Лікування остеохондрозу має бути комплексним. Воно може включати фізичну реабілітацію, фізіотерапію, фармакотерапію і хірургічне втручання. У клініці «Меділенд» у Києві терапевтичний протокол складається персоналізовано з урахуванням ступеня тяжкості захворювання, віку, загального стану здоров'я та інших індивідуальних особливостей пацієнта.
Хребет відчуває велике статичне та динамічне навантаження. Тому згодом він зношується. У молоді стабільність хребетного стовпа підтримується з допомогою значних регенеративних можливостей, але поступово вони зменшуються. До 50 років ознаки остеохондрозу є у кожного.
Захворювання пов'язане з порушенням обміну речовин у хребті, насамперед у міжхребцевих дисках. При дегенеративних змінах вони втрачають вологу та відчувають нестачу амінокислот та мікроелементів. Диск поступово втрачає свою функцію, що амортизує, і сплощується. Надалі можливий розрив фіброзного кільця та випинання пульпозного ядра. Так формується грижа міжхребцевого диска.
Причини остеохондрозу
Захворювання розвивається внаслідок втрати властивостей міжхребцевих дисків, що амортизують. Фіброзні кільця втрачають еластичність, розшаровуються та розтріскуються. Відстань між хребцями зменшується, вони можуть тертися один об одного і кришитися.
Існує ряд теорій виникнення остеохондрозу. Вчені виділяють такі можливі причини розвитку хвороби:
- спадкові - ризик захворювання зростає за наявності патології у близьких родичів
- гормональні – порушення гормонального фону може призводити до дистрофічних змін у хребті.
- механічні - надмірні фізичні навантаження, підняття та перенесення важкого, травми спини, неправильна постава підвищують ймовірність дегенеративних змін
- інфекція - може порушити лімфообіг у хребті, що призводить до дефіциту поживних речовин та розвитку остеохондрозу.
- судинні патології - порушення кровообігу в якомусь із відділів хребетного стовпа провокує дистрофічні зміни у хребцях
Найчастіше остеохондроз розвивається під впливом сукупності кількох причин. До додаткових факторів ризику належать стрес, переохолодження, тривале перебування у вологому середовищі.
Симптоми остеохондрозу
Якщо уважно ставитися до власного здоров'я, можна розпізнати ознаки остеохондрозу на ранній стадії.
- біль, що зачіпає різні відділи хребта
- неможливість до кінця розігнути спину
- поява ригідних (погано гнуться) ділянок у хребетному стовпі
- постійне бажання змінити позу, щоб полегшити біль
- часті головні болі, запаморочення
За наявності описаних вище симптомів слід звернутися до невролога. Лікар проведе діагностичне обстеження та визначить точну причину їхньої появи.
Стадії остеохондрозу
Залежно від рівня тяжкості дегенеративних змін розрізняють 4 стадії хвороби.
I стадія
У фіброзному кільці з'являються тріщини. Пульпозне ядро зміщується, втрачаючи своє центральне становище. Пацієнти відчувають біль у спині, зумовлений здавленням нервів. Рентгенологічні зміни відсутні, тому діагностувати остеохондроз на цій стадії досить важко.
II стадія
Фіброзне кільце пересихає, покривається численними тріщинами. З'являється нестійкість хребетно-рухового сегмента, виникає ризик підвивихів хребців. Висота диска поступово знижується. Пульпозне ядро втрачає пружність. Нестабільність сегментів хребта компенсується напругою м'язів. Людині завжди хочеться змінити позу, відкинутися на спинку стільця. На цій стадії пацієнти з остеохондрозом також можуть відчувати біль у спині.
III стадія
Характеризується розривом диска. Пульпозне ядро часто випинається, утворюючи грижі. На цьому етапі розвитку остеохондрозу можуть з'являтися серйозні неврологічні порушення, зумовлені здавленням спинного мозку та його корінців. У зоні ураженого диска, особливо за наявності грижі, виникає запальний процес, який провокує набряк та застій. Це, своєю чергою, посилює компресійно-регіонарну ішемію.
IV стадія
Дегенеративно-дистрофічне ураження поширюється на інші елементи міжхребцевого зчленування. Простір між тілами хребців зменшується. Суглобові поверхні зміщуються одна щодо одної. Розвивається, артроз та анкілоз. Через зміни у суглобах міжхребцеві отвори звужуються, збільшуючи ризик компресії хребців та розвитку радикуліт та інших неврологічних порушень.
Діагностика остеохондрозу
У першому етапі виконується комплексне неврологічне обстеження. Лікар вислуховує скарги пацієнта, вивчає історію хвороби та проводить фізичний огляд. Далі призначається рентгенологічне дослідження хребта - спондилографія. Вона дозволяє визначити стан замикальних пластинок хребців, міжхребцевих суглобів та отворів, розмір хребетного каналу, а також виявити зниження висоти хребця, що є непрямою ознакою остеохондрозу.
Додатково призначають:
- КТ - дає можливість обстежити хребет в аксіальній площині та оцінити стан не лише кісток, а й м'яких тканин (дисків, зв'язкового апарату)
- МРТ - дозволяє візуалізувати хребетний стовп відразу в трьох проєкціях, а також спинний мозок та епідуральну жирову тканину
Крім того, часто проводяться лабораторні дослідження - аналізи крові на СРБ, фібриноген, сіалові кислоти.
Лікування остеохондрозу в МЦ «Меділенд» у Києві
Остеохондроз є вертеброгенним захворюванням, яке провокується статодинамічними навантаженнями. Тому в гострій фазі хвороби насамперед потрібно забезпечити пацієнтові спокій. Лікар порекомендує підібрати жорсткий матрац, обмежити рухову активність, а також суворо дотримуватися постільного режиму. Це важливо, оскільки будь-який рух призводить до травмування та набряку нервових, сполучнотканинних утворень хребта.
Іноді, щоб знеболити пошкоджені остеохондрозом ділянки застосовують ін'єкційні блокади. Крім цього, призначають анальгетики, спазмолітики та міорелаксанти у таблетках. Застосування нестероїдних протизапальних засобів при остеохондрозі теж має важливе значення, оскільки біль більшою мірою спровокований запальним процесом.
У підгострому періоді лікарі МЦ «Меділенд» рекомендують фізичну реабілітацію, що включає ЛФК, масаж та фізіотерапію. Програма відновлення розробляється для кожного пацієнта індивідуально.
Якщо консервативне лікування не дало успіху, призначають операцію. Фахівці медичного центру «Меділенд» віддають перевагу мінімально травматичним хірургічним методикам, таким як мікродискектомія. Після операції пацієнти швидко повертаються до нормального життя.
Щоб записатися на прийом до лікаря, замовте дзвінок або скористайтеся формою зворотного зв'язку.