стадіях — через збільшення регіонарних лімфатичних вузлів. Також можуть спостерігатися такі симптоми, як:
- біль у шиї, який може віддавати у вухо
- зміна тембру голосу та захриплість, що виникають в результаті механічного тиску пухлини на структури мовного апарату або нерви, що відповідають за фонацію
- порушення ковтання, що постійно наростає
- болі в кістках (на дуже пізніх стадіях)
Хоча рак найчастіше виникає у пацієнтів з еутиреозом (нормальним функціонуванням щитоподібної залози), можуть спостерігатися і симптоми гіпотиреозу:
- апатія
- відчуття втоми
- слабкість та сонливість
- проблеми з концентрацією уваги
- порушення пам'яті
- депресія та дратівливість
- непереносність холоду
- хронічні закрепи
- суха, холодна, бліда шкіра
- підшкірні набряки
- ламкість волосся
- синусова брадикардія
- порушення менструального циклу
У деяких випадках розвиток раку супроводжується симптомами гіпертиреозу, такими як:
- гіперактивність
- підвищене потовиділення
- непереносність спеки
- прискорене серцебиття
- задишка
- почуття слабкості
- втрата ваги, попри підвищений апетит
- тремор рук
- тепла та волога шкіра
- безсоння
З появою вищеописаних симптомів, які довго не проходять, необхідно обов'язково проконсультуватися з ендокринологом.
Діагностика раку щитоподібної залози
Основним і найбільш часто виконуваним візуалізаційним тестом діагностики змін щитоподібної залози є УЗД. Використовуючи сучасне обладнання, досвідчені сонографісти МЦ «Меділенд» виявляють навіть дрібні відхилення від норми. Ракова пухлина на УЗД найчастіше виглядає як солідне, гіпоехогенне, добре васкуляризоване утворення з нерівними контурами. За результатами ультразвукового дослідження ендокринолог визначає ймовірність злоякісного ураження та при необхідності призначає тонкоголкову аспіраційну біопсію для визначення гістологічної структури пухлини.
Для визначення метастазів призначають КТ чи МРТ. Ще одним важливим тестом є сцинтиграфія щитоподібної залози з використанням йоду-131, а в деяких випадках – сцинтиграфія всього тіла. Для виявлення раку також проводяться лабораторні дослідження: оцінка рівня кальцитоніну та кальцію у сироватці крові, визначення рівня гормонів ТТГ, Т3 та Т4. Молекулярна генетична діагностика використовується для виявлення клітинних мутацій, особливо у випадках медулярного раку.
Як лікують рак щитоподібної залози
Лікування тиреоїдного раку вимагає комплексного підходу, який включає поєднання декількох протипухлинних методик для досягнення найкращого терапевтичного результату. План лікування розробляється індивідуально та враховує вид та стадію раку, а також загальний стан здоров'я пацієнта.
Онкохірургія
Основним методом лікування є повне видалення щитоподібної залози. У поодиноких випадках хірург може прийняти рішення про часткову гемітиреоїдектомію, тобто видалити тільки одну частку з перешийком.
У ході тотальної тиреоїдектомії також вирізають регіонарні лімфовузли центрального відділу шиї (передгортанні, претрахеальні, паратрахеальні та паращитоподібні), що дозволяє знизити ризик рецидиву захворювання. Одно- або двостороннє висічення латеральних вузлів шиї показано, коли при фізикальному огляді або УЗД виявляють їх збільшення, що вказує на наявність метастазів, або при позитивному результаті біопсії тонкоголкової.
Хірургічна операція ефективна на ранніх стадіях раку, однак, вона може призводити до ускладнень, наприклад, пошкодження гортанних нервів або паращитоподібних залоз, які відіграють важливу роль в обміні кальцію.
Терапія радіоактивним йодом
Ізотопна терапія йодом-131 є основним допоміжним методом лікування фолікулярного та папілярного раку щитоподібної залози. Пацієнтам вводять великі дози тироксину для блокування секреції ТТГ. Завдяки терапії радіойодом мікрометастази, які не можуть бути виявлені за допомогою діагностичних тестів, можуть не зростати протягом багатьох років (або ніколи). Радіойодтерапія також може застосовуватися з паліативною метою на пізніх стадіях захворювання.
Гормональна терапія
Лікування гормонами щитоподібної залози призначається в таких цілях:
- як замісна терапія, заповнення гормонального дефіциту та запобігання розвитку гіпотиреозу після видалення залози (пацієнтам призначають L-тироксин (Euthyrox)
- Еутирокс у супресивній дозі призначають для зниження рівня ТТГ, оскільки цей гормон може провокувати зростання залишкових ракових клітин.
Променева терапія
Дистанційне опромінення області шиї та середостіння показано при:
- недиференційованому та анапластичному раку
- диференційованому раку після неповної резекції та неможливості провести радикальну тиреоїдектомію або ад'ювантне лікування радіоактивним йодом
- медулярному раку після часткової резекції
На пізніх стадіях захворювання радіотерапія може застосовуватися з паліативною метою для зменшення розміру пухлини та полегшення стану пацієнта.
Хімієтерапія
Науково документованих показань до хімієтерапії при диференційованому раку та медулярному раку щитоподібної залози немає. Сьогодні відбувається активна розробка молекулярно-спрямованих (таргетних) препаратів, які можуть відкрити нові можливості у лікуванні тиреоїдного раку.
Скільки живуть із раком щитоподібної залози
Прогноз для хворих на диференційований рак після відповідного лікування (хірургічного та ад'ювантного лікування радіоактивним йодом) дуже хороший. 10-річне виживання при папілярному раку становить понад 90%, при фолікулярному – від 85 до 90%. У пацієнтів з раком на ранній стадії (невеликі ураження, обмежені щитоподібною залозою) можливе повне одужання.
Реабілітація та подальше спостереження
Реабілітаційний період після операції включає такі етапи:
- Гормонозамінна терапія, спрямована на підтримку необхідного рівня гормонів.
- Регулярні медичні огляди кожні 6-12 місяців, що включають ультразвукові дослідження та аналізи крові на ТТГ та тиреоглобулін, який виступає в ролі онкомаркера.
- Супресивна терапія L-тироксином: призначається пацієнтам з високим ризиком рецидиву для зниження рівня ТТГ та запобігання росту ракових клітин.
Не менш важливо дотримуватися збалансованої дієти з достатнім вмістом йоду, уникати надмірного стресу та регулярно відвідувати ендокринолога та онколога для контролю стану здоров'я.
Профілактика раку щитоподібної залози
Для підтримки здоров'я щитоподібної залози важливо забезпечити організм достатньою кількістю йоду. Обов'язкове йодування кухонної солі дозволяє більшості людей одержувати необхідну норму цього мікроелемента. Крім цього, рекомендується включати в раціон продукти, багаті на йод, такі як морська риба. Вагітним і жінкам, що годують, рекомендується додатковий прийом йоду в формі таблеток для підтримки нормальної роботи залози та запобігання дефіциту.
Достатнє споживання йоду знижує ризик розвитку захворювань, таких як паренхіматозний зоб, вузли та фолікулярний рак. Ще один важливий аспект профілактики – відмова від куріння, оскільки доведено зв'язок між курінням та появою вузлових утворень.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві
Як великий багатопрофільний медичний центр «Меділенд» має у своєму розпорядженні все необхідне сучасне обладнання для ранньої діагностики та успішного лікування раку щитоподібної залози. Пацієнтів приймають досвідчені онкологи, які використовують актуальні європейські терапевтичні протоколи. Щоб уточнити ціну лікування та записатися на прийом до ендокринолога, скористайтеся формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером, що вказаний на сайті.