Рак підшлункової залози займає 9-те місце за поширеністю злоякісних пухлин у чоловіків і 10-місце у жінок. Попри те, що це не дуже часто діагностований вид раку (становить лише 3% у загальній структурі), він належить до одного зі смертельних онкозахворювань.
Злоякісні новоутворення підшлункової залози розвиваються дуже повільно. Від початку хвороби до встановлення діагнозу може пройти 12-16 років. Висока смертність пацієнтів із цим видом раку обумовлена тим, що він зазвичай виявляється на пізній стадії, коли повна хірургічна резекція вже неможлива. Тому дуже важливо періодично проходити профілактичні обстеження, а при появі будь-яких тривожних ознак слід відразу ж звертатися до лікаря. МЦ «Меділенд» в Києві має у своєму розпорядженні все необхідне обладнання для раннього виявлення онкозахворювань.
Ціни на послуги
Причини та фактори ризику
Точні причини розвитку захворювання невідомі, проте вчені виділяють фактори ризику, що збільшують ймовірність його виникнення. До них належать:
- куріння - ризик розвитку пухлини прямо пропорційний кількості сигарет, що викурюються.
- ожиріння - збільшення ІМТ на 5 кг/м2 супроводжується підвищенням ймовірності виникнення раку близько 10%
- хронічний панкреатит - є причиною розвитку ракових пухлин підшлункової залози у 5% випадків
- вплив хімічних речовин - хлорованих бікарбонатних розчинників, нікелю, з'єднань нікелю і хрому, кремнієвого пилу
- неправильне харчування - споживання великої кількості насичених жирів, оброблених продуктів та червоного м'яса є значущим фактором ризику
- спадковість - відповідальна більш ніж за 10% раку підшлункової залози
- генетичні синдроми - Пейтца-Егерса, Лінча, Лі-Фраумені, FAMMM, атаксії-телеангіектазії, сімейний аденоматозний поліпоз
- інфікування H. pylori, вірусами гепатиту B та С (HBV, HCV)
- цукровий діабет
Слід наголосити, що куріння є одним із найбільш значущих факторів ризику виникнення раку підшлункової залози. У чоловіків захворювання діагностується дещо частіше, ніж у жінок. Однак останні десятиліття ця диспропорція знижується, що ймовірно обумовлено розмиттям відмінностей між поширеністю куріння серед чоловіків і жінок.
Симптоми раку підшлункової залози
Цей вид раку довгий час не викликає жодних симптомів. На початковому етапі пацієнти скаржаться на:
- загальну слабкість
- дискомфорт у верхній частині живота
- втрату апетиту
- швидке почуття насичення
- здуття живота
Через специфіку симптомів діагностика захворювання на ранній стадії утруднена. У міру прогресування злоякісного процесу з'являються такі симптоми, як:
- болі у верхній частині живота або лівому підребер'ї, що посилюються в положенні лежачи на спині й зникають у положенні сидячи (наявність болю, що віддає в спину зазвичай вказує на те, що пухлина неоперабельна)
- втрата ваги більше ніж на 10% від маси тіла (зустрічається у 90% пацієнтів)
- виражена жовтяниця зі свербінням шкіри (також присутня у 90% хворих)
Додатковими проявами хвороби можуть бути:
- нудота, блювота
- стеаторея (виділення жиру разом із калом)
- запор
- відраза до їжі
- гострий панкреатит
- слабкість і втома
Рак підшлункової залози - високоагресивна пухлина, характеризується швидким локальним зростанням та поширенням у лімфатичні вузли та печінку. Крім болю, слабкості та різкого схуднення, у багатьох пацієнтів виникають тромбоемболічні ускладнення, асцит, непрохідність жовчних проток та дванадцятипалої кишки.
Види раку підшлункової залози
Пухлини класифікують на три основні типи залежно від їхньої локалізації. Злоякісний процес може вражати голівку (60-70%), тіло (15-20%) або хвіст підшлункової залози (5%).
За гістологічною класифікацією найбільш поширеною є аденокарцинома епітелію проток органів (90%). Рідше зустрічаються анапластичний гігантоклітинний і внутрішньопротоковий папілярний муцинозний рак, залізисто-плоскоклітинна карцинома.
Діагностика
Після вивчення історії хвороби та загального фізичного огляду лікар зазвичай призначає візуалізаційні дослідження. У першу чергу проводять УЗД черевної порожнини. Для більш точного визначення характеристик пухлини застосовують:
- комп'ютерну томографію (КТ) черевної порожнини з внутрішньовенним контрастуванням
- ендоскопічний УЗД (ЕУЗД) - дослідження проводиться за допомогою спеціального ендоскопа, який вводять через ротову порожнину в початковий відділ тонкої кишки
- Магнітно-резонансну томографію (MРT)
- МР-холангіопанкреатографію - дозволяє досить точно і неінвазивно оцінити, в якому стані знаходяться протоки залози та жовчовивідні шляхи
- ЄСПЛ - також застосовується для оцінки стану проток і дозволяє взяти зразок для гістологічного дослідження
- позитронно-емісійну комп'ютерну томографію (ПЕТ-КТ)
Онколог також може призначити аналіз на пухлинний маркер CA19-9. Проте слід враховувати, що він не є інструментом діагностики раку. Найчастіше дослідження виконують перед операцією з резекції пухлини та час проведення хімієтерапії для контролю результативності лікування і своєчасного виявлення рецидиву захворювання.
Лікування раку підшлункової залози
Цей тип раку дуже важко піддається лікуванню і часто має негативний прогноз. Вибір терапевтичної тактики багато в чому залежить від можливості хірургічного висічення новоутворення. Шанси на одужання збільшуються, якщо захворювання діагностовано дуже рано.На жаль, таке трапляється рідко. Єдине лікування, що дає шанс на повне одужання, - це повне видалення пухлини. Таким чином, хірургічне втручання відіграє центральну роль у лікуванні раку підшлункової залози.
Хірургія
Зараз видалення пухлини - це єдиний дієвий метод лікування раку підшлункової залози. Але його можна застосовувати лише у 15-20% хворих, у яких захворювання діагностовано на ранньому етапі.
Резекція пухлини – масштабна операція з високим ризиком ускладнень. Це обумовлено близькістю органу до інших важливих структур, таких як ворітна вена, печінка, дванадцятипала кишка, аорта. Крім того, через підшлункову залозу проходить головна артерія, яка живить більшу частину кишківника пошкодження якої може призвести до його некрозу. Однак, якщо пухлина не встигла прорости в навколишні органи та тканини, її можна видалити повністю.
Радіотерапія і хімієтерапія
Рецидив раку після операції зустрічається відносно часто, тому для збільшення шансів на одужання проводиться так зване ад'ювантне лікування (хімієтерапія, що виконується самостійно або у поєднанні з опроміненням). Іноді хімієпроменева терапія призначається до хірургічної резекції з метою зменшення розміру пухлини.
Паліативне лікування
Основний метод паліативної терапії раку підшлункової залози - застосування хімієтерапевтичних препаратів, що у деяких випадках дозволяє полегшити симптоми раку, продовжити життя пацієнта та підвищити його якість.
Для лікування жовтяниці, викликаної тиском пухлини на жовчні протоки, проводять ендоскопічну операцію. В ході процедури лікар встановлює стент, котрий підтримує просвіт жовчного протоку відкритим і полегшує відтік жовчі.
Важливим аспектом терапії раку є використання знеболювальних препаратів (іноді для цієї мети призначають опромінення), а також лікування ендокринної та екзокринної недостатності із застосуванням ферментів підшлункової залози.
Профілактика
Пацієнтам насамперед рекомендується відмовитися від куріння.Також важливо скинути зайву вагу, обмежити вживання спиртних напоїв, тваринних жирів та червоного м'яса, збалансовано харчуватися. Необхідний контроль хронічних захворювань - діабету та панкреатиту. Люди, які перебувають у групі ризику через сімейний анамнез, мутації та хвороб, що можуть приводити до раку підшлункової залози, повинні регулярно проходити скринінгові візуалізують тести (УЗД, КТ або МРТ).
Чому варто звертатися до МЦ «Мідленд» в Києві
У МЦ «Мідленд» працюють клінічні онкологи та онкохірурги, що володіють великим досвідом лікування раку підшлункової залози. У медичному центрі можна пройти всі необхідні обстеження, не витрачаючи дорогоцінний час на відвідування різних клінік і простоювання у чергах під кабінетами лікарів. Для кожного пацієнта у нас розробляють персоналізований план лікування, який враховує особливості захворювання та загального стану здоров'я людини. Щоб отримати консультацію лікаря, заповніть форму запису на прийом.