Здуття живота - надмірне скупчення газів усередині шлунково-кишкового тракту (метеоризм), яке може виникнути у будь-якому віці. Особливо часто це явище виникає у маленьких дітей, літніх людей, вагітних жінок. Воно може розвиватися рідко, не завдаючи особливих незручностей, але деякі люди страждають від постійного здуття кишківника, яке знижує якість життя. Якщо метеоризм стає постійною проблемою або супроводжується тривожними симптомами, потрібно обов'язково звернутися до лікаря - до медичного центру «Mediland» у Києві.
Причини здуття живота у чоловіків і жінок
Деяка кількість газу безперервно утворюється у шлунково-кишковому тракті як продукт життєдіяльності мікроорганізмів, що мешкають у просвіті кишківника. Якщо газоутворення посилюється або з'являються перешкоди для виведення газу, він затримується, викликаючи метеоризм із дискомфортом у животі, болем, відрижкою або гикавкою. Найпоширеніші причини метеоризму:
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПРОКТОЛОГА
Консультація проктолога первинна 950 грн Консультація проктолога повторна 880 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 2 000 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента повторна 1 800 грн Ургентна консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 4 000 грн Консультація провідного проктолога первинна 1 350 грн Консультація провідного проктолога повторна 1 200 грн
- вживання продуктів, під час перетравлення яких утворюється велика кількість газу
- порушення перетравлення їжі у шлунково-кишковому тракті через нестачу ферментів або уповільнення моторики кишківника
- запальні процеси у різних відділах кишківника
- малоактивний спосіб життя
- розвиток патогенної мікрофлори у кишківнику (дисбактеріоз після курсу антибактеріальної терапії, ослаблення імунітету, при кишковій інфекції)
- синдром надлишкового бактеріального росту
- гельмінтоз
- порушення неврологічного характеру ( у т.ч. синдром подразненого кишківника)
- коліки у немовлят (через недосконалість нервової регуляції кишківника)
- дисбаланс гормонів
- непрохідність кишківника (спайкова хвороба)
- пухлини кишківника
У жінок метеоризм часто розвивається під час менструацій і при вагітності, оскільки у цей час змінюється рівень гормонів, що впливають на гладком'язові клітини у стінці кишківника.
Здуття живота може виникнути через заковтування повітря під час їди. Таке трапляється у маленьких дітей, у будь-якому віці - при порушенні носового дихання, при розмові під час прийому їжі, через перекуси "на бігу" або куріння.
Продукти, що спричиняють здуття кишківника
Посилене газоутворення в кишківнику відбувається, якщо людина вживає такі продукти:
- капуста
- бобові
- кукурудза
- солодощі
- випічка
- молоко
- газовані напої
- спиртні напої
А також при вживанні саме великої (надмірної) кількості свіжих овочів, фруктів, листових салатів, незбалансованому харчуванні та банальному переїданні.
Про що говорить здуття кишківника
Метеоризм може бути наслідком неправильного харчування, недостатньої активності або розвитку захворювань. Якщо здуття виникає рідко, не систематично, воно є нешкідливим явищем, хоча й спричиняє дискомфорт. Але часте повторення нападів здуття, тим паче таких, що супроводжуються іншими симптомами, - це привід для звернення до лікаря.
Симптоми, з якими варто звернутися до лікаря
Про розвиток захворювань може свідчити здуття живота, яке супроводжується:
- значним погіршенням стану
- болями у животі
- блювотою
- діареєю
- закрепом
- печією
- сильною гикавкою
- появою крові або інших домішок у калі
- різкими позивами до дефекації
- помітними коливаннями ваги
Діагностика та лікування здуття живота у МЦ «Mediland»
Якщо у пацієнта спостерігається виражений метеоризм, йому потрібно звернутися до гастроентеролога. Лікар збирає анамнез, уточнює особливості харчування і способу життя, наявність інших симптомів, проводить огляд і пальпацію живота, призначає такі обстеження:
- Загальний і біохімічний аналізи крові
- Аналізи крові на рівень різних гормонів, маркерів запалення, наявність інфекцій, аутоімунних захворювань
- УЗД органів черевної порожнини
- Колоноскопія
При необхідності може бути призначена гастроскопія, аналіз калу на приховану кров, перетравлення, маркери запалення у кишківнику (кальпротектин, лактоферин), наявність паразитів, зовнішньосекреторну недостатність підшлункової залози, дихальні тести для діагностики СНБР (синдрому надлишкового бактеріального росту), аналізи для діагностики целіакії, лактозної непереносимості.
Лікування підвищеного газоутворення у чоловіків і жінок залежить від причин, які його викликали. Воно включає:
- дотримання дієти
- використання вітрогонних препаратів для виведення газів, сорбентів
- прийом препаратів для нормалізації моторики, вісцеральної гіперчутливості
- призначення препаратів, що поліпшують травлення, відтік жовчі
- використання пробіотиків і пребіотиків для відновлення нормальної мікрофлори
- при необхідності - застосування очисних клізм або підбір засобів для регуляції дефекації
- виконання спеціальних фізичних вправ
- лікування захворювань шлунково-кишкового тракту (зокрема - хірургічне, якщо виявлено пухлини, непрохідність кишківника тощо)
Якщо є ознаки неврологічних порушень, пацієнта направляють на консультацію до невролога. При виявленні пухлин необхідна консультація онколога.
Профілактика здуття кишківника
Необхідно дотримуватися правил здорового харчування, правил гігієни для запобігання кишковим інфекціям і зараженню паразитами, забезпечити фізичну активність. При синдромі подразненого кишківника потрібно приділяти особливу увагу профілактиці стресу і застосовувати техніки розслаблення у стресових ситуаціях. Для раннього виявлення пухлин варто проходити скринінг раку кишківника.
Переваги лікування у МЦ «Mediland»
У медичному центрі «Mediland» лікування здуття кишківника має важливі переваги:
- можна звернутися до лікарів різних спеціальностей
- проводиться широкий спектр досліджень
- є обладнання для проведення різних лікувальних процедур, операцій (зокрема - малоінвазивних)
- доступні ціни на послуги
Вартість консультацій, досліджень та операцій у МЦ «Mediland» вказана у прайсі. Записатися на прийом можна за телефоном, за допомогою послуги зворотного дзвінка або форми запису на сторінці сайту.
FAQ
⇒ Чи може здуття бути ознакою серйозних захворювань?
У деяких випадках причиною здуття кишківника є небезпечні захворювання органів шлунково-кишкового тракту, у тому числі - запальні захворювання кишківника, гепатит, цироз печінки, онкологічні хвороби.
⇒ Які хвороби викликають здуття живота?
Метеоризм може супроводжувати панкреатит, гастрит, гепатит, ентерит, коліт, цироз печінки, діабет, рак кишківника, кишкові інфекції, синдром подразненого кишківника, гельмінтози та інші патології.
⇒ Як позбутися здуття живота раз і назавжди?
Здуття живота - це явище, яке може раптово виникнути у будь-якої людини з різних причин, і повністю запобігти йому неможливо. Щоб знизити ризик розвитку метеоризму, потрібно дотримуватися правил здорового харчування, вчасно лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту, гормональні порушення, вести активний спосіб життя.
Що робити
Проконсультуйтеся з вашим лікарем, якщо здуття живота супроводжується одним з наступних факторів:
- важкий чи тривалий біль в животі;
- кров в калі або темні, тьмяні випорожнення;
- висока лихоманка;
- пронос;
- погіршення печії;
- блювання;
- безпричинна втрата ваги.
Важливо! Якщо здуття живота супроводжується затримкою дефекації та газів, приєднуються болі в животі, необхідно негайно звернутися до лікаря. Якщо процес розвивається в неробочий або нічний час, слід викликати «швидку допомогу».
У разі якщо здуття живота у вас має епізодичний характер, відкоригуйте спосіб життя.
У багатьох випадках симптоми здуття живота можуть бути зменшені або навіть усунені шляхом декількох простих змін в способі життя, таких як, втрата ваги, якщо у вас надмірна вага.
Щоб скоротити проковтування занадто великої кількості повітря, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- Уникайте жувальної гумки. Жувальна гумка може викликати проковтування додаткового повітря, що, в свою чергу, може привести до роздування.
- Обмежте споживання газованих напоїв.
- Уникайте продуктів, що викликають появу газу, до них відносяться такі овочі як капуста, сушені боби таі сочевиця.
- Їжте повільно й не пийте через соломинку.
- Використовуйте молочні продукти без лактози (якщо у вас непереносимість лактози).
Що не робити
Безсумнівно, не варто впадати в паніку або в депресію, якщо здуття живота та підвищене газоутворення розвивається у молодої і, за загальними ознаками, здорової людини. Як правило, всі стани, що призводять до здуття живота, легко лікуються фахівцем.
Не варто займатися самолікуванням, навіть якщо пацієнт інтуїтивно або за інформацією з різних джерел знайшов метод, як справлятися з проблемою. Дуже часто такі методи нівелюють симптом ‒ власне здуття живота, але не ліквідують причину. Це в свою чергу призводить до прогресування не діагностованого захворювання.
Не можна ігнорувати важкі форми здуття живота, які поєднуються з болями, частковою або повною затримкою дефекацією та відходження газів. Ці симптоми можуть говорити про кишкову непрохідність, при якій кожна година, втрачена на початку лікування, може зіграти фатальну роль у долі пацієнта.