Неврит (невропатія) лицьового нерва - це патологічний стан, при якому виникає запалення чи ушкодження лицьового нерва, контролює роботу м'язів однієї половині обличчя. Внаслідок цього спостерігаються парез мімічної мускулатури (обмеження довільних рухів), параліч та лицьова асиметрія. Такий стан зустрічається у дорослих та дітей, розвиваючись швидко протягом доби. Захворювання небезпечне своїми ускладненнями, такими як часткова або повна сліпота внаслідок пошкодження рогівки, повна нерухомість односторонніх м'язів обличчя, синкінезія (прикриття одного ока при посмішці). За наявності скутості рухів мімічної мускулатури та появи асиметрії обличчя рекомендується негайно звернутися за консультацією до невропатолога МЦ «Меділенд» у Києві.
Чому виникає неврит лицевого нерва
Провокативними факторами, що запускають патологічний процес, є переохолодження організму, черепно-мозкові травми, інфекції. Найчастіше констатують ідіопатичну форму хвороби, коли її причини залишаються нез'ясованими. Тоді патологію називають паралічем Белла. В інших випадках причинами невропатії лицьового нерва можуть бути:
- вірусні інфекції, що викликають герпес, поліомієліт, паротит, вітряну віспу. Після первинного інфікування вірус може залишатися в організмі в неактивному стані, активуючись при зниженні імунітету та провокуючи неврит
- бактеріальні інфекції, що сприяють розвитку запальних процесів у вусі та придаткових носових пазухах
- порушення кровообігу в області лицьового нерва
- здавлювання пухлиною нервових закінчень
- зубні інфекції
- розсіяний склероз
- спадкова схильність, обумовлена анатомічними особливостями будови кісткового каналу, яким проходить нерв
Часто пусковим первинним механізмом захворювання є переохолодження лицьового нерва навіть при короткочасному перебуванні на протязі та травми. Вторинний неврит – супутник інсульту, паротиту, отиту, розсіяного склерозу та інших перелічених захворювань.
Симптоматика захворювання
Основним симптомом служить асиметрія обличчя з опущенням кута рота, зникненням носогубної складки, слабкістю мімічних м'язів, неможливістю повністю закрити одну повіку, підняти або опустити брови. Під час сміху чи посмішки рот перетягується на здоровий бік. Інші ознаки невриту лицьового нерва:
- втрата чутливості лицьової області, яка проявляється у вигляді оніміння, поколювання в одній лицьовій половині
- знерухомленість ураженої сторони обличчя
- біль, що локалізується навколо вуха
- широке розкриття одного ока на ураженому боці
- зниження або втрата здатності до смакових відчуттів у передній третині язика
- сухість у роті через порушення роботи слинних залоз
- сухість або підвищена сльозогінність очей
Патологічний процес починається з появи болю за вухом і через день з'являються інші ознаки. Оскільки симптоми невриту розвиваються раптово та швидко наростають, важливо негайно звернутися до лікаря у разі їх появи, щоб своєчасно розпочати лікування і недопущення серйозних неврологічних ускладнень.
Діагностика та лікування невропатії лицьового нерва
У київському медичному центрі «Меділенд» працюють кваліфіковані неврологи, які на підставі скарг пацієнта та характерної клінічної картини захворювання проводять повне обстеження для виявлення причин такого стану, виключення інсульту. У лікарській практиці застосовуються методи діагностичних досліджень:
- фізикальне обстеження для оцінки симптомів та виявлення характерних ознак паралічу лицевого нерва
- лабораторний аналіз крові
- електронейроміографія лицьового нерва, що допомагає визначити ступінь ураження нервових волокон та уражені його ділянки, що відіграє важливу роль у призначенні лікування
- магнітно-резонансна томографія головного мозку, що дозволяє побачити осередки нейроінфекції, об'ємні новоутворення
На підставі результатів проведеної діагностики лікар розробляє ефективну тактику лікування. Обов'язково слід проконсультуватися у нейрохірурга та отоларинголога.
Лікувати захворювання необхідно комплексно із застосуванням медикаментозної терапії, фізіотерапевтичних процедур. Неповне виконання рекомендацій лікаря провокує погіршення стану дорослого пацієнта, що веде до паралічу лицьового нерва. При лікуванні невриту лікар призначає:
- противірусні препарати (у разі виявлення вірусної інфекції)
- судинорозширювальні та протизапальні лікарські засоби
- вітаміни групи B
- глюкокортикостероїди, що зменшують запалення та прискорюють відновлення
Після зняття протягом двох тижнів гострих проявів хвороби показані фізіотерапевтичні процедури, що відновлюють функціонування м'язів, такі як масаж м'язів обличчя та потиличної зони, голкорефлексотерапія, електрофорез, лікувальні вправи для лицьової мускулатури. Оскільки наслідки захворювання досить серйозні, медикаментозне лікування відбувається в умовах стаціонару клініки, після чого пацієнти продовжують лікуватися амбулаторно до відновлення руху м'язів обличчя.
Важливо пам'ятати, що чим раніше буде проведено діагностику та лікування недуги, тим сприятливіший прогноз. Фахівці МЦ «Меділенд» у Києві надають пацієнтам кваліфіковану медичну допомогу, засновану на використанні останніх досягнень медицини та неврології.