або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування невралгії трійчастого нерва в Києві

Автор статьи:

Дзюба Олександр Миколайович

Невропатолог, доктор медичних наук, професор

 

Невралгія трійчастого нерва, або трійчастий неврологічний больовий синдром — це стан, що супроводжується гострим болем в інерваційній зоні його гілок (скроня, очниця, лоб, верхня та нижня щелепи). Цей нерв відповідає за передачу чутливих сигналів від лицьової області в мозок та рухову функцію різних частин обличчя. Захворювання частіше зустрічається серед дорослих, особливо людей похилого віку. Найчастіше на нього страждають жінки. Діагностика патології утруднена через наявність неспецифічних симптомів, характерних для багатьох хвороб, у тому числі стоматологічних, тому при появі болю в лицьовій ділянці необхідно якнайшвидше звернутися до невролога.

Причини невралгії

Пара трійчастих нервів найбільша серед дванадцяти черепних. Вони уражаються внаслідок їхнього травмування при переломах, розривах тканин, непрофесійному виконанні провідникової анестезії або руйнуванні мієлінової оболонки. Однак частіше відбувається запалення трійчастого нерва внаслідок таких причин:

  • запальні процеси по ходу нерва або в оболонці головного мозку (при менінгіті)
  • захворювання носових придаткових пазух
  • переохолодження лицьових тканин
  • травми та вроджені дефекти кісток обличчя
  • зараження герпесом із переходом його на нервові вузли
  • бактеріальне інфікування горла та верхніх дихальних шляхів (риніт, синусит)
  • розширення однієї з артерій у черепній порожнині, яка стискає нерв (аневризма)
  • атеросклероз
  • каріозне ураження зуба чи його видалення.

Невралгія буває первинною та вторинною, що виникає як наслідок попередніх патологій: пухлинних, інфекційних, розсіяного склерозу.

Лікарі відділення неврології «Mediland»
Дзюба Олександр Миколайович

Дзюба Олександр Миколайович

Невропатолог, доктор медичних наук, професор

Терещенко Інна Валентинівна

Терещенко Інна Валентинівна

Лікар-невролог

Кисла Інна Володимирівна

Кисла Інна Володимирівна

Лікар-невролог

Симптоматика невралгії трійчастого нерва

Хвороба розвивається у вигляді повторюваних нападів або постійного болю, що охоплює більшу частину обличчя. Больові відчуття з'являються при зіткненні з лицьовими ділянками або рухом м'язів, наприклад, під час чищення зубів, жування, спроби посміхнутися чи розмови. Біль пекучий, схожий на удар електричним струмом, нападоподібний. При цьому відбувається повна або часткова втрата чутливості шкіри запаленого нерва, знижується миготливий рефлекс. Разом з лицьовим болем можуть з'явитися:

  • головний біль, часто мігрень
  • мимовільне посмикування лицьових м'язів (нервовий тик)
  • дратівливість та тривожність
  • безсоння
  • неможливість лягти на уражену сторону обличчя

Біль настільки гострий, що під час нападу хворий боїться поворухнутися, щоб він не посилився. Постійно концентруючи у ньому увагу, людина вибивається зі звичного ритму життя. Якщо невралгію не лікувати, виникають ускладнення у вигляді м'язової атрофії, сильного запалення нервових закінчень.

Діагностика невриту трійчастого нерва

З появою перших симптомів патології важливо негайно звернутися до лікаря. Невролог:

  • проведе фізичне та неврологічне обстеження, збере анамнез для виявлення симптомів, їх тривалості, частоти прояву
  • уточнить, чи є відчуття оніміння, поколювання чи інші пов'язані з больовими відчуттями симптоми
  • визначить тип больового синдрому, його локалізацію та причину, що викликає відчуття  болю
  • пальпує область ураження трійчастого нерва для з'ясування того, яка з його гілок уражена
  • проведе загальний огляд із метою виключення супутніх хвороб.

Медичний огляд та збирання анамнезу дозволить неврологу диференціювати невралгію трійчастого нерва від типової мігрені, болю після герпесу, тривалих нападів при синдромі Шостада. Однак для встановлення точного діагнозу потрібне застосування інструментальних методів дослідження, таких як магнітно-резонансна з контрастом або комп'ютерна томографія. Вони дозволяють виявити пухлину у мозку, порушення мозкового кровообігу, руйнування мієлінової нервової оболонки. Рентгенівське обстеження щелеп призначають при підозрі на стоматологічну причину захворювання, ангіографію – на підтвердження судинного походження компресії за наявності аневризми великих розмірів. Крім того, лікар призначає лабораторні аналізи крові та сечі для виключення інфекційної природи больових відчуттів.

Методи лікування невриту трійчастого нерва

На основі скарг пацієнта, неврологічного огляду, результатів інструментальних та лабораторних досліджень встановлюється точний діагноз хвороби. Медикаментозна терапія є головним методом її лікування. З метою купірування больового синдрому та запобігання розвиткові захворювання лікарем призначаються протисудомні лікарські засоби, спазмолітики, нейропротектори. Для посилення консервативного лікування невралгії трійчастого нерва та запобігання ускладненням застосовуються фізіотерапевтичні методи, такі як магнітотерапія, лазеротерапія, що нормалізують кровопостачання в ділянці запалення і знімають спазми лицьових м'язів. У гострому та реабілітаційному періодах ефективне використання фонофорезу, електрофорезу, дарсонвалізації.


У випадках, коли консервативні методи не допомагають або є  внутрішні структурні проблеми, може знадобитися хірургічне втручання для полегшення тиску на нерв або його відновлення. Операція не тільки усуває біль, але й видаляє імпульсаційний ланцюг-конфлікт між корінцем нерва, що виходить з мозкового стовбура, і судиною, що примикає до нього. За відсутності своєчасного лікування запалення трійчастого нерва виникають серйозні ускладнення, такі як: погіршення слуху та зору, постійний головний та лицьовий біль. У Києві неврологи медичного центру «Меділенд» успішно лікують неврит трійчастого нерва з використанням сучасних методів. Пам'ятайте, що своєчасне лікування в клініці дозволить суттєво підвищити якість життя, уникнути серйозних ускладнень.


Заказать обратный звонок